Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

mini tractoare mitsubishi

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#19
Herculet

Herculet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 23.01.2012

 3nicu, on 16 martie 2015 - 19:22, said:

tirantu scurt eu nu al detasez de la freza, asta lung il folosesc la toate utilajele, se gasesc de cumparat la Duotrac Brasov 200 -250 lei

tiranti centrali gasiti la preturi bune aici; http://agroauto.ro/p...&id_c=8&id_s=30
eu am cumparat unul la pretul de 110 lei,la dimensiunea asat-(M28 x 3,5; A cat.: 1; B cat.: 1; C (mm): 285; D : 407 - 595 ).

#20
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
E bine de stiut.
Deocamdata nu am nevoie, e ok cel facut de fostul proprietar.

Auzi, parca aveai Foton. E cel de 25cp? Ar trebui sa fie cat de cat apropiat de Mitsu asta. Cat ulei intra la tine in transmisie?

#21
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
As mai avea niste intrebari, asa ca le adun pe toate:
- unde e filtrul de ulei pentru transmisie?
- uleiul pentru hidraulic e separat? Presupun ca nu...
- cat ulei trebuie pus in transmisie?
- cat de lunga e joja pentru uleiul de transmisie?
- gasesc pe undeva ulei SAE 250?

Vad ca la un Kubota mai nou au pus ulei T80W90, pe care-l lauda ca fiind "heavy" [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kOZkohHzZdo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Am gasit manual de reparatii pentru MT 160 MT - MT 180 :

http://fermer.ru/fil...1_optimized.pdf
http://fermer.ru/fil...2_optimized.pdf

Din filmuletele cu MT180, imi pare ca puntea fata e identica, nu m-am uitat inca in manual sa vad daca atinge si puntea 4x4.
La transmisie cica ar intra doar 12 litri de ulei.

Edited by til, 17 March 2015 - 18:03.


#23
Herculet

Herculet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 23.01.2012

 til, on 17 martie 2015 - 11:48, said:

E bine de stiut.
Deocamdata nu am nevoie, e ok cel facut de fostul proprietar.

Auzi, parca aveai Foton. E cel de 25cp? Ar trebui sa fie cat de cat apropiat de Mitsu asta. Cat ulei intra la tine in transmisie?

la mine la cutie  intra 11 litri ulei+4 litri la tractiune fata
ulei hidraulic este separat si intra 9 litri
ulei motor intra 3,5 litri

Edited by Herculet, 17 March 2015 - 19:09.


#24
3nicu

3nicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.04.2013
nu eu am mitsu. D 2050 fd , la mine in transmisie intra 20-22 litri ulei sae 80  si este si pentru hidraulic, eu tot T80W90 ai pun. la al meu filtru al are in drept cu roata de spate in partea inferioara a transmisiei este un capac patrat cu patru suruburi in partea dreapta, pe acolo se elimina uleiu si filtru, maere atentie la filtru sa nu al spargi elimini uleiu intr-un vas si dupa scoti filtru este din metal si se poate reutiliza, spata cu benzina .eu nu am joja la transmisie dar sant pe lateral doa dopuri din caucuc la partea superioar a transmisiei si pana acolo pun ulei ,ca altfel axu din reductor nu atinge uleiu daca aveti probleme cu ridicarea hidraulica curatati filtru aspirati foarte bine transmisia si schimbati sau lasati uleu la decantat 3-4 zile dupa care puteti sa il refolositi daca nu are mai mult de 1000 de ore sau nu e de foarte multi ani. la grupuri eu am pus un ulei pentru grup dar nu stiu sa spun ce nume are, este vascos.

Edited by 3nicu, 18 March 2015 - 07:50.


#25
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Am observat cele doua dopuri pentru ca... unul imi lipseste si pe acolo a pierdut mult ulei. Mi se par totusi cam sus. Nu-ti arunca ulei pe la burdufele manetelor de schimbator ,avand uleiul atat de sus?
Mai e un surub pe lateral in dreapta transmisiei sub scaun, ma gandeam sa fie ala indicatorul de nivel, dar mi se pare prea jos... Am vazut unul ca al nostru intr-o comuna vecina, poate opresc o data sa-l intreb daca are joja.

O sa ma uit dupa filtru acolo unde ai spus. Am facut prostia sa torn deja 6 litri de ulei nou ca atat imi ramasese, probabil o sa-l arunc ca sa pot scoate filtrul. Zic si eu ca am clatit putin transmisia :D .
Uleiul vechi era urat, cafeniu deschis, netransparent si cam spumant.

De unde ai luat uleiul pentru grupuri?

#26
3nicu

3nicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.04.2013
la tr. nu am pierderi de ulei si al folosesc asa de 8-10 luni ca am avut probleme cu saltatu, am interebat reprezentantu de acolo si mi-a zis sa scot uleiu sa curat filtru sa desfaccapacu monobloc sa curat transmisia ca are pilitura de fier in filtru si se blocheaza si distruge pompa, cand lam desfacut capacu de la monobloc era intradevar pilitura in transmisie si pe filtru dupa nu am mai avut probleme.( de la Iasi de la un magazin specializat in utilaje agricole, era la butoi)

Edited by 3nicu, 18 March 2015 - 13:52.


#27
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
E nevoie sa desfac capacul de sus, de sub scaun? Ala e capacul monobloc? Ai gasit pilitura acolo?!?

Exista filtru si acolo, sau doar filtrul de jos, din dreapta?

Probleme cu saltatul nu am avut deloc.

Uite si manual de utilizare al aceluiasi MT160 - MT 180 (denumiri de US); la noi s-ar chema MT1601 / MT 1801.
http://home.comcast....k Optimized.pdf

Edited by til, 18 March 2015 - 16:10.


#28
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Uite si povestea interesanta a unui D2650 FD, care-i tot asa, identic cu ale noastre.
El a scos 7 gallons (cam 30 litri) ulei din transmisie.

E interesant ce a facut la pompa hidraulica si la instalatia electrica.

#29
3nicu

3nicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.04.2013
da ala e capacu monobloc eu ma desfacut si de la cutia de viteze capacu da nu am gasit pilitura in cutie, era OK insa in partea fina la am gasit, filtru are doar jos si e un tub din plasa fina vezi ca are si o garnitura de etansare in partea cu capacu si una tip inel in partea unde se cupleaza la conducta ce duce la pompa, atentie si la montaj sa etanseze bine eu al montez inainte de apune capacu mono bloc.
Nu prea am inteles mare lucru ca nu am fost la orele de engleza si cu transleyt ... doar ca a spalat transmisia si instalatia hidraulica cu nustiu ce emulsie (cred)

Edited by 3nicu, 18 March 2015 - 22:33.


#30
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Da, e mult de citit acolo, din cate retin nu a spalat, dar a facut tot posibilul sa scoata tot uleiul ala laptos de peste tot, din pompa hidraulica, din pistoanele incarcatorului cu cupa, etc.
Cu Google Chrome poti sa vezi orice pagina deja tradusa in Romana, daca vrei iti explic cum. Dar traducerea nu e tocmai perfecta, mai ales ca americanii scriu cu prescurtari pe care translatorul nu le intelege.

In WE desfac si eu capacele sa vad ce-i acolo. Pare ca a mai fost umblat, parca am vazut silicon pe interior, in locul unde ar trebui sa fie garnitura.
Chiar, interiorul carcasei transmisiei e rosu la mine, cred ca-i rugina. Probabil uleiul contaminat cu apa, plus, probabil, o perioada de ani de zile in care tractorul a stat, poate fara ulei in el, inainte sa fie adus la noi in tara.

#31
3nicu

3nicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.04.2013
din pompa uleiu se scurge singur ,din pistoane este o metoda simpla sa scoti majoritatea uleiului, stiu cum se lucriaza cu goole transleyt , la mine transmisia e tot rosie in interior cutia e portocaliu, da e o vopsia speciala nu e rugina eu tot asa am gasit silicon in loc de garnitura dar eu cred ca asa e din fabrica pentruca eu nu am mai pus silicon si nu curge, am curatat tot siliconu bine

#32
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Azi n-am mai avut timp de el, ma ocup maine, nu stiu daca mai desfac capacele. Spuneai de pilitura gasita la monobloc, era in ulei acolo, sau adunata intr-un loc?
Ce capac ar trebui desfacut, cumva sub scaun?

#33
3nicu

3nicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.04.2013
ai un capac pe care e prins scaunu ala e,are si bratele de la tiranti pe el, pilitura e peste tot, fina in ulei si mai mare pe filtru si fundu transmidiei.

#34
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
De asta mi-era teama, ca trebuie dat capacul ala mare.
Nu cred ca o sa-l desfac deocamdata.... ramane pentru o data cand o sa am timp de experimentat mecanica. Se da greu jos?
E cam pacat totusi de cele 5-6 mil cat costa uleiul de transmisie.

Am curatat filtrul azi, de vreo trei ori in motorina si o data in benzina.
Cand l-am scos era negru, gros, poros, credeam ca are un fel de textil ca element filtrant. De unde... era incarcat cu jeg. A iesit o gramada de pilitura dar si vopsea de-aia rosie din interior. De-acum e curat si... n-o sa mai filtreze asa bine. Ca are si o mica ciupitura.

Garnitura de care pomeneai, din capat, pentru conducta, era in stare foarte buna. Dar garnitura de pe capacul care inchide filtrul a iesit aproape intreaga. 2mm au ramas pe tractor. Initial am zis sa pun capacul exact in aceeasi pozitie, cu o foita de ziar in zona cu ciupitura, sa se imbine la loc cum trebuie. Dar apoi mi-a venit ideea creata sa pun si niste silicon, asa ca acum astept sa se usuce si sa torn uleiul in transmisie.

Attached Files



#35
3nicu

3nicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.04.2013
nu-mi sa parut asa greu numai ca trbue sa scoti si cablurile de la semnalizare,faru de pe spate si senzorul de la frana:-ai 2 suruburi la scaun conducta de presiune care vine de la pompa si suruburile de la capac,nu tin minte cate sunt, filtru daca are gauri trebue ichise (cu cositor se lipeste fb.) si daca tot pui ulei nou curata transmisia bine aspirata cu aspiratoru cu un furtun subtire si mai dur sa poti baga prin toate colturile. Cat ulei ai gasit in transmisie?

#36
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
N-am fost pe faza, ca ai raspuns atat de repede Posted Image

E foarte bun sfatul tau cu curatatul transmisiei, dar acum nu am timp de el... Poate cat de curand o sa mai dau jos uleiul o data, dar de data asta o sa-l dau la cald, cand multa pilitura e inca angrenata in masa uleiului.
Am gasit cam 15litri de ulei in transmisie.

Luni am pus 24 litri, a ajuns la 8cm sub nivelul busonului. Trebuie sa mai verific acum nivelul, dupa ce a lucrat putin cu freza. Se simte ca are mai mult ulei, cand iau piciorul de pe ambreiaj turatia motorului scade putin, ca se chinuie sa invarta rotile. Mai ales la rece, uleiul fiind gros, 85W90.

M-am jucat cu reductoarele, l-am bagat in viteza cea mai mica (reductor secundar pe superlow + reductor principal pe low). Nici nu mai e nevoie sa-l bag in viteza, se misca singur daca iau piciorul de pe ambreiaj :D

Edited by til, 26 March 2015 - 11:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate