Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Oboseala psihica, lipsa puterii de concentrare

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postecho3, on 26 aprilie 2013 - 15:24, said:

Daca esti barbat s-ar putea sa ai nivel scazut de testosteron si ar trebui sa consulti un endocrinolog. Testosteron=incredere in sine, energie, concentrare.
Acele medicamente iti fac mai mult rau decat bine pe termen lung, chiar daca pe moment poate tu te simti mai bine.
Esti gras???
Esti si credincios??? Daca tii post e si mai rau, iti scade testosteronul si mai mult ....

A jutati-ma si pe mine ca nu mai stiu : estrogenii provin din testosteron sau viceversa?
Cand un barbat are insuficienta de testosteron, inseamna ca are mai multi estrogeni si se poarta mai isteric, mai ca o muiere? (scz expr)
Iar cand femeia nu are suficienti estrogeni, are mai mult testosteron si ii creste par, transpira, are seboree, etc? stiu ca asta se poate intampla de ex cand femeia e stresata, suprasolicitata in special fizic.
Apropo, eu am tinut post (nu vreau sa ma laud) si constat ca tousi stau (prea) bine la capitolul estrogeni, in timp ce sotul, carnivor prin excelenta, e cu testosteronul sub nivelul marii aproape in permanenta, sau cel putin asa se manifesta.

#20
annemarie21

annemarie21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.02.2014
Buna! Am avut o perioada foarte grea la inceputul anului, deoarece ma simteam tot timpul extenuata, nu puteam sa ma odihnesc bine, treceam in grija sotului toate sarcinile legate de casa si copii. Nu vroiam sa ajung sa ma cert cu el, pentru ca vedeam ca ii este greu, asa ca m-am programat la doctor. Aici mi s-a spus ca am astenie functionala si tot ceea ce trebui sa fac este sa iau medicamentul Enerion, bazat pe sulbutiamina si sa imi adaptez corespunzator stilul de viata. Am inceput sa il iau si sper sa aiba rezultate bune!

#21
ionut_p71

ionut_p71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2006

View Postannemarie21, on 28 februarie 2014 - 16:26, said:

Buna! Am avut o perioada foarte grea la inceputul anului, deoarece ma simteam tot timpul extenuata, nu puteam sa ma odihnesc bine, treceam in grija sotului toate sarcinile legate de casa si copii. Nu vroiam sa ajung sa ma cert cu el, pentru ca vedeam ca ii este greu, asa ca m-am programat la doctor. Aici mi s-a spus ca am astenie functionala si tot ceea ce trebui sa fac este sa iau medicamentul Enerion, bazat pe sulbutiamina si sa imi adaptez corespunzator stilul de viata. Am inceput sa il iau si sper sa aiba rezultate bune!

buna, annemarie21 ! cum te simti dupa tratamentul cu Enerion ? se simte o ameliorare ? sanatate din plin !

#22
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007
Salutare,

Revin pe propriu-mi thread după mai bine de 5 ani. Între timp am urmat tratament psihiatric care s-a tot modificat și ajustat. Problema este că ÎNCĂ nu mi-am revenit complet. Somnul nu este unul odihnitor 100% dar s-au mai făcut progrese; creierul meu se odihnește mai bine însă nu am ajuns la somnul REM nici acum după atâția ani.
Dacă stau nedormit mult și forțez creierul (mă concentrez pe ceva, stau pe calc etc) seara am niște senzații și stări foarte urâte, gen mi se face rău de leșin și amețesc însă mă menajez cât pot de mult și fac tot ce trebuie pt recuperare.

Medicamentele pe care le-am luat de-a cursul timpului :

- anafranil
- rivotril
- piracetam apoi pramistar
- cymbalta
- efectin
- trittico
- mirzaten
- valdoxan
- acum sunt pe Olanzapina si Cipralex

Probabil m-au ajutat ceva dar nu au rezolvat somnul.
Vă rog să îmi spuneți părerea voastră și aștept sfaturi. Mulțumesc mult !

#23
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007
Vreau să mai dau niște update-uri și să pun niște întrebări legate de situația mea.
În primul rând nu îmi vine să cred că sunt peste 10 ani de când mă urmărește boala asta dar sunt foarte mulțumit că sunt aproape vindecat acum.

Să vă spun ce s-a mai întâmplat între timp.
Până în septembrie 2019 am fost pe tratament cu Cipralex (10mg) și Olanzapina(5mg), când am ajuns în Oxford UK, pt a consulta și acolo psihiatrul.
După două ședințe la psihiatru acolo în care le-am arătat istoriocul tratamentelor, le-am povestit simptomele mele și am răspuns la întrebările lor, ei au decis că nu sufăr de nicio boală mentală și au insistat foarte mult să scot tratamentul (treptat, sub indicațiile lor). Inițial mi-a fost foarte frică pt că olanzapina mă ajuta să dorm, problema mea principală fiind somnul. La insistențele lor am scos-o totuși.. Nu am mai luat nicio pastilă de somn (sau antidepresive, antipsihotice etc) din septembrie anul trecut și mă simt foarte bine.

Acumaa, temerea mea este că aceste pastile pe care le-am luat, și în special olanzapina (pe care am luat-o un an), mi-au lăsat anumite urmări: gen sunt mai apatic, dezinteresat, parcă sunt mai bleg și nu gândesc foarte sprinten. Credeți că este o temere întemeiată ? Multumesc Posted Image

#24
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Cu siguranță temerile tale sunt foarte justificate.
Don doctor te-a cam dus de nas și a făcut malpraxis pe creierul tău. Baga aici un ochi.
Antipsychotics: The Illusion That They are Helpful
http://www.frominsul...ey-are-helpful/

Poti în schimb să îl iei de guler și sa-la întrebi: de analize ați auzit vreodata?
Cum ar fi în raspunsurile lăsate de mine aici.
https://forum.softpe...-de-sinucidere/

Edited by NelsonMandela, 04 January 2020 - 18:20.


#25
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Dar poti folosi niacina cu eliberare rapidă, antioxidanti, astaxantin, enzime si acid lipoic. Acestea cresc vigilenta, atentia si limpezimea mintii, dar și starea de confort general. Trebuie totusi mai întâi ceva documentare, fiindca niacina nu poate fi luată pur și simplu.

Dieta ajuta mult.


#26
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007

 NelsonMandela, on 04 ianuarie 2020 - 18:15, said:

Cu siguranță temerile tale sunt foarte justificate.
Don doctor te-a cam dus de nas și a făcut malpraxis pe creierul tău. Baga aici un ochi.
Antipsychotics: The Illusion That They are Helpful
http://www.frominsul...ey-are-helpful/

Poti în schimb să îl iei de guler și sa-la întrebi: de analize ați auzit vreodata?
Cum ar fi în raspunsurile lăsate de mine aici.
https://forum.softpe...-de-sinucidere/

 NelsonMandela, on 04 ianuarie 2020 - 19:55, said:

Dar poti folosi niacina cu eliberare rapidă, antioxidanti, astaxantin, enzime si acid lipoic. Acestea cresc vigilenta, atentia si limpezimea mintii, dar și starea de confort general. Trebuie totusi mai întâi ceva documentare, fiindca niacina nu poate fi luată pur și simplu.

Dieta ajuta mult.


Multumesc de sfaturi. O sa ma documentez despre ce mi-ai zis.
Eu sper și cred că nu e chiar atât de grav.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate