Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ford Mustang 2015 în România: de la 35.000 de euro pentru 2.3 Ecoboost de 314 CP

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
De ce compar mere cu pere? Chiar sunt curios sa aud o opinie argumentata, nu vorbe.

#38
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Credeam ca ai realizat ce era evident, fac parte din clase diferite... Dupa logica ta puteai sa pui si un Fiat 500 Abarth. Numai vorbesc de faptul ca Golf GTI e o masina banala.

Edited by Papillon_, 22 January 2015 - 12:52.


#39
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,527
  • Înscris: 30.10.2003

 Papillon_, on 22 ianuarie 2015 - 12:28, said:

Daca iti permiteai sa iti cumperi o masina de 35 000 euro noua nu mai puneai intrebarea asta. Asta este intrebarea saracului care isi permite doar Logan, Golf etc. sau isi ia Seria 3 SH din Germania... Dai 40k pe o masina dar nu ai bani de un far, cat de penibil.
Ohooo, cate cazuri am auzit. Iar unu am vazut live. Far de Porsche Cayenne lipit la plesneala cu silicon. Inauntru era apa de la ploaie, puteai sa bagi 2 pesti si-ti faceai acvariu. Sunt foarte multi care-si iau masini scumpe, iar cand trebuie sa schimbe ceva mai, mai sa lesine.

#40
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Stiu fenomenul prostului care isi cumpara masini de lux dar nu au bani sa le intretina...

#41
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 Papillon_, on 22 ianuarie 2015 - 12:28, said:

Daca iti permiteai sa iti cumperi o masina de 35 000 euro noua nu mai puneai intrebarea asta. Asta este intrebarea saracului care isi permite doar Logan, Golf etc. sau isi ia Seria 3 SH din Germania... Dai 40k pe o masina dar nu ai bani de un far, cat de penibil.
nu e chiar asa. eu am Toyota gt86 si intretinerea e de cosmar. pe langa faptul ca la prima revizie mi-au dat o estimare de pret de 1000 de lei, si la final o factura de 3000 - am facut programare pentru revizie cu 3 (trei!!!) saptamani inainte, iar in ziua reviziei mi-au zis sa ma intorc peste o saptamana ca n-au filtru de ulei pentru schimb. la toyota bucuresti sud, care fara sa exagerez cred ca e cea mai mare reprezentanta din tara, sau printre cele mai mari. nu spun de costuri, sa zicem ca sunt cum sunt, dar sa ma duc la revizie in reprezentanta, sa-mi tina masina de la 10 la 16, ca sa-mi spuna la ora 16 cand ii sun tot eu, ca n-au facut nimic la masina ca n-au filtru de ulei...

#42
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,527
  • Înscris: 30.10.2003
Asta intrebam si eu de Mustang, piese de schimb, mecanici/electricieni calificati ...

#43
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

 Bursul, on 22 ianuarie 2015 - 14:07, said:

Asta intrebam si eu de Mustang, piese de schimb, mecanici/electricieni calificati ...
exista  la  vreo  reprezentanta  asa  ceva?!

#44
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 Papillon_, on 22 ianuarie 2015 - 12:28, said:


Daca iti permiteai sa iti cumperi o masina de 35 000 euro noua nu mai puneai intrebarea asta. Asta este intrebarea saracului care isi permite doar Logan, Golf etc. sau isi ia Seria 3 SH din Germania... Dai 40k pe o masina dar nu ai bani de un far, cat de penibil.

Da de unde tot deduci tu cati bani are X say Y sau ce isi permite ? Ce isi permite fiecare e treaba lui "fiecare" nu te mai imflama tu aiurea !

Cum sta la capitolul service un model de masina, asta este intrebarea saracului ?

#45
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011

 born2lose, on 22 ianuarie 2015 - 14:01, said:

sa zicem ca sunt cum sunt, dar sa ma duc la revizie in reprezentanta, sa-mi tina masina de la 10 la 16, ca sa-mi spuna la ora 16 cand ii sun tot eu, ca n-au facut nimic la masina ca n-au filtru de ulei...
Eu vorbeam de costuri, daca ai 40k sa iti cumperi o masina noua atunci inseamna ca ai bani si pentru piese, nu ai bani atunci nu iti mai cumperi. Cat despre treaba cu incompetentii aia de la reprezentanta din buc asta e alta treaba nu inseamna ca asa e peste tot. Fa reclamatie la Japonezi sa ia masuri...

 tavktm, on 22 ianuarie 2015 - 16:53, said:


Da de unde tot deduci tu cati bani are X say Y sau ce isi permite ? Ce isi permite fiecare e treaba lui "fiecare" nu te mai imflama tu aiurea !
Din moment ce iti cumperi o masina premium te astepti la costuri ridicate, nu? Sau tu vrei sa ai masina de 40k dar costuri de intretinere de Logan sau Focus?

#46
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 Papillon_, on 22 ianuarie 2015 - 16:57, said:


Din moment ce iti cumperi o masina premium te astepti la costuri ridicate, nu? Sau tu vrei sa ai masina de 40k dar costuri de intretinere de Logan sau Focus?

Ma repet cumva, nu are nici o relevanta ce vreau eu sau ce imi permit eu sau colegul, sau colegii, in discutia de fata !
Colegul a intrebat de service, si oare daca este scump (prea scump) sau nu !?

Si da, eu imi doresc masina de 40k cu costuri de Logan ? Care e problema, ce e rau in asta ? Fiecare isi doreste ce vrea !

#47
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 Bursul, on 22 ianuarie 2015 - 10:30, said:

Cum stau cu service-ul si intretinerile? 35 000 euro adun eu, dar daca mi se strica un far ce ma fac?

Comanzi de pe ebay și le instalezi la service. Sau le comanzi prin reprezentanță și plătești cu adaos de 120%.

#48
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,527
  • Înscris: 30.10.2003
Uite cine stie Posted Image

#49
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 Papillon_, on 22 ianuarie 2015 - 16:57, said:

Eu vorbeam de costuri, daca ai 40k sa iti cumperi o masina noua atunci inseamna ca ai bani si pentru piese, nu ai bani atunci nu iti mai cumperi. Cat despre treaba cu incompetentii aia de la reprezentanta din buc asta e alta treaba nu inseamna ca asa e peste tot. Fa reclamatie la Japonezi sa ia masuri...


Din moment ce iti cumperi o masina premium te astepti la costuri ridicate, nu? Sau tu vrei sa ai masina de 40k dar costuri de intretinere de Logan sau Focus?

am inteles asta, singura problema la intretinerea unei masini exotice nu este costul. eu as zice ca intrebarea serioasa este legata de calificarea oamenilor din service.

#50
andreipopescu100

andreipopescu100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 03.10.2014

 born2lose, on 23 ianuarie 2015 - 11:46, said:



am inteles asta, singura problema la intretinerea unei masini exotice nu este costul. eu as zice ca intrebarea serioasa este legata de calificarea oamenilor din service.
Ford de 35 de mii e masina exotica?

#51
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Stiu pe unu' din Oradea care a reconditionat un Dodge sau Mustang, nu mai tin minte exact, era un muscle car american, si i-a pus motor de 1.2 .

#52
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 Handicarpati, on 23 ianuarie 2015 - 14:08, said:

Stiu pe unu' din Oradea care a reconditionat un Dodge sau Mustang, nu mai tin minte exact, era un muscle car american, si i-a pus motor de 1.2 .
...Cate ? ca la cat era de mare ala original, intra 2-3 de-astea mai normale...

#53
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005
Mie-mi place machineta asta !
Si daca s-a plia pe necesitatile mele as lua-o in calcul la achizitie !
Iar pretul de 35.000 Euro pentru o masina sport, nu-i ceva de speriat - la 35k euro este mai ieftin cu 2-4k Euro decat un Golf R,
La acelasi pret, te apropii de un Seria 3 - 320 i chel.
Daca vorbim de coupe-uri sportive, cel mai ieftin BMW seria 4 ( 420i - 184 CP) este cu 3000 Euro mai scump FARA niciun fel de optionale.

Problema, dupa cum s-a mai discutat, este cu partea de service. Si nu-mi pun problema legata de costurile pieselor de schimb - pentru astea exista garantie sau CASCO !
Este vorba despre operatiunile curente de service.
Am retineri ca vei putea face reviziile la orice service Ford ( din cate am inteles, va fi comercializat doar prin intermediul a doua reprezentante Ford din Romania - ambele din Bucuresti)..
Si vrand-nevrand, indiferent de masina, tot dai cel putin o data pe an prin service. Si nu stiu cat e de comod sa "bagi" 6-7-800 km doar pentru o revizie ...

Dar masina-i faina !

#54
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Pai si crezi ca revizia va fi complicata? Schimb de ulei, filtre, o inspectie pe la frane, lichide, etc, eu cred ca o poate face orice reprezentanta Ford dupa un program minim de pregatire. Chiar daca modelul este absolut deosebit fata de modelele normale, de volum, nu cred ca sunt diferente mari la intretinerea (schimbarea), spre exemplu, a placutelor de frana. Daca ar fi asa si-ar bate singuri cuie in talpa, pentru ca i-ar costa mult mai mult scolarizarea personalului.
Eu cred ca vor fi multe reprezentante care vor putea face revizia periodica, mai greu cu reparatiile, dar asta tinde sa fie greu cu orice masina in zilele noastre

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate