Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Problema securitate site web sau Android?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
Mi-am luat recent un LG G3 (nou, fara root sau custom rom) si la accessarea unei pagini cunoscute si fara continut murdar, folosind Chrome, m-am lovit de urmatoarea problema de securitate:

Attached File  Screenshot_2014-12-16-17-47-30.png   359.49K   21 downloadsAttached File  Screenshot_2014-12-16-15-30-38.png   324.17K   22 downloads

Practic era un fel de redirectionare spre o adresa mai ciudata, cu afisarea acestui ecran imposibil de inchis, care imi bloca total accesul la internet de pe telefon, afisand in permanenta acel mesaj, cu specificatia ca se incheia cu un indemn la plata unei taxe de 300 de lei  :)  

Ca sa stau linistit, cum imi pot da seama daca telefonul are o problema de securitate sau pagina respectiva de net a avut un virus / malware? Am dezinstalat Chrome si reinstalat la loc si acum e totul in regula.

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cateva detalii:

1. Unde erai conectat/cum erai conectat? - Wireless securizat, nesecurizat, acasa, la vecini etc
2. Despre ce site este vorba? Doar la el aparea?
3. Ai instalat alte aplicatii in afara de cele din Play?

Edited by dexterash, 16 December 2014 - 23:52.


#3
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
1. Wifi securizat, la mine acasa, fara nicio problema in trecut
2. banuiesc ca pediatrucluj.ro caci pagina aceasta era deschisa. Impresia initiala a fost ca am avut mai multe site-uri lasate deschise in Chrome, dar ca toate s-au inchis si a ramas doar redirectionarea aceasta ciudata. Se si vede adresa partial..
3. Nu, nimic nesecurizat, decat GPlay. Doar l-am conectat prin usb ca sa transfer niste contacte de pe un Nokia C3, folosind programul MobileTrans si apoi Mobile Go, recomandate aici.

P.S. sunt din Bucuresti, macar de era un virus mai destept si nu ma plasa tocmai in Galati, desi aveam localizarea activata in telefon.

Edited by Lyvyoo, 17 December 2014 - 00:01.


#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Da, siteul are o problema si doar versiunea mobile. Banui un plugin/script extern/alt JS inclus de Gigel de la etajul II care s-a ocupat cu "webdesign&co" - pe principiul "cel mai ieftin/stiu eu o cunostinta".

P.S. Stai ca abia acum se dezvolta virusii mai "destepti". Incet incet, dar sigur, isi vor face de cap pe cheltuiala si timpul utilizatorilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate