Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 

Cum aflu in ce tip de retea este un nr.de telefon ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Domnilor,

Deoarece numerele de telefon isi schimba retelele cum vor ele, intrebarea mea este cum stiu inainte de a suna in ce retea sun, stiind bineinteles numarul de telefon. Pe vremuri se stia ca numerele care incep cu 074 sunt Orange, cele cu 072 sunt Vodafone, dar acum e o brambureala ca nu poti sti dinaninte de a suna ce minute ti se vor consuma: in retea sau nationale ?.

Multumesc

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Nu iti spune in ce retea este, dar cand suni pe un numar portat, auzi un beep inainte de tonul de apel. Asa stii, ca numarul nu mai este in reteaua originala.

#3
andreida

andreida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 29.01.2012
http://www.portabilitate.ro/ro-home

#4
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

 donPedros, on 16 iunie 2013 - 14:32, said:

Domnilor,

Deoarece numerele de telefon isi schimba retelele cum vor ele, intrebarea mea este cum stiu inainte de a suna in ce retea sun, stiind bineinteles numarul de telefon. Pe vremuri se stia ca numerele care incep cu 074 sunt Orange, cele cu 072 sunt Vodafone, dar acum e o brambureala ca nu poti sti dinaninte de a suna ce minute ti se vor consuma: in retea sau nationale ?.

Multumesc

sunt mai multe metode..cu siguranta , insa iti spun ce stiu eu : daca ai o cartela orange , apelezi   *100" apoi urmezi pasii urmatori:
tasta 9 (servicii, puk  si timp liber)
tasta1 (servicii si puk)
tasta2 (info portabilitate)  apoi introduci nr de tel interesat ; vei primi raspuns imediat

#5
RD-Woo

RD-Woo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.01.2012

 bleujandarm, on 16 iunie 2013 - 14:47, said:

apelezi   *100"

Sunt convins ca in loc de semnul " trebuie introdus #
;)

#6
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

 RD-Woo, on 16 iunie 2013 - 15:58, said:


Sunt convins ca in loc de semnul " trebuie introdus #
Posted Image

#...da....asa este...*100#... uite ca l-am gasit.
Posted Image
ms pt corectie..

#7
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Bun, asta in ce priveste portabilitatea. Dar daca numarul nu este portat, cum stiu in ce retea e?

Edited by donPedros, 16 June 2013 - 20:41.


#8
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

 donPedros, on 16 iunie 2013 - 20:41, said:

Bun, asta in ce priveste portabilitatea. Dar daca numarul nu este portat, cum stiu in ce retea e?

pai in acel mesaj informativ dat de ei iti spune clar..."numarul x este in reteaua cutare"
Am verificat acum si pe site-ul sugerat de andreida. Si acolo iti explica clar  "numarul x nu este portat ...Operator curent: y"

Edited by bleujandarm, 16 June 2013 - 21:10.


#9
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008

 bleujandarm, on 16 iunie 2013 - 21:07, said:

pai in acel mesaj informativ dat de ei iti spune clar..."numarul x este in reteaua cutare"
Am verificat acum si pe site-ul sugerat de andreida. Si acolo iti explica clar  "numarul x nu este portat ...Operator curent: y"

OK. Merci.

#10
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
M-a ajutat si pe mine treaba cu *100#.
Aveam cost suplimentar pe ab. VF si nu stiam de unde.
Trimiteam mesaje catre un numar portat si erau taxate ca SMS national.
Eu aveam doar in retea.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,921
  • Înscris: 14.10.2008
Daca ai fi sunat acel numar ai fi auzit o scurta melodioara de portare, piu-piu-piu. Asa am patit in februarie 2010 cu profesorul universitar Andrei Popescu (dreptul muncii) la care aveam lucrarea de disertatie, avea numar de Vodafone si auzeam chestia aia, eu credeam ca are vreo linie speciala sau ascultata, cand colo era portat ca ma taxa la minutele nationale.

Telefonul fix de RDS e haios ca imi baga sunet de portare cand sun pe Cosmote-ul vecinului, numar de Orange portat, nu-si are rostul sunetul pentru ca tariful era la fel. Sunetul e necesar cand suni de pe Cosmote pe un RTC portat in RDS.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate