Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

solicitare sprijin pt stabilire in Dublin

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Ditu2014

Ditu2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.12.2014
Bine v-am gasit, transmit salutari si urari de bine tuturor!!
Am parcurs cu interes interventiile voastre! Multumesc, multe dintre acestea sunt edificatoare.. In final, reiese ca pt a reusi stabilirea in Irlanda, comunitatea noastra reprezinta un ajutor real ...mai ales pt cei care nu au deloc cunostinte prieteni stabiliti acolo.
Noi suntem 3 membrii de familie. Am decis sa venim in Irlanda, nu pt o perioada. Ci, Functie de situatie, sa ramanem... De doua luni, tot prospectez pt locuri de munca...aplic pe site-uri, insa. Cred ca o recomandare face cat 100 de aplicari.  Inteleg ca pt doamne, poate fi mai usor de identificat un job... Sau, nu! Credeti ca Irlanda reprezinta o optiune reala, pt emigrare?? Pt ca ma incearca o confuzie grozava. Avem nevoie de ajutor real din partea voastra... Pt ca altfel nu cred ca vom reusi sa ne descurcam. Am multe de adaugat, insa, functie de disponibilitatea voastra vin cu detalii punctual. Va salut cu consideratie!

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDitu2014, on 18 decembrie 2014 - 10:39, said:

...
Pai nu ai specificat ce era mai important, adica:
1. meseria/ profesia (si cat de bine te descurci in ea)
2. nivelul la care stapanesti engleza

#3
Ditu2014

Ditu2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.12.2014
Ok: right: profesia: psiholog, specializarea: asistenta sociala. Din 1995 -2002, mi-am desfasurat activitatea in domeniu( psiholog,) intr-o institutie de siguranta nationala. Am cerut trecerea in rezerva si din 2002 - 2011 am activat in companii de asigurari, Agency Manager, Regional Manager. 2011 -2014 , consilier intr-o Directie de analiza si sinteza a informatiilor, Parlament. Ok.ok... De ce caut! Pai... Viata m-a ingenuncheat. Salariul unui bugetar, chiar si la acel nivel este 500 euro. In ultimul an, pe rand, am stat insotitor cu mama in spital dupa un AVC secundar , din decembrie 2013- martie 2014, data 20. Am ajuns acasa, in 22, din Timisoara, in Arges. De unde sunt. In 24 martie, noaptea, in somn, tata a suferit AVC stanga, paraluzat total dreapta. Nu vorbea, nu nimic. Am luat-o de la zero. Sase spitale, insotitor 24/24, 7/7. Cheltuieli, meficamente... Tot ce se impune. Din pacate, in 5 iulie a plecat la ingeri. Cert este ca cu 2 credite, plus alte, alte efortuti facute in acest an... De natura financiara, alta solutie nu am avut decat sa plec din tara!!! Aceasta nu inseamna ca nu am incercat acasa, tooot ce se putea incerca pt suplimentare de venituri... Dar, nu am reusit!!! Nu am primit ajutor din nici o parte!!! Acum, mama se afla intr-o conditie speciala.. Are nevoie, ca sa respire si maine ( este operata pe cord din 1997, fiabetica si pist AVC) de minim 300 euro pt medicatie. Ea are pensie de 120 euro!! Cam aceasta este motivatia pt care acum, cand scriu, sunt in Italia. Ingrijesc o batrana cu degenerare temporo-frontala.. Ny Alzheimer!!! Asta este mai grea!! Si de aceea din Ianuarie, pt alti bani, sper, vreau/vrem incercare Irlanda. Nivelul meu de engleza, C2. Am absolvit SNSPA, relatii internationale, promotia 1996.

Sora mea si cumnatul au avut din 1994 firma de TIR-uri... Care i-au afus in situatia de a-si pierde o casa, un apartament..executati de fisc si banci. El este cu toate gradele, sofer, mecanic, etc. Sora, si ea coordonator transport, a fost ch mine in adigurari multi ani, a lucrat si ea asistenta persoane in varsta in Italia. Ei sunt cu engleza la nivel de incepatori catre intetmediari. De aceea plecam impreuna, pt a ne sprijini, pt a imparti cheltuielile, pt a reusi sa ne salvam familia..

#4
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007
Cel mai bine e sa ai un contract deja semnat inainte sa vii aici si sa ai unde sta pentru o periaoda de timp.
Chiriile se gasesc foarte greu si pretul e destul de mare (de la 1000 euro un apartament cu 1-2 camere ).
Pe facebook ziceau unii ca nu iti mai face PPS fara sa aduci dovada ca lucrezi sau vei lucrea undeva.

#5
Ditu2014

Ditu2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.12.2014
Multumesc pentru raspuns! Incerc, incercam, folosind orice sursa... Ideal ar fi sa reusim obtinerea unui angajament pt job ori locatie. Insa, stiti ca este usor utopic...asa de la distanta... Insistam cu solicitarile..poate, poate!

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Primul pas ar fi recunoasterea calificarii profesionale.
Vezi aici: http://www.education...ns-Recognition/

#7
Ditu2014

Ditu2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.12.2014
Ok. Multumesc frumos!! Multumesc din suflet!

Sunteti oameni minunati, frumosi...reflecta mult intetiorul!! Va multumesc!

#8
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostDitu2014, on 18 decembrie 2014 - 19:21, said:

Multumesc pentru raspuns! Incerc, incercam, folosind orice sursa... Ideal ar fi sa reusim obtinerea unui angajament pt job ori locatie. Insa, stiti ca este usor utopic...asa de la distanta... Insistam cu solicitarile..poate, poate!

o sa spun o chestiune dar te rog nu o interpreta negativ.
cam 30-40% din romanii in putere de munca care au emigrat in Canada (deci sa zicem 10 de mii) s-au recalificat total. adevarul este ca ei erau majoritatea ingineri dar asta nu inseamna ca aveau o tangent cu IT-ul.
negasind ceva convenabil (din diverse motive dar essential materialul) s-au recalificat pt diverse pozitii in IT. foarte putini au mers la cursuri legate de IT de la inceput, majoritatea au tocit si inteles singuri. de abia dupa ce au prins un job de incepator au inceput sa mearga pe la cursuri de certificari (care ajuta daca nu ai experienta !).
majoritatea am vazut ca s-au dus spre administrare (systeme, retele si databases). in timpul cat invatau IT au acceptat cam orice le permitea sa supravietuiasca.
a durat cam 1 an de invatat si certificare de baza pana au gasit ceva in IT si cam 8 ani pana au inceput sa fie considerati seniori in domeniu. dar oricum important a fost ca au gasit niste pozitii care le oferea o speranta. bineinteles ca altii s-au recalificat in alte domenii, domenii unde exista cerere.
nu a fost usor. multi erau oameni trecuti bine de 35 ani.
poate asta este o cale.
bafta.

#9
Ditu2014

Ditu2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.12.2014
Buna dimineata, eei, cum sa intrrpretez negativ!!! Orice sfat, opinie ori idee este valoroasa, in acest context!! Sigur ca, daca se impune, ma reorientez profesional. Acum, iti dai seama cat stress ma sufoca zilnic....dupa asa o perioada neagra!!! Insa, stii cum se spune: o durere mare, este anihilata de o alta mult mai mare...sau, cui pe cui se scoate! Ma rog sa raman in echilibru, sanatoasa , pt a reusi sa manageriez aceasta mare schimbare! Imi place sa studiez! Nu vad o problema potentiala,daca mediul si perspectiva va impune o reorientare profesionala. Tot invatam, pana murim...si tot nimic nu stim.... :) iti multumesc! Sanatate, zi cu spor sa ai!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate