Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Adaugare watermark, gen Mediafax

Sri Lanka in faliment

La multi ani @VladVladd!
 RADIO BRAILA DENS FM

Amplificator yamaha as 501 in pro...

Electrician sau Instalator sanitar?

Cate placute RAM sa adaug?
 Modul step up dc to dc legat de p...

Cost autorizație de construi...

ajutor vita de vie

Instrumentala
 Duba 4x4

Ca PFA eu platesc cu 4% mai mult ...

clickul se invarte continuu ajutor

unde preschimb franci elvetieni d...

Acoperis casa de tabla.Sfaturi cu ce il pot vopsi?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

vslmarcel

vslmarcel

Junior Member

• Grup: Members

View Posthamal, on 25 aprilie 2021 - 15:22, said:

Chugoku (Japoneza) poate cea mai buna. Sigma  - mai ieftina, dar calitate medie....
Hempel, Jotun, Sigma se vand in Constanta.
Nu stiu daca sunt bune pentru acoperisuri de tabla. Tabla trebuie sablata la o anumita granulatie inainte de vopsire si trebuie dat un sistem intreg, cu o grosime specificata la fiecare strat.
Fiecare producator de vopsele marine are si (cel putin) o gama pentru industria offshore, tevi, chiar tevi submarine... dar cred ca e exagerat sa fie folosite pentru acoperisuri de tabla.
Cu Hempel a vopsit tata casa din Constanta inca din anii 80.O procura din Santierul Naval.Acum trebuie sa vad cu ce dau tabla zincata,ca a aparut rugina,nefiind data de vreo 10 ani,si din pacate batranul s-a stins din viata.Acoperisul cu zincata este cam din 1960,si este perfect,doar trebuie un grund gri ,eventual o vopsea.
Vreo sursa prin SNC ?

PoeOvidiu

PoeOvidiu

Sunt de la țară și îmi place așa.

• Grup: Senior Members

alexmitzu, on 17 aprilie 2022 - 12:40, said:

atentie ca daca se aplica pe tabla zincata cere un grund inainte pe care eu nu-l pot gasi nicaieri, posibil sa existe o versiune mai noua:

Emailul cu efect lovitura de ciocan Hammer are ca functie principala protectia anticoroziva pe suprafete ruginite, are rol de grund (nu necesita aplicarea prealabila a unui grund) si prezinta un efect decorativ, formand o pelicula continua cu model in relief, la aplicarea in doua straturi.
Produsul se aplica prin pensulare (nediluat sau diluat 5%), roluire (diluat circa 11%) sau pulverizare cu aer (diluat 25-30% cu D810). Reacoperirea se face fie in primele 4 ore de la aplicarea ultimului strat, fie dupa 72 ore de la aplicarea ultimului strat. Pentru suprafetele metalice neferoase (tabla zincata, aluminiu) se aplica un strat de grund reactiv G4100PT.

https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1

Grund primactiv de la kober. E galben, special pentru suprafețe zincate. Peste el dai cu ce vrei tu.
Am folosit în urmă cu 4ani, încă stă bine vopseaua pe tablă. Tot 3in1 de la kober am dar peste el. Fără grund se exfoliază după un an.
https://www.hornbach...uRoCClYQAvD_BwE

Edited by PoeOvidiu, 20 April 2022 - 07:36.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate