Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sistemul nu recunoasta placa video (GTX970)

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

 djpetrino, on 01 ianuarie 2015 - 17:49, said:

Asta din BIOS ar trebui facut sau de altundeva?
In BIOS nu am asa setari, doar la Primary Display unde pot sa pun AUTO sau PCIE. In rest nu am nimic legat de asta. Iar din drivere, din Nvidia Control Panel am pus implicit pe placa video dar degeaba daca dau restart face la fel.
Din cate am citit pe net despre procesor, placa video integrata se dezactiveaza automat cand apare o placa video PCIE.
Ai idee de unde as mai putea incerca asta? Ms


Citeste ce spune asus aici: http://www.asus.com/...specifications/
  • Slot expansiune
    2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 sau dual x8, Roşu)
    1 x PCIe 2.0 x16 (maxim x4, Negru) *1
    3 x PCIe 2.0 x1 *2

  • ........................................................................
Notă*1: Slot-ul PCIe 2.0 x 16 (PCIEX4_3) împarte lăţimea de bandă cu slot-urile PCIe 2.0 x1 şi M.2. Setarea implicită este Modul Auto, care optimizează automat lăţimea de bandă a sistemului. Dacă instalaţi un dispozitiv PCIe 2.0 x4, sistemul îl va detecta automat şi va dezactiva slot-urile PCIe 2.0 x1 şi M.2.
*2: Slot-urile PCIe 2.0 x1 (PCIEX1_1/2/3) vor fi dezactivate atunci când slot-ul PCIe 2.0 x16 (PCIEX4_3 ) funcţionează în modul x4 sau modul M.2.


Acum trebuie sa vezi in care slot montezi placa video!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 01 January 2015 - 18:10.


#20
djpetrino

djpetrino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.01.2015

 xmanyacs77, on 01 ianuarie 2015 - 18:06, said:

Citeste ce spune asus aici: http://www.asus.com/...specifications/
  • Slot expansiune
    2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 sau dual x8, Roşu)
    1 x PCIe 2.0 x16 (maxim x4, Negru) *1
    3 x PCIe 2.0 x1 *2

  • ........................................................................
Notă*1: Slot-ul PCIe 2.0 x 16 (PCIEX4_3) împarte lăţimea de bandă cu slot-urile PCIe 2.0 x1 şi M.2. Setarea implicită este Modul Auto, care optimizează automat lăţimea de bandă a sistemului. Dacă instalaţi un dispozitiv PCIe 2.0 x4, sistemul îl va detecta automat şi va dezactiva slot-urile PCIe 2.0 x1 şi M.2.
*2: Slot-urile PCIe 2.0 x1 (PCIEX1_1/2/3) vor fi dezactivate atunci când slot-ul PCIe 2.0 x16 (PCIEX4_3 ) funcţionează în modul x4 sau modul M.2.


Acum trebuie sa vezi in care slot montezi placa video!Posted Image


Pai este instalata in primul slot asa cum ii recomandat (PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 sau dual x8, Roşu))

#21
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

 myshyk, on 01 ianuarie 2015 - 18:03, said:

Se pare ca nu vrei sa intelegi ca un driver potrivit cu placa video, instalat corect, nu poate sa faca ceea ce patesti tu. Undeva este o greseala: ori la citirea Id-ului placii, ori la instalarea driverului corect
Ce tot povestesti aici? Ai mai vazut vreo placa video cu driver dedicat in ultima vreme?


Initiator, ai conectat alimentarea la placa video corect?
incearca cum s-a mai zis sa chimbi slotul.
Sursa am vazut ca e de 780W, cine-i producatorul ?
  
PS: Daca alimentarea e conectat corect totusi tind sa cred ca e o problema Hardware la placa video.
LE: Este un update de bios din 4 dec ce zice  : Improve system compatibility. Poate poate?

Edited by andreyvsjoker, 01 January 2015 - 18:33.


#22
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

 djpetrino, on 01 ianuarie 2015 - 18:18, said:

Pai este instalata in primul slot asa cum ii recomandat (PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 sau dual x8, Roşu))

De exemplu cand o montezi in slotul respectiv, ai in bios setat modul auto?
Ai incercat si un update de bios?Posted Image

#23
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pune o poza din Device Manager.

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 andreyvsjoker, on 01 ianuarie 2015 - 18:25, said:

Ce tot povestesti aici? Ai mai vazut vreo placa video cu driver dedicat in ultima vreme?


Initiator, ai conectat alimentarea la placa video corect?
incearca cum s-a mai zis sa chimbi slotul.
Sursa am vazut ca e de 780W, cine-i producatorul ?
  
PS: Daca alimentarea e conectat corect totusi tind sa cred ca e o problema Hardware la placa video.
LE: Este un update de bios din 4 dec ce zice  : Improve system compatibility. Poate poate?
Daca enuntul de eroare spune ca problema e in legatura cu compatibilitatea intre placa video/driver, inclin sa cred ca are nevoie de driver dedicat.
Si poti sa fii si mai civilizat in exprimare.

Edited by myshyk, 01 January 2015 - 18:48.


#25
djpetrino

djpetrino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.01.2015

 andreyvsjoker, on 01 ianuarie 2015 - 18:25, said:

Ce tot povestesti aici? Ai mai vazut vreo placa video cu driver dedicat in ultima vreme?

Initiator, ai conectat alimentarea la placa video corect?
incearca cum s-a mai zis sa chimbi slotul.
Sursa am vazut ca e de 780W, cine-i producatorul ?
  
PS: Daca alimentarea e conectat corect totusi tind sa cred ca e o problema Hardware la placa video.
LE: Este un update de bios din 4 dec ce zice  : Improve system compatibility. Poate poate?

Da, alimentarea este conectata corect, cand placa e recunoscuta de sistem merge perfect. (si evident se aprinde si ledul de alimentare de la placa video)
Am schimbat slotul, face la fel, same shit Posted Image
Sursa este Super Flower Atlas 780W (http://www.pcgarage....0w-atlas-serie/)
Daca ar fi problema hardware la placa video nu cred ca ar functiona perfect la jocuri etc.. nu stiu.. asa cred cel putin Posted Image
M-am gandit si eu sa fac update la BIOS sau nu, am zis ca inca nu ma risc, am citit pe forumuri ca pot aparea multe chestii si am zis mai bine nu fac momentan.. dar cred totusi ca o sa incerc ca nu mai am alta optiune, le-am incercat pe toate deja...
PS: daca fac update la BIOS trebuie sa reinstalez si sistemul de operare? Din cate stiu eu asa ii recomandat, dar am inteles ca la placile astea noi de baza nu are legatura.

 Seb, on 01 ianuarie 2015 - 16:38, said:

Probeaza si in celalalt slot rosu din placa ta de baza.

Am incercat, face la fel...

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Vezi daca nu te ajuta informatiile de aici cu ceva:
http://rog.asus.com/...ds/rog-drivers/

#27
djpetrino

djpetrino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.01.2015

 xxvirusxx, on 01 ianuarie 2015 - 18:31, said:

Pune o poza din Device Manager.
[ https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/10421173_1053219444703851_8568272144538379072_n.jpg?oh=73f8fbfa8bcda34de3516b913303bc03&oe=5543BF18&__gda__=1429463471_0965f32878094f696157ec22f6ca5347 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce anume vrei sa vezi in Device Manager?
In prima poza e cand nu recunoaste placa, iar in a 2-a cand o recunoaste.

#28
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

 djpetrino, on 01 ianuarie 2015 - 21:00, said:

In prima poza e cand nu recunoaste placa, iar in a 2-a cand o recunoaste.

Si se intampla asa din senin?
Sau o scoti din slot, o pui la loc si o recunoaste?

#29
djpetrino

djpetrino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.01.2015

 xxvirusxx, on 01 ianuarie 2015 - 23:27, said:


Si se intampla asa din senin?
Sau o scoti din slot, o pui la loc si o recunoaste?

Citeste postul initial din nou ca nu vreau sa explic iara tot. Ideea e urmatoarea:
Daca dau shutdown sau restart nu il mai vede doar daca modific din BIOS la Primary Display, de la PCIE la AUTO sau invers.
Daca pun calculatorul in hibernare este ok, placa este recunoscuta, totul merge ok.
Daca dau restart sau il sting nu merge din nou, trebuie sa intru iar in BIOS si sa schimb setarile de la AUTO la PCIE sau invers si merge.

#30
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ce versiune de Bios are placa de baza?

#31
djpetrino

djpetrino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.01.2015

 xxvirusxx, on 01 ianuarie 2015 - 23:41, said:

Ce versiune de Bios are placa de baza?

Tocami i-am facut update la ultima versiune din 04.12.2014 si face la fel, inainte era din 11.11.2014 daca nu ma insel.

#32
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Posibil una din cele 2(placa de baza, placa video) sa fie cu probleme sau incompatibile intre ele.

Nu ai un prieten sa testezi placa video? Sau sa imprumuti o placa video si sa faci testele de mai sus cu shutdown, restart etc..


PS. Ceva de genul am patit eu cu o placa de baza MSI. Cand imi vedea hardul, cand nu-l vedea.
Trebuia sa scot cablul SATA sa-l reconectez ca sa-mi vada hardul si schimbasem vreo 3-4 cabluri, update Bios.

Edited by xxvirusxx, 02 January 2015 - 00:08.


#33
blackmodder

blackmodder

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 405
  • Înscris: 09.03.2007

 Adm, on 01 ianuarie 2015 - 16:38, said:

Inteleg ca ai un procesor cu palca video integrata; daca e asa, atunci cauta o stare care dezactiveaza acea placa video, din procesor.

Setarea de initializare nu e destul.


Mi se pare mie, sau ati sarit tocmai peste esentialul raspuns dat de ADM? Nu serios. Omul asta deja v-a dat solutia si voi va bateti in cap cum ca ba e driverul, ba e placa....

#34
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Onboard-ul se dezactiveaza automat cand e infipta o placa video in slot.

#35
djpetrino

djpetrino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.01.2015

 blackmodder, on 02 ianuarie 2015 - 05:32, said:



Mi se pare mie, sau ati sarit tocmai peste esentialul raspuns dat de ADM? Nu serios. Omul asta deja v-a dat solutia si voi va bateti in cap cum ca ba e driverul, ba e placa....

Din cate stiu si am citit onboard-ul se dezactiveaza automat cand introduci o placa pe PCIe, cel putin asa ar trebui sa fie.
Nu se poate dezactiva onboard-ul sau nu am gasit eu solutie inca.. daca ai tu alta idee de unde l-as putea dezactiva, let us know.

#36
blackmodder

blackmodder

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 405
  • Înscris: 09.03.2007
Incerca asta:

In BIOS, la Advanced> Systems Agent Config, Graphics Config, setezi PCI-E

Tu ai iGPU si GPU, adica internalGraphicProcessingUnit (placa video interna) si GraphicProcessingUnit (placa video din slotul PCI).

Acum ar trebui sa functioneze. In cazul in care iGPU are valoarea in BIOS pe AUTO si iti detecteaza placa din slotul PCI, corect.

Sau, in varianta asta:

BIOS > Advanced > System Agent Configuration > Graphics Configuration > Primary Display > PCIE (in locul  iGPU or Auto)

Edited by blackmodder, 02 January 2015 - 11:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate