Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Dubai

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
6583 replies to this topic

#5995
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

View Postfoxtian, on 07 octombrie 2022 - 15:38, said:



imi permit sa iti zic eu  care fac cumparaturi  in europa si doar ce a fost in August in america  si anul trecut in Dubai  . NU   cu  NU  mare  .  sunt mai scumpe decat in europa  sau usa    si nimic deosebit  . in schimb am cumparat  multe produse alimentare  :  miere  , ceaiuri  , orez    etc    au alt gust !!  si Pepsi ....  are un gust extraordinar   , mai bun ca in europa  .   iar haine  slabut rau de tot  . si eu am intrebat pe grup aici de shoping  in Dubai anul trecut    , nu merita   !  . din usa mai exact  NY   am venit cu 30 de kg de haine si incaltaminte  , din dubai 2 tricouri  si o sapca  . parfumurile sunt mai scumpe ca in Germania  .  In Dubai doar  bucurate de vreme si distractie la maxim .
Pentru ca ai o parere asa de ferma,pot sa te intreb unde ai umblat dupa cumparaturi?
Dau un exemplu: o rochita alba de ingeras pentru fetita mea,in Romania m-a costat 100 ron cu reducere,in emirate mai precis la unul din magazinele max o rochita cu licenta de printese disney am dat cam 70 aed. Tricouri outlet de la h&m,c&a,lidl etc.gasite la magazinele de pe strada la 6-10 aed. Da in malluri colectiile noi sunt mai scumpe ca la noi,dar nu sunt aceleasi de la noi(asa mi-a zis sotia). Am mai luat haine din hypermarketuri lulu,nesto,safari unde au raioane foarte mari.Pentru haine mai de calitate inferioara recomand day2day. Acolo veti gasi mai ieftine si curmalele confiate in ciocolata cu miez de migdala.Mie mi-au placut cele care scrie pe ele safari(le gasiti si in careefour dar mult mai scumpe).
Daca urmariti si sesiune de shopping recomand cu incredere si magazinele de pe strada cele gen "1 to 10 dhs".Cunosc persoane care au venit cu geamantane de haine din dubai. De altfel anul asta cand am fost in dubai,a zburat la dus si la intors si o familie de romi,care a venit cred ca cu vre-o 10 pachetoaie de aproape 1 metru diametru plus niste trolere noi ca bagaj de mana.
Deci,dupa gustul fiecaruia se pot face sau nu cumparaturi de haine de acolo.

Edited by dacrad2, 07 October 2022 - 23:07.


#5996
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
De Luni 10 Octombrie se deschide Miracle Garden.

#5997
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019

View Postdacrad2, on 07 octombrie 2022 - 23:06, said:

Pentru ca ai o parere asa de ferma,pot sa te intreb unde ai umblat dupa cumparaturi?. Tricouri outlet de la h&m,c&a,lidl etc.gasite la magazinele de pe strada la 6-10 aed.  
  

scuze   dar  shoping   de haine eu nu fac de la lidl . Cand zic  ca fac  shoping de haine   ma refer la centre mari de oultlet  , gen care  lipsesc   in Dubai  .  Haine asa  no name  gasesti pe toate strazile in Dubai  .

#5998
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Dar de la h&m,c&a,etc.faci cumparaturi? Ai avut rabdarea sa te uiti la produse,la numele lor? Ai intrat vreodata in day2day(asta imi vine in minte acum)sa vezi cat de mic e,asta apropo de centre mari( sper ca nu te referi la malluri).



Dar daca esti prima oara in dubai si nu stai prea mult(5-7 zile) parerea mea e sa lasi shoppingul la o parte si sa se viziteze ce e de vizitat.

#5999
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
am avut 10 zile in  Dubai  . am  umblat peste tot . Cu siguranta  cuvantul Shoping  are  diferite  sensuri  pentru  uni si altul  pentru alt tip de  persoane  . anul trecut  am avut si eu aceasta intrebare  despre shoping   .   raspunsul  a fost  tot  de la tine   :)    si apoi m am convins  singur  .Poti gasi   haine dragute  peste tot  , no  name  , daca asta vrei asta gasesti  dar  nu este atat de deosebit sa zici ca rupi cu shoping in Dubai  .  la fel de bine poti gasi  si  in dragonul  rosu  cam asa ceva    .  H&M  este mult mai tare in europa decat  in Dubai  .ori ce  video  de pe youtube  iti  va confirma  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/037xrk365Ks?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6000
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Ceea ce am spus despre shopping am zis-o la modul general nu pentru tine,scuze daca s-a inteles altfel.
Eu nu stau in bucuresti asa ca dragonul rosu nu e relevant pentru mine,dar multe lucruri pe care le-am lut din dubai e din cauza ca la noi ori au un pret foarte mare ori nu le gasesc. De asemeni despre shopping a intrebat alt coleg aici iar tu ai zis ca nu merita. Nu sunt intru tot de acord cu afirmatia ta. Colegul poate sa incerce daca are timp dar parerea mea ca nu prin malluri,unde sunt mai scumpe lucrurile ca la noi si nu merita de carat de acolo.

#6001
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Am fost in Dubai de 2 ori pana acum, la inceputul lui mai 2017 si la sfarsitul lui noiembrie 2019.

Acum vreau sa merg din nou dar am observat ca pretul cazarilor a explodat... in 2017 am stat cu 260 Ron/noapte si in 2019 cu 235 RON/noapte... Hotel de 4* la 5 minute de mers pe jos pana la Mall of Emitares.... acum cand am bagat pe booking datele, surpriza 615 Ron/noapte....

In 2017-2019 era plin de cazari la hoteluri de 4* la 250-300RON/noapte.... acum preturile sunt pe la 600-800 Ron/noapte...

In 2017-2019 spre exemplu o noapte la Atlantis The Palm era 800-1.000 RON... acum e 4.000 RON
In 2017-2019 cea mai ieftina camera in  Burj Al Arab Jumeirah (hotelul de 7*) era 5.000 RON.... acum cea mai ieftina e 15.000 RON.

In urma cu 5 ani Dubaiul era mai ieftin decat Costinesti...

#6002
Akiroox

Akiroox

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.08.2020
Dubai-ul este mai scump in 2022 fata de 2021, nu mai vorbim de 2017/2019. Deja incepe sezonul in Dubai, si automat preturile urca, iar daca vrei sa iti cauti in Octombrie ceva pentru Noiembrie, deja e cam din scurt. Pe langa asta, ia in calcul si pandemia + criza energetica si inflatia actuala. Vad ca ai fost intr-o luna de Mai. Daca n-ai probleme cu caldura, poti merge in offseason acolo, unde cazarile sunt mult mai ieftine. (Ca idee, hotelul la care am stat in Septembrie, e de 3 ori mai scump in Noiembrie)

Ca sa fac putin haz de necaz la remarca ta, Dubai inca este mai ieftin decat litoralul nostru. :)

#6003
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

View PostAkiroox, on 10 octombrie 2022 - 12:13, said:


Ca sa fac putin haz de necaz la remarca ta, Dubai inca este mai ieftin decat litoralul nostru. :)
Nu mai e mai ieftin ,dar e mult mai atractiv. Eu de banii de care am stat anul asta la hotel o saptamana,anul trecut am gasit oferta si am stat 2 saptamani.

#6004
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Eu tocmai m-am intors din Dubai si am dat 2100 lei/4 nopti/3 persoane pe un apartament in Dubai Marina :)

#6005
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Da si tu un link...

#6006
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Airbnb,vrbo,booking,agoda,directbooking...

Edited by dacrad2, 16 October 2022 - 09:31.


#6007
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Daca intereseaza pe cineva acesta este siteul reteleei hoteliere premier inn.Am gasit aici preturi interesante la cazari,imi par mai mici ca cele de pe siteurile de cazari.
https://mena.premier...m/en/book-hotel

#6008
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

View Postfloraur, on 16 octombrie 2022 - 08:53, said:

Da si tu un link...

Dream Inn Apartments - Bay Central, langa InterContinental Marina.
Eu l-am gasit pe booking, vezi ca au apartamente in mai multe zone.

#6009
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAkiroox, on 29 septembrie 2022 - 11:47, said:

Daca zburati cu Wizz Air, ei opereaza exclusiv in Terminalul 2 al aeroportului, iar acela nu este conectat la un metrou asa ca singura varianta este un taxi. Daca zburati cu Fly Dubai, fiind divizia low cost a Emirates, opereaza in Terminalul 3 care este exclusiv Fly Dubai/Emirates. Terminalele 1 si 3 sunt conectate la metrou si puteti ajunge cam in orice zona a Dubai-ului cu cel mult 20 de Aed / pers.

Daca ai certificat de vaccinare, nu mai ai nevoie de nimic pentru a intra in Dubai, daca nu il ai, trebuie sa faci un test PCR cu maxim 48 de ore inainte sa ajungi acolo. Side note: desi rezidentii din Dubai poarta in continuare masti, turistii nu poarta decat daca vor.

așadar, wizz operează numai pe Abu Dhabi? e vorba de terminalul 2 al aeroportului Abu Dhabi, nu?

până și boosterul a expitar de mult ... se pune, sau vor a patra doză?

#6010
Akiroox

Akiroox

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.08.2020

View Postmischaela, on 28 octombrie 2022 - 15:06, said:

așadar, wizz operează numai pe Abu Dhabi? e vorba de terminalul 2 al aeroportului Abu Dhabi, nu?

până și boosterul a expitar de mult ... se pune, sau vor a patra doză?

Nu, este vorba de Dubai. Wizz opereaza si in Dubai. Ce ii intereseaza pe ei este sa ai certificatul de vaccinare valabil la momentul cand te duci acolo. In prezent certificatul european de vaccinare este valabil pana pe 31.12.2022. Ramane de vazut daca UE mai vrea sa il prelungeasca dupa aceasta data. Daca nu il ai valabil, il poti descarca din nou de pe site-ul guvernului ca sa iti actualizeze data iar daca nu il ai deloc, faci test PCR cu cel mult 48 de ore inainte sa ajungi acolo.

Pentru Abu Dhabi e alta discutie. Ei sunt mai restrictivi acolo si in principiu, chiar si cu vaccin tot trebuie sa iti faci test PCR si sa ai aplicatia Al-Hosn "verde".

#6011
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019

View PostAkiroox, on 28 octombrie 2022 - 15:22, said:


Ce ii intereseaza pe ei este sa ai certificatul de vaccinare valabil la momentul cand te duci acolo. In prezent certificatul european de vaccinare este valabil pana pe 31.12.2022. Ramane de vazut daca UE mai vrea sa il prelungeasca dupa aceasta data. Daca nu il ai valabil, il poti descarca din nou de pe site-ul guvernului ca sa iti actualizeze data iar daca nu il ai deloc, faci test PCR cu cel mult 48 de ore inainte sa ajungi acolo.

Ce inseamna certificat de vaccinare valabil? Ca pe documentul pdf descarcat nu apare decat data vaccinarii, nu si a expirarii. Data aia de 31.12.2022 apare doar pe site si la scanarea codului QR.

La aeroport verifica prin scanare cu Check DCC?

#6012
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

View Postmischaela, on 28 octombrie 2022 - 15:06, said:



așadar, wizz operează numai pe Abu Dhabi? e vorba de terminalul 2 al aeroportului Abu Dhabi, nu?

până și boosterul a expitar de mult ... se pune, sau vor a patra doză?
Wizz mai avea cateva zboruri din bucuresti spre dubaicare anul trecut au fost operate pe t1 iar anul asta sunt (cat vor mai fi)operate pe t2 care a fost modernizat.
In abu dhabi nu mai retin ce terminal era dar nu mi-a placut deloc. Din toate aeroporturile pe care am zburat in emirate,cel din abu dhabi mi-a placut cel mai putin. Daca va uitati la ce am scris despre vacanta mea in iunie,veti gasi si raspunsuri despre vaccinuri si testari. Nu mai e ce a fost anul trecut.
De verificat vacciurile o fac cei de aici de la wizz,de asta nu iti dau boarding pass cand faci checkin-ul.Pe aeroport in emirate nu prea mai ai nici o treaba cu vaccinurile,doar daca vrei in abu dhabi sa intri prin malluri sau alte atractii,trebuie sa faci un test pcr sa inverzesti aplicatia al hosn.Daca numai tranzitezi spre celelalte emirate nu trebuie nimic.

Edited by dacrad2, 28 October 2022 - 23:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate