Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

regie proprie sau firma -controale ITM/ISC -constructie 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006

View Postproiectarecaseiasi, on 15 ianuarie 2013 - 16:35, said:

AICPS - Asociatia Inginerilor Constructori Proiectanti de Structuri.
Este pur si simplu degeaba, nu te avantajeaza cu nimic, dai banii de pomana doar ca sa zici ca esti membru...

Primesti revista lor! Posted Image

#38
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
Salutari si multumesc pentru detalii ..

Poate cineva sa ma ajute si pe mine cu urmatoarele neclaritati:

Ce trebuie sa contina un proiect complet ? Nu este necesar si proiectul de delimitare si imprejmuirea proprietatii ? Ba mai mult am gasit pe un site ca este necesar si proiectul de organizare de santier

O alta neclaritate este faptul ca dupa ce cumperi un proiect am citit ca trebuie sa-l avizeze ISC-ul .Daca imi da aviz negativ ce pot sa fac in cazul acesta?

Am inteles de la voi ca proiectul trebuie avizat MLPT si luat in evidenta OAR ...cum imi dau seama ca este avizat si luat in evidenta?

Ma ajuta cumva detaliile de executie si calculul de materiale ,pe mine ca beneficiar, in negocierea cu constructorul?

Multumesc mult de sfaturi

#39
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Da ..De obicei la lucrari mari se face proiect pentru organizare de santier ...Se fac niste planuri la o baraca(constructie provizorie ) trebuie sa obtii autorizatia si pentru aceasta...Unde sa tina constructorul plansele , sculele si altele...Detaliile si listele de cantitati te ajuta pe tine ca beneficiar sa stii ce ai de cumparat,sa-ti faci o idee cat te ajunge constructia...Nu vad cum sa te ajute in negocierea cu un constructor...De obicei executantul iti da un pret in functie de mp si de planurile de executie  sau e posibil ca are listele de cantitati si stie ce manopera executa...Firmele serioase lucreaza cu oferte in doclib,windev,deviz-online...

Edited by dan_4_you2003, 15 January 2013 - 20:16.


#40
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
maximusargento ai certificat de urbanism ? Daca ai, citeste-l si-o sa vezi acolo ce trebuie sa contina documentatia pentru autorizare. Daca nu ai, obtine-l si-o vezi acolo ce-ti cere. Ce expert mlpat ? Ce aviz ISC ? Pentru constructiile noi nu se cere aviz ISC decat in cazuri speciale. Daca construiesti la oras, proiectul de rezistenta va trebui verificat. In rest, n-ai nevoie de aviz iSC decat daca ti se cere expres prin CU.
Proiect pentru imprejmuire iti faci daca vrei sa-ti faci si gard si sa-l ai autorizat. Daca vrei si gard, in cererea de CU, treci construire locuinta P+1+M sau ce regim vrei matale acolosa, e bine sa ceri mai mult decat vrei sa faci caci mai putin vei putea autoriza dar mai mult nu, deci Construire locuinta P+X si imprejmuire teren. Daca vrei sa fii si mai smecher, Construire locuinta P+X, imprejmuire teren si realizare bransamente utilitati si cu asta ai acoperit cam tot. Va fi bun certificatul si avizele chiar si pentru bransamentul de gaz sau de curent. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 15 January 2013 - 20:31.


#41
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
Din pacate nu am inca certificat de urbanism dar sper sa-l scot cat de curand.A existat un CU dar este expirat
Am gasit documentele necesare pentru autorizatia de constructie:
Documentatia necesara obtinerii autorizatiei de constructieAutorizatia de constructie este actul prin care autoritatea publica locala avizeaza solutia prezentata de solicitant (are la baza certificatul de urbanism) si certifica dreptul de inceperie a lucrarii.Dosarul se intocmeste conform legilor 50/1991 - Legea privind autorizarea lucrarilor in constructii si 453/18.07.2001 (lege care completeaza si aduce modificari legii 50/1991) si va cuprinde:• planul de amplasare a terenului in zona (planurile cadastrale);• certificatul de urbanism;• toate avizele solicitate prin certificatul de urbanism;• acte notariale (la nevoie);• memoriu tehnic (cuprinde memoriul de arhitectura, rezistenta, instalatii);• referatele verificatorilor de specialitate;• referatele expertilor tehnici (la nevoie);• actele de proprietate asupra terenului;• proiectul pentru autorizare - acesta este compus din:- planul de situatie (cum se amplaseaza casa in teren);- planul fundatiei elaborat de inginerul de rezistenta;- planuri de arhitectura pentru toate nivelele constructiei;- planul de invelitoare;- sectiune caracteristica;- toate fatadele;- scara de redactare pentru toate desenele este 1:10;• cererea de eliberare a autorizatiei de constructie;• chitanta de achitare a taxei de autorizare.
Memoriul tehnic tot arhitectul il face?

#42
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Scara nu e 1:10...la planurile de arhitectura 1:50,la electrica cer plan de situatie1:500

Edited by dan_4_you2003, 15 January 2013 - 23:47.


#43
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Postmaximusargento, on 15 ianuarie 2013 - 23:01, said:

Memoriul tehnic tot arhitectul il face?
Da, dar trebuie sa existe si memoriu de rezistenta. Oricum ala de arhitectura contine chestii generale.....date generale despre proiect, date referitoare la amplasare, descrieri ale solutiei tehnice adoptate, descrieri ale spatiilor, un calcul economic.....si cam atat.Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 16 January 2013 - 09:06.


#44
danom

danom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.01.2013
Cel mai bine este sa depui cererea pentru Certificatul de Urbanism in care sa specifici, dupa cum s-a zis mai sus, Construire locuinta P+X, imprejmuire teren si realizare bransamente utilitati.

CONTINUT PROIECT D.T.A.C:

- ARHITECTURA
Piese scrise
- Lista si semnaturile proiectantilor
Se completeaza cu numele si calitatea proiectantilor, precum si cu partea din proiect pentru care raspund.
- Memoriu general
Date generale:
Descrierea lucrarilor care fac obiectul proiectului pentru autorizarea lucrarilor de constructii, facandu-se referiri la:
- amplasamentul, topografia acestuia, trasarea lucrarilor;
- clima si fenomenele naturale specifice;
- geologia si seismicitatea;
- categoria de importanta
Date si indici care caracterizeaza investitia proiectata, cuprinsi in anexa la cererea pentru autorizare:
- suprafetele – construita desfasurata, construita la sol si utila;
- inaltimile cladirilor si numarul de niveluri;
- volumul constructiilor;
- procentul de ocupare a terenului – P.O.T.;
- coeficientul de utilizare a terenului – C.U.T.

Piese Desenate
Planuri generale
Plan de incadrare in teritoriu
- plansa pe suport topografic vizata de Oficiul judetean de cadastru, geodezie si cartografie, intocmita la scarile: 1:10.000, 1:5.000, 1:2.000 sau 1:1.000, dupa caz
Plan de situatie
- privind amplasarea obiectivelor investitiei – plansa pe suport topografic vizata de Oficiul judetean de cadastru, geodezie si cartografie, intocmita la scarile: 1:2.000, 1:1.000, 1:500, 1:200 sau 1:100, dupa caz, prin care se precizeaza:
Piesele desenate privind arhitectura fiecarui obiect, redactate la scara 1:50 sau 1:100, dupa cum urmeaza:
- planurile cotate ale tuturor nivelurilor subterane si supraterane, cu indicarea functiunilor, dimensiunilor si a suprafetelor;
- planurile acoperisurilor – terasa sau sarpanta -, cu indicarea pantelor de scurgere a apelor meteorice si a modului de colectare a acestora, inclusiv indicarea materialelor din care se executa invelitorile;
- sectiuni caracteristice – in special pe linia de cea mai mare panta, acolo unde este cazul – care sa cuprinda cota ±0,00, cotele tuturor nivelurilor, inaltimile determinante ale acoperisului – cotele la coama si la cornise -, fundatiile cladirilor invecinate la care se alatura constructiile proiectate;
- toate fatadele, cu indicarea materialelor si finisajelor, inclusiv culorile, cotate si cu indicarea racordarii la nivelul terenului amenajat;
- in situatia integrarii constructiilor intr-un front existent, se va prezenta si desfasurarea stradala prin care se va arata modul de integrare a acestora in tesutul urban existent.

- STRUCTURA
Piese scrise
- Lista si semnaturile proiectantilor
- Memoriu general
Piese Desenate
Planul fundatiilor
Se redacteaza la scara 1:50 si va releva:
- modul de respectare a conditiilor din studiul geotehnic;
- masurile de protejare a fundatiilor cladirilor invecinate, la care se alatura constructiile proiectate.
Detalii de fundatii

- INSTALATII
Piese scrise
- Lista si semnaturile proiectantilor
- Memoriu general
Piese Desenate
Schemele instalatiilor – se prezinta parametrii principali si schemele functionale ale instalatiilor proiectate
Dotari si instalatii tehnologice (daca este cazul)
In situatia in care investitia urmeaza sa functioneze pe baza unor dotari si instalatii tehnologice, determinante pentru configuratia planimetrica a constructiilor, se vor prezenta:
- Desene de ansamblu
- Scheme ale fluxului tehnologic
Fiecare plansa prezentata in cadrul Sectiunii – PIESE DESENATE va avea in partea dreapta jos un cartus, care va cuprinde: numele firmei sau al proiectantului elaborator, numarul de inmatriculare sau numarul autorizatiei, dupa caz, titlul proiectului si al plansei, numarul proiectului si al plansei, data elaborarii, numele, calitatea si semnatura elaboratorilor si ale sefului de proiect.

#45
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
Multumesc mult pentru detalii

#46
proiectarecaseiasi

proiectarecaseiasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.01.2013
Colegul danom a subliniat foarte bine continutul DTAC (Documentatie Tehnica Autorizare Constructie).
Nu vad cum ai putea sa iti construiesti o casa doar cu un DTAC avand in vedere ca la rezistenta ai doar planul de fundare si un detaliu de fundare de cele mai multe ori unul tip facut cu mici modificari.
In mod normal DTAC-ul este extras din PTH (proiectul tehnic), ca sa dai o solutie de fundare trebuie sa faci calculele pentru intreaga structura, lucru care nu se intampla atunci cand ceri de la arhitect doar DTAC.
Sfatul meu este sa mergi mai departe de DTAC si sa iti faci un PTH complet.
PTH-ul contine toate planurile de structura de care ai nevoie: armari stalpi, grinzi, plansee, scari, structura acoperis, extras materiale, deviz ....

#47
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
Am inteles acum legat de proiect...Imediat cum am studiul geo si certificatul de urbanism + cateva discuti cu familia in legatura cu dimensionarea constructiei demarez proiectul

acum legat de prima mea intrebare:

"1/ mai este legal sa construim in regie proprie - cu echipa de mesteri -am inteles ca ITM-ul face ravagii pe santierele unde se lucreaza fara contracte de munca.Dar cum pot eu ca beneficiar sa evit amenzile respective dar sa nu platesc nici pret de firma meseriasului ?" cu alte cuvinte mai nou legea te vede cumva ca pe o persoana juridica in momentul in care gaseste dorei la tine pe tarla, fara contract de munca

cum se face totusi ca se construieste foarte mult in regie proprie si in orasele mari nu numai in provincie? ...DECI cum se mai poate construi in rege proprie cat de cat "legal" ( costuri la jumatate fata de firma) astfel incat sa stai linistit cand te viziteaza institutile statului

Edited by maximusargento, 17 January 2013 - 20:11.


#48
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ti-ai creat o imagine falsa despre firme vs. dorei - regie proprie. Mai mult decat atat, per ansamblu ai foarte mari sanse sa iesi mai scump si mai prost cu dorei - regie proprie, pentru ca dorelu' vine cu ciocanu' de-acasa eventual, restu'.....cofraje, popi, talpa compactoare, etc....are pretentia sa le procuri tu. La sfarsit cand tragi linie si vezi cati mc de scandura ai tocat, cat te-a costat chiria pentru popi sau lemnul pentru popi + chirie diverse scule.........s-ar putea sa nu iesi prea bine. In nici un caz, repet, in nici un caz costurile cu o echipa de dorei nu pot fi la jumatate fata de costurile cu o firma. Poate confunzi "firma" cu o societate comerciala cu 2-300 de angajati. Sunt firme de constructii care practica preturi decente si au cate 10-15 angajati, scule si tot ce le trebuie......si inca multe.  Doar ca fapt divers iti spun faptul ca mie, niste echipe de dorei bineinteles fara scule, mi-au cerut preturi pentru manopera mai mari decat firma care mi-a construit casa. Iar casa n-a iesit chiar rau, unii zic ca s-ar fi lucrat chiar bine la mine....Si-au venit cu toate sculele necesare, n-a trebuit sa inchiriez nimic, iar pentru toata casa au tocat maxim 1 mc de scandura pentru ca nu se puteau folosi peste tot panouri.Posted Image Sigur ca discutia se poate aprofunda dar a te opri strict la firma vs. echipa de dorei, e o greseala dupa parerea mea.

Edited by Inginerul_bv, 17 January 2013 - 20:36.


#49
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
ai dreptate dar numai in cazul in care gasesti o firma care se respecta si care nu te trage in piept .S-au vazut n cazuri chiar pe acest forum in care firmele dupa ce au facut contract cu beneficiarul si au luat avansul(fara de care nu se poate) au facut lucrari de mantuiala si au parasit santierul lasandu-l pe bietul beneficiar cu buzunarele goale .Nu zic ,astea sunt cazuri poate destul de rare dar parca nu-mi mai da mana sa dai avans nimenui, nici daca te leaga un contract (de multe ori facut tot de ei spre beneficiul lor).Legat de manopera am intrebat o firma cat imi ia si mi-a zis 60 eur cu TVA... pe cand o echipa iti ia cel mult 40 si vin si cu scule si popi metalici .Trebuie doar sa gasesc forma legala sa nu patesc ca baietii de mai jos  :

Amenzi pentru casele construite în regie proprie, cu meşteri plãtiţi la negru
Aşa-zişii unchi sau veri care lucrau fãrã contract de muncã la douã case construite în regie proprie n‑au reuşit sã‑i convingã pe reprezentanţii Inspectoratului Teritorial de Muncã (ITM)  de potenţialele legãturi de rudenie existente între ei şi proprietarii viitoarelor locuinţe. Sãptãmîna trecutã, inspectorii au dat primele amenzi pentru casele construite în regie proprie, cu lucrãtori plãtiţi la negru. "Au fost douã cazuri şi, în asemenea situaţii, amenda este aceeaşi cu cea aplicatã şi firmelor la care gãsim lucrãtori fãrã forme legale. Nu pot sã vã precizez cartierul în care erau ridicate aceste construcţii şi nici cine sînt persoanele sancţionate", a declarat XX, purtãtorul de cuvînt al ITM . Sãptãmîna trecutã inspectorii ITM au verificat 50 de agenţi economici şi au dat zece sancţiuni, în valoare totalã de 34.500 de lei. Reprezentanţii instituţiei au gãsit 41 de persoane care munceau fãrã contract de muncã în domeniul comerţului, alimentaţiei publice şi construcţiilor.

Edited by maximusargento, 17 January 2013 - 20:49.


#50
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Avans....Firmele serioase nu cer avans decat in cazul in care se lucreaza cu materialele lor. Mai sapa.....Posted Image

#51
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
Trebuie sa fac sapaturi serioase:) ...pana la urma o sa gasesc o firma ok, cu un cost  la manopera decent si care sa nu solicite avans...astept oferte

#52
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012

View Postmaximusargento, on 17 ianuarie 2013 - 20:46, said:

ai dreptate dar numai in cazul in care gasesti o firma care se respecta si care nu te trage in piept .S-au vazut n cazuri chiar pe acest forum in care firmele dupa ce au facut contract cu beneficiarul si au luat avansul(fara de care nu se poate) au facut lucrari de mantuiala si au parasit santierul lasandu-l pe bietul beneficiar cu buzunarele goale .Nu zic ,astea sunt cazuri poate destul de rare dar parca nu-mi mai da mana sa dai avans nimenui, nici daca te leaga un contract (de multe ori facut tot de ei spre beneficiul lor).Legat de manopera am intrebat o firma cat imi ia si mi-a zis 60 eur cu TVA... pe cand o echipa iti ia cel mult 40 si vin si cu scule si popi metalici .Trebuie doar sa gasesc forma legala sa nu patesc ca baietii de mai jos  :

Amenzi pentru casele construite în regie proprie, cu meşteri plãtiţi la negru
Aşa-zişii unchi sau veri care lucrau fãrã contract de muncã la douã case construite în regie proprie n‑au reuşit sã‑i convingã pe reprezentanţii Inspectoratului Teritorial de Muncã (ITM)  de potenţialele legãturi de rudenie existente între ei şi proprietarii viitoarelor locuinţe. Sãptãmîna trecutã, inspectorii au dat primele amenzi pentru casele construite în regie proprie, cu lucrãtori plãtiţi la negru. "Au fost douã cazuri şi, în asemenea situaţii, amenda este aceeaşi cu cea aplicatã şi firmelor la care gãsim lucrãtori fãrã forme legale. Nu pot sã vã precizez cartierul în care erau ridicate aceste construcţii şi nici cine sînt persoanele sancţionate", a declarat XX, purtãtorul de cuvînt al ITM . Sãptãmîna trecutã inspectorii ITM au verificat 50 de agenţi economici şi au dat zece sancţiuni, în valoare totalã de 34.500 de lei. Reprezentanţii instituţiei au gãsit 41 de persoane care munceau fãrã contract de muncã în domeniul comerţului, alimentaţiei publice şi construcţiilor.

  Se mai fac constructii asa pentru ca nu le-a facut nici o reclamatie...De obicei controlul se face cand exista o reclamatie ...In rest mai slabutz cu controalele...Ceea ce nu inteleg eu e cum scapa de  receptia constructiei...???? Fara diriginte ,R.T.E ??? Aici nu mi dau seama ...Ca legea e clara.

#53
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
m-am documentat eu putin in legatura cu receptia casei .Nu se angajaza diriginte ca sa nu mai plateasca 1000 de euro pe perioada constructiei si la final plateste un 100 de euro sau 200 cel mult si isi pune viza pe hartoage un diriginte RTE.Dar in Bucuresti unde controalele sunt mai multe si unde te poate reclama orice vecin e mai safe sa angajezi un diriginte de santier care sa te reprezinte pe tine -beneficiar nestiutor in ale constructiei

Edited by maximusargento, 18 January 2013 - 19:07.


#54
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Ala care pune asa stampila e nebun 100% ..La sfarsit fara sa vezi ce au lucrat...Poi daca a executat dorel constructia si dupa 2 ani cade....Faci 10 ani inchisoare...Pentru 100e Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate