Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Impozit venituri AdSense

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#91
Chintus2020

Chintus2020

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 01.04.2015
Hello şi salut,

Dacă găsesc o ţară în care impozitarea veniturillor din adsense este mai mică ca procent, sau poate nu se aplică cas-ul etc, atunci de ce nu mi-aş face un cont în ţara cu pricina şi apoi să-mi trimit banii în ro ? Şi bine înţeles în adsense să-mi trec contul din ţara aia.

Dacă mă iau după ce zice Byblos4 aici,  la fel de bine bunica pot fi eu.

Deci ce-ar fi în neregulă ?

#92
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006

View PostChintus2020, on 15 aprilie 2015 - 00:20, said:

Hello şi salut,

Dacă găsesc o ţară în care impozitarea veniturillor din adsense este mai mică ca procent, sau poate nu se aplică cas-ul etc, atunci de ce nu mi-aş face un cont în ţara cu pricina şi apoi să-mi trimit banii în ro ? Şi bine înţeles în adsense să-mi trec contul din ţara aia.

Dacă mă iau după ce zice Byblos4 aici,  la fel de bine bunica pot fi eu.

Deci ce-ar fi în neregulă ?


Ai cateva probleme:
1. Trebuie deschis contul Adsense din acea tara si verificat adresa acolo.
2. Teoretic, conform legii, atat timp cat nu esti angajat in tara respectiva, chiar daca ai cont bancar in acea tara, te supui regulilor fiscale din Romania.
Poti sa platesti taxe pentru impozitele intr-o anume tara, fara sa-i fii cetatean, doar daca ai firma acolo sau daca esti angajat acolo. Cu alte cuvinte, pentru a plati impozite in alta tara pentru veniturile Adsense, trebuie sa-ti deschizi firma acolo si sa folosesti datele firmei pentru deschiderea contului Adsense.

Desigur, exista si varianta neortodoxa de a deschide un cont bancar (pe persoana fizica, cu cetatenie romana) intr-o anume tara si sa faci cont adsense de acolo (varianta facila: prieten stabilit acolo care sa-ti acorde acces la computerul lui prin TeamViewer si apoi tot el sa primeasca plicul cu pin-ul de verificare al adresei) si apoi sa primesti bani in respectivul cont, fara a plati vre-un fel de impozit fie in Ro fie in tara respectiva. In felul asta ai 98% sanse ca fiscul Romanesc sa nu stie nimic de acei bani (pentru ca ei practic trebuie sa solicite informatiile astea bancii. Nu le primesc nesolicitat)  - insa nu stiu ce se intampla daca afla fiscul respectivei tari-> practic pe tine nu te poate impozita, insa poate notifica fiscul roman "frate, ai un cetatean aici care primeste bani. Isi plateste darile?". Dar merita sa te risti? Cumva banii aceia trebuie sa ajunga la tine...fie prin transfer bancar (foarte susceptibil ochiului celor de la fisc! Pe detaliile tranzactiei va aparea o banca straina, un cont care-ti poarta numele ... a little red flag! ), fie prin retrageri direct de la banca aceea (costisitor, asta daca locuiesti in Romania), fie prin card (si costisitor si detectabil).

Dar, cum am zis acum ceva timp in acest topic: fiecare sa faca cum il duce capul si instinctul. In nimic nu exista garantii 100%!

L.E. Referitor la postul http://forum.softped.../#entry17032258 , nu va unde anume e informatia imbucuratoare. Veniturile de la Google Adsense nu sunt cadouri de la bunica Posted Image...sunt remuneratia pentru niste prestari de servicii.

Edited by r3ticul, 15 April 2015 - 09:59.


#93
Chintus2020

Chintus2020

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 01.04.2015

View Postr3ticul, on 15 aprilie 2015 - 09:47, said:

Mulţumesc pentru răspuns !

#94
ANDo6

ANDo6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.12.2008
Veniturile mele nu sunt din reclame dar sunt intr-o situatie asemanatoare. Cei de la fisc nu stiu ce sa zica pentru ca nu am contract cu firma de la care primesc bani. Pe langa asta, banii mei trec printr-un cont de skrill inainte de a ajunge in contul meu din banca asa ca pe extrasul de cont de la banca o sa apara ca am primit bani de la mine. Ce documente as putea depune in aceasta situatie?

#95
ANDo6

ANDo6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.12.2008
Buna,
Am aflat ce documente as putea sa depun, dar mai ramane o problema si ii rog pe cei care au depus declaratia sa imi spuna cum au procedat.
Din cauza faptului ca venitul in lei se calculeaza la cursul mediu, totalul nu coincide cu cel de pe extrasele de cont din banca. E asta o problema?

De unde trebuie sa calculez totalul? de pe chitantele de la site sau din extrasul de cont de la banca? Venitul de pe activitatea din decembrie 2014 trebuie declarat in 2014 sau in 2015 (cand a ajuns la mine)?

Edited by ANDo6, 21 April 2015 - 22:27.


#96
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Salut,

Personal merg pe metoda "declar banii care mi-au ajuns in mana" (si aici ma refer atat la data, cat si la suma)

Cu alte cuvinte, daca banii pe decembrie 2014 i-ai luat in ianuarie 2015, urmeaza sa-i declari in primavara anului viitor, nu anul asta. Drept documentatie folosesti extrasele de cont. Poti sa duci niste print screen-uri cu totalurile platite de respectiva companie, de exemplu, insa ii explici celei de la ghiseul finantelor ca acele valori sunt estimative doar (eu personal te-as indruma sa nu le duci defel...prezinti doar extrasele, mentionezi ca nu exista contract si cam atat). In felul asta vei plati fix pentru ceea ce ai primit.

#97
ANDo6

ANDo6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.12.2008
Intr-adevar, pare mai simplu asa. Problema la mine e ca de pe skrill nici nu ajung toti banii in contul din banca asa ca nu stiu daca e bine sa platesc doar pe cei ce apar pe extrasul de cont. E o diferenta mare iar de la skrill am doar emailuri cu plata de pe siteul x pentru fiecare luna. Asta cred ca nu poate inlocui extrasul de cont de la banca, corect?

Edited by ANDo6, 22 April 2015 - 07:57.


#98
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Daca vorbim de sume mari, plateste o consultatie a unui cabinet de contabili si afla sfatul lor. Daca sumele sunt mici, (zeci de euro) poti sta linistit.

P.S. Pareri foarte avizate n-o sa gasesti pe forum Posted Image Fiecare isi cunoaste doar cazul sau + alte cateva asemanatoare, de aceea iti recomand sa mergi pe mana celor scoliti in asemenea domenii, chiar daca asta inseamna sa le platesti un mic onorariu.

Edited by r3ticul, 22 April 2015 - 11:18.


#99
ecko-kill

ecko-kill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.02.2007
Mai simplu este sa nu platesti nimic. Impozit, taxa..... astea sunt sinonime cu furtul de bani. Se doarme la greu pe banii furati de la prostii platitori de taxe.

#100
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Bine, ma, ca esti tu destept! Ce ar fi sa faca fiecare cum doreste? Omul a cerut un sfat in privinta declararii. Nu a intrebat daca sa declare sau nu.

Succes!

#101
wow1234

wow1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.04.2015
Salut.Foarte folositoare informatiile din topicul acesta,multumesc fiecaruia pentru contributie. Eu dupa ce am terminat liceul anul trecut in iulie m-am apucat de pus clipuri pe youtube , dar nu prea a mers treaba vreo 2 luni,pana cand in septembrie am primit primii bani adsense. Intre timp tot in iulie am facut cerere de somaj,iar din octombrie pana azi am primit cate 250 de lei pe luna. Nu m-am gandit sa declar ca primesc venituri din adsense pentru ca la data cand am depus cererea de somaj nu aveam inca venituri. Pentru ca am scos din adsense cateva mii de euro pana acum as vrea sa platesc impozitul pentru ei dar tocmai mi-am dat seama ca trebuia sa declar la cei cu somajul ca intre timp am inceput sa am venituri. Stiti cumva daca exista riscul ca statul sa se prinda ca eu am primit somaj in timp ce aveam venituri daca incerc sa-mi platesc impozitele? Somajul si venitul adsense mi-au venit in acelasi cont bancar pentru care ar trebui sa duc extrase de cont odata cu declaratia 201. Multumesc anticipat de raspuns.

#102
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Incearca la ANAF sa afli o indrumare sau, cu plata, pe la un cabinet de contabilitate...asta daca vrei un raspuns demn de urmat. Altfel, asteapta de pe forum pe unul sa-ti zica "Nu plati nimic! Stai cuminte!" :)

#103
ANDo6

ANDo6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.12.2008
Aceasta este singura mea sursa de venit si din cate am inteles ar trebui sa platesc si pentru sanatate pentru anul in care am realizat venitul chiar daca nu am fost asigurat. Ce pot sa fac pentru a beneficia de asigurare de acum inainte?

#104
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Cu problema asta ma confrunt si eu. Am fost indrumat de duduia de la ghiseul ANAF sa platesc in avans, la salariul minim pe economie, pentru CNAS si apoi se va face "Regularizare" (un fel de recalculare din care o sa rezulte cat anume mai trebuie sa platesc pentru a acoperi intreaga suma de trebuia sa o platesc initial pentru veniturile declarate).

Exemplu:Pentru veniturile din 2014, trebuie platit in 2015 16% + 5.5%. Am platit doar 16%. Pentru CNAS am platit 58 lei (contributia minima lunara) * 6 luni si, in felul asta, sunt asigurat pana in iunie 2015...urmeaza sa mai platesc pentru inca 6 luni la finele lui iunie. Probabil prin 2016 voi fi informat cat anume mai trebuie sa platesc pentru a acoperi acel 5.5% din veniturile din 2014. --- Cel putin asa mi-a fost explicata situatia de functionara de la ANAF. In cazul meu, "regularizarea" e in proces de finalizare abia pe veniturile din 2013. Posted Image

Personal n-am inteles inca daca acei 58 lei * 12 luni se vor incadra la impozitele platite pentru veniturile din 2014 sau 2015. Posted Image) Intr-un fel am renuntat sa pricep exact mecanismele lor incurcate.

L.E. Atentie...dupa ce platesti orice suma in contul celor de la CNAS (indiferent ca e 5.5% dintr-un venit declarat sau ca e o suma pe care o platesti tu individual, doar in ideea de a fi asigurat), nu esti automat asigurat. Trebuie sa mergi cu foita pe care o primesti de la caseria ANAF, dupa ce platesti, la sediul CNAS de care apartii si sa iti ia respectivii in evidenta acea plata si sa-ti elibereze o adeverinta pe care scrie ca "numitul cutare este asigurat din data de pana in data de". (noaptea mintii...nu stie stanga ce face dreapta!).

Ca sa fie si mai complicat, trebuie sa duci o copie a acelei adeverinte si la medicul de familie :))

Edited by r3ticul, 30 April 2015 - 22:20.


#105
ANDo6

ANDo6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.12.2008
Multumesc pentru raspunsuri. Sunt foarte utile aceste informatii.

#106
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004

View Postandr3y_69, on 25 martie 2015 - 11:00, said:

Cand depui declaratia trebuie sa ai in dosar si chitantele de la google.

Te referi la chitantele de transfer Western / chitantele de incasare direct in contul bancar ?

#107
andr3y_69

andr3y_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 11.06.2006

View Postgeorge126, on 02 mai 2015 - 17:34, said:

Te referi la chitantele de transfer Western / chitantele de incasare direct in contul bancar ?
Eu am depus declaratia impreuna cu chitantele oferite de google.
https://www.google.c...BILLING_SUMMARY

#108
Chintus2020

Chintus2020

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 01.04.2015
Nu înţeleg !

Dacă eu plătesc pentru un host 30 de € lunar şi câştigul meu din adsense este de 30 de €, cum mama naibii să plătesc 16% + 5.5% + îşibatjocdenoi% ? Păi dacă eu nu pot să-mi ţin site-ul sus, adică să plătesc cei 30 de € la hosting, înseamnă că nu am cum să am un site cu reclame.

Pe bune, nu are logică.

Deci într-un fel sau altul înainte de a plăti 16% + 5.5 + îşibatjocdenoi% trebuiesc scăzuţi banii care îi plătim pentru a avea site-ul online.

Din nou: Hostul 30 de €, câştig Adsense 30 de €. Ce fac, îmi plătesc hostul sau plătesc impozitele şi rămân fără site ? Ca să nu mai vorbesc de câştigul meu...

Deci ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate