Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Raiffeisen Romania - topic dedicat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5878 replies to this topic

#2449
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 10.01.2008
Nu are cum face transfer din cardul de credit....

Poate sa ii retragă la bancomat sau sa ii încarce in revolut de ex.

#2450
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 25.12.2005
atunci caumpara ceva de aproximativ 601 lei .in transe

#2451
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postblackskorpion, on 24 noiembrie 2021 - 19:52, said:

Nu are cum face transfer din cardul de credit....

Poate sa ii retragă la bancomat sau sa ii încarce in revolut de ex.
Nu pot se comisioneaza...Am vorbit cu ei si o sa imi transfere in contul curent... fara nici-un comision.

#2452
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,016
  • Înscris: 13.03.2005

View PostMembruAnonim, on 23 noiembrie 2021 - 21:37, said:

ATM-urile de euro pot fi folosite doar de persoanele ce detin cont la Raiffeisen? As vrea sa retrag euro folosind un card de euro de la Unicredit.
Poti retrage euro doar cu cardul bancii care are ATM-ul.
Deci nu poti retrage euro cu card Unicredit la ATM Raiffeisen.
La fel e si la bancomatele de euro ING sau ale altor banci.

#2453
carlo7

carlo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2012

View Postcontroloc, on 24 noiembrie 2021 - 14:17, said:

Buna,

Are cineva cont special de PFA cu Raiffeisen?
Deja am un cont curent personal si acum trebuie sa deschid un cont de PFA cat mai rapid. Pot sa fac asta online? Problema e ca nu am certificat verde.
Vreau sa deschid cont PFA numai cu Raiffeisen.
Ce documente trebuie?
Carte de identitate si copie de la certificat de inregistrare sunt suficiente?
Am scris email dar n-am primit raspuns.
Scuzati pentru greseli, nu stiu perfect romana.

Multumesc,
Nu-ti trebuie cont special pentru PFA.
Fa un cont normal pentru persoane fizice si foloseste-l doar pentru PFA pentru a tine usor evidenta contabila in partida simpla.

#2454
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,596
  • Înscris: 11.03.2010
Dacă e pentru micrograntul de 2000 euro, trebuie de pfa special și distinct ;)

#2455
controloc

controloc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2021
Contabilul a spus ca nu e obligatoriu dar e mai bine daca fac un cont PFA...
Eu incasez USD
Pot sa deschid cont de PFA in USD?
Cred ca pentru mine va fi mai bine decat in RON,nu ?
Incasez approx 10k-15k USD/luna.
Din contul PFA pot sa trimit orice mare suma la contul personal  raiffeisen si alte bancuri? Fara intrebari din banci...?
E 100k eur garantie si cread ca e mai sigur daca pastrez banii in mai multe banci,nu?
Pot sa am 2 USD cont la Raiffeisen? Cred ca daca vreau sa trimit bani la interactive brokers in USD (investitia bursa american) atunci nu pot sa folosesc cont PFA pentru asta...

#2456
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcontroloc, on 25 noiembrie 2021 - 19:26, said:

Pot sa am 2 USD cont la Raiffeisen? Cred ca daca vreau sa trimit bani la interactive brokers in USD (investitia bursa american) atunci nu pot sa folosesc cont PFA pentru asta...

Incearca si vezi si oferta de la BT. Cred ca sunt mult mai maleabili in ceea ce proveste conturile in valuta.

#2457
Shayera_

Shayera_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.11.2021
Eu am cont PFA la Raiffeisen si platesc 35 lei pe luna. Cardul a fost gratis, si am si cont USD gratis, ca eu tot in USD primesc banii. Apoi la conversie, au cursul lor "special", alta distractie.Daca ai rabdare sa strangi peste 20.000 dolari, iti poti negocia cursul.

In schimb, daca iti faci transfer din "POPESCU ION PFA" in "POPESCU ION cont personal" se poate sa te sune o gagica de la banca sa iti ceara acte doveditoare, gen contract de credit (????). Am ramas masca, imi venea sa fac o nefacuta prin telefon. Mai apoi m-a intrebat si de o alta tranzactie unde scria clar "chirie si facturi" care e faza cu ea. Din nou, imi venea sa mai fac o nefacuta prin telefon.

Ca tot suntem la subiectul Raiffeisen, mi-au bagat 0,5% dobanda in plus la creditul ipotecar pentru ca nu am teava de gaze trasa pana in casa, si pentru ca am butelie. Dezvoltatorul a depus toate actele, mingea e la Distrigaz, dar ii doare undeva pe ei deja de 1 an de zile. Cred ca asteapta spaga sau ceva. Ma gandesc serios sa fac refinantare la alta banca, si sa imi mut si salariul acolo totodata. Dar la Raiffeisen am rambursare anticipata cu comision 0% (pentru ca sunt client vechi la ei), nu stiu daca la alta banci este tot asa pentru clienti noi-nouti? Daca stie cineva sa imi zica, daca nu o sa iau fiecare banca in parte sa intreb, ca genul asta de informatie nu o gasesti oricum pe site-ul web, gasesti maxim un calculator de credit. Mersi!

#2458
carlo7

carlo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2012
Poate era mai bine sa deschizi un SRL daca incasezi lunar sume mari si lucrezi cu un contabil.

#2459
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 07.01.2014

View PostShayera_, on 26 noiembrie 2021 - 01:53, said:

Ca tot suntem la subiectul Raiffeisen, mi-au bagat 0,5% dobanda in plus la creditul ipotecar pentru ca nu am teava de gaze trasa pana in casa, si pentru ca am butelie. Dezvoltatorul a depus toate actele, mingea e la Distrigaz, dar ii doare undeva pe ei deja de 1 an de zile. Cred ca asteapta spaga sau ceva. Ma gandesc serios sa fac refinantare la alta banca, si sa imi mut si salariul acolo totodata. Dar la Raiffeisen am rambursare anticipata cu comision 0% (pentru ca sunt client vechi la ei), nu stiu daca la alta banci este tot asa pentru clienti noi-nouti? Daca stie cineva sa imi zica, daca nu o sa iau fiecare banca in parte sa intreb, ca genul asta de informatie nu o gasesti oricum pe site-ul web, gasesti maxim un calculator de credit. Mersi!

Ipotecarele au comision 0 la rambursările anticipate, la toate băncile.

Acea creștere de dobândă e penibilă, dacă nu abuzivă.

Edited by daddypuff, 26 November 2021 - 18:03.


#2460
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 25.12.2005
mi se pare fantastica acea discriminare cu teava de gaz...
nu cred ca banca ar face asa ceva...dar viata e plina de surprize

#2461
Shayera_

Shayera_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.11.2021
Sunt mai bine cu PFA, pentru ca am norma de venit, si imi e mai avantajos asa. Plus ca am nevoie de bani, nu pot sa astept trimestrial sau anual ca sa imi dau dividendele (pe care apropo, ar trebui sa platesc 5% impozit). Asa pe PFA cum am primit banii de la client, cum mi-i transfer in contul personal.

Ma gandeam eu ca e un pic abuziva treaba cu +0,5% dobanda daca nu am teava de gaze trasa inca, dar deja eram in discutii cu ei de vreo 2 luni pentru creditul asta, si aveam deja tot dosarul la ei, si am zis ca las-o asa, m-au aburit si ca sunt client premium si ca mai imi fac acolo o reducere la dobanda. Proasta eu ca am crezut, ma duc de saptamana viitoare sa ma interesez de refinantare si sa imi mut si salariul cu ocazia asta, vad ca BCR si BT au ceva dobanzi mai mici, sa vedem acum...Vad la BT pe site ca au comision 0% la rambursare anticipata, si nu vad nicio * cu scris mic langa, deci am sperante.

#2462
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,228
  • Înscris: 22.05.2003
Tot primesc SMS-uri triumfatoare ca ne-au "eliberat de numerar", adica au mai disparut inca doua agentii.
Acum cateva luni era coada omor la Ag Promenada, la casierie.

Eu platesc cu cardul in 95% de situatii, dar mi se pare aberant sa scoti toate casieriile.

S-a ajuns SF cu aceasta politica de Cost Cutting, iar toate bancile par sa fi oprit investitiile in bancomate si pun tot felul de restrictii pt ca sunt abuzate de clientii altor banci (ex limita retragere numerar 900 lei).

Mai are in Bucuresti Raiffeisen undeva casierie?

Attached Files



#2463
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 12.09.2011
Am primit un email care aparent ar fi de la Raiff dar sunt asa de multe phishing-uri ca niciodata nu sunt sigur, ati mai primit si altii ?
Cica "Informare privind noutati si modificari ale serviciilor de plati oferite de Raiffeisen Bank" si lung cat o zi de post de zici ca s-a schimbat totu`.

Zice printre altele: Pentru clientii care au achizitionat inainte de 01.11.2020 unul din conturile curente de tip pachet mentionate, conditia de acordare a gratuitatii se modifica astfel:
• Pachetele Zero Tot, Zero Simplu - conditia de rulaj creditor lunar va fi inlocuita cu efectuarea cel putin a unei “Tranzactii electronice” in decursul unei luni calendaristice;

deci gata cu rulajele ?

#2464
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 24.12.2010
da, gata cu rulajele dar cu aplicare de anul viitor iunie 2022
vor sa bage si taxa de administrare la cei care au 500k euro in cont de 0.25%/an lol
mai zic ca toate operatiunile cu numerar la casierie nu mai sunt posibile, doar de la atm

"In continuarea proiectului nostru „agentii fara casierii”, serviciul “operatiuni cu numerar” nu va mai fi disponibil.
De asemenea, operatiunile de depunere de numerar in conturile curente, inclusiv pentru alimentarea cu numerar a contului curent in vederea rambursarii ratelor la creditele in LEI si EURO contractate de la banca, va fi posibila numai la terminalele multifunctionale (MFM) ale Bancii de catre clientii care detin un card emis de Raiffeisen Bank Romania."

isi restrang activitatea si taie din costuri baietii, foame mare, pe care ei o numesc "digitalizare"

probabil vor calca pe urma ING si vor inchide si din agentii pana la ultima
ca tot veni vorba de agentii, am vazut ca si BT incepe sa-si inchida din agentii, cel putin la cluj

Edited by mikaell, 28 November 2021 - 18:08.


#2465
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Eu vad ca fiind un pas inainte digitalizarea. Totul trebuie sa se intample online. Totul sa fie automatizat.
Un exemplu, acum vreo 8 ani imi alimentam conturile uneori la ghiseu. O prostie din partea mea. De ce sa mananc din timpul omului cand puteam singur sa merg la ATM si sa imi rezolv problemele?!
Deci vad cu ochi buni aceste schimbari

#2466
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 25.12.2005
Vor migra clientii catre bancile mai "mici" , gen Libra , Intesa , Alpha , OTP care ofera dobanzi mai mari la depozite si aproximativ aceleasi servicii.

Edited by alex321, 28 November 2021 - 18:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate