Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dubai

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
6581 replies to this topic

#6013
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Am căutat bilete pentru perioada sărbătorilor. Așa, de control, m-am uitat și la wizzu' vieții. Am putut selecta zborul OTP-DXB (în decembrie), dar la întoarcere (ianuarie) cică "AD-OTP". Fără să spună ceva legat de autobuz sau orice. Practic te mută 160km și te interesează cum ajungi acolo. Nesimțiți, aș zice. Plus prețurile, care sunt absolut comparabile cu FD, dar fără bagaj de mână. Bagaj de mână normal, ăla de 7kg în care chiar poți să pui ceva, nu gluma aia proastă de încep să-ți măsoare geanta de laptop sau poșeta nevestei.
Deci eu unul nu văd de ce s-ar uita cineva la ăștia ca fiind o alternativă viabilă la FlyDubai, mai ales dacă discutăm strict de plecare din București. Dacă vreți plecarea din Cluj, o fi altă poveste dar acolo intervine faza cu zburat doar de 2 ori pe săptămână ceea ce iarăși restricționează drastic lucrurile. Din punctul meu de vedere, wizz se bazează pe reputația de a fi ieftin și cere prețuri de linie premium pe un program de zbor mizerabil.

Cu vaccinul și masca, e relaxată treaba. Am zburat săptămâna trecută în Elveția, nu m-a întrebat nimeni nimic nici la dus nici la întors. Am trecut ca prin brânză prin toate tipurile de controale. În oraș nu pare să mai poarte nimeni mască, deși uneori mai vezi câte unii în market unde e mai aglomerat (inclusiv eu mai port acolo, just in case). Ah, da, chelnerii și personalul din restaurante poartă mască și nu am idee care e regula în metrou/autobuz.
HiH

#6014
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017
Buntzi,referitor la preturi,nu prea poti compara wizz cu flydubai,cei din urma vor iesi mai scumpi de fiecare data.Am verificat si eu de curiozitate.Eu am zburat si cu unii si cu altii,iar mari diferente la comfort nu am vazut.Ca si orar de zbor,da flydubai are mai multe curse pe zi si poti alege.Referitor la bagaj la wizz cel de 10kg sau wizz priority(care include bagaj de 10kg)nu e asa de scump mai ales daca iei si wizz discount club.Eu am verificat date 23dec-4ian(cand wizz zboara pe dxb)

#6015
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
In vara am plecat din Buc la Abu Dhabi si intoarcerea a fost din Dubai. Oricum asa era itinerariul dar cei de la Wizz sunt jeguri. Ca sa nu mai spun ce mizerii de terminale in ambele emirate.
Intreba cineva de conditii de calatorie in Abu Dhabi: AlHosn trebuie sa fie verde sa intri in restaurante si in general tot ce e acoperit. Adica vaccin si test facut. De preferat e sa il faceti in tara. Acolo dureaza o zi, care o stai in casa/hotel

#6016
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

View Postcipi_v, on 31 octombrie 2022 - 15:53, said:

I[...]Ca sa nu mai spun ce mizerii de terminale in ambele emirate.[...]
Nu am mai intrat în T1 de vreo 6 (spre 7) ani, așa că nu știu cum mai arată acum, dar pe vremuri era foarte ok. T3 mi se pare și el foarte ok. În Dubai wizzu vine pe T2? Că ăla arăta a autogara Văscăuți...

#6017
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017
Din ce am inteles i-au mutat pe t2,t1 arata bine si dwc arata foarte bine pe langa t2 si auh(nu stiu ce terminal).Dar t2 cica ar fi fost renovat.

#6018
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Exact. Pe T2. Gara de unde vrei tu e mai frumoasa. Plus ca ajungi greu acolo

#6019
nusadann

nusadann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.01.2007
Salut!

Va rog sa aveti amabilitatea de a reactualiza informatiile cu privire la posibilitatile
de a comunica telefonic cu Romania (cartela SIM, operator)
Multumesc.

#6020
Akiroox

Akiroox

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.08.2020
Cu 2 pagini mai in spate regaseai toate informatiile cerute.

View PostAkiroox, on 29 septembrie 2022 - 11:47, said:

In Dubai, se dau in continuare sim-uri gratuite de catre cei de la DU cu numar de telefon si 1GB valabil 24 de ore. Puteti merge foarte usor cu acel sim la orice reprezentanta DU si puteti lua optiunea cea mai mica de 49 de AED ce vine cu 2 GB trafic de internet, suficient avand in vedere ca exista Wifi oriunde, si 30 de minute pe care le puteti folosi sa sunati inclusiv in Romania. Valabilitatea ofertei este de 28 de zile.

Whatsapp, Messenger etc functioneaza sa dai mesaje, insa nu merge sa suni de pe ele.

#6021
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Sosit săptămâna asta o cunoștință, i-au dat cartelă din aeroport. Nu știu ce are pe ea dar presupun că nu mare lucru.
Despre vorbit cu românia, recent a fost un articol în ziar fix despre subiectul ăsta al aplicațiilor VoIP.

#6022
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt sanse sa ploua anul asta in nov-dec? As face un drum doar ca sa vad ploaie in desert.

#6023
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017

 nusadann, on 05 noiembrie 2022 - 20:52, said:

Salut!

Va rog sa aveti amabilitatea de a reactualiza informatiile cu privire la posibilitatile
de a comunica telefonic cu Romania (cartela SIM, operator)
Multumesc.
Sunt 3 operatori du,etisalat(sau cum se numesc acum) si virgin. Te uiti pe siteurile lor la simuri pentru turisti si iti alegi ce vrei.Cartela de la du probabil primesti daca aterizezi in dubai,eu in abu dhabi nu am primit.

 sebulbus, on 06 noiembrie 2022 - 09:53, said:

Sunt sanse sa ploua anul asta in nov-dec? As face un drum doar ca sa vad ploaie in desert.
Cine stie cand ploua si pe acolo,daca insamanteaza norii sa nu te trezesti cu inundatii.

#6024
bcs

bcs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 31.01.2007
https://www.timeouta...r public spaces

nu inteleg ideea urmatoare: The Al Hosn pass will now be limited to simply showing your vaccine certificate and PCR test results.
Adica mai e necesar sa demonstrezi ca esti vaccinat si/sau test PCR sau nu?

#6025
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017
De obicei pe siteul mae Romania,gasesti informatii de genul asta. Mai gasesti si pe siteurile emirates ,ethihad,flydubai.


#6026
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

 bcs, on 06 noiembrie 2022 - 15:48, said:

[...]The Al Hosn pass will now be limited to simply showing your vaccine certificate and PCR test results.
Adica mai e necesar sa demonstrezi ca esti vaccinat si/sau test PCR sau nu?
Al Hosn e doar dovadă de vaccinare acum, nu mai e nevoie să fie verde (verde se făcea cu test). Practic, se laudă că au ridicat toate restricțiile.

#6027
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

 sebulbus, on 06 noiembrie 2022 - 09:53, said:

Sunt sanse sa ploua anul asta in nov-dec? As face un drum doar ca sa vad ploaie in desert.
Șanse sunt boss, dar ar trebui să fii foarte-foarte "pe fază" ca să ai norocul să prinzi ploaia. Chiar și când plouă undeva, e destul de localizat fenomenul. DAR. Dacă vrei să vezi ploaia în desert, atuinci trebuie căutat ceva mai spre RAK sau Hatta sau Fujairah, unde sunt munții. Acolo plouă mai des, clar.

Acuma dacă avem noroc de an mai umed, cine știe, poate totuși plouă și în oraș...
Dacă totuși ajungi încoace, știi ce ai de făcut fără să-ți zic ;)

#6028
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017

 buntzi, on 07 noiembrie 2022 - 05:44, said:


Al Hosn e doar dovadă de vaccinare acum, nu mai e nevoie să fie verde (verde se făcea cu test). Practic, se laudă că au ridicat toate restricțiile.
Asta vad ca e noua stirea.Ai ceva lucruri de vazut si prin abu dhabi,iar acum cu wizz-ul pe acolo,o poti face linistit.

#6029
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Abu Dhabi este mult mai linistit decat Dubai. Implicit mai placut

#6030
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

 cipi_v, on 10 noiembrie 2022 - 15:59, said:

Abu Dhabi este mult mai linistit decat Dubai. Implicit mai placut
E mai linistit dar si un pic mai strict d.p.d.v al regulilor. Tin minte ca eram pe plaja si am facut cateva poze familiei. Imediat m-a fluierat salvamarul si mi-a facut un semn cu mainile incrucisate, tip "ai grija, nu ai voie sa faci poze, poti ajunge la inchisoare". Posted Image

Edited by judas, 10 November 2022 - 16:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate