Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Dubai

* * * * - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6589 răspunsuri în acest subiect

#6499
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.770
  • Înscris: 03.04.2017
2Unlimited aceeasi recomandate ca la colega blue_c,verifica intai preturile la avioane si cazarile in mod independent ,nu la agentii,mi se pare cam mult 1350€ pentru 2 persoane cu buget mai redus,mai ales pentru mai cand nu prea mai e sezon la ei.Si ca o parere personala,nu trebuie sa vizitezi tot odata,e foarte obositor.Eu am fost de 4 ori pana acum in dubai si nu am vizitat inca tot ce a postat zuv in poze(binenteles nici zuv nu a fost peste tot pe unde am fost eu😁).

#6500
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.370
  • Înscris: 05.03.2005
rostul de a vizita cat mai multe o data, eu nu-l vad. E al naibii de obositor si nu stiu cat de multe iti raman in memorie...in afara de poze bineinteles

#6501
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 755
  • Înscris: 03.02.2009

 dacrad2, on 23 ianuarie 2024 - 15:16, said:

Eu am fost de 4 ori pana acum in dubai si nu am vizitat inca tot ce a postat zuv in poze(binenteles nici zuv nu a fost peste tot pe unde am fost eu😁).
Pai spune-ne si noua pe unde ai umblat si ce obiective sau minunății secrete ai vizitat.

#6502
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.770
  • Înscris: 03.04.2017

 cfrtriaj, on 24 ianuarie 2024 - 01:55, said:

Pai spune-ne si noua pe unde ai umblat si ce obiective sau minunății secrete ai vizitat.
Citeste topicul si ai sa te "minunezi"

#6503
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.770
  • Înscris: 03.04.2017

 cfrtriaj, on 24 ianuarie 2024 - 01:55, said:

Pai spune-ne si noua pe unde ai umblat si ce obiective sau minunății secrete ai vizitat.
Daca nu ajunge topicul asta,poti incerca si "Inchriere masina dubai" sa te minunezi si acolo.

#6504
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 373
  • Înscris: 28.11.2022
Un mare plus pentru Emirates.
Anul trecut in August am cumparat 3 bilete pentru Martie anul acesta,Dubai-Frankfurt..1750 euro plus 170 locuri achizitionate separat.
Dim cauza unui deces in familie in Decembrie,cheful de plecat in Dubai s-a stins,ca sa zic asa.
Le-am scris,le-am spus problema,am completat formular de refund si atasat certificatul de deces.
Taxa este 300 euro daca anulezi tu,deci,chiar daca eu eram ruda de gradul 1,putea sa imi dea doar mie full refund sau puteau sa spuna ca decesul fiind in Decembrie,pana la data calatoriei ar fi fost 3 luni asa ca nu exista motiv de full refund.
Spre surprinderea mea,dupa vreo doua saptamani au bagat 1750 euro in cont,mai putin locurile achizitionate separat.


#6505
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 606
  • Înscris: 03.10.2019

 dacrad2, on 23 ianuarie 2024 - 15:16, said:

2Unlimited aceeasi recomandate ca la colega blue_c,verifica intai preturile la avioane si cazarile in mod independent ,nu la agentii,mi se pare cam mult 1350€ pentru 2 persoane  

nu te pronunța daca nu ști despre ce este vorba !  acum 30 min mi am plătiți biletele de avion cu Emirates  2 pers 1410  euro .   back to back  la sfarsit de octombrie anul acesta . Ramane sa imi iau cazarea  ulterior  

@ sti cum e ,lauda de sine nu miroase a bine .  pe unde ai umblat tu ... sunt mulți alți anonimi care au văzut ce nu ai văzut tu sau nu îți permiți sa vezi  !

#6506
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.770
  • Înscris: 03.04.2017
Nenea foxtian,nu cred ca pachetele turistice de la noi te plimba cu emirates.
Daca mesajele nu iti sunt adresate,ignorale.Tu nu citesti tot mesajul ca postezi numai ce iti convine?
Am mers in destule locuri destul de scumpe in emirate,dar nu trebuie sa stau sa ti le expun tie acum.Eu cred ca ti-am mai zis tie mai demult ca topicul asta e si pentru cei care vor sa mai economiseasca cate ceva,nu mergem toti cu caramida de dolari in buzunar. Te rog revizuieste-ti comportamentul si nu mai fa atacuri la persoana.






Unul din multele articole controversate despre parerea unora de ceea ce inseamna dubai
https://m.ziare.com/...tractie-1848851

Editat de dacrad2, 29 ianuarie 2024 - 00:24.


#6507
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 606
  • Înscris: 03.10.2019

 dacrad2, on 29 ianuarie 2024 - 00:24, said:

   . Te rog revizuieste-ti comportamentul si nu mai fa atacuri la persoana.      

unde este atacul la persoana  ?    dar asa  ne place noua sa ne dam cu părerea mereu  de  anumite situatii fara cunoștință  de cauza . ,, mi se pare cam mult 1350€ pentru 2 persoane ``  poate colegul sta intr un hotel pe care il doreste si are facilitati deosebite si banii astia pentru el  nu sunt prea multi  .  De  ex.  eu in Dubai  iau cazare  doar in Marina Dubai  si asa poate si colegul !  pana acum am dat 1410 euro doar pe biletele de avion , nu are rost sa iti zic cat mai costa si cazarea .   zici tu  : ,, ti-am mai zis tie mai demult ca topicul asta e si pentru cei care vor sa mai economiseasca ``  cea mai mare gresala sa mergi in vacanta pe principiul asta !   greșit  !  simte-te in vacanta   bine ca o viața ai  si aia  o muncim ca măcar in vacanta sa ne simțim bine  nu sa economisim !

#6508
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.770
  • Înscris: 03.04.2017

 foxtian, on 28 ianuarie 2024 - 16:42, said:




@ sti cum e ,lauda de sine nu miroase a bine .  pe unde ai umblat tu ... sunt mulți alți anonimi care au văzut ce nu ai văzut tu sau nu îți permiți sa vezi  !
Daca vrei sa-ti detaliez asta e atac la persoana sau flame,ia-o cum vrei.
Inainte de iti da cu parerea ia si citeste mai mult de 2 mesaje inainte si apoi ai sa intelegi.Scrii aiurea de emirates,de faptul ca colegul ar vrea hoteluri mai scumpe.

#6509
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.770
  • Înscris: 03.04.2017

 foxtian, on 30 ianuarie 2024 - 11:03, said:



,, ti-am mai zis tie mai demult ca topicul asta e si pentru cei care vor sa mai economiseasca ``  cea mai mare gresala sa mergi in vacanta pe principiul asta !   greșit  !  simte-te in vacanta   bine ca o viața ai  si aia  o muncim ca măcar in vacanta sa ne simțim bine  nu sa economisim !
Eu din ce tin minte te-am mai intrebat,ai copii? Cand mergi in vacanta nu e numai despre ce vrei tu,asa ca trebuie sa faci compromisuri si chiar trebuie sa economisesti cateodata pentru a face ceva mai important.Eu in locurile unde a fost zuv nu am fost nu din cauza banilor ci din cauza acelor compromisuri care trebuie sa le fac si nici nu prea am vrut dupa ce am citit despre acele locuri.
Ca sa stii si tu 1350€ erau multi bani pentru colegul si de asta i-am zis sa caute asa. Daca ai sta in Romania ai sti ca de aici nu zboara decat Flydubai si Wizzair spre emirate,iar din punctul meu de vedere ca si comfort nu prea ai diferente asa mari dar la pret cei din dubai sunt mai scumpi ca ungurii.Pentru un confort mai mare din Romania poti zbura cu turkish airlines dar cu escala in Istanbul.
Cand m-am referit ca cineva vrea sa economiseasca nu m-am referit sa stea la hostel si sa mearga pe roata avionului ci la faptul ca poti obtine aceleasi sevicii ,la preturiult mai mici ,dar trebuie sa investighezi si tu.Eu de exemplu anul asta am cautat hotelul care mi-a placut ultima data,iar pe booking ,agoda,hotels si expedia are un pret mare in schimb l-am gasit pe direct booking la un pret foarte mic. Dupa tine trebuia sa iau de pe siteurile enumerate primele,pentru ca acolo mi-am facut pana acum rezervarile pentru afara?Asta inseamna sa economisesti.

#6510
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.328
  • Înscris: 09.09.2006

 foxtian, on 28 ianuarie 2024 - 16:42, said:

[...]acum 30 min mi am plătiți biletele de avion cu Emirates  2 pers 1410  euro .   back to back  la sfarsit de octombrie[...]

 dacrad2, on 29 ianuarie 2024 - 00:24, said:

[...]nu cred ca pachetele turistice de la noi te plimba cu emirates.
Nici eu nu cred. Pe de altă parte, nu e deloc imposibil iar 1410€ nu e mult pentru Emirates dar desigur depinde de aeroportul de plecare. Dacă pleci din România, nu știu cât de mare avantaj ai că ai făcut rezervarea la Emirates, că e același avion. Sunt sigur că ai văzut și tu că scrie "operated by FlyDubai". Acum tu știi dacă îți trebuie 40 kg la cală și 10 la bagajul de mână și anulare flexibilă a zborului, dar alea sunt cam singurele avantaje pe care le ai. Ah, da, probabil ai și pachetul de IFE inclus și la plecarea din Dubai poți să trimiți bagajul de cală la aeroport cu 24 de ore înainte (contra cost, desigur). Altfel, e fix același zbor și aș zice că vreo 1-200€ economiseai dacă luai pachetul semi-flex (cu 20k la cală) de la FD. Și nu, nu e vorba de zgârcenie, e vorba că nu capeți mare lucru în plus de banii suplimentari pe care îi dai.

 foxtian, on 30 ianuarie 2024 - 11:03, said:

[...]cea mai mare gresala sa mergi in vacanta pe principiul asta !   greșit! [...]in vacanta sa ne simțim bine  nu sa economisim !
Nu e regulă că nu poți face una fără alta. Asta

 dacrad2, on 29 ianuarie 2024 - 00:24, said:

topicul asta e si pentru cei care vor sa mai economiseasca cate ceva
e o afirmație foarte validă. Bolduriea îmi aparține...Sigur, nu te obligă nimeni să cheltuiești cât vrei tu și pe ce crezi tu că are importanță pentru tine.
Oricum în vacanțe tindem să fim mai largi la pungă, dar uneori chiar nu ai nici un avantaj dpdv practic, cum am zis mai sus. Sigur, teoretic ai niște avantaje că altfel nu ar fi existat biletele alea full flex, dar practic de prea puține ori beneficiezi de ele. Acces ai la același lounge, lângă tine or să stea aceleași persoane, la budă o să fie aceeași coadă, etc. Dacă nu zbori la business, diferențele practice sunt minimale.

Nu-mi amintesc să fi cerut ceva sfaturi p-aici @Zăvoianu Posted Image

Editat de buntzi, 30 ianuarie 2024 - 16:25.


#6511
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.770
  • Înscris: 03.04.2017
Zăvoianu e din alta liga.
Eu m-am explicat ce inseamna sa economisesti.

#6512
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.328
  • Înscris: 09.09.2006
Da, sorry, răspunsul era pentru colegul@foxtian, dar cred că am amețit nițel quote-le.
Am editat, dar tot nu sunt convins că e fix cum mi-am imaginat eu că ar trebui să sune.

Editat de buntzi, 30 ianuarie 2024 - 16:26.


#6513
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 606
  • Înscris: 03.10.2019

View Postbuntzi, on 30 ianuarie 2024 - 16:10, said:

   .... iar 1410€ nu e mult pentru Emirates dar desigur depinde de aeroportul de plecare.  

in sfarsit ,1410 euro este foarte putin si foarte bun pretul ! si clar ca aeroportul de plecare  nu se afla in Romania . De acea am zis  nu da sfaturi aiurea ca nu sti  cu ce firma si de unde zboara sau ce cazare a ales cineva in Dubai  . ( asta nu este atac la persoana )  Dubai  are preturi  pentru toata lumea , poti zbura cu low cost  si  sa ai hotel  in Burj K  ca asa e dorinta ta . Asa ca nu sti de ce plateste colegul 1350 euro 2 persoane ! poate fi un pret super pentru ce  a ales  el dar pentru tine socant ! nu ?  

@  iar aia cu econmisitul in vacanta  am vazut ce inseamna pentru uni :  mancare pe plaja de la supermarchet   ,  lasa draga  nu cumpăra nimic  ca ai acasa  , hai mergi mai departe ca nu avem banii , hai misca ca nu am banii de inghetata  , pierduti pe strazi aiurea ca nu aveau un Sim de date mobile , plecat de la hotel cu amintiri din camera . Am calatorit mult si stiu ce inseamna  la ,,uni ''  Romanii  a economisi  in vacanta  .   nu este la modul general  dar inca UNI Romani prefera sa economiseasca in vacanta  pe asfel de model .

@ postarea este la modul general fara atac la persoana . discutam pur si simplu

Editat de foxtian, 31 ianuarie 2024 - 08:27.


#6514
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.770
  • Înscris: 03.04.2017
O intorci ca la ploiesti,numai sa fie cum zici tu.Si alta data ti-am explicat ce insemna sa economisesti si nu insemna neaparat sa mananci de la supermarket desi ca in anumite cazuri trebuie,dar asta stii daca ai copii.
Daca zici ca nu te iei de nimeni special,nu mai cita acea persoana.Eu cred ca vobeam despre un coleg atunci cand m-ai citat.Ce faci tu,la cine-ti iei biletele de avion,unde ai cazare,banii care-i dai,nu au nici o treaba cu ce ai citat.

#6515
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.328
  • Înscris: 09.09.2006

View Postfoxtian, on 31 ianuarie 2024 - 08:20, said:

[...]
Fișier atașat  gdz_died.png   621,46K   11 download-uri

Quote

clar ca aeroportul de plecare  nu se afla in Romania
De unde e așa de clar? N-ai zis nimic pe tema asta până acum (convenabil)
well, nvm. Discuția nu aduce nici un folos, așa că eu mă retrag.

#6516
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.770
  • Înscris: 03.04.2017
Buntzi sunt curios,se vede ,se aude ceva de untold in dubai?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate