Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...
 

Prevenire varicela

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
Vreausacitesc

Vreausacitesc

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 17.11.2014
Salutare!
Am o problema destul de urgenta. Un coleg de serviciu a facut varicela. A venit la serviciu si dupa vreo 2 zile dupa ce iau aparut bubitele s-a prins ca are varicela. Am stat mai tot timpul langa el. Ce pot face? N-ar fii mare problema in sine boala, dar am niste proiecte si niste prezentari la care trebuie neaparat sa fiu acolo. Ieri am aflat ca are varicela.

Pot s-o previn cumva? Exista medicament sau ceva de genul ? Momentan nu am nimic din simptome, dar din ce am inteles ar trebui peste o saptamana- doua sa le intalnesc.

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.069
  • Înscris: 04.06.2007
Nu ai ce sa previi , daca nu ai facut varicela sau nu ai fost vaccinat , ai furat-o , trece in general in 10 zile daca nu e cu complicatii.
Pregatestete cu alcool mentolat si albastru de methil

#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Exista vaccin, dar nu garanteaza imunitate 100% nici daca il faci inainte de infectare. In plus, vaccinul asta contine virusul (dar intr-o varianta mai putin virulenta), asa ca daca nu te-ai infectat de la coleg, te infectezi de la virusul din vaccin.

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.634
  • Înscris: 29.05.2004
Pentru ce albastru de metilen?!?
Alcoolul mentolat mai zic si eu, daca chiar ai mancarimi insuportabile.
Exista un vaccin, Varilrix, intereseaza-te daca mai e eficient in cazul in care ai fost expus.
Daca faci boala, pregateste-te cu Aciclovir comprimate, ia o doza MARE la inceput.

#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca face boala, sa mearga la medic si urmeaza tratamentul prescris.

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.425
  • Înscris: 15.01.2008
ai luat-o deja, nu mai ai ce sa previi....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate