Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Ma bate gandul sa ma intorc

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1129 replies to this topic

#19
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007

View PostOctavian_SK, on 15 ianuarie 2015 - 21:09, said:

dintre alea , Mamaia-i ce mai scumpa Posted Image
am zis "hotel obscur", 2 stele, arhitectura ultracomunista, igrasie si personal execrabil, la care merg cu reducere prin "sindicat".

#20
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010
Gandeste-te si la problema asistentei medicale. Daca nu cotizezi intr-un mod organizat/patronat de stat, asistenta & serviciile medicale de stat te vor jupui (vei fi taxat la niste preturi destul de mari - o zi de spitalizare de ex. poate fi comparata cu pretul unei nopti la un hotel de 4 - 5 stele) iar calitatea lor va fi cam o loterie. Personalul medical este in cea mai mare parte subdimensionat.
Asistenta medicala privata este redusa, insemnand mai ales intr-un oras mai mic cateva cabinete ale unor medici care te trimit tot la spitalul de stat pentru ceva mai complicat.
Si nu este de uitat iventivitatea guvernului in a-ti lua cat mai multe taxe urmate de redistibuirea catre prietenii de partid/afaceri.

Edited by danv6, 15 January 2015 - 21:16.


#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
S-o luam pe scurt:

1+2. Casa si scoala va trebuie sa astepti moldevenii sa-ti raspunda

3.1 Masina: daca vine din Canada, intreaba un comisionar vamal acolo cat e exportul pentru UE. TVA la importuri e de 24% si e la suma finala (adica transport+asigurare de transport+accize). ATENTIE: vezi cu echivalenta normelor privind poluarea (noxe). De la 01.01.2015 s-a ajuns la Euro 6 (ca norme de antipoluare) pentru autovehicule nou produse. Conteaza la impozitare (cu cat polueaza mai mult, cu atat mai rau... teoretic)

3.2 - Vinieta (care e pe zi, saptamana, luna,...pana la an),
   - impozit de 16% pe proprietate (masina, teren, imobil, etc...),
   - RCA (Raspundere Civila Obligatorie) se calculeaza in functie de varsta si putearea masinii
   -  pentru permis auto



LE: internet+telefonie+televiziune cauta: UPC. RDS&RCS, TELEKOM (fostul romtelecom si Cosmote), Orange, Vodafone plus ce mai e prin nord. UPC e singurul din cei mari enumerati care nu are telefonie mobila, desi are aplicatie pentru celular pentru a putea merge cu fixul in buzunar UPC Phone al lui Liberty Global, iar Vodafone e singurul care nu are TV a lui (foloseste aplicatia Seenow).

Edited by Pololica, 15 January 2015 - 21:21.


#22
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Mai asteapta cativa ani sa creasca copii. Ar fi foarte egoist din partea ta sa nu te gandesti la ei.

#23
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postducipalu, on 15 ianuarie 2015 - 21:11, said:

am zis "hotel obscur", 2 stele, arhitectura ultracomunista, igrasie si personal execrabil, la care merg cu reducere prin "sindicat".
in conditiile astea as sta casa mai bine si as citi o carte sub un umbrar :)

#24
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
Ei , hai ! Si in Romania exista salarii de 3000 de euroi . Depinde cat te duce capul ! Iar pentru copii se poate asigura o educatie buna si foarte buna daca ai un pic de grija !  Si canadienii au tiganii lor si coruptii lor ! Probabil la un nivel ceva mai mic!

#25
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La devalorizarea hartiilor cu care te intorci te-ai gandit?
Trebuie sa bagi banii in ceva sa le pastrezi valoarea, altfel in 20 ani te stergi la cur cu ei si la Iasi.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cat e benzina in Canada? Cred ca numai cand ai sa afli cat costa aici, ai sa renunti la ideea reintoarcerii. Posted Image Ti-as spune eu dar nu stiu ca eu am tractor.

Edited by MembruAnonim, 15 January 2015 - 21:22.


#27
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Daca te intorci de la standardul de viata din Canada cred ca vei arde vreo 3000$ pe luna in medie, aici am inclus toate cheltuielile de peste an, inclusiv masina si taxe. Acum vezi si tu cati bani ai pusi deoparte si daca iti permiti sa nu muncesti nimic.

#28
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Cel mai complicat capitol este educatia copiilor...era/este o problema de echivalare nivel cunostinte si asta o sa-si puna amprenta.

#29
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
Acum sincer, nu te intoarce :)

#30
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010
Altceva: nu din intamplare Canada alaturi de Noua Zeelanda si Australia se afla in top 5, in cel mai rau caz in top 10 ale tarilor celor mai putin corupte si cam aceeasi pozitie in topul fericirii oamenilor iar Romania in cel mai bun caz de la linia de mijloc in jos a acelorasi topuri.

Edited by danv6, 15 January 2015 - 21:40.


#31
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009
Si pe mine ma bate gandul sa vin inapoi, dar la pensie. Mai am de tras un pic... Posted Image
Teoretic as putea sa ma duc in aproape orice oras din lume, sa zicem ca nu in orase aglomerate si galagioase, dar tot la "vatra strabuna" as trage, atat timp cat mai prind in viata persoane pe care le cunosc, rude, etc. Sau probabil varianta 6 luni (iarna) in Ro, 6 luni "dincolo", copiii in nici un caz nu vor reveni in Ro, doar in vizita odata la n+1 ani.< /br>Cu toate astea, daca e vorba de copii inca la scoala (nu e cazul meu) parca n-as indrazni sa ma intorc. Sunt foarte multe lucruri imbunatatite in Ro fata de sa zicem anul 2000, diferenta este enorma daca comparam cu ritmul schimbarilor din tarile vestice, dar totusi distanta fata de ele este mare, fiind vorba de oameni, mentalitate, comportament, nu de cate masini sunt pe strada si cate malluri sau turnuri s-au construit. Prea multe sisteme nu funtioneaza bine in Ro si asta se observa foarte tare atunci cand deja te-ai obisnuit cu un anume sistem care cat de cat functioneaza.< /br>Cu toate astea, trebuie pastrat optimismul, societatea romaneasca va evolua si ea. Cauza problemelor morale, care trag in jos este totusi data de nivelul scazut de trai. Saracia (relativa) impinge oamenii spre comportamente foarte diferite de cele ale oamenilor "cu sacii in caruta" sau in tot cazul fara asa griji pentru ziua de maine.< /br>Deci pentru pensionar, cu banii din afara si mai mult decat suficienti pentru trai in Ro, ar fi o alegere interesanta. Pentru ceva mai tineri, n-ar fi una chiar grozava, mai ales ca sunt obisnuiti cu altceva si tot timpul vor fi tentati sa compare. Vor fi nemultumiti mai tot timpul, chiar daca n-ar avea motive serioase.

Edited by Rosebud09, 15 January 2015 - 21:29.


#32
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postllama, on 15 ianuarie 2015 - 20:25, said:

Sunt plecat in Canada de aproape 20 de ani - nu ma pot plange, mi-a mers foarte bine, am facut destui bani. Asadar acum ma gandesc sa ma intorc - nu atat de dorul tarii/familiei/prietenilor ci mai mult din considerent financiare practice: viata in Romania este mai ieftina decat aici si cu banii pe care i-am strans n-ar mai fi nevoie sa mai muncesc - practic m-as pensiona si as putea sa ma bucur de viata atat cand mai sunt inca (relativ) tinar si sanatos in loc sa trag pana la 65 cum e moda pe aici. Unii canadieni se duc in Mexic sau alte tari din America Latina pentru un cost al vietii mai redus si o pensionare timpurie dar pentru mine cred ca ar fi mai practic sa vin in Romania.

Scopul acestui mesaj este nu sa cer sfaturi - daca e o decizie buna sau nu - ci sa solicit ceva informatii practice care sunt ceva mai greu de aflat din simple cautari pe Internet. Daca sunt prin preajma persoane (in special din Iasi) care pot sa-mi ofere raspunsuri va rog ajutati-ma.

1. Locuinta: m-am uitat pe olx.ro dupa diverse case si terenuri disponibile in zona Iasiului.
a. Este olx.ro o sursa buna de informatii in aceasta privinta?
b. Am vazut ceva case frumusele, maricele dar nu chiar pe gustul meu - arhitectura nord americana mi se pare mai potrivita. Este multa bataie de cap sa cumperi un tereni si sa construiesti o casa pe e dupa planurile tale? Multe taxe, aprobari? Iesi in final mai scump sau mai ieftin?
c. Am vazut multe case noi sau terenuri in zone periferice - Bucium, CUG. Cum e cu accessul Internet si TV in astfel de zone - pot obtine RDS 100mbit/s sau asta e posibil doar in centrul orasului?
d. Cam care sunt costurile lunare/anuale pentru o casa acceptabila - sa zicem 200mp utili pe un teren de 500mp: taxe de proprietate, gaz, apa, curent, asigurare? Mai exista si alte taxe/cheltuieli in afara de astea?

2. Scoala: am doi copii cu varste de scoala generala.
a. Daca as locui intr-o zona periferica (Bucium, CUG) am unde duce copii la o scoala generala buna relativ aproape? Sau trebuie sa-i duc cu masina pana in centru zi de zi?
b. Exista scoli private bune in astfel de zone? Sau in restul orasului? Cam cat costa? Se merita?
c. Cand vine vremea de liceu/facultate cam cum procedeaza cei ce locuiesc in asemenea zone periferice?

3. Masina - sa zicem ca as avea o masina cam de 20-25000 euro.
a. Cam cat ar fi asigurarea casco pentru o astfel de masina?
b. Ce taxe se platesc pentru o masina - stiu de ro-vigneta, mai exista si altele?
c. Se poate echivala in vreun fel permisul de conducere canadian sau trebuie sa dau examen de conducere ca sa obtin permis romanesc?

4. Altceva ce am uitat - batai de cap, cheltuieli semnificative care merita mentionate?

Multumesc anticipat!

Asculta sfaturile altora, chiar daca nu vrei sa le asculti, ca nu-ti vrea nimeni raul: mai stai acolo cativa anisori, pentru binele copiilor - ei sa poata alege. E mai usor pentru ei sa vina in tara daca vor, decat sa plece, daca vor.

Edited by OriginalCopy, 15 January 2015 - 21:26.


#33
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Sfai acolo!

#34
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Tu asculta sfatul meu si raspunde-mi la intrebari , nu te lua dupa toata lumea care-ti zice sa nu te intorci
Stiu eu ce stiu dar nu o pot spune aici ca imi pun in cap multa lume pe aici


#35
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Nu e traiul aici chiar atat de ieftin. Doar pe locuinta + masina + cheltuieli zilnice de baza ajungi sa dai o gramada de bani.
Banuiesc ca nu o duci bine acolo si vi aici sa stai intr-o garsoniera la marginea orasului doar pentru a nu trebui sa muncesti.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRosebud09, on 15 ianuarie 2015 - 21:25, said:


Cu toate astea, trebuie pastrat optimismul, societatea romaneasca va evolua si ea.
< /br>


De acord cu tine, la fel am zis si eu cand am ales sa raman in tara.....din pacate...dupa atatea tepe si reforme pe paine, am incetat sa mai sper ca voi mai prinde si eu vremurile alea bune. Vede cineva un semn de mai bine in tara asta? La cum se misca lucrurile sus...eu nu vad.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate