Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Dupa cat timp cainele uita stapanul?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,500
  • Înscris: 13.10.2010
Dupa cum spune si titlul subiectului, m-ar interesa sa stiu dupa cat timp un caine sau pisica isi uita unul din stapani?
Daca plecam o perioada mai mare in....strainatate(de exemplu) un an, doi, la intoarcere e posibil ca, cainele sa nu ne mai recunoasca si sa ne considere intrusi sau pisica sa considere ca ne-ar sta mai bine cu niste zgaraieturi pe maini.
E doar o curiozitate....nea` goagal n-a vrut sa ma ajute! :)

#2
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Nu stiu cat de mult timp te poate tine minte un caine, dar pot sa-ti spun sigur ca nu te uita intr-un an sau doi!!
De pisica nu stiu ce sa-ti spun, dar nici ele nu cred ca te uite asa repede.

Edited by Enigel, 13 March 2013 - 16:53.


#3
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
Doar o idee , am 3 perusi , dupa o luna tot m-au recunoscut, mai mult n-am incercat Posted Image... In prima saptamana au fost foarte suparati.

Edited by AEROAQUA, 13 March 2013 - 16:53.


#4
dxdx

dxdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.05.2007
Pisica te uita si dupa o sapatamana :))

#5
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,937
  • Înscris: 07.08.2011
Stai relax,o sa te recunoasca si dupa ani de zile.Probabil toata viata.Mirosul tau e ca o amprenta pentru un caine.Daca hainele il mai pot deruta,in momentul in care ti-a simtit mirosul stie cine esti.
Uite ceva emotionant (nu e chiar pisica...e doar una mai mare ;) )
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A71WDPSR66Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionut_blue, 13 March 2013 - 16:56.


#6
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
sigur nu te uita intr-un an sau doi iar pe o perioada mai mare de timp  depinde de  ce amprenta emotionala i-ai intiparit in inima . nu cum fac majoritatea vecinilor mei , numai cu parul .................Posted Image

#7
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
in japonia un caine  a venit dupa moartea stapanului sau in  gara la aceiasi ora in fiecare zi  pana cand si acesta a  murit

#8
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View Postdxdx, on 13 martie 2013 - 16:51, said:

Pisica te uita si dupa o sapatamana Posted Image)


Nu te uita nici pisica dupa o saptamana, doar ca se manifesta altfel decat o face un caine si ar putea sa-ti dea impresia ca te-a uitat.

#9
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
valabil la catei ,pisici nu am avut si nici nu doresc

Edited by beku111, 13 March 2013 - 16:55.


#10
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

View PostEv1L, on 13 martie 2013 - 16:53, said:

in japonia un caine  a venit dupa moartea stapanului sau in  gara la aceiasi ora in fiecare zi  pana cand si acesta a  murit
Hachiko :)

Câinele bunicilor mei de la ţară cu care mi-am petrecut cam două veri când eram mic m-a ţinut minte şi timp de 2-3 ani cât nu m-a văzut. Am venit noaptea (el fiind în curte fără lumină, sigur nu mă vedea) şi doar cât l-am strigat şi-a dat seama cine sunt. Sunt sigur de asta pentru că era foarte rău cu necunoscuţii şi mereu îi lătra, dar când m-a auzit pe mine era deja cu burta-n sus tăvălindu-se.

#11
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,500
  • Înscris: 13.10.2010

View PostAEROAQUA, on 13 martie 2013 - 16:51, said:

Doar o idee , am 3 perusi , dupa o luna tot m-au recunoscut, mai mult n-am incercat Posted Image... In prima saptamana au fost foarte suparati.

Am avut doi caini si dupa doua luni m-au recunoscut. De aceea m-am referit la ani.

View PostEv1L, on 13 martie 2013 - 16:53, said:

in japonia un caine  a venit dupa moartea stapanului sau in  gara la aceiasi ora in fiecare zi  pana cand si acesta a  murit
Da stiu, mi-a placut filmul. Dar cat de adevarat e....

Edited by ccf_cristi, 13 March 2013 - 16:59.


#12
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007

View Postm0rpheus, on 13 martie 2013 - 16:58, said:

Hachiko Posted Image

Câinele bunicilor mei de la ţară cu care mi-am petrecut cam două veri când eram mic m-a ţinut minte şi timp de 2-3 ani cât nu m-a văzut. Am venit noaptea (el fiind în curte fără lumină, sigur nu mă vedea) şi doar cât l-am strigat şi-a dat seama cine sunt. Sunt sigur de asta pentru că era foarte rău cu necunoscuţii şi mereu îi lătra, dar când m-a auzit pe mine era deja cu burta-n sus tăvălindu-se.

da si exact ce zice si morpheus cu cainii de la tara , asa e si la mine daca e dezlegat cand vorbesc cu el isi da seama cine e si deschid singur portile de la curte sa bag masina etc.....

#13
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
cainele din Japonia care venea la aceeasi ora la biserica asa cum venea cu stapana lui este adevarat .  am vazut acum ceva timp la stiri caut articolul si va arat

nu stiu de film ......

#14
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Am avut pui de ciobanesc. Unii au plecat mai repde dar ultimii doi i-am dat dupa ce au facut 2 ani si ceva.

La aproape 8 ani am trecut intamplator prin zona unde era actualul proprietar. Am discutat una alta si am zis sa vad daca ma mai recunosc cateii. Cand m-au vazut au inceput sa latre si sa se agite in cusca, tipic cum au fost dresati la aparitia unui strain, m-am apropiat de cusca sa imi simta mirosul si s-au potolit nitel dar mai latrau, cand am vorbit cu ei in urmatoarele 10-15 secunde au inceput sa latre de bucurie, cred, ca era schimbata tonalitatea si sa sara in sus pe gard. Le-a dat drumul din cusca si ne-am jucat putin asa cum erau ei invatati.

#15
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
am gasit articolul de care va spuneam : LECTIE DE LOIALITATE !!!!!!!



http://stirileprotv....-de-2-luni.html

animalele iubesc curat si dezinteresat in comparatie cu oamenii care te-ar vinde pe  o bere .................dar nu toti au acest dar Posted Image

#16
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,201
  • Înscris: 13.07.2005
Un caine nu te uita prea repede.

Din experienta proprie:
Cand eram copil, am avut o catelusa la bunici. O vedeam doar in vacante. Dupa ce au murit bunicii, catelusa am dat-o unei cunostinte, din alt sat.
La vre-o 3-4 ani distanta am fost in vizita la respectivul. Nu pot descrie modul in care s-a bucurat catelusa sa ma vada !!!!

Catelusa mea, inainte de sterilizare, a avut doi puiuti.
Au stat la mine cca. 9 saptamani inainte sa plece la noii stapani.
La peste un an distanta, m-am intalnit cu stapanul unuia dintre catei.
Catelul (era dulau de-acum) m-a recunoscut imediat ce i-am strigat numele si s-a repezit la mine ca si atunci cand era puiut ...

Si ultima:
Tot in copilarie, mergeam in fiecare vara, cca. o saptamana, la o matusa din alt oras.
Aveau in dulau pe care l-am prins in primele lui zile la casa lor.
Cainele lor ne recunostea imediat, de fiecare data, in fiecare an !

Prin urmare, nu-ti fa griji. Mai degraba-l uiti tu, decat sa te uite el pe tine !

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am un exemplu în celălalt sens. Probabil că depinde și de câine, iar cazuri ca al meu sunt mai rare.

Am primit de la un prieten Rottweiller-ul meu(care a murit acum câțiva ani). Un câine excelent pentru pază.

El îl luase de pui de la o canisă ungurească. Exemplarul, foarte frumos, mare. Când a crescut, era cam nașpa cu el în apartament, mai ales că avea și 2 copii mici, iar el era un câine destul de imprevizibil și capricios, l-a dus la țară, unde acolo s-a dat la găini.

Soacră-sa i-a spus să-l ducă de acolo și mi l-a oferit mie, care tocmai luasem un teren și aveam casa în construcție. Eu m-am bucurat, pentru că aveam un paznic de nădejde, Lord fiind foarte bun în acest sens.

Deci prietenul meu l-a ținut vreo doi ani.

A venit în vizită prietenul meu după vreo 3 sau 4 ani, Lord fiind închis în țarc, iar când s-a apropiat de împrejmuire, câinele făcea urât ca la orice străin. a încercat să vorbească cu el și nimic, nu l-a mai recunoscut.

E singurul câine la care am văzut un astfel de comportament, majoritatea te recunosc chiar după mai mult timp.
Adevărul că a și avut o viață relativ stresată, schimbând trei stâpâni, plus că era de felul lui foarte agresiv.

#18
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Cainele nu te uita niciodata. Nici pisica nu prea, insa sa nu astepti de la ea recunostinta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate