Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Laptop nou - Ce parere aveti?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,409
  • Înscris: 06.11.2014

View Postgeorgik12, on 14 ianuarie 2015 - 22:40, said:

Iti dai seama ca n-am glob de cristal sa-ti zic exact.
A fost un lot cu probleme, sper sa nu fii "baftos" si sa nu-ti pice.

Clar ca nu esti Mama Omida. Ma gandeam ca stii ceva despre lotul ala. Sper sa nu imi moara, ca deja-s fript cu un Acer caruia i-a murit hardul si, daca nu ma insel, are si probleme cu conectorul hardului de pe placa de baza.

#38
xtrimx

xtrimx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.11.2007
Am ales varianta Lenovo B5400. Il am de 2 zile si sunt foarte multumit. Am instalat win 8.1 si merge chiar bine, booteaza repede. In viitorul apropiat ma gandesc sa iau un SSD...am citit ca ar avea ceva slot mSata.

Apreciez ajutorul si sfaturile voastre!

#39
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Slotul mSata (daca exista) cred ca e folosit doar pe post de cache. Desfaci laptopul si vezi daca il are sau nu, desi sunt putin sceptic.

#40
Mcz1234

Mcz1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.12.2014
Va salut!

Am urmarit ce ati discutat aici ca sunt si eu in postura colegului xtrimx.
Cam ce ati recomanda in zona 1500-1800, doar pt browsing, filme, office, fara jocuri (poate rar ceva gen AoE2, CS1.6, etc.)

E Lenovo Essential B5400 fiabil? Din ce ofera si la ce pret are pe PCGarage mi se pare o oferta foarte buna..
Intreb pentru ca am avut un HP Compaq Presario CQ61 si dupa 4-5 ani de folosire, nu foarte intensa, mi-a murit procesorul grafic integrat, si din ce am inteles este o problema destul de comuna pentru HP..l-am reparat de vreo 2 ori dar m-am saturat ca la 1-2 luni sa-l duc iara.

Multam anticipat! :)

#41
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 27.08.2014
1. http://www.pcgarage....-81-bing-black/

2. http://www.pcgarage....nt-reader-grey/

3. http://www.pcgarage....gb-linux-black/

La a 3-a varianta deja ai de toate. Dar orice upgrade la RAM sau HDD se face in service autorizat. Nu stiu cum se face upgrade la Lenovo B5400, sper sa stie George.

4. http://www.pcgarage....-hd-4600-black/

#42
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Tot ce tine de Lenovo B / G / M au capac de acces rapid pentru HDD si RAM. :)

In 1800 lei, clar Acer-ul de mai sus.
Chiar si cu upgrade-ul ala in service, tot ramane cea mai performanta varianta posibila in 1800 lei.

#43
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010

View Postgeorgik12, on 11 ianuarie 2015 - 16:20, said:

Daca vrei sa te joci pe el, iti iei laptop cu dedicata, ca integratele nu-s pentru jocuri.
Un CS si un NFS mai vechi iti duce, dar sa n-ai pretentii la ce-i mai nou (si prin asta ma refer cam de la 2 ori incoace).

Lenovo-ul cu R5 M230 e o stupizenie la suprapert.
Procesorul din el e cam la acelasi nivel de performanta cu i3M-ul de pe primul, iar R5 M230 abia bate HD4600-le integrat in procesorul primului. Cu alte cuvinte, sunt vreo 400 lei dati pe 10-20% diferenta de performanta.

Vrei laptop bun la toate? Unul din Acer-urile de mai sus.
840M ofera o performanta de 2-3 ori mai mare ca R5 M230 in jocuri si e mai de cursa lunga, daca vrei sa poti rula si cate-un joc acolo.
Mie M230 imi ruleaza GTA 4 pe high. Procesor 3558u.

Problema e cu CS 1.6 ca nu vrea sa ruleze orice as incerca..

Edited by tzaq93, 02 February 2015 - 13:52.


#44
xtrimx

xtrimx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.11.2007

View Postgeorgik12, on 18 ianuarie 2015 - 14:13, said:

Slotul mSata (daca exista) cred ca e folosit doar pe post de cache. Desfaci laptopul si vezi daca il are sau nu, desi sunt putin sceptic.

Am deschis capacul de pe spatele laptopului...poza atasata:)

Attached Files



#45
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Slotul ala nu-i mSata, ci NGFF (M.2):
http://www.pcgarage....rm-factor-ngff/

Totusi, din cate am gasit pana acum, se poate folosi mai mult pentru cache, iar daca vrei ca partitie de sine statatoare nu trebuie sa fie mai mare de 24GB.
Practic, ai putea sa pui un M.2 pe acolo de vreo 24-32GB pe post de cache, dar vei da ~150-200 lei pe unul, iar un SSD cum trebuie, cu viteze mult mai bune, de 120GB e vreo 300 lei, deci nu-i prea rentabil cu M.2-ul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate