Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Copiii si frigul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
323 replies to this topic

#271
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai eu de instinctele alea vorbeam. Lasa adolescenta, aia-i alta discutie.

#272
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postcrank_, on 28 decembrie 2014 - 22:42, said:

Este evident ca apare o schimbarea radicala cu care te trezesti dintr-o buna zi, dar NU, a fi parinte nu este egal cu a cunoaste ce e mai bine pentru copil. Ti se activeaza niste instincte cu care te nasti, dar nu ti se implanteaza un mecanism prin care distingi daca e ok sau nu ce alegi pt copilul tau. Stai sa ajunga al tau adolescent sa vezi cat vei gresi si tu la randul tau Posted Image
Oameni buni, voi nu vedeti in jurul vostru ca e plin de parinti cretini? Ce naiba, nu suntem roboti... gresim. Unii mai mult ca altii. Cum mai poti spune ca daca ai copil esti avizat sa vorbesti cand teoria e daramata de la prima privire in jurul nostru?
e foarte corect ca exista parinti care nu se pricep. insa asta nu inseamna ca exista non-parinti care se pricep.
vad ca sunteti mai multi care folositi sofisme pentru a argumenta...nimic...
daca sunt parinti nepriceputi asta nu inseamna ca non-parintii sunt mai priceputi. dimpotriva. ramane valabil ca pentru a vorbi despre copii ar trebui sa ai.

#273
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View PostMembruAnonim, on 28 decembrie 2014 - 22:44, said:

Pai eu de instinctele alea vorbeam. Lasa adolescenta, aia-i alta discutie.
Sunt limitate. Posted Image
Vezi ca tu si rechi tre sa va trimiteti copiii pe la mine inainte sa ii lasati in prima tabara, da? Posted Image

View Postspare-me, on 28 decembrie 2014 - 22:49, said:

e foarte corect ca exista parinti care nu se pricep. insa asta nu inseamna ca exista non-parinti care se pricep.
vad ca sunteti mai multi care folositi sofisme pentru a argumenta...nimic...
daca sunt parinti nepriceputi asta nu inseamna ca non-parintii sunt mai priceputi. dimpotriva. ramane valabil ca pentru a vorbi despre copii ar trebui sa ai.
Nici n-am zis ca non-parintii sunt mai priceputi, doar aratam ca regula asta stabilita cu cateva pagini in urma are marje (si nu mici) de eroare. Singurele chestii la care se pot pricepe non-parintii sunt niste idei standard pentru toti plozii si de bun simt, de genul promovarea alaptatului.
Eu de ex. nici nu pretind ca m-as pricepe la copii, habar n-am nici sa ma comport in preajma lor.

Edited by crank_, 28 December 2014 - 23:04.


#274
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu e o regula. e o premiza.
mai departe, din ceea ce spui, te afli pe topicul nepotrivit.

#275
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Cranko

Nu-s deloc limitate in primii ani din viata. In adolescenta nu-s decat rebeli, teribilisti. Tre' sa-i lasi in ale lor, isi revin singuri.

Tu crezi ca io citisem ceva despre crescutul copiilor inainte? Nici macar nu-mi placeau copiii! =)))

#276
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

View Postcrank_, on 28 decembrie 2014 - 23:01, said:

Sunt limitate. Posted Image


Anto, vezi ca intri in gura lupului si nici dracu nu te mai scoate. Hai sa-ti fac un copil sa fii on topic.

#277
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View Posttiopedi, on 28 decembrie 2014 - 21:44, said:

Poti sa " studiezi " 20 de ani teoria batului de chibrit .
Schimbarea prioritatilor apare abia la momentul nasterii copilului .
In timpul graviditatii gandesti si ai anumite asteptari , apoi , in monentul minunat al nasterii vezi ca de fapt altfel stau lucrurile .
Este o experienta deosebita , pe care nu o poti intelege 100% decat atunci cand devii parinte .
Ai auzit bineinteles de depresia postnatala a proaspetelor mamici ?
Cum poti folosi ratiunea si in acelasi timp sa intelegi aceasta manifestare ?
Omul reactioneaza intr-un fel anume  in fata ursului si in cu totul alt mod fata de propriu copil .
Sa-ti dau un exemplu . Am avut ghinionul sa stau cu mutra in teava unui pistol incarcat , manuit de un drogat .
Am depasit momentul , cu dificultate , bineinteles .
Totusi nasterea fetitei mele a ramas si va ramane intotdeauna o experienta imposibil de inteles .
Ai citit vreo carte despre depresia postnatala? E explicata in mare parte folosind ratiunea. Si cele mai bune solutii pentru a depasi cu brio aceasta perioada presupun sa fii informat, sa stii ce ti se poate intampla, sa iti poti gestiona depresia acceptand ca e ceva normal. Toate astea sunt legate de gandirea rationala.

Repet: nu confundati intelegerea deplina a ce inseamna sa ai un copil cu a avea niste linii generale de comportament. Nu trebuie, de exemplu, sa fii parinte pentru a sti ca cel mai bine e sa il alaptezi, e bine sa il scoti afara la aer, e bine sa ii vorbesti chiar daca ai impresia ca nu intelege... Niste chestii generale pe care ti le propui sa le faci. Un fel de status quo al parintelii. Vei face ajustari pe parcurs in functie de copil? Evident, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ai cateva idei inca de la inceput.

De ce imi zici de schimbarea prioritatilor? Care e legatura cu frigul?

Edited by catalina1, 28 December 2014 - 23:24.


#278
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
poti recunoaste diferitele feluri de plans ale unui sugar? da sau nu.

depresia n-are nimic rational in ea.
o astfel de abordare te va duce fix la dracu'...

#279
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View Postspare-me, on 28 decembrie 2014 - 23:23, said:

poti recunoaste diferitele feluri de plans ale unui sugar? da sau nu.
Da, ale unui copil/sugar cu care am petrecut ceva vreme, cum sunt, de exemplu, nepotii mei.
Legatura cu frigul fiind...?

Quote

depresia n-are nimic rational in ea.
o astfel de abordare te va duce fix la dracu'...
Nimic, nimic?

Edited by catalina1, 28 December 2014 - 23:26.


#280
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1. nepotii tai nu sunt copii tai. petreci timp cu ei si ziua si noaptea? constant?
2. nu, nimic nimic. de-aia e depresie. documenteaza-te.

#281
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
1. Nici nu am pretins asa ceva. M-ai intrebat ceva si ti-am raspuns.
2.Tocmai ca eu credeam ca nimic inainte sa ma documentez.

Edited by catalina1, 28 December 2014 - 23:34.


#282
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ai trait-o?

#283
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Acum sa nu-mi spui ca pana si pe asta ai trait-o! :P

Deja exagerezi cu necesitatea experientelor personale. Daca cei care studiaza treaba asta pot scrie despre ea intr-un mod logic, rational, atunci permite-mi sa ii cred pe ei.

#284
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
am trait-o in calitate de partener de viata.
tu, nefiind mama, sigur nu ai trait-o!
as clear as that.

#285
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Din nou, nici nu am pretins asa ceva.

#286
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
@catalina si @spare-me, luati o pauza, zau, ca 3 sferturi din topicul asta e discutie offtopic de messenger intre voi!

Io cred ca putem sumariza asa:
1. daca copilul inca nu umbla si e plimbat cu caruciorul atunci trebuie imbracat gros, neavand sursa de caldura langa el dar nu acoperit si pe fata
2. daca copilul inca nu umbla si e purtat (intr-un carrier ergonomic, neaparat) atunci trebuie imbracat mai subtire si incheiata geaca parintelui peste marsupiu, daca nu a fost achizitionata si o husa de iarna pt. marsupiul respectiv.
3. daca copilul umbla tre' imbracat cam cum se imbraca si parintele
4. daca copilul raceste des poate ar trebui scos mult mai des afara (la soare!) in tot cursul anului si revizuita alimentatia
5, alaptatul (chiar si ala prelungit, peste 2 ani) le este benefic si le aduce un aport de imunitate

#287
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pai de-aia exista topicul asta, in primul rand.
si da, sunt de acord, in principiu, cu tot ce spui.
ideea e cum (si de ce?) ar putea enunta aceleasi idei cineva care nu are copil...

#288
numaru5

numaru5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.10.2014
primesti informatii din mai multe locuri, le compilezi, concatenezi, gandesti (ca nu esti planta) si emiti sfaturi bune!
nu trebuie sa traiesti totul pe pielea ta ca sa te pricepi
era o chestie cu oamenii normali, geniile si prostii!

doar aia din regnul animal trebuie sa traiasca totul pe pielea lor ca sa stie ceva si sa invete ceva!

Edited by numaru5, 29 December 2014 - 14:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate