Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Merita pensionarii Romaniei o atentie mai mare din partea statului?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
180 replies to this topic

#19
numaru5

numaru5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.10.2014

View Postgaleo, on 26 decembrie 2014 - 10:17, said:

Stim cu totii calitatea precara a pensionarilor romani, multi dintre ei sunt grobieni, nevrotici si neciopliti...

de abia astept sa iasa grobianul de tac-tu si nevrotica de ma-ta la pensie sa vad ce parere ai atunci! ca vad ca tu esti cam necioplit!

Edited by numaru5, 26 December 2014 - 11:48.


#20
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostAirbag, on 26 decembrie 2014 - 10:34, said:

Din ce sa-i plateasca daca face credit la fmi pentru pensii si bugetari.Daca-ti tai padurile si vinzi petrolul si gazul la straini asa patesti.Fara industrie si productie o tara e pierduta pe veci.Practic romania a ajuns cersetorul europei impreuna cu bulgaria.
Dar te-ai gândit că special se recurge la metoda asta pentru a fi îndatoraţi ca si  popor ? Deci vând resursele pe nimic unor parveniţi , dosesc   banii obţinuti pe  ele în bănci străine si după aceea se împrumută la aceleaşi bănci care deţin banii obţinuţi din resurse , după aceea  trebue să plătim si dobânzi . E clar că e  o metodă  special concepută pentru a  ţine în sărăcie unele ţări care au resurse  naturale şi umane tocmai bune de exploatat în  folosul unor  parveniţi .

Edited by pacopaco1967, 26 December 2014 - 12:01.


#21
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006
In general, pentru cei care au muncit pensiile sint decente si mult mai mari decit salariile date de patronake de azi. Pensii jenante au cei care n-au lucrat o zi in viata lor sau au lucrat citiva ani dupa care s-au apucat de diverse combinatii.

Oricum, nu imi este clar de ce pensiile trebuie platite din bugetul de stat si nu din banii strinsi lunar in fondul de pensii. De ce trebuie sa ne indatoram pe 300 de ani pentru a plati pensiile? Pensia este un drept, nu valoarea acesteia. Ar trebui ca pe vremea acordului global: se imparte suma adunata in fondul de pensii pe luna anterioara la suma necesara si rezulta coeficientul de plata. A iesit 0.33, atunci 0.33 dam, nu ne indatoram pe vecie pentru a plati mai mult. Cei care vor dori sa spuna ca respectivii au platit contributii cindva pot sa se abtina: pina in 1989 contributia pentru pensie era aproape nesemnificativa. oricum, nici un pensionar care a lucrat intreaga perioada prevazuta de lege nu prea se plinge de pensie. ceilati care au lucrat si contribuit mai deloc o fac!

#22
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013

View Postadycoke2, on 26 decembrie 2014 - 11:23, said:

aici vorbim despre parintii sau bunicii nostri,cei care in acest moment scriem si fara sa ne dam seama ii balacarim,iun pic respect ar fi OK.Este vina lor pt ca au muncit sub conducerea lui Ceausescu???Trebuie sa-si primeasca banii si cu asta basta!


Ar trebui pensiile egalizate; nu este normal ca unii sa aiba 350 lei pensie, iar altii care nu au contribuit la fondul de pensii (serviciile) sa aiba 10.000 lei sau chiar mai mult!!!

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Va agitati degeaba, asteptati sa deveniti pensionari,(daca veti rezista/supravietui) si apoi, puteti discuta in cunostinta de cauza. Pentru ca altfel, emiteti tot felul de aberatii, pro sau contra, care nu au nici o legatura cu viata de pensionar, sau subiectul in sine.

#24
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
În opinia mea,  pensionarii nu merită atenția de care au parte.
Majoritatea acestora alcătuiește cea mai retrogradă categorie socială în viață, direct responsabilă pentru înapoierea României și a nivelului redus de trai.
Se comportă ca niște paraziți și sunt tratați ca atare de clasa politică.

Excepțiile pozitive se pierd într-o mare de oameni îmbătrâniți în rău.
Că sunt de vină pentru că sunt așa, că nu sunt de vină pentru că au fost crescuți în comunism ca niște câini legați cu lanțul, realitatea e că au făcut mai mult rău acestei țări decât ceaușismul.

#25
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,857
  • Înscris: 22.05.2011
Dupa ce ca in tineretea lor au acceptat sa fie sclavii unuia ca ceausecu timp de 25 de ani, acum majoritatea dintre ei au ca deviza ''dupa mine potopul''.In locul guvernantilor m-as preocupa mai mult de soarta celor tineri, de viitorul acestei tari.

#26
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postremvirg, on 26 decembrie 2014 - 11:30, said:

La concluzia ca sunt grobieni si neciopliti ai ajuns cum?
Traverseaza tu Bucurestiul cu RATB-ul la 8 dimineata si vorbim dupa.

#27
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Nu-s bani. Simplu. De ce nu-s bani, e alta poveste.

#28
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006
Asa cum unii se prefac ca nu stiu, 350 lei pensie au cei care nu au muncit nici o zi in viata lor!

#29
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Posttomaso, on 26 decembrie 2014 - 13:21, said:

În opinia mea,  pensionarii nu merită atenția de care au parte.
Majoritatea acestora alcătuiește cea mai retrogradă categorie socială în viață, direct responsabilă pentru înapoierea României și a nivelului redus de trai.
Se comportă ca niște paraziți și sunt tratați ca atare de clasa politică.

Excepțiile pozitive se pierd într-o mare de oameni îmbătrâniți în rău.
Că sunt de vină pentru că sunt așa, că nu sunt de vină pentru că au fost crescuți în comunism ca niște câini legați cu lanțul, realitatea e că au făcut mai mult rău acestei țări decât ceaușismul.

tu ai 'toate tiglele pe casa' ?

#30
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Era nu stiu ce cantec cu "luati-le pensia ba, ca astia isi iau de mancare" (sau ceva de genu asta).

Edited by Genjurooo, 26 December 2014 - 14:46.


#31
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Sistemul de pensii a fost gandit de mult, e depasit. Speranta de viata a crescut, pensia se plateste mai multi ani. Este valabil si in alte tari europene, din cele socotite civilizate, de exemplu Olanda. Informatia am primit-o acum 3 ani de la o persoana care traieste acolo. Si la ei se punea problema 'caderii' sistemulul de pensii. De ce oare s-a marit varsta de pensionare si in vestul Europei?
La noi mai sunt si celelalte pomenite in posturile anterioare. Nu cred ca-i corect sa-i invinuim pe pensionarii de rand care si-au facut datoria fata de stat, au platit ce le s-a cerut la timpul potrivit, fie ca le-a convenit sau nu. Nu ei hotarasc, vorba veche: "pestele de la cap se impute" (ex: drepturile fostilor parlamentari).

Edited by altuser09, 26 December 2014 - 15:02.


#32
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Posttomaso, on 26 decembrie 2014 - 13:21, said:

Î
Se comportă ca niște paraziți și sunt tratați ca atare de clasa politică.



Arata-mi o tara in care pensionarii mai lucreaza dupa ce ies la pensie.Mai ai si tu vreo 7-8 ani si devii parazit al societatii.Te-am intrebat in alt topic ce vei face dupa ce iesi la pensie.Ai zis ca n-ai nevoie de ea ca mergi sa gadili thailandeze pe plaja.Parca te vad ca-n Rambo 5 vanand serbi boa prin jungla.

#33
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013

View PostAirbag, on 26 decembrie 2014 - 15:16, said:


Arata-mi o tara in care pensionarii mai lucreaza dupa ce ies la pensie.Mai ai si tu vreo 7-8 ani si devii parazit al societatii.Te-am intrebat in alt topic ce vei face dupa ce iesi la pensie.Ai zis ca n-ai nevoie de ea ca mergi sa gadili thailandeze pe plaja.Parca te vad ca-n Rambo 5 vanand serbi boa prin jungla.

Ar trebui plafonate pensiile nesimtite la valoarea de maxim: 5.000 lei.Posted Image

#34
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
mie mi se pare ca pensionarii sunt singura categorie bagata in seama e o tragedie ca un pensionar abia se descurca cu o pensie de 600 ron , dar beneficiaza de reduceri la transport, intretinere........, iar un tanar care lucreaza pe un salariu minim pe economie(670 RON net) nu reprezinta o problema.

Mai usor cu pensionarii si mai mult cu tinerii.

#35
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postjoseph_lacroix, on 26 decembrie 2014 - 15:38, said:

mie mi se pare ca pensionarii sunt singura categorie bagata in seama e o tragedie ca un pensionar abia se descurca cu o pensie de 600 ron , dar beneficiaza de reduceri la transport, intretinere........, iar un tanar care lucreaza pe un salariu minim pe economie(670 RON net) nu reprezinta o problema.

Mai usor cu pensionarii si mai mult cu tinerii.
Pai salariul minim va creste anul urmator, nu?

#36
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
va creste , a si crescut , dar multi vb de salariul minim brut, si prea putini stiu  cat inseamna cel net, practic salariul net( ce iei in mana) va ajunge pe la 800 ron

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate