Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

mini tractoare mitsubishi

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#1
3nicu

3nicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.04.2013
unde pot gasi manual de repratii si intretinere,pentru modelu, D2050fd?

#2
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 3nicu, on 06 ianuarie 2015 - 11:23, said:

unde pot gasi manual de repratii si intretinere,pentru modelu, D2050fd?
Suna la ei.Afara nu in tara si te vor ajuta sigur.

#3
3nicu

3nicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.04.2013
multumesc, dar eu l-am cumparat din tara de la o firma din Brasov si nu stiu adresa exacta.

#4
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
tare as vrea si eu un manual pentru tractorul asta.
Eu am un D2350 FD, e identic cu al tau, cu exceptia motorului. D2350 ar fi versiunea fara tractiune fata.

Daca te ajuta, tractorul meu e asemanator cu Satoh ST2340 si Kumiai ST2340. Echivalentul tau ar fi ST 2040 (20 cp, 4x4). Cele fara tractiune fata au 2 in loc de 4 in denumire.


Am gasit cateva link-uri pentru manuale contracost dar inca nu am intrebat daca pot trimite aici:
http://www.best-used...shi_Manuals.htm

alte link-uri:
http://satohparts.com/faq.html
http://lciproduct.co.../d2350--d2350fd
http://www.stevenstr...ishi-satoh.html
www.tractorpartsasap.com/Ignition-Switch-Case-Case-IH-Mitsubishi-Sa-p/107994.htm
www.tractorpartsasap.com/Tractor-Parts-s/15110.htm
http://www.stormer-t...information.htm
http://www.ssbtracto...or-manuals.html

Daca deschizi discutii tine-ma la curent, poate ma inscriu si eu la un set de carti.

#5
3nicu

3nicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.04.2013
OK!,mutmesc!

nu am probleme cu el pana acum, da vreau manualul de service pentru ca oricum nu tine "100 de ani fara reparatii" si eu iam facut in doi ani vreo 500 de ore.

#6
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Cu placere. Ceva poze? Ce utilaje ai pe langa el?
Eu l-am luat recent, in vara, nu cred ca am facut 5 ore adunate, la freza si remorca.

Eu vreau manualul ca sa vad cum trebuie intretinut, ca am auzit pe unii dealeri care recomanda ulei de motor peste tot, si in transmisia finala , la care Mitsu zice sa pui ulei f gros, SAE 250. S-o mai gasi asa ceva?
Tot asa, imi trebuie manual pentru schema electrica, al meu avand instalatia carpita, modificata.

#7
3nicu

3nicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.04.2013
o sa pun si poze ,in curand si cu utilajele ,am freza1,4 m ,plug cu doua cormane, la pachet cu tractoru si am mai facut eu: trancar, semanatoare de porumb pe 3 randuri, prasitoare, o grapa suspendata in tiranti o moara pentru uruiala si am si semanatoare de cereale pe 13 randuri, modificata din SUP21

#8
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Interesant, te-ai gospodarit bine, de-ai facut atatea utilaje.
Eu oricum nu am ce face cu ele ca nu am pamant mult de lucrat, e chiar prea mare tractorul pentru gradinita mea.

In topicul asta poti sa pui poze cu utilajele tale: http://forum.softped...4#entry16165336

#9
3nicu

3nicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.04.2013
Attached File  Foto0014.jpg   90.27K   270 downloadsasta e tractorasu meu cu o parte din utlaje Attached File  Foto0006.jpg   114.27K   284 downloadsAttached File  Foto0008.jpg   169.53K   277 downloadsAttached File  Foto0009.jpg   223.13K   255 downloadsAttached File  Foto0010.jpg   234.22K   257 downloadsAttached File  Foto0012.jpg   134.78K   239 downloads

Edited by 3nicu, 29 January 2015 - 20:27.


#10
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Arata foarte bine tractorasul. La fel si utilajele, vad ca nu ai chinezarie de plug la el. Sa-l folosesti sanatos si la multe lucrari fara reparatii!

#11
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

Frumoase lucrari ai facut!!!!
Cat a costat prasitoare? Timp si materiale.... evident

Edited by ionsteg, 20 February 2015 - 20:36.


#12
3nicu

3nicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.04.2013
650 lei materiale 50 lei consumabile 10 zile de munca, din care cutitele 360lei

Edited by 3nicu, 22 February 2015 - 13:55.


#13
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Poti sa pui o poza cu dosul tractorului? Folosesti tirantul central original, scurt, pus pe un suport-prelungitor?
Eu tocmai am smuls suportul tirantului central din suruburi, in principal din cauza ca nu am folosit tirantul lung, coroborat cu conditii aparte: plug mare, un damb de pamant la capatul tarlalei, damb pe care am incercat sa-l rup. Cand tractorul s-a ridicat de fund pe damb, plugul a ajuns foarte jos, aducand centralul intr-o pozitie in care forteaza enorm suruburile in care-i prins suportul lui.

Si aveam tirant lung de la cel care mi-a dat tractorul... Ieri am mai dat un set de gauri cu filet, am pus si suruburi in gaurile originale, de-acum trebuie sa tina. Si nu cred ca mai folosesc in veci jucaria de tirant original.

#14
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Intre timp am facut cateva poze.

In primele poze, suruburile noi puse dupa ce am facut pocinogul, plugul agatat cu tirantul mare.
In a treia poza - tirantul original.


Poze cu al meu la treaba: http://forum.softped...4#entry16759271

Attached Files


Edited by til, 23 February 2015 - 13:54.


#15
3nicu

3nicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.04.2013
asa  ar fi trebuit sa facet-i de la iceput inainte de abaga plugu in brazda ,e din cauza tirantului, ala e pentru freza sa protejeze cardanu

Attached Files



#16
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Imi spusese vanzatorul ca la plug prefera tirantul lung, dar e un tirant lung facut de el, nu credeam ca tractorul a fost prevazut cu doi tiranti centrali. Al tau pare original.
Am mers la freza cu tirantul lung, n-am observat sa fie probleme. O sa ma uit mai atent.

#17
3nicu

3nicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.04.2013
tirantu scurt eu nu al detasez de la freza, asta lung il folosesc la toate utilajele, se gasesc de cumparat la Duotrac Brasov 200 -250 lei

#18
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Ai idee cat ulei intra in transmisii? Poti sa-mi masori lungimea jojei de pe dopul transmisiei? La mine e taiata "sarma" aia, posibil ca sa fie de la alt tractor capacul.

Mi s-a parut ca am nivel mult prea jos, m-am injurat ca am mers fara sa verific si-am dat jos uleiul, vreo 15 litri. Deci ar trebui sa intre 20-25 litri in transmisie?

Am dat jos si uleiul din grupul fata, erau vreo 2l , am pus 4 apoi.

La transmisiile finale de la roti ai umblat? Vad ca trebui ulei foarte gros, SAE250, de care nu gasesc. Am desfacut sa vad daca mai e ceva la rotile din fata, ambele sun pline, una cu ulei foarte gros, cealalta cu ulei obisnuit de transmisie. Bine ca sunt pline, deci nu au pierderi.
Mai ramane sa verific transmisia finala la rotile din spate, ca si acolo e aceeasi poveste, ulei separat.

Deci, daca afli cat ulei trebuie in cutie si cat de lunga e joja, da-mi te rog un semn.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate