Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

GPS Geo Location & Tracking pentru iPhone - Masuratori APIA

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Dts99

Dts99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.01.2015
Salutare tuturor. Cei de la APIA (Agentia de Plati si Interventii in Agricultura) mi-au recomandat sa folosesc un GPS pentru a digitiza parcelele in loc de a le desena pe soft-ul lor ( un proces deloc simplu). Am inteles ca prin utilizarea GPS-ului procesul devine mult mai simplu si cu o acuratete mai mare.
Am gasit pe forum acest topic http://forum.softped...suprafata/  . Se pare ca un GPS bun ar ajunge undeva la 300 €.
Ma intreb daca nu se poate efectua acest proces si cu un iPhone. Am gasit aplicatia "Hectare" care la prima vedere ar parea soft-ul ideal deoarece calculeaza suprafata si transforma masuratorile in format .GPX ( Acceptat de APIA). Aplicatia costa 29,99 €. Problema este ca nu am gasit nici un review si nu stiu daca functioneaza corect.
A mai folosit cineva aceasta aplicatie? Stiti alte soft-uri care ar ajuta in aceasta situatie?
Multumesc anticipat.

#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Problema poate fi, ca un iPhone e telefon si nu GPS, nu e la fel de exact ca un GPS.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,197
  • Înscris: 22.05.2003
E o oarecare diferenta intre eroarea data de un iPhone si cea data de un GPS performant, topo.
La iPhone, o eroare de 1m e ok, la cele profi vorbim de max 3cm...

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
3cm GPS civil? N-as prea crede...

#5
Dts99

Dts99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.01.2015
Sau exista posibilitatea de a pune un anumit soft pe un GPS auto de exemplu ?

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Dts99, on 12 ianuarie 2015 - 15:43, said:

Salutare tuturor. Cei de la APIA (Agentia de Plati si Interventii in Agricultura) mi-au recomandat sa folosesc un GPS pentru a digitiza parcelele in loc de a le desena pe soft-ul lor ( un proces deloc simplu). Am inteles ca prin utilizarea GPS-ului procesul devine mult mai simplu si cu o acuratete mai mare.
Ce erori de masuratoare sunt acceptate?

 dani.user, on 12 ianuarie 2015 - 16:32, said:

3cm GPS civil? N-as prea crede...
Poti, diferential, punct static. Si mai ai precizie destul de buna cu benzile L2, dar receiverele nu sunt cele mai accesibile, iar pentru o acuratete mai mare ai nevoie de Internet (VRS/RTK).

#7
Dts99

Dts99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.01.2015

 dexterash, on 12 ianuarie 2015 - 17:17, said:

Ce erori de masuratoare sunt acceptate?


Poti, diferential, punct static. Si mai ai precizie destul de buna cu benzile L2, dar receiverele nu sunt cele mai accesibile, iar pentru o acuratete mai mare ai nevoie de Internet (VRS/RTK).
E acceptata o marja de eroare de 1% din suprafata totala. In medie, in cazul meu ar insemna 250m2 / parcela.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate