Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

HTC One M9

- - - - -
  • Please log in to reply
418 replies to this topic

#37
Deonix

Deonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 07.11.2011
In primul rand parerilie cu un software pre-release sunt foarte diferite de produsul finit. Si stim ca toti lucreaza pana in ultimul moment inainte de ziua lansarii la vanzare in magazin pentru o oferi cel mai bun software posibil.

Eu sunt multumit de ce a iesit. Va fi un upgrade perfect de la M7-le pe care il am.  Daca ne uitam la el, e un upgrade la fiecare capitol peste M7. Evident.. avand in vedere ca sunt doi ani intre ele.
E genul de telefon pe care il iei si nu iti faci griji ca nu merge. Asa ruleaza M7-le acum. Dupa experiente cu Sony, LG, Motorola (asta putin mai buna) am revenit la HTC si voi continua.

S6-le e relevant doar in varianta Edge. Dc. au mai scos varianta normala? Si nu incepeti ca poate unii nu vor. Nu e atat de curbat ca pe Note Edge, nu are nici aceleasi functionalitati. Era o miscare de impact sa existe doar Edge-ul. Si daca la Samsung le-a luat 3 generatii sa scoata un telefon premium ca design, HTC o face de 3 generatii. Nu mai pun imaginea cu S3,S4,S5,S6(normal). Din fata arata la fel... sa fim seriosi. Bine e si unul din "marile dezavantaje" Sunt curios cum vor suporta fanii lipsa bateriei care se poate scoate, si a cardul SD.

Diferentele mi se par acum sunt doar pe hartie. In viata reala vor merge bine amandoua.

Oricum cred ca am ajuns la nivelul in care un upgrade se merita la 2 ani.

Edited by Deonix, 02 March 2015 - 17:29.


#38
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostDeonix, on 02 martie 2015 - 17:27, said:

Daca ne uitam la el, e un upgrade la fiecare capitol peste M7.
Mai putin spatiul utilizat... s a facut aceeasi risipa de spatiu ca la M8 au lasat ditamai spatiul gol si au pus butoanele pe ecran, iar in unele cazuri arata chiar urat sa vezi un sfert de telefon gol apoi ecranul cu informatii... iarasi la BlinkFeed vrei sa dai la stiri dar un sfert din ecran este ocupat de butoanele back home si cele cu shortcut uri dialer, sms... alea ar fi trebuit sa se ascunda cand dai la blinkfeed (bine pentru asta exista custom rom :D ). Asa la carcasa imi place f mult este pe gustul meu mai ales spatele curbat din aluminiu pe care il prefer mai mult decat spatele din sticla de la Edge care se umple de amprente.
Risipa de spatiu si lipsa de OIS mi se pare doua minusuri destul de mari care ma pun pe ganduri sa aleg intre M9 si Edge.

#39
Razzlike

Razzlike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 19.12.2014
Nu arata rau si chiar imi place rapiditatea cu care se misca softul dar nici eu nu sunt de acord si chiar sunt scarbit ca iar au ales sa puna butoanele pe ecran....Posted Image

#40
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Intru in magazin și cer HTC ONE unde femeia mă întreabă: din ala cu butoane sub ecran, sau unul din cele 2 fără butoane sub ecran (unul cu cameră pătrată și unul  cu cameră rotundă)?

M9 va rămâne în istorie ca M8 cu cameră pătrată. :lol:

#41
Unuldoitreipatru

Unuldoitreipatru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 23.07.2014
Attached File  uploadfromtaptalk1425331711962.png   3.34MB   132 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1425331718867.png   3.39MB   123 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1425331727775.png   3.05MB   116 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1425331734430.png   3.35MB   116 downloads
Trageti voi concluzia care e HTC M9 si care iPhone 6Plus.
POZELE MISCATE SI CU ZGOMOT SUNT DE PE M9.

Pe timp de noapte e dezastru parerea mea M9... parca e Note 3-ul meu vechi  (fara stabilizator).

Pozele intregi sunt aici: http://m.eprice.com....-m9-64g-review/

Eu le am facut zoom, dar pe timp de noapte si fara zoom se observa calitatea..sub I6Plus sau Note 4(care au OIS).Attached File  uploadfromtaptalk1425332180481.png   4.27MB   119 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1425332187814.png   3.77MB   99 downloads
Si pe timp de zi..... miscate pozele. Nu au fost in stare sa ii puna un OIS.....
Nu puteau sa ii puna macar senzorul Sony de pe Xperia Z1,2,3 :))?

Si tapatalk-ul strica din detalii... pe pc se vad si mai rau daca e downloadata poza.

Edited by Unuldoitreipatru, 02 March 2015 - 23:55.


#42
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Mi se pare mie sau M7 le scoate poze mai reusite? Poate nu am eu ochiul format sau nu sunt asa pretentios la poze :)

Attached Files



#43
CoL00SaL

CoL00SaL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 23.12.2013
Cica sunt probleme cu Snapdragon 810 la M9...Astia de la Mobilissmo.ro l-au supus pe M9 unui test benchmark, si s-a incins atat de tare incat a afişat un mesaj de avertizare...
http://www.mobilissimo.ro/img/mobilissimo/Image/CyanogenMod/htc-one-m9-supra-incalzire_500x331.jpg
Mai jos scrie ca "frige palma utilizatorului" eu nu cred asa ceva...poate se incalzeste, dar nu "frige".Posted Image

#44
Unuldoitreipatru

Unuldoitreipatru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 23.07.2014
Eu citesc Mobilissimo. Redactori 2 au M7 deci lauda Htc... chiar știu asta. Inseamna ca, chiar asa e.. ai uitat ca Samsung a ales sa nu mearga deloc pe Exynos si toti ca e doar reclama la Exynos? Atunci de ce apare acel mesaj...te gandesti si tu putin. La 30 de milioane sa iti spuna stai 5 minute pana se raceste e haios :)))). 805 care il am Snapdragon nu se incalzeste prea tare

#45
sycab

sycab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.05.2007
Mda, deci rămânem cu m8 deocamdată... De Snapdragon 810 citisem ca se încinge cam tare, dar spuneau ca au rezolvat problema. Oricum, m8 nu a avut probleme in a termina testul antutu... Dezamăgit, m9...

Edited by sycab, 03 March 2015 - 19:59.


#46
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 27.06.2007

View PostLeopardSurd, on 02 martie 2015 - 19:24, said:

Intru in magazin și cer HTC ONE unde femeia mă întreabă: din ala cu butoane sub ecran, sau unul din cele 2 fără butoane sub ecran (unul cu cameră pătrată și unul  cu cameră rotundă)?

M9 va rămâne în istorie ca M8 cu cameră pătrată. Posted Image

......si marmota invelea "istoria" in staniol...Posted Image
Care e magazinul ala minune  in care exista deja  "M8 cu camera patrata", de nu stia "femeia" ce sa-ti ofere? Ca, din cite stiu,  nu e lansat inca pe piata...
http://www.trustedre...specs-and-price

#47
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Era un exercițiu de imaginație. Posted Image

#48
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Pozele astea sunt chiar reusite.

#49
Deonix

Deonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 07.11.2011

View PostCoL00SaL, on 03 martie 2015 - 17:33, said:

Cica sunt probleme cu Snapdragon 810 la M9...Astia de la Mobilissmo.ro l-au supus pe M9 unui test benchmark, si s-a incins atat de tare incat a afişat un mesaj de avertizare...

Mai jos scrie ca "frige palma utilizatorului" eu nu cred asa ceva...poate se incalzeste, dar nu "frige".Posted Image


Pe GSM Arena au facut testele si a scos 57.000. Se incalzeste evident. Al meu cel putin cu ecranul la maxim se incinge bine de tot (de ex. cand se upgradeaza app dupa un flash de ROM). In acele minute zici ca ia foc... dar daca te uiti la temperatura bateriei... nu e chiar o valoare periculoasa.

Eu nu am vazut pana acum nimic concret cum ca SDragon 810 s-ar incinge. Numai paie pe foc puse probabil de Samsung. Mai mult la un test facut de o firma de research a iesit mai rece decat 805.(test pe dev. device de la Qualcomm cu S810)

Am vazut si eu cum a rasarit ca o "stire" acum 3-4 luni cum ca "cercetatorii britanici" au aflat de la o sursa anonima ca se incinge. Si brusc toata lumea vb. de asta ca de un lucru concret. Sa zicem Iphone Bendgate? Ala da, te uitai la clip si vedeai cu ochii tai in comparatie cu alte modele, supus la aceasi presiune, ca se indoaie mai usor.

Plus ca tine si de implementare daca chipsetul merge mia bine sau mai rau. De aceea fiecare telefon scoate scoruri diferite...altfel toate S8XX-le din trecut era la fel indiferent de telefon.
La fel vad si pe LG Flex 2.. ca cica ar avea probleme... dar nimic concret.

Cand o sa treceti peste aspectul camerei? Mai ales aia care aveti M7 si M8... Am si eu si in 1 an am facut aprox. 300 de poze. Cateva m-au suparat ca nu aveau detaliile necesare.. restul bune. Chiar reusite unele in lumina scazuta. Eu astept sa trecem la urmatoarea faza in care nu ne mai laudam care face fotografii mai bune.

Pt foto. bune am luat un Fuji compact si destul de ieftin care bate toate telefoanele lansate acum... Si, da nu il utilizez mereu, doar cand vreau sa fac niste foto de calitate decenta.
Camera a devenit un deja-vu. Multi o critica (indiferent de model) dar tot acei multi nu o utilizeaza la potentialul ei maxim.

Da, speram sa nu mai existe black-bar dar daca asa e... supravietuim. Eu nu am intalnit pana acum o persoana care detine unul si e nemultumita de acest aspect. SI aici nu vb. de cei "experti" care sunt bombardati zilnic cu black-bar-ul de pe HTC. Si culmea, nu stiu dc. am inceput sa vad multe HTC-uri in jurul meu in ultimul timp. Si colegii de la serviciu au cumparat in ultima vreme, fara sfaturi de la experiti HTC-uri si sunt multumiti de ele.

Edited by Deonix, 04 March 2015 - 00:13.


#50
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006
Asta asa e. Curios, am vazut mai multe m8-uri decat s5-uri. Poate ma invart eu in cercuri ciudate.

#51
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Testele facute pe o varianta nefinalizata nu sunt concludente. Samsung a raspandit zvonul cu problemele la S810 pentru ca vroiau sa isi foloseasca chipsetul propriu Exynos... De ce credeti ca au renuntat la cardul de memorie, la baterie detasabila, S810, resistenta la apa? Ca sa reduca costurile,  mai ales dupa ce Apple le-a luat aproape tot profitul. Problema e ca iPhone 6 "omoara" concurenta luand 90% din profit.

#52
Unuldoitreipatru

Unuldoitreipatru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 23.07.2014
Nu aveau de ce raspandeasca niciun zvon...plus ca e adevărată problema. Iar Exynosul de pe S6 e oricum mai bun...
GândeČ™te te ca cifrele către le scoate care nu sunt concludente dar tipuri de uita si le testează  sunt pe un S6 cu rezoluČ›ie  2K. Daca pui acel Exynos pe un Full Hd cred ca se duce si mai sus.

Edited by Unuldoitreipatru, 05 March 2015 - 11:22.


#53
Stravesnicul

Stravesnicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 02.06.2010
Softul pre-release dar totusi  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ja0RWvrNhwI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ...se zicea ca e dezastru snapdragon 810 .

#54
kritponyte

kritponyte

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 04.03.2014
Se pare ca este si in realitate. G Flex 2 si HTC M9 au cam dat-o in bara pana acum.
G Flex 2 - thermal throttling. Lag la greu.
M9 - supraincalzire - noul G3 - trebuie sa il stingi daca nu il folosesti cum trebuie. Pe sistemul asta M9 ar trebui sa fie telefonul anului 2015.

Exact. Au redus costurile. Au oferit cel mai puternic si rapid telefon existent, cea mai buna camera, cele mai bune materiale si cea mai noua tehnologie. Niste sarmani.

CEO-ul Samsung a spus clar ca varful de gama Samsung foloseste cele mai bune componente, doar ca, 810, momentan nu este acel ceva. Destul de evident ca noul lor procesor il nenoroceste.

Asta este piata software si hardware. Termenele limite, sau deadline-urile, cum zic fanii marului, sunt pe bune, dar cand nu poti sa livrezi la timp faci precum cei de la Qualcomm si scoti 810.

E clar ca cei de la Samsung lucrau la procesorul lor si probabil planuisera totul, dar le-a iesit. Colac peste pupaza, Qualcomm a facut si buba.

Edited by kritponyte, 05 March 2015 - 21:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate