Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Acoperis casa de tabla.Sfaturi cu ce il pot vopsi?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
razvanel_111

razvanel_111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.03.2008
Va multumesc pentru sfaturi si o sa postez poze dupa grunduirea din toamna.Toate cele bune!

#20
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postrazvanel_111, on 14 iunie 2014 - 13:54, said:

Va multumesc pentru sfaturi si o sa postez poze dupa grunduirea din toamna.Toate cele bune!
Ce se aude cu acoperisul ???

#21
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Unul din cele mai bune baranduri de vopsea din lume... atat pt interior cat si pt exterior
http://www.ranker.co.../werner-brandes
http://www.benjaminm...cod-produs-055/

Alta firma cu vopsele excelente de ultima tehnologie...
http://www.enanochem.ro/

#22
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
As avea nevoie de un sfat, referitor la diluarea vopselei Hammerite. Ce fel de diluant trebuie sa cumpar si cat la suta (cantitativ) se accepta diluarea ?

Edited by Cr1spy, 03 June 2016 - 14:27.


#23
criistinik

criistinik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.01.2008
eu am dat pe un acoperis vechi din tabla zincata cu kober hammer 3 in 1 lovitura de ciocan, si m-a tinut cam 6 ani, dar am dat cu peria de sarma, maturat praful, sters cu diluant, dat 2 straturi (2 bidoane de cate 20 litri)
in total m-a costat 1000 lei acum 6 ani. Vopseaua nu am diluat-o pt ca am dat cu pensula.

Edited by criistinik, 03 September 2016 - 09:49.


#24
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postcriistinik, on 03 septembrie 2016 - 09:48, said:

eu am dat pe un acoperis vechi din tabla zincata cu kober hammer 3 in 1 lovitura de ciocan, si m-a tinut cam 6 ani........
...si ce s-a intimplat dupa 6 ani , cum s-a manifestat ?

#25
criistinik

criistinik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.01.2008
data trecuta am dat cu peria de sarma cu mana, acu am optat sa dau cu un flex mic si cu perie de sarma rotativa, merge mult mai bine
rugina nu este decat f f rar, dar vopseaua e veche si se exfoliaza
deocamdata nu optez pt acoperire cu tabla noua, mai dau  o data  anul acesta

poate voi incerca o vopsea pe baza de apa, sa vad daca tine mai mult

#26
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
N-ai facut o decapare sau amorsare conform cu vopseaua folosita ?

#27
criistinik

criistinik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.01.2008
pe vopselele gen 3 in 1 scrie ca se poate da direct pe rugina, dar cel mai bine e sa se curete bine tabla
ce am observat e ca intr-adevar in timp rugina a disparut , adica acu 6 ani era f multa rugina, iar acu dupa ce am curatat suprafata sunt puncte de rugina f rar
oricum vopseaua in timp se macina si/sau se exfoliaza, razele uv sunt destul de puternice vara
Detaliez cam ce scrie in general pe vopsele gen 3 in 1
► este si grund pentru metal, inhibă rugina, rol decorativ;
► se aplică direct pe suprafeţe ruginite, fără utilizarea unui grund cu proprietăţi anticorozive;
► luciu ridicat;
► inhibă rugina şi previne dezvoltarea ei;
► rezistenţă foarte bună la coroziune, la acţiunea agenţilor chimici, la apă şi ceaţă salină;
► putere mare de acoperire;
► uscare rapidă.

#28
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Dupa toate variantele pe care le-am auzit, cerand parerea diversilor meseriasi care au lucrat cu tabla/metal, precum si a celor care comercializeaza produse, avand instructajul tehnic realizat de firma producatoare, am optat pentru:
- indepartarea ruginii mai groase cu diluant de buna calitate Kober la cutie (15 lei/l) sau Danke la sticla (10 lei/l)
- indepartarea ultimului strat de rugina si fosfatarea suprafetei cu Feruginol de la Policolor (20 lei/l). Se formeaza un strat protector anticoroziv de culoare gri.
- se aplica vopseaua 3 in 1. Am optat pentru Hammerite 50 lei/l.

Nu am folosit perie de sarma sau polizare fiindca se indeparteaza si metal odata cu rugina, iar aspectul nu este impecabil. Nu am folosit grund, deoarece in cazul vopselelor 3 in 1 nu numai ca nu este necesar, dar se mai aplica si regula ce-i mult strica. Am inteles ca aderenta pe grund nu mai este la fel de buna, ca cea direct pe metal sau strat de Feruginol perfect degresat.

#29
criistinik

criistinik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.01.2008
daca tine 10 ani e super

#30
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Expun si eu din experienta mea privind vopsirea unui acoperis din tabla zincata vechi de 50 si ceva de ani, la tara.
In urma cu 10 ani parca (acoprisul avea deci in jur de 40 de ani), am dat cu o vopsea de la Policolor, parca ceva cu 2 in 1, culoarea gri.
Dupa vreo 7-8 ani a reaparut rugina pe ici pe colo.

Anul trecut am dat din nou cu Kober 3 in 1.
Doar o singura mana, acopera bine Kober-ul.
Am diluat cu diluant ieftin, nu cu cel recomandat de ei care e exorbitant de scump.
A mers bine, ce sa zic, cu timpul se matuieste, asta e, de la ultraviolete. Culoarea data anul trecut e visiniu.

De fiecare data, nu am curatat cu nimic tabla inainte, poate doar ici-colo unde era mizerie de la porumbei.

Ca si concluzie, merita investitia, prelungeste viata tablei.

Edited by TheWarrior, 15 September 2016 - 10:18.


#31
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
La Kober diluantul pentru 3 in 1 este foarte scump, daca il ei in recipientul de 250 ml. Pretul se injumatateste daca il iei la cutie de 4 kg ce contine 5 l, masurati de mine, pentru verificare. Eu am facut o combinatie de culori i tre verde inchis si argintiu, pentru un gri verzui argintat (metalizat) si am vazut cat de bine omogenizeaza diluantul special. Fata de unul obisnuit, se vede diferenta cu ochiul liber.

Am aplicat vopsea Hammerite pentru testarea culorii. Are o calitate deosebita. Vopselele proaspat aplicate se iau cu diluant. Hammerite nu s-a luat decat cu decapant. Un alt produs minune de la Akzo Nobel este decapantul Supralux. Numai ca trebuie lucrat cu atentie, eu doar am atins solutia din greseala, ca altfel am avut manusi si mi-a ars umpic pielea.

Referitor la periile de sarma, am gasit unele cu sarma ca de lita. Se monteaza la flex (polizor) si sunt foarte ok. Nu strica suprafata si unde rugina este groasa, solutiile de indepartare a ruginii nu sunt suficiente.

Inca ceva, la toate materialele am respectat cu sfintenie indicatiile de folosire a produsului. Timp de aplicare, temperatura, etc.Sunt destule povesti populare si destui binevoitori care-si dau cu parerea. Ignore total, am mers pe "litera cartii".

Edited by Cr1spy, 15 September 2016 - 22:11.


#32
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostCr1spy, on 15 septembrie 2016 - 21:58, said:

Sunt destule povesti populare si destui binevoitori care-si dau cu parerea. Ignore total, am mers pe "litera cartii".
Daca te referi la mine, mai adaug ceva.
Langa casa cu acoperisul cu pricina, mai am o fantana care are o constructie (stil neoromanesc - ceva specific in Oltenia) acoperita cu tabla montata in sistemul tip "solzi", construita in 1976. Fiind de dimensiune mica (hexagon cu latura de 2m), am si curatat tabla cu peria de sarma, a urmat decaparea cu solvent. Apoi am dat cu vopsea. Absolut nici o diferenta comparativ cu acoperisul vecin.

Nu este poveste, nu am nici un interes, nu reprezint pe nimeni.............

#33
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Doamne fereste, nu. Ma refeream la obiceiul (tot din Oltenia) ca toti vecinii sa-si bage nasul si sa-si "dea cu parerea". M-a stresat in ultimul timp chestia asta, foarte abuziva uneori, cu referiri la inteligenta/lipsa celui care "mestereste", bugetul, zgarcenia sau darnicia si orice alta tampenie pe care o suporti in timp ce lucrezi.
Dar imi "tine de cald" rezultatul efectiv. Cativa vor muri incet, de invidie.)))

#34
criistinik

criistinik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.01.2008
cred ca primul sfat pe care il primesti cand ii spui cuiva ca vrei sa vopsesti tabla de pe casa este sa acoperi cu tabla noua

#35
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Inca ceva, am primit un sfat aici pe forum, in perioada in care ma informam despre diverse, o avertizare vizavi de folosirea vopselei cu efect de fier forjat. Se pare ca are pilitura de fier in compozitie si rugineste in timp. Eu de la inceput am optat pentru varianta "lucios" deci nu stiu cum este aceea, dar este bine de mentionat.

Daca ai tabla cum era pe timpuri, zdravana si bine pusa, nu-ti vine sa o schimbi pe orice. Insa pot spune din experienta, daca te apuci sa dai cu Feruginol este durere.))) Trebuie spalat, iar apoi se formeaza un praf...nu numai o pelicula protectoare. Fiind umed nu poti indeparta cu  polizor, flex. Eu am efectuat operatia pentru un gard si nu aveam nici spatiu suficient pentru flex. Dar mi-a vandut cineva un pont si l-am "executat" cu buretele de sarma. Recunosc, trebuie sa fii putin obsesiv compulsiv sa ai ambitia de a face asa ceva, dar s-a luat si rugina si solutia aceea protectoare neagra cu care se ung tevile de metal in fabrica. Deci am obtinut o degresare completa, care sa tina inca o generatie...si sa nu mai aud de reparatii urmatorii 25 ani.

Daca este vorba de un acoperis vechi, sfatul meu este fara Feruginol/Deruginol. Mai bine o vopsea scumpa care "rezolva" rugina in timp. Plus ca am auzit cazuri in care s-a dat cu Feruginol, fara a spala si bineinteles, fiind o solutie acida, a mancat si tabla si vopseaua aplicata peste, deci un dezastru total. Dar asta se intampla numai in cazul nerespectarii instructiunilor.

Edited by Cr1spy, 21 September 2016 - 22:22.


#36
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postcriistinik, on 15 septembrie 2016 - 09:46, said:

daca tine 10 ani e super
Sper sa tina. Acum am revazut postarile: si pe ale tale si pe ale mele  si as mai zice ceva si de vopsea, ca dilemele mele initiale erau legate numai de asta. Intre timp s-au inmultit si de cea initiala am uitat. Vanzatorii au insistat toti sa nu diluez, ca stric proprietatile vopselei si garantia de 8 ani. Acum, cei care imi faceau manopera ziceau ca nu mai da nimeni cu pensula, ca pe vremuri si la pistol trebui musai diluat. Pana la urma acceptasem eu ideea de compromis sa diluez cu 10%. Adica la 10 litri de vopsea, un litru de diluant aproape nesemnificativ. In cele din urma am ales alta solutie:
-am dat primul strat nediluat, cu compresorul. Surpriza, a mers si chiar bine. Trebuie numai reglat corespunzator pistolul si sa stie cineva sa vopseasca fara pierderi mari.
-pentru al doilea strat, am apelat la cineva care se pricepe la finisaje (vopsitor auto) si si-a facut el compozitia sa iasa fin, cu luciu si ce smecherii mai trebuie.

Edited by Cr1spy, 24 September 2016 - 21:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate