Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 

Impozit venituri AdSense

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#37
softpediaciscolinux

softpediaciscolinux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.08.2007
Salut,

Tu stii cum e treaba cu ajustarile. Eu unul te anunt cum primesc decizia de impunere si o sa iti zic si cat trebuie sa platesc - estimez ca mai dureaza o luna pana primesc decizia de impunere.

Pai din cate stiu, singura modalitate e asta. Te loghezi in contul tau (Google Accounts) si bagi link-ul asta: https://support.goog...1&topic=3373519

Alegi sectiunea care te intereseaza, sau una similara si le trimiti mesajul.

O sa vezi ca iti raspund fie pe email sau te vor suna ei. Pe mine m-au sunat de cateva ori dar nu avea treaba cu Google Adsense. Daca te suna, sau iti raspund si iti ofera un raspuns, sa ne anunti si pe noi.

#38
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Am trimis mail si am mai dezgropat si asta, prin google forums:

https://productforum...f8/uQU53-qNHgUJ

Raman convins ca trebuie declarate veniturile din Google adsense. Acum, ca declaram drept venituri din "activitati comerciale" sau din "alte activitati" sau "Drepturi de autor" nu stiu ce importanta are. Poate ca, intr-adevar, pentru o anumita categorie nu se plateste la sanatate, insa ramane de vazut din deciziile de impunere de le veti primi. Personal m-as bucura mult sa nu platesc 5.5% la anul.

Va rog, cum aveti vesti, postati-le aici. Informatia ne face mai puternici! :)

#39
softpediaciscolinux

softpediaciscolinux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.08.2007
Da, am citit si eu asta, dupa cum am spus, cum aflu ceva concret revin cu o postare...numai ca la mine cel putin o sa mai dureze. Poate mai posteaza si altii intre timp, sunt convins ca sunt multi care au primit deja decizia si au si platit-o (exemplul tau).

#40
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Ati citit aici ? https://support.goog...swer/9909?hl=ro   Citez cateva randuri : "Este posibil să fie necesar să plătiţi impozit pentru veniturile AdSense" "Google nu vă poate oferi sfaturi legate de impozite" "Pentru sfaturi cu privire la impozite sau pentru întrebări de natură mai tehnică despre modul de aplicare a legislaţiei fiscale în situaţia dvs., consultaţi un consilier fiscal." restul il cititi si voi.

#41
softpediaciscolinux

softpediaciscolinux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.08.2007
Da, am citit - tocmai de-asta sunt multi in ceata pentru ca informatia nu este clara. Oricum am depus formularul, astept decizia de impunere si vedem ce suma si procent trebuie platit.

#42
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Cititi aici http://www.avocat-fi...siteul-meu.html sper sa va ajute ! Bafta !

#43
softpediaciscolinux

softpediaciscolinux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.08.2007
Salut,

Eu personal am citit si acest articol si sincer nu cred ca exista vreun articol indexat de Google pe Romania (legat de Google Adsense si impozitare) pe care sa nu-l fi citit. Este exact ce am spus si in comentariile mele - nu am gasit o sursa de informatii care sa explice cap-coada si mai ales sa fi facut deja chestia asta (sa declare prin formularul 201) de cativa ani. Unii spun ca 16%, altii ca 16%+5.5% altii zic 16%+5.5%+12% etc. Sunt zeci de variante...eu unul o sa postez de indata ce primesc decizia de impunere si va spun ce procent trebuie sa platesc. Sunt convins ca sunti altii ca si mine care sunt in ceata (daca nu acum, in viitor) sper ca la fel vor face si ceilalti care inca asteapta de la ANAF decizia de impunere. Deasemenea, nu vreau sa poluez forumul si sa repet intr-una aceeasi informatie asa ca numai postez nimic pana nu primesc hartia aia.

#44
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Salut,

Aveti vesti?:) Se aplica si 5.5%, pe langa clasicul 16%, si in alte judete?

#45
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003
Legea sanatatii spune ca trebuie incasat si cei 5.5%.

#46
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Stiu ca asa zice. Si eu am platit cei 5.5%, insa exista dubii in privinta acesteia pana si printre cei de la Anaf.

#47
softpediaciscolinux

softpediaciscolinux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.08.2007
Salutare,

Singura veste e ca tot astept sa imi vina decizia de impunere de cateva luni (dupa ce am sunat la ANAF prin Iunie-Iulie) si i-am sunat saptamana trecuta. Mi s-a spus sa revin cu un telefon dupa data de 15-16 Septembrie. O sa postez aici imediat ce vad decizia de impunere, deocamdata, nimic. Poate este cineva care deja a platit si ne poate lamurii...(in afara de r3ticul).

#48
softpediaciscolinux

softpediaciscolinux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.08.2007
Salut,

Revin cu un "update". Intre timp am mai facut o deplasare la sediul ANAF si dupa ce mi s-a spus de 2 ori la telefon sa revin peste 1-2 saptamani (ceea ce am si facut) am intrebat din nou. Mi s-a dat un nou termen de o luna, insa din cate am inteles asta se aplica tuturor formularelor 201 nu doar mie. Asa ca o sa astept inca o luna si o sa revin iarasi la ei. Cel mai probabil, asta e ultimul termen. Cum aflu ceva, postez aici. Daca a reusit altcineva intre timp (a primit/platit decizia de impunere), il rog sa posteze, sa stiu si eu la ce sa ma astept.

Numai bine!

#49
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Asta e invatare de minte pentru mine, cu referire la anul 2015...nu o sa ma mai duc ca berbecul sa insist sa-mi ia banii din primavara :)) ....pana acum puteam sa fac alte lucruri cu banii aceia.

#50
gabriHell-YAh

gabriHell-YAh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.09.2014
N-am citit primele pagini, dar sunt interesat de subiect. Am mai realizat venituri de acest gen, dar i-am primit de la altcineva. Treaba e în felul următor: dacă firma e în România, te supui legilor din România și plătești impozit din veniturile de marketing. Așa ceva se plătește la profitshare și la 2parale. La profitshare te pun să faci un contract, la ceilalți nu știu! Dacă ai adcash, știu că nu plătești nimic. Nici la adsense n-ar trebuie. Știu pe cineva ce lucrează în presa locală (deci e bine i format) și mi-a zis că nu se poătește nimic pe aste, am întrebat și pe un tip de la finanțe din București care e treaba cu astea și a zis că n-a auzit în viața lui de așa ceva! În concluzie, dacă tu vrei să dai bani statului din câștigul tâu, sâcâiei și apoi o să ia la tot poporul!

Singurii ce rețin taxe și impozite sunt cei de la profitshare și 2parale (asta știu eu).
Nici din dobânzi nu e venit! La CAS apar fără venit, deși am în contul de economii câteva sute de lei! Probabil și pentru că n-am depășit plafonul salariului minim pe economie nu apar cu venituri.

Edited by gabriHell-YAh, 01 November 2014 - 23:19.


#51
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

View PostgabriHell-YAh, on 01 noiembrie 2014 - 23:16, said:

În concluzie, dacă tu vrei să dai bani statului din câștigul tâu, sâcâiei și apoi o să ia la tot poporul!
Codul Fiscal e scris demult, ca se aplica mai bine sau mai prost e alta discutie dar nu inventeaza nimeni nimic acum, sunt deja incadrate toate acolo.

Edited by nlg, 01 November 2014 - 23:20.


#52
dumitrudany

dumitrudany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.07.2008
Hei, a primit cineva decizia de la ANAF? Posted Image

#53
andr3y_69

andr3y_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 11.06.2006
Eu cred ca anaf-ul asteapta sa se apropie craciunul ca sa ne faca praf sarbatorile.

#54
ecko-kill

ecko-kill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.02.2007
Sa declarati tot ma... Ce va mai place ca statul sa va fure din bani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate