Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

maxtor, seagate sau western digital

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
@zegerman
Este foarte adevarat ca vanzarile cele mai mari au fost pe maxtor si wd.Este firesc sa faci un "clasament" pe numarul de unitati vandute dar neavand o statistica eu am precizat modelele care sau intors la garantie. Hiachi se vand de un an de zile, nu zic ca sunt "fermecate" si ca nu s-ar strica, dar pana acum nu s-a intors nici unul spre deosebire de maxtor care au venit la garantie si dupa cateva luni de la data vanzarii (3-5 luni).
O parere iti poti forma doar daca incerci toate modelele, vezi fiecare cum se comporta si in plus faci comparatie intre rezultatele testelor.
In momentul in care un utilizator al modelului X ar avea acces si la modelele Y,Z,K atunci ar putea sa zica care model dintre X,Y,Z,X il considera el cel mai "bun".

#56
zegerman

zegerman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.09.2005

View PostDoru_Neo, on Feb 1 2006, 07:34, said:

@zegerman
Este foarte adevarat ca vanzarile cele mai mari au fost pe maxtor si wd.Este firesc sa faci un "clasament" pe numarul de unitati vandute dar neavand o statistica eu am precizat modelele care sau intors la garantie. Hiachi se vand de un an de zile, nu zic ca sunt "fermecate" si ca nu s-ar strica, dar pana acum nu s-a intors nici unul spre deosebire de maxtor care au venit la garantie si dupa cateva luni de la data vanzarii (3-5 luni).
O parere iti poti forma doar daca incerci toate modelele, vezi fiecare cum se comporta si in plus faci comparatie intre rezultatele testelor.
In momentul in care un utilizator al modelului X ar avea acces si la modelele Y,Z,K atunci ar putea sa zica care model dintre X,Y,Z,X il considera el cel mai "bun".

Ma refeream la faptul ca nu poti face o comparare statistica intre ele din moment ce difera ca nr de unitati vandute.
Daca vinzi 10 maxtor si se intoarce unul nu e totuna daca ai vandut 5 western si s-a intors unul...
Si vanzarile sigur sunt diferite - recte, e cam greu sa faci o statistica de genu'... dar na, fiecare are "feelingul" lui, cred, fata de o anumita marca.
Fiecare isi face o idee personala in functie de ce aude prin-prejur.
Pentru ca indiferent cate teste vezi, ca e tomshardware ca e chip ori xtrempc , nu cred ca vreunul din voi nu a intrebat pe cineva "care se pricepe" pana la urma.

Si, deci, da, ai dreptate - cum ai zis: "daca ar avea acces.." - deci experienta personala primeaza. Exact ce am spus mai sus....

Deci, finalmente, omul sa aleaga dupa "pohta" inimii (+viteza & garantie) - si sa faca backup-uri regulate  :) - ca dupa cum vede acilea pe forum , si unii si altii lauda sau nu aceleasi marci, si daca toti laolalta avem dreptate atunci ... "there's no such thing as the best HDD"  :D

#57
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
va multumesc tuturor pentru opinii. alegerea a fost facuta: wd. hdd-ul a fost comandat la emag, de unde va fi ridicat in cursul zilei de maine. pret aproximativ - 210 lei. din punctul meu de vedere acest thread poate fi inchis.

inca o data, multumesc.

#58
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

View Postsuri, on Feb 7 2006, 18:31, said:

va multumesc tuturor pentru opinii. alegerea a fost facuta: wd. hdd-ul a fost comandat la emag, de unde va fi ridicat in cursul zilei de maine. pret aproximativ - 210 lei. din punctul meu de vedere acest thread poate fi inchis.

inca o data, multumesc.

eu zic ca ai facut o alegere buna  :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate