Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Laptop nou - Ce parere aveti?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Daca te joci, da.
Daca nu te joci decat jocuri vechi si fara pretentii, nu.

#20
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Eu te sfatuiesc sa renunti din start la Lenovo B5400. Am avut eu M5400 (aceeasi treaba) si in cateva zile s-a dus naibii vopseaua de pe el acolo unde tii palmele. Bateria avea joc, carcasa cam scartaia...tastele sareau din locas, altele se repetau la tastare, un difuzor distorsiona. A decedat dupa 10 luni de la achizitie. Am primit negatie de la service. Poate am avut eu ghinion, dar cat am stat la service cred ca doar cutii de laptop-uri Lenovo am vazut la cei care veneau acolo.

De cateva zile am http://www.cel.ro/la...-hd8750m-2gb-l/ si pare ok. Mi-ar fi placut totusi sa fie din aluminiu, precum vechea serie 4540, dar...

Mai era un Asus care imi facea cu ochiul, i7, dar U ... oricum bateria cu 2 celule nu mi-a convenit.

Deci, cum ti-au spus si ceilalti... vezi ce serie de Lenovo iei.

Edited by veman, 11 January 2015 - 22:18.


#21
xtrimx

xtrimx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.11.2007

View Postveman, on 11 ianuarie 2015 - 22:11, said:

Eu te sfatuiesc sa renunti din start la Lenovo B5400. Am avut eu M5400 (aceeasi treaba) si in cateva zile s-a dus naibii vopseaua de pe el acolo unde tii palmele. Bateria avea joc, carcasa cam scartaia...tastele sareau din locas, altele se repetau la tastare, un difuzor distorsiona. A decedat dupa 10 luni de la achizitie. Am primit negatie de la service. Poate am avut eu ghinion, dar cat am stat la service cred ca doar cutii de laptop-uri Lenovo am vazut la cei care veneau acolo.

De cateva zile am http://www.cel.ro/la...-hd8750m-2gb-l/ si pare ok. Mi-ar fi placut totusi sa fie din aluminiu, precum vechea serie 4540, dar...

Mai era un Asus care imi facea cu ochiul, i7, dar U ... oricum bateria cu 2 celule nu mi-a convenit.

Deci, cum ti-au spus si ceilalti... vezi ce serie de Lenovo iei.

Recomanda-mi, te rog, o alternativa pana in 2000 lei.

#22
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Sunt alti colegi pe forum capabili sa recomande hardware. Eu ma pricep la software :)

Ti-am impartasit experienta mea cu Lenovo ca sa stii la ce te poti astepta, iar cu toate ca detin telefoane Lenovo si sunt foarte multumit de ele, laptop Lenovo nu mai intra in casa. Am doua HP-uri si un Acer vechi si doar Lenovo M5400 ala a avut astfel de probleme.

#23
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Asta nu inseamna ca toate vor face la fel. :)

#24
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Probook 450 G1, i3-4000M http://www.cel.ro/la...0gb-4gb-hdmi-l/

La maxim 2000 lei, eu intre astea 2 variante as alege: Probook-ul cu carcasa partial din aluminiu sau Acer-ul cu dedicata NVIDIA 840M.

#25
xtrimx

xtrimx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.11.2007

View Postcatalin_petrescu, on 12 ianuarie 2015 - 17:25, said:

Probook 450 G1, i3-4000M http://www.cel.ro/la...0gb-4gb-hdmi-l/

La maxim 2000 lei, eu intre astea 2 variante as alege: Probook-ul cu carcasa partial din aluminiu sau Acer-ul cu dedicata NVIDIA 840M.

La HP se poate face upgrade acasa?:)
Multumesc!

#26
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Da.

#27
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Postxtrimx, on 11 ianuarie 2015 - 17:26, said:

Am mentionat ca gamingul e pe ultimul loc.

Vreau sa pot sa deschid si sa ruleze fluent 20 de tab-uri in browser (dintre care unul youtube), cateva documente, un torrent in background...

Ptr asta: http://www.cel.ro/la...rint-full-hd-l/ ar conta rezolutia display-ului?

Salut, iata un laptop decent de la Asus care face fata cu brio la ce vrei tu: http://www.producton...source=price-ro
Poti viziona videoclipuri 4K de pe youtube fluent, fara sacadari sau frame pierdute, ecranul de 17" este foarte bun!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 12 January 2015 - 19:24.


#28
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

View Postgeorgik12, on 12 ianuarie 2015 - 15:06, said:

Asta nu inseamna ca toate vor face la fel. Posted Image

Presupun ca nu sunt hand-made...totusi...

View Postcatalin_petrescu, on 12 ianuarie 2015 - 17:25, said:

Probook 450 G1, i3-4000M http://www.cel.ro/la...0gb-4gb-hdmi-l/

La maxim 2000 lei, eu intre astea 2 variante as alege: Probook-ul cu carcasa partial din aluminiu sau Acer-ul cu dedicata NVIDIA 840M.

Nu e partial aluminiu, cred ca e laminata...
Partea superioara la 450 G1 este cauciucata.

Asta este cu carcasa din aluminiu si nu se compara cu 450 G1 sau ma rog, seria 4XX.

Edited by veman, 12 January 2015 - 20:25.


#29
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
E aluminiu partea din jurul tastaturii.
Ce-i drept, nu la fel de bun ca cel de pe seria veche, da plastic nu-i. Posted Image

Cat despre B5400, tot nu cred ca-i zboara vopseaua asa usor.
Mi-au trecut cateva prin mana, am ceva persoane ce l-au luat tot la recomandari pe aici si nu s-au plans. In plus, vad unul saptamanal prin eMag cat sunt la munca si daca nici de pe ala nu sare vopseaua la cate maini il ating zilnic, imi vine si mai greu sa cred ca sare acasa.

Edited by georgik12, 12 January 2015 - 20:34.


#30
xtrimx

xtrimx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.11.2007
:) sunt si mai nehotarat :)

Lenovo B5400 si HP probook 450 g1 au aceiasi configuratie (i3 4000m, video integrata 4600, 4gb ram, 500gb [lenovo cred ca e ssh], 6 celule). Diferenta e de 200 lei. Sa dau diferenta asta ptr constructia hp-ului?

Sunt de acord cu acerul cu i3 4000m si dedicata de 2gb, dar nu as mai vrea acer...mai am unul si am cam avut probleme cu el.

#31
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
E irelevant ce probleme ai avut.
A mai evoluat si Acer per total. Ca minus, ramane ca nu-i poti face upgrade acasa.

#32
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 27.08.2014
George, cred ca daca imi recomanda xmanyacs77 un laptop atunci cand imi cumparam, injuram si acum de toti draci :))

ON : Detin Acer Aspire E5 i3-4030U 1TB HDD placa 840M 2GB de vreo 4 luni. Sunt foarte multumit, inca nici o problema cu incalzirea, am testat GTA 4, Far cry 3/4, CS GO Left 4 Dead la Ultra, Black Ops 2, Ghosts. Per total sunt multumit, la mine a stat "gheata" cand fac browsing pe net, probabil de la procesorul ULV, dar daca o sa-ti cumperi cu i3M, sa-ti iei si un coolpad, i-am recomandat unui prieten Acer i3M+840 si mi-a spus ca se cam incinge la joc indelungat. Cea mai buna oferta daca vrei sa te joci.

#33
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

View Postgeorgik12, on 12 ianuarie 2015 - 20:33, said:

E aluminiu partea din jurul tastaturii.
Ce-i drept, nu la fel de bun ca cel de pe seria veche, da plastic nu-i. Posted Image

Cat despre B5400, tot nu cred ca-i zboara vopseaua asa usor.
Mi-au trecut cateva prin mana, am ceva persoane ce l-au luat tot la recomandari pe aici si nu s-au plans. In plus, vad unul saptamanal prin eMag cat sunt la munca si daca nici de pe ala nu sare vopseaua la cate maini il ating zilnic, imi vine si mai greu sa cred ca sare acasa.

Pai nu e nici plastic, dar nici aluminiu. Pare laminare cu un material mai rezistent care, probabil, in componenta are si ceva "metal". Nu este 100% aluminiu.

Nu am motive sa mint...iti dai seama... dar in doua saptamani deja vopseaua era neagra (din argintiu) in partea din stanga... si usor luata in partea din dreapta. Nu am maini de lopatar sau ceva... ce naiba ! Doar daca era refurbished si vandut de cel.ro !!

+ distorsiunile aparute la difuzor dupa cateva luni de utilizare... si nu a urlat Guta prin el !
+ tastele care sareau ori dublau ...asta inca de la inceput, la primul F5 a sarit tasta ...in m ei de tasta ! :D

Cum am mai zis... in service am vazut doar cutii de laptop-uri Lenovo si asta poate insemna : au vanzari mari (si au, se stie), dar au si multe probleme.

Ca si constructie, nici nu se compara cu vechiul Acer Extensa... ca sa nu mai vorbesc de IBM si alte vechituri ce mi-au trecut prin mana.

HP-ul asta este peste Lenovo ala...cu toate ca placa video are un scor mai slab si imi lipseste SSH-ul.

Inca un detaliu : Lenovo M5400 statea ceva mai bine la unghiul de vizualizare a ecranului fata de HP.

Bateria... inca nu o pot compara, dar si la Lenovo era ok.

PS : georgik12 : http://forum.softped...8#entry14646457

Edited by veman, 13 January 2015 - 18:12.


#34
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Mno, te cred, n-am zis nu.
Doar ca nu se poate generaliza pe baza unei singure experiente. Cum tu spui ca ti s-a intamplat asta, eu vin de cealalata parte si spun invers. Cine pe cine crede? :)

Mie-mi suna a defect de constructie la tine, mai ales ca ti-au zburat si tastele.
Legat de serive, probabil tot ce vedeai pe acolo era lotul de G500-uri cu HDD de 1TB care pica pe capete. :)

#35
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014

View Postgeorgik12, on 13 ianuarie 2015 - 18:24, said:

Legat de serive, probabil tot ce vedeai pe acolo era lotul de G500-uri cu HDD de 1TB care pica pe capete. Posted Image

In cat timp pica? Nu de alta, dar am si eu unul (cu Intel 2030M si placa integrata) si vreau sa stiu cand sa ma pregatesc de ingropaciune... (l-am luat acum vreo 2 saptamani, de la PcGarage)

Edited by iZet, 14 January 2015 - 22:28.


#36
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Iti dai seama ca n-am glob de cristal sa-ti zic exact.
A fost un lot cu probleme, sper sa nu fii "baftos" si sa nu-ti pice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate