Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Sfaturi achizitionare statii si antene CB partea a 2-a

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5324 replies to this topic

#5239
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Pentru inceput daca esti asa sceptic mergi pe o statie mai ieftina.

#5240
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

 peticel11, on 21 noiembrie 2022 - 10:18, said:

despre avanti kappa ce pareri aveti?
sunt mai multe versiuni? vad pe unele site-uri ca scrie pe statie " kappa" iar la unele "kappa profesionale"
o are cineva? poate avem niste pareri dupa o utilizare mai indelungata?

ps. merita achizitionata de la "baietii" de se ocupa de statii ?" modificata, ridicata modulatia, filtru nush de care..." sau sunt doar vrajeli?
O folosesti pe TIR? O folosesti pe turism? Cati km mergi cu masina in afara orasului? O folosesti ocazional sau foarte des? Asta ca sa stii daca merita sa dai banii pe ceva mai profi sau pe ceva mai ieftin.

Orice modificari faci "la baieti" , in mare parte marirea puterii de emisie, sunt evident ilegale si o faci pe propia raspundere. Legal in Romania ai voie cu 4W. Ce este peste constituite contraventie iar amenda nu-i cea mai prietenoasa.

Daca ai abonament genius la emag, poti comanda si testa statii si le dai retur daca nu te satisfac. Avanti Kappa e o statie destul de profi si nu as recomanda-o unui incepator. O sa-ti prinzi urechile in atatea setari pe care le are. Apoi este destul de mare si grea si eu personal nu as pune-o intr-un turism.

Eu personal folosesc statia rar si (la recomandarea colegilor) am preferat un Avanti Micro combinat cu o antena PNI de 1,5 metri. Nu-i cea mai reusita combinatie dar ma descurc onorabil pe drum.

#5241
balaurel_cli

balaurel_cli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.02.2018

 peticel11, on 21 noiembrie 2022 - 10:18, said:

despre avanti kappa ce pareri aveti?
sunt mai multe versiuni? vad pe unele site-uri ca scrie pe statie " kappa" iar la unele "kappa profesionale"
o are cineva? poate avem niste pareri dupa o utilizare mai indelungata?

ps. merita achizitionata de la "baietii" de se ocupa de statii ?" modificata, ridicata modulatia, filtru nush de care..." sau sunt doar vrajeli?
In principiu orice statie merita cumparata din magazin specializat sau de la cineva care stie ce face !
Pentru a se incadra sigur in norma vin din fabrica multe modele cu o putere sub cea specificata 2-3w in loc de 4.
DSe asemenea amplificarea microfonului sau FM dev sunt uneori sub specificatii .
Sunt persone care chiar stiu ce fac atunci cand aliniaza o statie . Si mai important au aparatura necesara pentru reglaje !

Edited by balaurel_cli, 22 November 2022 - 08:34.


#5242
peticel11

peticel11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.03.2009
balaurel_cli am inteles..

de President Harry3 ce parere aveti? filtre murata din fabricatie, asq, rfgain control, 4w(nu stiu daca e putere fixa)

#5243
balaurel_cli

balaurel_cli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.02.2018

 peticel11, on 28 noiembrie 2022 - 08:56, said:

balaurel_cli am inteles..

de President Harry3 ce parere aveti? filtre murata din fabricatie, asq, rfgain control, 4w(nu stiu daca e putere fixa)

Nu am avut pe mana Harry 3 insa nu am vazut reviewuri prea bune Multi se plangeau ca i prea sensibila.
Teddy 2    Barry 2  Sunt statii super .

#5244
bucataructin16

bucataructin16

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.02.2022
Salut! avem colegi cu statie President Ronald? ce parere aveti despre aceasta statie?

#5245
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 20.06.2014

 peticel11, on 28 noiembrie 2022 - 08:56, said:

balaurel_cli am inteles..

de President Harry3 ce parere aveti? filtre murata din fabricatie, asq, rfgain control, 4w(nu stiu daca e putere fixa)
Daca tot esti dispus sa dai ceva bani, incearca president bill 2.
https://www.emag.ro/..._medium=android
Daca nu esti multumit o poti returna in 30 zile si primesti banii inapoi.

 bucataructin16, on 29 noiembrie 2022 - 14:14, said:

Salut! avem colegi cu statie President Ronald? ce parere aveti despre aceasta statie?
Este o statie pt radioamatori si trebuie deblocata pentru a fi folosita si in cb pe 27 mhz. Iar deblocarea consta in deschiderea statiei ceea ce duce la pierderea garantiei. Sau..o cumperi deja deblocata.
https://forum.softpe...esident-ronald/

Edited by mishu_bz, 29 November 2022 - 14:52.


#5246
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 11.07.2007
Sau ceri sa fie deblocată de vânzător fara a pierde garanția.

#5247
balaurel_cli

balaurel_cli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.02.2018

 bucataructin16, on 29 noiembrie 2022 - 14:14, said:

Salut! avem colegi cu statie President Ronald? ce parere aveti despre aceasta statie?
President Ronald am eu in colectie isa sincer in afara de multe functii si Putere reglabila este mult sub barry . Difuzorul se aude mai slab . Si este foarte sensibila . Caraie in continuu !

Ceea ce m a facut sa o tin pe raft este faptul ca ASC inchide cu mult zgomot . Te dispera la drum lung . Dupa fiecare receptie ai parte de un CRRR lung !
Sincer nu recomand Ronald ! Barry 2 este mult peste la calitatea receptiei .

#5248
bucataructin16

bucataructin16

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.02.2022
intre morini si kappa ce ati alege? unii colegi au subliniat la kappa o emisie f buna dar s-au plans de asq ca nu are reglaj pe mai multe nivele..morini din tutoriale am vazut ca are fel de fel de reglaje..

#5249
haiduc1

haiduc1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 25.02.2011
Salut!La o statie President Barry II si o antena Sirio ML 145 am obtinut,prin masuratori,cu un reflectometru, la final, urmatoarele valori:canal 1-1.1;canal 22-0,8:canal 40-0,9   Pana sa obtin aceste valori,cu antena pe mijlocul plafonului masinii,aveam in mod stabil,tot in urma unor reglaje, urmatoarele valori:canal 1-1,4:canal ;canal 22-1;canal 40-1.1   Tin sa mentionez ca nu mai aveam unde scoate spicul pentru ca ar fi prins doar un surub.Va rog ,daca ati putea sa-mi raspundeti, care sunt cele mai potrivite valori ale celor doua masuratori?

Edited by haiduc1, 07 December 2022 - 23:14.


#5250
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 20.06.2014

 haiduc1, on 07 decembrie 2022 - 23:01, said:

Salut!La o statie President Barry II si o antena Sirio ML 145 am obtinut,prin masuratori,cu un reflectometru, la final, urmatoarele valori:canal 1-1.1;canal 22-0,8:canal 40-0,9      Pana sa obtin aceste valori,cu antena pe mijlocul plafonului masinii,aveam in mod stabil urmatoarele valori:canal 1-1,4:canal ;canal 22-1;canal 40-1.1   Tin sa mentionez ca nu mai aveam unde scoate spicul pentru ca ar fi prins doar un surub.Va rog ,daca ati putea sa-mi raspundeti, care sunt cele mai potrivite valori ale celor doua masuratori?
Mai bine decat atat nici nu se putea. SWR-ul trebuie sa fie cat mai aproape de 1-1.1

#5251
haiduc1

haiduc1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 25.02.2011

 mishu_bz, on 07 decembrie 2022 - 23:12, said:

Mai bine decat atat nici nu se putea. SWR-ul trebuie sa fie cat mai aproape de 1-1.1
Multumesc pentru raspuns!Deci am reusit,totusi, sa realizez niste reglaje bune!Multumesc inca o data pentru raspuns!

#5252
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Nu prea ai cum sa citesti valori de 0,8 si 0,9, valoarea minima a SWR este 1. Si gradatia pleaca de la 1. Sigur ai citit corect? Pe gradatia corecta?

#5253
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 20.06.2014

 icename, on 08 decembrie 2022 - 18:20, said:

Nu prea ai cum sa citesti valori de 0,8 si 0,9, valoarea minima a SWR este 1. Si gradatia pleaca de la 1. Sigur ai citit corect? Pe gradatia corecta?
Si mie mi s-au parut cam ciudate valorile alea de 0.8-0.9 de swr.

#5254
haiduc1

haiduc1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 25.02.2011

 icename, on 08 decembrie 2022 - 18:20, said:

Nu prea ai cum sa citesti valori de 0,8 si 0,9, valoarea minima a SWR este 1. Si gradatia pleaca de la 1. Sigur ai citit corect? Pe gradatia corecta?
Odata cu statia si cu antena am achizitionat un reflectometru si am facut singur masuratorile iar acul arata clar un pic sub 1.Orcum sunt foarte multumit de statie si de antena la drumuri lungi!Fata de ce statie am avut pana acum,statia asta este foarte performanta si silentioasa.Multumesc colegilor pentru feed-back!

Edited by haiduc1, 09 December 2022 - 16:00.


#5255
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Ce statie ai avut inainte de President Barry 2?

#5256
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 07.05.2006

View Posthaiduc1, on 09 decembrie 2022 - 15:52, said:

Odata cu statia si cu antena am achizitionat un reflectometru si am facut singur masuratorile iar acul arata clar un pic sub 1.

Nu exista swr sub 1.
Attached File  tabel swr.jpg   66.98K   26 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate