Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

maxtor, seagate sau western digital

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Nu sunt cele mai rezistente. Hard disk-urile nu se măsoară în producători, ci în modele. E o aberație să spui că WD > Seagate sau invers. Corect e: modelul X de la WD e mai bun ca modelul Y de la Seagate.

#20
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004

View Postandjar, on Jan 19 2006, 21:54, said:

seagate e clar
e usor mai scump decat restul(10-20 lei)dar daca te gandesti ca ai 2 ani in plus garantie ca la restul concluzia e ca e cel mai valoros.MAI ROMANI SUNTEM PREA SARACI SA NU NE LUAM SEAGATE!
Sunt si mai dashtepte(au multe facilitati) si mai rezistente socuri=la aruncarea calc-ului pe geam :D


din cat am cautat eu (ultrapro, flamingo, e-mag etc) nu am gasit seagate barracuda 7200.9 (8 mb buffer) la 80 gb ci doar incepind de la 120 gb in sus. iar garantia este de 3 ani. poate nu am cautat suficient. in ceea ce priveste rezisenta la socuri la aruncarea calcului pe geam - seagate si wd au aceleasi valori (350G - banuiesc ca nu-l arunci bagat in priza :D ). diferenta este la socurile in timpul functionarii (segate 63 - wd 20 G). dar si intre timpii de acces e o diferenta mare, de data asta in sens invers (seagate 11 - wd 8.9 ms).

#21
nebunu

nebunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 19.01.2006
Vere cumpara-l pe cel pe care ti-l doresti tu, nu te mai uita la firme ca sunt la fel de bune sau la fel de proaste, depinde ce noroc ai, poti lua hard care sa te tina 1 zi sau unul care sa te tina 5,6 ani depinde de noroc.

#22
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Eu am luat recent un Seagate de 160GB extern de care sunt foarte multumit.  Desi nu auzisem lucruri prea bune de Seagate (firma chinezeasca ....) pretul m-a inpins sa-l iau si nu-mi pare rau deloc.

#23
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005
profit si io de topicu asta sa va intreb ceva . tot vad pe,aici ca nu va plac hdd,urile maxtor si nu inteleg d c . recent mi,am luat si io un hdd maxtor sata 300gb diamondmax10 16mb buffer.  ce probleme pot sa apara la el in urmatorii 2 ani??

#24
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Fac mai mult zgomot .

#25
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
...si se incing destul de tare.

#26
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005
temperatura 42°C  , zgomotul nu e mare si nu deranjeaza, pe mine ma intereseaza performantele. am si un samsung ide de 80gb, are 2 ani  si face mai mult zgomot , merge la 32°C , si n,am avut probleme cu el. de pe un hdd pe altu trag 700mb cam in 18s, setarile sint pe ultra dma5

#27
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Aceeasi nedumerire o am si eu, doar ca la mine difera capacitatea (250GB).
Pana acum am ca variante:
1. Hitachi Deskstar T7K250, 8MB cache, seek time 8.5ms, interfata ata133, garantie 3 ani
2. Seagate Barracuda 7200.8, 8MB cache, seek time 8ms, ata100, 5 ani garantie
3. Western Digital Caviar SE WD2500JB, 8MB cache, seek time 8.9ms, ata100, 3 ani garantie
4. Maxtor DiamondMax Plus 10 (RoHS), 16MB cache, seek time 9ms, ata133, 3 ani garantie.

Pe de o parte ma tenteaza Maxtorul pentru cei 16MB cache, pe de alta parte Seagate-ul pt cei 5 ani de garantie si datorita fiabilitatii sale, si nu in ultimul rand Hitachi pentru performate (vezi tomshardware.com)

Voi ce spuneti?

#28
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Fara discutie alege Hitachi Deskstar T7K250, 8MB cache, seek time 8.5ms, interfata ata133, garantie 3 ani !
Hitachi nu am avut nci unul la garantie, e un pic mai scump dar isi merita banii, este un hdd "rece" silentios cu performante foarte bune !

#29
yeu1

yeu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 19.02.2005
Cu toata caldura, ial pe asta: Seagate ST380011A(ATA 100, 2Mb Buffer). Abea se aude cand lucreaza(eu dorm de obicei pe jos, cu capul chiar langa uc si nu am treaba, deci e silentios), mia atins maxim 42 de grade(asta vara, cel putin asta e cea mai mare temperatura care am vazuto). Acum sta la 32 de grade(temperatura raportata de HDTune).

Solutia nr 2. WD. Erau niste editii cu 8Mb Buffer. Am inteles ca sunt destul de bune.

Maxtor in nici un caz.

Offt: Am o curiozitate, a aparut vreun model dupa ce s-au unit maxtor cu seagate? Daca da, l-a folosit cineva? Sunt curios daca a mai ramas ceva din seagate-ul de pana acu :confuzzled:

#30
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Eu am  WDC WD1200JB-00GVA0.singura chichita este ca mai caraie cand "trag" de calculator.
+este rece.
+merge repede.





ps1:este negru :naughty:
ps2:orice ti-ai lua, mai da 200 de mii pe un cooler de hdd.
ps3:pe seagate faci ochiuri vara daca nu ai cooler.  :death: :D

Edited by v3lsatis, 22 January 2006 - 22:45.


#31
yeu1

yeu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 19.02.2005

View Postv3lsatis, on Jan 22 2006, 22:43, said:

ps3:pe seagate faci ochiuri vara daca nu ai cooler.  :death: :D

ma mir ca nu am facut pe al meu:)) Si e inghesuit ca naiba, ca deasupra lui sunt 3 unitati optice :bigwhitegrin: si jos este tabla cat cuprinde(are un lacas special pt un singur hdd, pc e un compaq de la mama lui, si alea aja sunt facute). Oricum, un cooler nu strica, dar eu nu prea am unde sa il pun :angry2:

#32
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

View Postyeu1, on Jan 22 2006, 22:55, said:

ma mir ca nu am facut pe al meu:)) Si e inghesuit ca naiba, ca deasupra lui sunt 3 unitati optice :bigwhitegrin: si jos este tabla cat cuprinde(are un lacas special pt un singur hdd, pc e un compaq de la mama lui, si alea aja sunt facute). Oricum, un cooler nu strica, dar eu nu prea am unde sa il pun :angry2:


am un prieten si are seagate 80 baracuda.7200.8mb
are la carcasa senzor din ala de temperatura si arata 60* asta vara.

#33
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004

View Postsuri, on Jan 9 2006, 11:54, said:

sunt in situatia de a cumpara un nou hdd pentru calc-ul (obosit) de acasa. cum un upgrade major nu se intrevede in viitorul apropiat, incerc sa gasesc un hdd pe care sa-mi fie de folos si peste unul-doi ani, intr-un sistem (sper) nou.
placa de baza stie ata 133. avand in vedere raportul capacitate/pret m-am oprit la 80 gb (in jur de 240 lei). as prefera ceva la 7200 rpm, cu 8 mb buffer si daca este posibil (desi am observat ca numai la maxtor este disponibil) ata 133. consideratiile de garantie sunt de asemenea importante.
singurele referinte le am dintr-un catalog ultrapro, dar sunt binevenite si alte surse de informatie.

ps am cautat un pic pe forum si nu am gasit ceva care sa aduca nici macar pe departe cu problema mea. daca nu am cautat suficient sau nu am deschis bine ochii rog pe cei mai informati ca mine sa ma indrume.
multumesc


SEAGATE indiscutabil :) Poate e prea scump pentru unii , asa ca luati frate WD

Edited by creatorul, 23 January 2006 - 14:10.


#34
framepointer

framepointer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.01.2006
Si eu as alege WD.

3 ani am folosit MAXTOR, probleme nu prea am avut, am facut economie la gaz pt ca prajeam carnatzi si oua pe hard, iarna la economie caldura :).

Cine zice ca nu`i zgomotos... eh... depinde. Cand il aduci din magazin nu scoate un sunet, peste 3-6 luni zici ca s`o bagat dracu`n el hard.

Acum am WD Caviar de 80 GB, pe SATA - 3 bucati identice puse in RAID 0 (parca, ala fara mirroring si backup).
Le am cam de un an si nu am observat sa dea rateuri. Performantele sunt bune.
De incalzit se incalzesc si astea, dar nu asa tare ca si cele MAXTOR.
Oricum, problema e sa le lasi sa "ia aer"... la mine sunt inghesuite, si totate trei deodata cam fac caldurica.

Oricum, e alegerea ta. Pe banii tai cumperi ce vrei.
Cumpara hard de care nu avem noi sa poti sa ne spui si noua cum sunt :D

#35
framepointer

framepointer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.01.2006

View Postv3lsatis, on Jan 22 2006, 22:43, said:

ps3:pe seagate faci ochiuri vara daca nu ai cooler.  :death: :D

Daca itzi iei cooler pt hard, da`l jos la 45 zile si curata hardu de praf.
Tzi`l umple de praf si dupa aia se incalzeste si mai tare :D

View Postcreatorul, on Jan 23 2006, 14:08, said:

SEAGATE indiscutabil :) Poate e prea scump pentru unii , asa ca luati frate WD

Du'te ma, te'ai gandit bine inainte sa scri? ?
Oricum nu s`a pus problema baniilor, ci DE CARE sa i`shi ia.
Eu cred ca tu eshti unul care a lukrat 3 luni pe santier sa ishi ia hardu shi acum face pe jmecheru cu tot felu de afirmatii.

#36
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Personal am ars 2 maxtor-uri si m-am lecuit...
acum am seagate desi wd isi fac f bine treaba..alegerea e doar intre seagate si wd.
aah..de curand seagate a inghitit maxtor..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate