Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect
 

Subtitrari

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
comma

comma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 26.10.2005
am citit cam cat am putut pe aici pe forum dar nu prea am gasit ce imi trebuia

( nu am net la dispozitie decat ocaziona )

care e problema mea:

- folosesc winAVI convertor pentru a converti AVI sau MPEG in DVD -- un programel destul de rapid , (face transformarea in cam o ora si 40 de minute pe un calc cu proc AMD 1300, 256 SDRAM si Gef-2-MX400  -  pe calculatoare mai bune merge mai rpd)
- mai folosesc subAdjust pentru a alinia (corela) subtitrarile pe film si pentru a transforma .sub in .srt
- mai folosesc srt2sup pentru a stransforma .srt in .sup

oki .... dupa toate astea ... am un film .avi si o titrare .sup
ce tre sa fac ca sa-mi ia si titrarea cand transform .avi in DVD  cu winAVI convertor

am incercat sa pun subtitrarea .sup in acelasi folder cu avi-ul si sa le dau acelasi nume si nu am reusit


ATENTIE: eu fac transformarea doar din AVI sau MPEG in DVD  nu si invers (invers nu ma intereseaza), si vreau sa-i pun si subtitrare.

putin ajutor va rog :huh:

#2
tuca

tuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.02.2005
In primul rand nu trebuie sa transformi nici o subtitrare in srt. sau sub. , merg amandoua. Iti trebuie ffdshow -codec pentru subtitrari pe care dupa ce il instalezi urmezi calea:
start-ffdshow-video decoder configuration , in care cauti subtitles-charset-aici selectezi esteuropean-apply-ok.(asta pentru a avea diacritice si mai poti schimba si marimea )
Subtitrarea trebuie sa fie denumita exact ca filmul , ex : shaft (avi) , shaft(srt , sub) si atunci ar trebui sa ia automat subtitrarea. In partea stanga a monitorului langa ceas va trebui sa-ti apara o sageata verde curbata (vosub-in functie de celelalte codecuri folosite-recomand acemegacodecspacks )si atunci inseamna ca-ti va lua si subtitrarea.Daca apar 2 subtitrari suprapuse:clic dreapta pe sageata verde-selectezi hide subtilites. Cam atat. Succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate