Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Impozit venituri AdSense

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#55
softpediaciscolinux

softpediaciscolinux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.08.2007
Revin si eu cu un update. Am primit si am platit in aceeasi zi decizia de impunere. A fost de 16% si spre deosebire de r3ticul cred ca ar trebuii sa adaug cateva informatii, poate mai cauta si alte persoane.

1. Daca sunteti angajat si nu aveti PFA sau firma, veniturile se incadreaza la categoria "Alte Venituri" si normal se supun impozitarii cu 16%.

2. Daca aveti PFA sau firma, veniturile se incadreaza la categoria "Venituri Comerciale" si o sa platiti pe langa cei 16%, 5.5% la sanatate si inca 10.5% sau cat este contributia la pensii.

3. Daca nu sunteti angajat, nu aveti PFA sau firma o sa trebuiasca sa platiti 16% + 5.5% si posibil si banii la pensii.

@ecko-kill - sincer nu inteleg de ce a trebuit sa poluezi tu acest forum cu un mesaj de 2 bani care nu are absolut nici o legatura cu acest topic - rog un admin sa ii stearga postarea. Nu te obliga nimeni sa iti declari veniturile, poti sa faci evaziune fiscala 10 ani de zile de-acum inainte si cand or sa te prinda cei de la ANAF sa te puna sa platesti retroactiv + dobanzi si atunci poti sa vii sa postezi aici si sa imi zici ce .... am fost eu si ce destept esti tu.

In concluzie, daca ati citit punctele 1, 2 si 3 aveti grija ce categorie alegeti pe declaratia 201 de venit. Oricum, in functie de CNP sunteti cautati in sistem si se verifica automat la ce categorie de venituri va incadrati si taxati corespunzator. Taxarea se face de catre inspectorul fiscal ANAF conform unor norme stabilite - nu vi le baga el (inspectorul) din burta. Lui X i se cere 50% ca nu i-a placut de fata lui, lui Y 10% ca pare baiat de treaba. Nu, am verificat la Ministerul de Finante si la ANAF si mi s-a spus acelasi lucru. Se verifica CNP + declaratia 201 si vi se emite decizia de impunere dupa niste reguli fixe.

#56
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Hello softpediaciscolinux,

Poti sa-mi zici cand anume ai depus declaratia si abia cand a venit decizia de impunere? Ai facut presiuni la ANAF pentru grabirea venirii deciziei? Decizia a venit prin posta?

Eu unul ma incadrez la punctul 3...o sa fac niste calcule sa vad daca e mai avantajos sa iau statutul de angajat la firma mamei pe 2015.

Cheers!

#57
softpediaciscolinux

softpediaciscolinux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.08.2007
Salut,

Am depus declaratia in May 2014 si a venit la inceputul lui Decembrie prin posta, mandat postal in casuta postala. Am mers la posta sa il ridic si sa semnez postal - era un plic pe care scria ANAF. Nu am fost acasa in perioada aia dar oricum aveam termen de plata 60 de zile deci nu a fost o problema.

Nu, nu am facut nici un fel de presiuni la ANAF, doar am sunat de 5 ori in cateva luni sa intreb daca s-au procesat formularele 201 si atat. Mi-au zis mereu ca nu si sa am rabdare ca voi primii decizia prin posta. Pana la urma a venit. Asa ca probabil la anul o sa vina la fel in 1 luna, 5 sau 8 dar nu ma deranjeaza, cand vine, vine si o sa platesc.

O zi buna!

#58
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Mhm...Merci de raspunsuri. Anul asta o sa procedez si eu ca tine :) (adica astept sa vina decizia si apoi platesc)

#59
dumitrudany

dumitrudany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.07.2008

View Postsoftpediaciscolinux, on 07 ianuarie 2015 - 10:32, said:

Revin si eu cu un update. Am primit si am platit in aceeasi zi decizia de impunere. A fost de 16% si spre deosebire de r3ticul cred ca ar trebuii sa adaug cateva informatii, poate mai cauta si alte persoane.

1. Daca sunteti angajat si nu aveti PFA sau firma, veniturile se incadreaza la categoria "Alte Venituri" si normal se supun impozitarii cu 16%.

2. Daca aveti PFA sau firma, veniturile se incadreaza la categoria "Venituri Comerciale" si o sa platiti pe langa cei 16%, 5.5% la sanatate si inca 10.5% sau cat este contributia la pensii.

3. Daca nu sunteti angajat, nu aveti PFA sau firma o sa trebuiasca sa platiti 16% + 5.5% si posibil si banii la pensii.

@ecko-kill - sincer nu inteleg de ce a trebuit sa poluezi tu acest forum cu un mesaj de 2 bani care nu are absolut nici o legatura cu acest topic - rog un admin sa ii stearga postarea. Nu te obliga nimeni sa iti declari veniturile, poti sa faci evaziune fiscala 10 ani de zile de-acum inainte si cand or sa te prinda cei de la ANAF sa te puna sa platesti retroactiv + dobanzi si atunci poti sa vii sa postezi aici si sa imi zici ce .... am fost eu si ce destept esti tu.

In concluzie, daca ati citit punctele 1, 2 si 3 aveti grija ce categorie alegeti pe declaratia 201 de venit. Oricum, in functie de CNP sunteti cautati in sistem si se verifica automat la ce categorie de venituri va incadrati si taxati corespunzator. Taxarea se face de catre inspectorul fiscal ANAF conform unor norme stabilite - nu vi le baga el (inspectorul) din burta. Lui X i se cere 50% ca nu i-a placut de fata lui, lui Y 10% ca pare baiat de treaba. Nu, am verificat la Ministerul de Finante si la ANAF si mi s-a spus acelasi lucru. Se verifica CNP + declaratia 201 si vi se emite decizia de impunere dupa niste reguli fixe.


@softpediaciscolinux
Multumim pentru detaliile de mai sus. Urmeaza sa depun si eu aceasta declaratie.

Imi poti spune ce ai anexat acesteia din urmatoarele 2 variante:
  • chitantele de plata din adsense.google.com
  • chitantele de ridicare a banilor de la banci (ma gandesc ca au stampila?)
Le-ai pus intr-un dosar?
La pierdere fiscala n-ai trecut nimic, nu?
La Impozit pe venit platit in strainatate: 0 lei ?
Ai anexat si TOS-ul ?

Mii de multumiri,
Dan

Edited by dumitrudany, 16 January 2015 - 18:21.


#60
softpediaciscolinux

softpediaciscolinux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.08.2007
@dumitrudany

Cand am depus declaratia 201, s-a uitat inspectorul fiscal pe foile scoase la imprimanta cu veniturile Adsense si cele de la banca. Le-a ales pe cele de la banca impreuna cu formularul 201 si mi le-a dat inapoi pe cele de Adsense. Eu spre exemplu mi-am tras la imprimanta extrasele de banca cu situatia pe fiecare luna a anului declarat, mai exact ce sume au intrat in fiecare luna in contul meu si atat. Ar trebuii sa ai fix 12 foi adica fiecare luna a anului :)

Da, am facut un dosarel, dar oricum le scoate si se uita pe ele nu cred ca iti retine dosarul, isi fac ei dosarele lor :)
Nu, nu am trecut nimic la pierdere fiscala, nici nu aveam cum in cazul meu eu nu am PFA sau firma si sunt deja angajat. Dupa cum am spus in postarea trecuta, nu ai cum sa deduci cheltuieli daca nu esti PFA sau firma. Stiu, o sa zici ca ai avut cheltuieli gen hosting, curent, domenii etc. Poti sa le treci la cheltuieli daca ai PFA sau firma, daca nu, asta e...paguba mea.

Cat despre impozitul pe venit platit in strainatate, e scris in termenii Google cum ca iei isi platesc singuri impozitul si ca eu sunt obligat sa imi declar veniturile.
Nu, nu am anexat TOS-ul.

Bafta, ai termen de depunere pana pe 25 Mai 2015 pentru 2014 dupa care astepti decizia de impunere o sa vina acasa prin posta. Timp de asteptare intre 1 saptamana si sfarsit de an (atat a durat la mine).
Cu placere!

#61
andr3y_69

andr3y_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 11.06.2006
Am fost la anaf pana la urma sa vad ce sa intamplat cu decizia de impunere.
Data la care a fost eliberata a fost 05.05.2014. Si bineinteles termenul de plata e de 60 de zile.
Daca decizia nu a fost timisa acasa si de fiecare data can am sunat la ei mi-au spus ca nu sunt gata am avut placerea sa aflu ca trebuie sa platesc si penalizari. Nu a fost mult dar totusi a fost si vina mea ca nu am fost direct la ei.
E bine de stiut pentru declaratia pe 2014.

#62
fraseniuc

fraseniuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.03.2015

View Postsoftpediaciscolinux, on 07 ianuarie 2015 - 10:32, said:

Revin si eu cu un update. Am primit si am platit in aceeasi zi decizia de impunere. A fost de 16% si spre deosebire de r3ticul cred ca ar trebuii sa adaug cateva informatii, poate mai cauta si alte persoane.

1. Daca sunteti angajat si nu aveti PFA sau firma, veniturile se incadreaza la categoria "Alte Venituri" si normal se supun impozitarii cu 16%.

2. Daca aveti PFA sau firma, veniturile se incadreaza la categoria "Venituri Comerciale" si o sa platiti pe langa cei 16%, 5.5% la sanatate si inca 10.5% sau cat este contributia la pensii.

3. Daca nu sunteti angajat, nu aveti PFA sau firma o sa trebuiasca sa platiti 16% + 5.5% si posibil si banii la pensii.

@ecko-kill - sincer nu inteleg de ce a trebuit sa poluezi tu acest forum cu un mesaj de 2 bani care nu are absolut nici o legatura cu acest topic - rog un admin sa ii stearga postarea. Nu te obliga nimeni sa iti declari veniturile, poti sa faci evaziune fiscala 10 ani de zile de-acum inainte si cand or sa te prinda cei de la ANAF sa te puna sa platesti retroactiv + dobanzi si atunci poti sa vii sa postezi aici si sa imi zici ce .... am fost eu si ce destept esti tu.

In concluzie, daca ati citit punctele 1, 2 si 3 aveti grija ce categorie alegeti pe declaratia 201 de venit. Oricum, in functie de CNP sunteti cautati in sistem si se verifica automat la ce categorie de venituri va incadrati si taxati corespunzator. Taxarea se face de catre inspectorul fiscal ANAF conform unor norme stabilite - nu vi le baga el (inspectorul) din burta. Lui X i se cere 50% ca nu i-a placut de fata lui, lui Y 10% ca pare baiat de treaba. Nu, am verificat la Ministerul de Finante si la ANAF si mi s-a spus acelasi lucru. Se verifica CNP + declaratia 201 si vi se emite decizia de impunere dupa niste reguli fixe.

Salut si multumesc pentru informatii.

Eu am un blog in engleza pe un domeniu .com. Fac ceva bani din adsense si as vrea sa stiu cum se impoziteaza acest venit. Eu am un job full time, si platesc deja la sanatate si pensii.
Daca am inteles corect, tot ce trebuie sa fac este sa platesc 16% din veniturile mele Adsense, si sa le  declar in categoria "Alte Venituri" din declaratia mea fiscala anuala?

Mentionez ca suma nu este mare, castig in jur de 400-500 RON lunar.

Multumesc anticipat.

Edited by fraseniuc, 05 March 2015 - 13:24.


#63
andr3y_69

andr3y_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 11.06.2006

View Postfraseniuc, on 05 martie 2015 - 13:21, said:

Salut si multumesc pentru informatii.

Eu am un blog in engleza pe un domeniu .com. Fac ceva bani din adsense si as vrea sa stiu cum se impoziteaza acest venit. Eu am un job full time, si platesc deja la sanatate si pensii.
Daca am inteles corect, tot ce trebuie sa fac este sa platesc 16% din veniturile mele Adsense, si sa le  declar in categoria "Alte Venituri" din declaratia mea fiscala anuala?

Mentionez ca suma nu este mare, castig in jur de 400-500 RON lunar.

Multumesc anticipat.
Daca esti angajat si platesti la sanatate si pensi vei platii impozitul de 16%.
Sincer sa fiu eu nu m-as agita sa declar castigul ala.

Edited by andr3y_69, 05 March 2015 - 15:11.


#64
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Aoleu fratilor dar voi cat castigati din adsense daca luati in seama problema impozitului ?

#65
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Azi am fost si am depus declaratia pentru 2014. In mod surprinzator, doamna de la ghiseul unde am depus declaratia s-a oferit sa-mi elibereze pe loc decizia de impunere (eu i ma plangeam ca anul trecut decizia nu a venit) si am acceptat.

Eu nu am alte venituri inafara de cele din adsense, sunt persoana fizica (nu PFA), asa ca decizia de impunere e pentru 16% + 5.5% (sanatate - insa pentru sanatate mi-a recomandat sa astept "Regularizarea" - ce o mai fi si aia!? - asa ca momentan am de platit doar 16%)

Am intrebat si de contributia pentru pensii si mi s-a raspuns: "Doar nu sunteti PFA..." :)

#66
andr3y_69

andr3y_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 11.06.2006

View Postr3ticul, on 12 martie 2015 - 11:25, said:

Azi am fost si am depus declaratia pentru 2014. In mod surprinzator, doamna de la ghiseul unde am depus declaratia s-a oferit sa-mi elibereze pe loc decizia de impunere (eu i ma plangeam ca anul trecut decizia nu a venit) si am acceptat.

Eu nu am alte venituri inafara de cele din adsense, sunt persoana fizica (nu PFA), asa ca decizia de impunere e pentru 16% + 5.5% (sanatate - insa pentru sanatate mi-a recomandat sa astept "Regularizarea" - ce o mai fi si aia!? - asa ca momentan am de platit doar 16%)

Am intrebat si de contributia pentru pensii si mi s-a raspuns: "Doar nu sunteti PFA..." Posted Image
"Regularizarea" cred ca se refera ca sa te verifice daca esti angajat.
Daca esti angajat cu acte in regula si angajatorul iti opreste toate darile din salalriu nu mai platesti alceva in afara de ipozit 16%.

#67
softpediaciscolinux

softpediaciscolinux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.08.2007
@r3ticul - si eu cred la fel ca si andr3y_69 doar ca nu inteleg cum ti-a dat decizia de impunere cu 16%+5.5%, scrie pe ea acest procent sau numai 16%? Oricum daca o sa iti vina sanatatea sa ne tii la curent, sunt curios cine este institutia care emite acest document - ANAF sau Casa de Asigurari de Sanatate.

Oricum, as vrea sa pun sub semnul intrebarii aceste procente incepand de anul acesta. Dupa cum probabil stiti sau ati aflat, acestea se vor schimba impreuna cu noul Cod Fiscal care inca este in dezbatere dar am inteles ca prin Mai-Iunie 2015 se va vota. O sa fiu scurt si la obiect.

1. Proiectul NOULUI Cod Fiscal, publicat de MFP pe 18 februarie 2015, cuprinde măsuri fiscale privind veniturile persoanelor fizice:

– contributiile de asigurari sociale si de sanatate vor fi impuse la plata tuturor persoanelor fizice care realizeaza venituri,

Sursa: http://codfiscal.net...epturi-de-autor

2. Citez direct din noul cod fiscal:

2.2. Se elimină excepţia care stabileşte că persoanele fizice care realizează venituri din desfăşurarea activităţilor independente nu datorează contribuţie pentru aceste venituri dacă mai realizează şi venituri din salarii.
Prin aplicarea contribuţiilor de asigurări sociale asupra tuturor veniturilor obţinute din activităţi din muncă, indiferent de modalitatea de exercitare a acesteia (muncă salarială, activităţi independente, inclusiv drepturi de proprietate intelectuală) se extinde baza de impunere.
2.3. Se elimină posibilitatea de alegere a venitului asigurat la sistemul public de pensii, de către persoanele fizice care realizează venituri din desfăşurarea unei activităţi independente, care în prezent permite asigurarea în sistem la venitul minim, reprezentând 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat (pentru anul 2015: 2.415 lei x 35%= 845 lei ).
2.4. În cazul persoanelor care realizează venituri din activitățile independente peste nivelul plafonului minim lunar, obligațiile de plată a contribuţiei de asigurări sociale se stabilesc la nivelul venitului realizat, care nu poate fi mai mic decât echivalentul reprezentând 35% din câştigul salarial mediu brut, în vigoare în anul pentru care se efectuează definitivarea contribuției şi nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câştig.

Sursa: http://codfiscal.net...lege-18-02-2015

Dupa cum vedeti, se pare ca procentele se schimba, insa nu am reusit inca sa imi dau seama cat va trebuii sa platim in plus fata de ce dam acum. Dupa cum am stabilit intr-o postare anterioara, pana acum se platea asa:

1. Daca erai angajat plateai 16%
2. Daca nu erai angajat, plateai 16%+5.5%
3. Chestia cu contributiile sociale, pensii a ramas cu semnul intrebarii, unii zic ca trebuie sa le platesti si pe acelea, altii ca nu.

Asadar, dupa ce cititi si voi informatiile din noul cod fiscal cat credeti ca vom platii daca se adopta?

#68
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Pe decizia de impunere este mentionata suma declarata drept venit si "Impozit pe venit datorat in Romania". Daca e sa calculez ce procent reprezinta acest impozit din suma declarata, iese 16%.

Pe foaia de varsamant (am primit si asa ceva), din nou, nu e mentionat nicaieri expres "16%".

Noul cod fiscal, cel mult, se va aplica pentru 2015, insa am dubii si in privinta anului astuia pentru ca, teoretic, legile nu se aplica retroactiv si anul a inceput inaintea aplicarii legii. (sper sa ma fi exprimat destul de concis:D ). Eu mizez ca noile impozite se vor aplica de pe 2016, in 2017...iar pana in 2016 sper sa gasesc o alta modalitate de lucru. Orium, daca incepi sa dai statului peste 35-40%, veniturile din online pe persoana fizica nu mai sunt doable. Probabil multi vor fi fortati sa treaca pe PFA sau chiar SRL si sa bage la greu cheltuieli deductibile (server, costuri marketing, seo, masina de serviciu, chirie apart. etc) astfel incat baza impozabila sa fie cat mai mica.

Pe de alta parte, daca se adopa codul fiscal asa cum e acum propus, avem si unele imbunatatiri (vezi TVA scazut si acciza scoasa la carburanti), ceea ce ar putea compensa indirect pierderea suplimentara de am avea-o cu o marire totala de impozit de 10-15%.

P.S. O idee putin SF ar fi sa se asocieze webmasterii cu venituri mai mari din Adsense si sa incorporeze o companie offshore in Cipru si sa deschida cont comun la adsense pe compania respectiva. Veniturile se vor impozita dupa baza cipriota (undeva la 12.5% din profiturile nete + probabil 500-1000 euro anual pentru celelalte cheltuieli) iar webmasterii si-ar lua castigurile sub forma de dividende (care, cica, nu vor mai fi impozabile in Ro, pe noul cod fiscal). In total, se ajunge cu pierderile la ~20%, cat e acum in Ro.

#69
fraseniuc

fraseniuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.03.2015
Dar ce se intampla daca nu platesc impozit pe adsense? E vorba de caz penal sau ceva? Multumesc.

#70
manutd2011

manutd2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.02.2011
Eu din adsense imi platesc hostingul si reclama. Venituri din adsense am, dar ii cheltuiesc pe toti cu intretinerea/promovarea.

#71
andr3y_69

andr3y_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 11.06.2006

View Postfraseniuc, on 23 martie 2015 - 19:47, said:

Dar ce se intampla daca nu platesc impozit pe adsense? E vorba de caz penal sau ceva? Multumesc.

In principiu da, e caz penal.

View Postmanutd2011, on 24 martie 2015 - 22:44, said:

Eu din adsense imi platesc hostingul si reclama. Venituri din adsense am, dar ii cheltuiesc pe toti cu intretinerea/promovarea.

Daca ai vrea sa platesti impozitul sa nu ai probleme e te sfatuiesc sa iti faci macar un PFA.
Daca esti persoana fizica trebuie sa platesti 16% din toti banii, bulangii din conducere nu ii intereseaza daca ai avut cheltuieli ca persoana fizaca sa faci banii aia.
Ca PFA platesti 16% din ce iti ramane dupa cheltuiele (profit), daca iti ramane.

#72
fraseniuc

fraseniuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.03.2015
In cazul meu cel mai bine este sa declar veniturile pe persoana fizica. Nu merita sa imi fac PFA, veniturile fiind in jur de 100 euro/luna.

Si daca le declar pe persoana fizica, cum trebuie sa procedez ?

Eu stiu asa:  ca oricarui salariat, imi este eliberata declaratia fiscala in fiecare an, iar eu trebuie sa declar veniturile adsense la rubrica "Alte venituri" din declaratia fiscala. Chestia asta o fac o data pe an. Corect ?

Edited by fraseniuc, 25 March 2015 - 09:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate