Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Ma bate gandul sa ma intorc

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1129 replies to this topic

#37
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Stai acolo!!!
Banii aia ai tai se pot topi rapid din cine stie ce motive mai mult sau mai putin mioritice si o sa regreti enorm ca ai sfarsit intr-o tara acaparata la propriu de tigani si alte feluri de cancer asemanator.
Nu ti-e bine in liniste, curatenie si civilizatie? Mai ales ca zici ca nu vii de dor. Mai ales ca ai doi copii... Fa-le o bruma de bine si lasa-i sa traiasca o viata mai buna.

#38
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Cati bani ai strans, totusi? Ca daca nu e o suma obscena, ideea ta e cam ridicola.

#39
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Poate crede ca preturile sunt tot ca acum 20 de ani. Posted Image

Edited by Dares, 15 January 2015 - 21:55.


#40
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
Daca te gandesti la copii stai acolo pana cand intra copii la facultate.
Intre timp, anual, ia-ti cate o luna - doua, concediu si vino in Romania.
La fata locului ai sa te lamuresti cel mai bine.

#41
xmaret112

xmaret112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.01.2015
Inchiriaza un apartament mergi cu autobuzul si ai sa iesi mai iftin decat in alte tari :D . Nu iti lua masina in Romania decat daca e pentru o afacere ceva....

#42
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Eu cred ca va va fi foarte greu sa va acomodati la societatea romaneasca, Canada e o lume pe care o stii. Romania e cu totul altfel si nu e mai buna. Voi puteti sa va intoarceti dar lasati copiii in Canada. Aici n-au nici un perspectiva. Nu o spun eu. O spun copii de-o varsta cu baiatul meu. Ei nu vad nici un viitor si stii de ce? Pentru ca n-au ce sa vada!
Romania e condamnata de generatia de dinaintea mea, de generatia mea, de cea de dupa mine. N-avem viitor pentru ca nu avem valori reale, nu avem respect pentru nimic, nu avem idealuri care sa ne determine sa luptam sa schimbam ceva si nici nu suntem uniti.

Edited by tandrei99, 15 January 2015 - 22:10.


#43
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Fratilor eu nu intelg, daca sunt preturi enorme in Romania, in seamna ca cineva le plateste...iar acei oameni care platesc banii aia enormi nu sunt saraci....de asemenea, cei care primesc banii aia multi nu au cum sa fie saraci...of logica....Eu stiu o gramada de multinationale care s-au scos din kkt cu banii obtinuti din afacerile din Romania.

#44
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Ce anume nu intelegi? Tu nu stai in Romania?

#45
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 tandrei99, on 15 ianuarie 2015 - 22:10, said:

Aici n-au nici un perspectiva. Nu o spun eu. O spun copii de-o varsta cu baiatul meu. Ei nu vad nici un viitor si stii de ce?
Pentru ca asta li se spune in permanenta?

 Bob493, on 15 ianuarie 2015 - 22:19, said:

Ce anume nu intelegi? Tu nu stai in Romania?
ba da, dar nu ma vait (excesiv). deci nu inteleg ce nu intelegi. Este si asta o tara ca multe altele, si cu avantaje si neajunsuri.....

Edited by alexpet, 15 January 2015 - 22:23.


#46
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
E simplu, realitatea nu arata "saracia" din RO; e "saracie" mare...pe hartie.

#47
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007

 alexpet, on 15 ianuarie 2015 - 22:23, said:

Pentru ca asta li se spune in permanenta?
Poate ca chiar nu au! Copii astia nu mai vor sa fie calcati in picioare cum am fost noi sau cei de dupa ori de dinaintea noastra.

#48
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Dupa logica asta poti spune ca nici in India nu e saracie.

#49
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
corect. Este saracie acolo unde se sta cu destu in gura si se astepata

 tandrei99, on 15 ianuarie 2015 - 22:27, said:

Poate ca chiar nu au! Copii astia nu mai vor sa fie calcati in picioare cum am fost noi sau cei de dupa ori de dinaintea noastra.

Stai sa plece in afara sa vada acolo calcare in picioare...cu mici exceptii. Tu crezi ca esti tratat altfel decat ca emigrant si primesti slujbele la care ravnesc bastinasii? nu, evident

#50
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
PCR - pile, cunostinte, relatii.
Birocratie.
Oportunitati (daca excludem Bucurestiul, restul tarii e cam praf).
Munca nu e platita si nepotismul la toate nivelele e litera de lege, deja nu ni se mai pare nimic anormal.
Legea e optionala.

#51
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 TDI-beez, on 15 ianuarie 2015 - 22:33, said:

PCR - pile, cunostinte, relatii.
Birocratie.
Oportunitati (daca excludem Bucurestiul, restul tarii e cam praf).
Munca nu e platita si nepotismul la toate nivelele e litera de lege, deja nu ni se mai pare nimic anormal.
Legea e optionala.
1. corect
2. corect
3. partial corect
4. partial corect
5. la ce legi cretine sunt in Romania este mai bine ca este asa....cateodata

#52
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 alexpet, on 15 ianuarie 2015 - 22:30, said:

corect. Este saracie acolo unde se sta cu destu in gura si se astepata

Stai sa plece in afara sa vada acolo calcare in picioare...cu mici exceptii. Tu crezi ca esti tratat altfel decat ca emigrant si primesti slujbele la care ravnesc bastinasii? nu, evident
relax, respira adanc si sari de 3 ori pe calcaie. Subiectul era altul. Nivelul cu care esti obisnuit si cel cu care esti nevoit sa traiesti. Si aici intra si cel social si cel de sanatate si educational si relational.
Ptr initiator era interesant altceva decat viata de imigrant. a simtit-o acu 20 de ani in canada.

#53
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
hai sa dau un exemplu de saracie in Romania, ba nu unul ci doua. Primul, la munca cu ziua se cere si 100 lei pe zi plus mancare si tigari si nu gasesti intodeuna oameni (asta ar iesi cam la 600-700 euro pe luna). Multi insa prefera sa sprijine gardul pentru ca primesc ajutor social. Doi, instalator montat centrala si cinci calorifere. A lucrat trei zile dupa programul lui normal de la servici (sa zic cam 12 ore in total) pret 600 euro (si cica am iesit ieftin). Practic m-am rugat de el sa vina. Are de lucru non stop. Estimez veniturile (bun meserias altfel, nu am ce zice) cam la 5000-6000 euro pe luna (minim). Cam cat castiga un instalator in Canada ma intreb? Deci nu este sarac nici el si nici eu care am contribuit la venitul lui substantial.

Edited by alexpet, 15 January 2015 - 22:48.


#54
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,397
  • Înscris: 09.08.2006

 alexpet, on 15 ianuarie 2015 - 22:44, said:

hai sa dau un exemplu de saracie in Romania, ba nu unul ci doua. Primul, la munca cu ziua se cere si 100 lei pe zi plus mancare si tigari si nu gasesti intodeuna oameni (asta ar iesi cam la 600-700 euro pe luna). Multi insa prefera sa sprijine gardul pentru ca primesc ajutor social. Doi, instalator montat centrala si cinci calorifere. A lucrat trei zile dupa programul lui normal de la servici (sa zic cam 12 ore in total) pret 600 euro (si cica am iesit ieftin). Practic m-am rugat de el sa vina. Are de lucru non stop. Estimez veniturile (bun meserias altfel, nu am ce zice) cam la 5000-6000 euro pe luna (minim). Cam cat castiga un instalator in Canada ma intreb? Deci nu este sarac nici el si nici eu care am contribuit la venitul lui substantial.

Ai frate lasa-o jos ca macane.
Cum draq sa ia mai mult un instalator decat un medic, care teoretic a invatat 6 ani de zile.
sa nu exageram totusi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate