Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Copiii si frigul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
323 replies to this topic

#289
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ei na...
deci n-ai copii dar tot primesti sau culegi informatii si te-apuci sa le oferi cu titlu gratuit unora care nu ti le cer.
interesant...foarte interesant!
se numeste bagare de seama..dar in cazul asta e mult mai periculos.

doar ce-am bagat copchilu' in casa...cand adia vantu' nu prea-i placea...in rest nicio problema :)

p.s - pentru cultura dumitale sa stii nu numai ca plantele gandesc dar si judeca si anticipeaza (pastrand proportia, desigur)

#290
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View Postnumaru5, on 29 decembrie 2014 - 14:00, said:

primesti informatii din mai multe locuri, le compilezi, concatenezi, gandesti (ca nu esti planta) si emiti sfaturi bune!
nu trebuie sa traiesti totul pe pielea ta ca sa te pricepi
era o chestie cu oamenii normali, geniile si prostii!

doar aia din regnul animal trebuie sa traiasca totul pe pielea lor ca sa stie ceva si sa invete ceva!
Nu e vorba de sfaturi per se, cat despre a discuta. Fiecare vine cu argumente, combatem, toata lumea care participa are de castigat (altfel de ce ar participa la discutie?)

#291
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si, desigur, optim ar fi sa dezbata sau sa combata cei implicati in procesul tehnologic.
asa despre orice subiect poti sa ai habar si sa citesti de pe net sau sa auzi la medici (?) si sa combati, dezbati, daca nu ai ce face.
ca si pe medicina unde cineva intreaba si 20 de oameni care n-au nicio legatura cu medicina dau diagnostice si sfaturi...ca nu e nevoie sa fii medic sau sa ai boala.
ca doar toti avem net :angel:

Edited by spare-me, 29 December 2014 - 14:57.


#292
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Ieri am vazut un bebe, cam in jur de 5-6 luni, era in carucior la -2 sau -3 grade, oricum era sigur sub zero grade. Cred ca statea de o ora pe afara, ca ala mai mare se dadea pe derdelus. E bine, e rau?

#293
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
e bine. a fost frumos ieri, oricum.

#294
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postcatalina1, on 27 decembrie 2014 - 19:42, said:


Si nu, nu il scoti 5 minute la aer, e mult prea putin la 2 luni.


Cu 5 minute se incepe...

#295
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View Postspare-me, on 29 decembrie 2014 - 14:57, said:

si, desigur, optim ar fi sa dezbata sau sa combata cei implicati in procesul tehnologic.
asa despre orice subiect poti sa ai habar si sa citesti de pe net sau sa auzi la medici (?) si sa combati, dezbati, daca nu ai ce face.
ca si pe medicina unde cineva intreaba si 20 de oameni care n-au nicio legatura cu medicina dau diagnostice si sfaturi...ca nu e nevoie sa fii medic sau sa ai boala.
ca doar toti avem net Posted Image
Poate vreau sa ma informez pentru cand voi fi parinte, care e problema? Am auzit o treaba, mie mi se pare rezonabila, sunt 99% convinsa ca am dreptate si vin pe forum, asteptand ori sa mi se dea dreptate, ori sa mi se aduca argumente impotriva a ceea ce afirm eu.
De ce ai pus semnul intrebarii dupa "sa auzi de la medici"? Nu ti se pare o sursa demna de luat in seama?

Eu discut toata ziua buna ziua chestii de economie cu ne-economisti si nu ma mai enervez cand se zic bazaconii, nu ma apuc sa le spun ca nu e cazul sa isi dea cu parerea pentru ca nu au studii sau pentru ca nu se ocupa ei in mod direct de macroeconomie sau de microeconomie. Eu chiar ma bucur cand cei "neimplicati in procesul tehnologic" vor sa afle ceva nou, sa dezbata...

View PostDeria_Leena26, on 29 decembrie 2014 - 22:31, said:

Cu 5 minute se incepe...
Sigur. Dar la 2 luni se presupune ca ai depasit de ceva vreme perioada de inceput a plimbarilor.

Edited by catalina1, 29 December 2014 - 22:32.


#296
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postcatalina1, on 28 decembrie 2014 - 00:05, said:

Inteleg mult mai bine decat iti imaginezi fricile astea. Dar mai inteleg si ca deseori trebuie sa trecem peste frica si sa analizam situatiile rational. Iar ratiunea ne spune ca un copil de 2 luni poate sta fara probleme si in frig (-2 grade, repet), si in ceva vant. Ba chiar e recomandat, pentru ca alternativa e sa nu il scoti afara cu saptamanile, chestie care chiar e nesanatoasa.

Niciun medic nu mi-a recomandat sa tin bebelusul (sub 6 luni) in vant afara.

#297
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Nici nu se incepe cu plimbare, ci cu 5 minute in fata geamului deschis.

Cele 40 de zile de lauzie le mai tine cineva? Alea in care nu ar trebui sa iesi din casa?

View PostMembruAnonim, on 28 decembrie 2014 - 10:45, said:

Bebelusii se scot treptat afara, pe timp de iarna. Si daca-s minus grade, niciodata mai mult de 25-30 de minute. Nici treaba cu infofolitu' nu mi se pare ok. Cum zicea si mufa, il imbraci fix ca pe tine.

Eu stiam ca cu o bluza in plus fata de adult. Ma feresc sa o dau exemplu pe fie-mea, ca e in afara "normalului". Ca idee, eu am acum sosete subtiri, picioare si maini inghetate, iar ea e intr-o rochita de vara, cu bretele.

View Postmufa, on 28 decembrie 2014 - 11:25, said:

A doua chestie e că pînă nu intră în comunitate, nici un copil nu are anticorpi. Motiv pentru care primul an de grădiniță se petrece: o săptămînă la grădiniță, 2 acasă cu muci și tuse.

Nu numai primul.

#298
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Io nici nush ce-i aia lauzie. Cred ca mi-a zis mama, dar n-am luat-o in seama.

Am zis despre cum cred eu ca ar trebui imbracat bebelusul, afara, pe timp de iarna.

#299
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View PostMembruAnonim, on 28 decembrie 2014 - 19:11, said:

Cătălina, crede-l pe spare-me de data asta: n-ai cum sa înțelegi ce înseamnă să ai copil pana nu ai unul! Și dacă îți dă bunul Dumnezeu unul cu personalitate puternica ca al meu (mai bine zis incapatanat) îți vine să îți dai singur cu tezla în coae!
Am văzut ce înseamnă să ai copil mic normal, ca am 2; da primul e o nebunie!

La fel e și cu câinii, pana n-ai unul ca al meu nu vezi "ce e aia"! Experienta nu ti-o egalează nici o carte citita

Nu vrei sa facem schimb de experienta? Posted Image

View PostMembruAnonim, on 29 decembrie 2014 - 23:15, said:

Io nici nush ce-i aia lauzie. Cred ca mi-a zis mama, dar n-am luat-o in seama.

Am zis despre cum cred eu ca ar trebui imbracat bebelusul, afara, pe timp de iarna.

Dar lohiile stii ce sunt?

Edited by Deria_Leena26, 29 December 2014 - 23:24.


#300
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDeria_Leena26, on 29 decembrie 2014 - 23:24, said:

Dar lohiile stii ce sunt?

Dap. Acum am citit despre lauzie. N-am avut timp s-o simt. Am stat in spital cu fii-miu, pe terapie intensiva si dormeam pe scaun. Cand dormeam. Asa ca io nush ce-i aia depresie post natala si alte figuri de genu'.

Edited by MembruAnonim, 29 December 2014 - 23:28.


#301
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Pentru ce terapie intensiva?

#302
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu face subiectul topicului. Iti spuneam doar ca in primii ani de viata ai lu' fii-miu, io nu prea am existat decat pentru el. Adica am uitat si de firele de la operatia de cezariana.

#303
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Banuiam ca ai nascut prin cezariana. Nici natural nu-i mereu o fericire. Din cauza urmarilor.

#304
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-am avut treaba cu cezariana. A doua zi m-am ridicat din pat si am mers, fara ajutor, la toaleta. + mi-am luat baiatul in brate. Care avea 5 kg jum. :D Suntem offtopic, dispar. =))

#305
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
catalina1 - esti singurul gica contra care insista sa fie motul desi NU ARE NICIO LEGATURA cu subiectul.
inteleg ca te plictisesti, dar pana cand? sa ajungi sa ne explici ca, vezi doamne, te informezi pentru cand oi avea copii, si vii si dezbati?
pai atunci baga la cap, nu contrazice inutil cu niste tampenii.
e a doua oara cand iti spun ca duci discutia in penibil...nici macar nu inteleg ce scop ai. nu se dau premii aici...posturi poti face si in alta parte...

#306
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Nici eu nu inteleg ce scop ai de ajunsesei ieri sa sustii ca subiectul acestui topic ar fi, de fapt, faptul ca oamenii fara copii indraznesc sa discute despre copii, nu ceea ce scrie in titlu si ceea ce intelesesera cei aparuti mai tarziu pe topic. Sunterm chit.

Acum un raspuns serios: toamna asta am tot trecut prin parcul de langa blocul meu (o scurtatura inspre unde aveam treaba) si m-a deprimat ce pustiu era in zilele mai friguroase la ore la care vara era exagerat de aglomerat. Chiar incerc sa inteleg, poate chiar exista argumente pe care nu le-am mai auzit pana acum. Iar in ziua in care a inceput discutia de pe acest topic trecusem prin parc si era un singur baietel de vreo doi ani cu bunica lui, baietel care se plimba pe acolo stingher, trist, neavand chef de nimic. L-am auzit intreband-o pe bunica lui unde sunt restul copiilor si mi s-a pus pata.

@Deria

Quote

Nici nu se incepe cu plimbare, ci cu 5 minute in fata geamului deschis.
Aici chiar depinde de anotimp. Daca sunt 25 de grade afara, soare si fara vant semnificativ, chiar nu are rost.

Quote

Niciun medic nu mi-a recomandat sa tin bebelusul (sub 6 luni) in vant afara.
Depinde ce intelegi prin vant, ca nu zice nimeni sa il scoti prin vijelii.

Quote

Cele 40 de zile de lauzie le mai tine cineva? Alea in care nu ar trebui sa iesi din casa?
Sper ca nu tine nimeni copilul inchis in casa 40 de zile! La tara la bunica-mea unde se mai tine cont de asa ceva e ok, pentru ca isi scot copilul in curte, dar la bloc...

Edited by catalina1, 30 December 2014 - 00:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate