Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Cricovului Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
834 replies to this topic

#793
ramses21

ramses21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.09.2012

View Postitzi-bitzi, on 09 martie 2016 - 20:04, said:


"odata ce ai cumparat un imobil intabulat si fara sarcini in Cartea Funciara, statul iti garanteaza dreptul la proprietate..."

Absolut corect.

#794
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Tot de acolo citez:

"Trebuie sa intelegi ca dupa ce un imobil a intrat in circuitul civil, anularea autorizatiei nu mai are nici un efect cu privire la proprietarul unui apartament.  Nu ii este opozabila."

"Orice modificare dupa intrarea in circuitul civil inseamna sa demolezi ceva ce nu iti apartine.
Nu cred ca se va putea demola ceva, chiar daca voi veti obtine o decizie impotriva constructorului.  Decizia nu este opozabila cumparatorului de buna credinta."

Edited by itzi-bitzi, 09 March 2016 - 20:49.


#795
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postramses21, on 09 martie 2016 - 18:54, said:


Si care e soarta lui ? In cel mai rau caz, adica cel de demolare, va fi despagubit de primarie....adica de toti cei din sectorul 6......... Ce e asa de rau?
Nici vorba. El nu va fi despagubit de nimeni. Pentru ca la el nu se aplica principiul de buna credință... El a cumparat dupa ce a aflat de proces - eu asa am inteles...

Plus si daca demonstreza ca "nu stia" tre sa dea in judecata primaria sa castige apel, recurs etc... si apoi sa mai dea odata in judecata ca sa execute primaria si sa mai si execute. Vorbim de ani si ani de zile. Cati? Pai poate fi 10-12 ani! Poate...

Plus sa executi o primarie e mai greu din cate stiu... Deci vrea sa dea banii azi si sa ii recupereze eventual dupa 10? Succes ii urez!

View Postitzi-bitzi, on 09 martie 2016 - 20:45, said:

Tot de acolo citez:

"Trebuie sa intelegi ca dupa ce un imobil a intrat in circuitul civil, anularea autorizatiei nu mai are nici un efect cu privire la proprietarul unui apartament.  Nu ii este opozabila."

"Orice modificare dupa intrarea in circuitul civil inseamna sa demolezi ceva ce nu iti apartine.
Nu cred ca se va putea demola ceva, chiar daca voi veti obtine o decizie impotriva constructorului.  Decizia nu este opozabila cumparatorului de buna credinta."
Buna credinta trebuie demonstrata nu se prezuma. Din cate stiu... Poate gresesc. In plus tu cum crezi ca se darama blocuri si case construite ilegal si inscrise cu spaga in circuitul civil?

Iti raspund eu... Cu escavatorul. Vezi filmul de mai sus. Casa era intabulata, platea taxe. Asa si? S-a demolat?

View Postnonameshadow, on 09 martie 2016 - 20:03, said:

Ce face? Va fi despagubit de primarie?
Va trebui sa se judece cu arabul pentru a primi banii inapoi...
Cred ca se judeca in comun, culpa comuna. Arabul, firma lui, va fi dat de mult faliment, e un srl da-l naiba, primaria va fi acolo si peste 10 ani!

#796
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

View PostMembruAnonim, on 09 martie 2016 - 21:39, said:

Nici vorba. El nu va fi despagubit de nimeni. Pentru ca la el nu se aplica principiul de buna credință... El a cumparat dupa ce a aflat de proces - eu asa am inteles...


Din ce am citit pe aici, oamenii au aflat de proces la ceva timp dupa ce au dat avansul.
Poate gresesc.

#797
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avansul e una, contractul de vanzare e altceva. Hai ca si tu ai cumparat un imobil, stii diferenta.

Avansul e o rezervare cu notare in cartea funciara in cel mai bun caz nu un act de v-c!

#798
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014
Precum bloacele astea construite ilegal, cred ca sunt mii numai in capitala si ilfov.

#799
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nici vorba... In primul rand ca nu s-au construit mii de blocuri ÎN bucuresti in ultimii 5 ani iar multe respecta regimul de inaltime. Ca l-a facut de 15 m in loc de 14,5, ca etajul tehnic e de fapt locuit hai fie...

Da sa faci 7 etaje in loc de 4... Si nimeni sa nu se sesizeze ... Mai rar!

Edited by MembruAnonim, 09 March 2016 - 23:04.


#800
fokushima

fokushima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.05.2015
sunt unii "disperati" sau poate sunt postacii (ca mine) arabului care spun ca ei cumpara chiar si asa de parca blocurile de pe Cricovului se dau la pachet cu o renta viagera sau cu 100 lei.

multa lumea "traznita" Posted Image

#801
pahswq

pahswq

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.04.2016

View Postfokushima, on 10 martie 2016 - 03:27, said:

sunt unii "disperati" sau poate sunt postacii (ca mine) (ca mine) arabului care spun ca ei cumpara chiar si asa de parca blocurile de pe Cricovului se dau la pachet cu o renta viagera sau cu 100 lei.

multa lumea "traznita" Posted Image

Domnule Dan mai linistiti-va zic... stim ca va place sa stati prin tribunale dupa cum se poate vedea pe portalul just.ro... dar trebui sa facem un subiect cu numele dvs unde sa discutam acolo tot ce va deranjeaza in tara asta ca sa nu mai poluati acest topic? Se stie foarte bine problema si nu faceti decat sa spamati efectiv acest topic. Vedeti-va de treburile dvs si nu mai ironizati oamenii cu alte pareri. P@! ;)

#802
endlessly

endlessly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.03.2016
Salutari, poate voi gasi aici raspunsul pe care il caut... Intru pe Valea Cricovului, trec pe langa blocul mare (pe stanga mea, cel despre care este vorba in acest post, bloc in care as fi dorit sa imi cumpar si eu apartament daca nu era pb cu inaltimea si vecinii), imediat in continuarea lui este o vila, apoi imediat lipit de vila urmeaza alt bloc, unul alb (parter+5?), bloc de care sunt interesat si as vrea sa stiu daca sa afla in aceeasi situatie ca si cricovului cu vecinii de la case? Acela este probabil parter+4+ceva, este in regula sau este si el in judecata?

#803
gardul

gardul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.10.2015
http://portal.just.r...30004&id_inst=3

#804
MidnightSparkle

MidnightSparkle

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.03.2016

View Postendlessly, on 24 aprilie 2016 - 17:38, said:

Salutari, poate voi gasi aici raspunsul pe care il caut... Intru pe Valea Cricovului, trec pe langa blocul mare (pe stanga mea, cel despre care este vorba in acest post, bloc in care as fi dorit sa imi cumpar si eu apartament daca nu era pb cu inaltimea si vecinii), imediat in continuarea lui este o vila, apoi imediat lipit de vila urmeaza alt bloc, unul alb (parter+5?), bloc de care sunt interesat si as vrea sa stiu daca sa afla in aceeasi situatie ca si cricovului cu vecinii de la case? Acela este probabil parter+4+ceva, este in regula sau este si el in judecata?
Nu prea mai ai ce sa cumperi in ala. Am inteles ca au vandut tot.

#805
MidnightSparkle

MidnightSparkle

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.03.2016

View PostMidnightSparkle, on 25 aprilie 2016 - 12:31, said:


Nu prea mai ai ce sa cumperi in ala. Am inteles ca au vandut tot. Partea proasta e ca nu au apucat reclamantii sa ia nimik de la dezvoltator... Si mai presus am auzit de la aia din asociatia de locatari ca l-au dat pe Ionescu Dan cu toata familia lui in judecata pentru mutarea casei la 3 metri fata de limita de proprietate si darmarea ultimului etaj pe care nu are autorizatie... Mi-au aratat copie dupa autorizatia lui si are 3 metri si el a construit la 1.70 metri.
Uite aici linkul de la proces
http://portal.just.r...116&id_inst=303

O sa incerc sa le cer o copie daca vor sa imi dea dupa autorizatia lui Ionescu sa o postez sa vedeti cine nu a respectat regimul de imaltime si retragere. Sa vedeti cine sunt de fapt reclamantii..

#806
endlessly

endlessly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.03.2016
Mai este un apartament disponibil (cel putin unul, nu m-am uitat si dupa altele in acel bloc) - dar este la etajul 5 (din moment ce zona este parter+4, cum este trecut etajul 5 din acel bloc? etaj tehnic? mansarda?)

#807
m1calin

m1calin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 27.02.2016

View Postendlessly, on 25 aprilie 2016 - 14:15, said:

Mai este un apartament disponibil (cel putin unul, nu m-am uitat si dupa altele in acel bloc) - dar este la etajul 5 (din moment ce zona este parter+4, cum este trecut etajul 5 din acel bloc? etaj tehnic? mansarda?)
zona are p+5 . mai sunt apartamente.

#808
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMidnightSparkle, on 25 aprilie 2016 - 13:48, said:

O sa incerc sa le cer o copie daca vor sa imi dea dupa autorizatia lui Ionescu sa o postez sa vedeti cine nu a respectat regimul de imaltime si retragere. Sa vedeti cine sunt de fapt reclamantii..

ce ne spui tu? ca nici unul din reclamanți nu a respectat proiectul?
pai... da-l in judecata! :)

pana la urma autorizatia aia pica, asa se pare!

#809
MidnightSparkle

MidnightSparkle

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.03.2016
Eu nu am spus de toti reclamantii... am spus de Ionescu Dan . Nu il dau eu in judecata ca nu ma intereseaza ... L-au dat cei cu care se judeca

Si care autorizatie pica ??? A lui Ionescu ca nu inteleg ..

#810
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A lui cricov rezidence! E deja la apel nu!?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate