Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

ordine operatii la decuplare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
nmg

nmg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 07.09.2005
Am auzit de doua variante de lucru la decuplarea semiremorcilor de capul tractor:

prima:
1. Cuplare frana de parcare pe capul tractor / semiremorca
2. Decuplare sa
3. Ridicat semiremorca pe picioare
4 . etc ...

a doua:
1. Cuplare frana de parcare pe capul tractor / semiremorca
2. Ridicat semiremorca pe picioare
3. Decuplare sa
4. etc ...

Cele doua variante difera prin faptul ca la prima intai se decupleaza saua (de la levier) si apoi se ridica remorca pe picioare iar la cea de-a doua intai se salta remorca si apoi se decupleaza.

Care ar fi varianta si ordinea corecta ?

#2
RazvanBV91

RazvanBV91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.05.2009
Prima. Gandeste-te ca daca nu decuplezi si ridici intai semiremorca se ridica si capu tractor. Deci intai decuplezi si dupaia ridici

#3
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
tragi siguranta, ridici din perne, lasi picioarele de la vagon jos, lasi putin din perne pana se desprinde cupla, mergi putin inainte, deconectezi cablurile si gata...

#4
nmg

nmg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 07.09.2005

 RazvanBV91, on 10th August 2011, 13:46, said:

Prima. Gandeste-te ca daca nu decuplezi si ridici intai semiremorca se ridica si capu tractor. Deci intai decuplezi si dupaia ridici
Asa ma gandeam si eu dar totusi am auzit mai mult de cealalta varianta ...

 coracao, on 10th August 2011, 13:47, said:

tragi siguranta, ridici din perne, lasi picioarele de la vagon jos, lasi putin din perne pana se desprinde cupla, mergi putin inainte, deconectezi cablurile si gata...

Heh, daca ai suspensie reglabila e usor dar nu sunt sigur ca o sa am parte de asa ceva :)

#5
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
apai doar nu o sa ai parte de vreun saviem...:))

#6
ginoxxx

ginoxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.06.2008
Toate camioanele au perne de aer, deci o sa poti sa salti din perne ca sa-ti fie mai usor cand lasi picioarele jos. Ai telecomanda langa scaunul soferului in stanga. Apesi butonul din mijloc de sus si dupa aia sageata in sus. Decuplezi si dupa aia dai egalizare si apesi din nou butonul de sus ca sa 'opresti' telecomanda. E indicat sa o salti putin mai mult ca nu stii cine va prelua remorca si e greu sa salti picioarele daca ai vagonul incarcat sau ai probleme cu reductorul, si nu vrei sa ai frigiderul plin cu un anume sortiment de carne...;)
Drumuri bune.

#7
danyeltrans

danyeltrans

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.03.2010
salutare . nu prea am avut timp sa intru pe forum ca nu am net in permanenta dar cea mai simpla modalitate si usoara si de siguranta de a decupla vagonul este urmatoarea .....
-se trage frana de mana la tractor,
-se lasa vagonul la maxim din perne jos  
-se trage piedica,levierul de siguranta
-se lasa picioarele jos fara a se ridica mai mult decit este nevoie,
-se decupleaza conductele de aer si cablurile electrice .
-la iesirea de sub vagon ..... se merge in fata pina ce busonul rezervorului este in coltul vagonului....
-se lasa la maxim din perne jos tractorul si se iese complet de sub vagon ..
Bafta

#8
porcius

porcius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.03.2006

 ginoxxx, on 12th August 2011, 20:49, said:

Toate camioanele au perne de aer, deci o sa poti sa salti din perne ca sa-ti fie mai usor cand lasi picioarele jos. Ai telecomanda langa scaunul soferului in stanga. Apesi butonul din mijloc de sus si dupa aia sageata in sus. Decuplezi si dupa aia dai egalizare si apesi din nou butonul de sus ca sa 'opresti' telecomanda. E indicat sa o salti putin mai mult ca nu stii cine va prelua remorca si e greu sa salti picioarele daca ai vagonul incarcat sau ai probleme cu reductorul, si nu vrei sa ai frigiderul plin cu un anume sortiment de carne...;)
Drumuri bune.

Destul de vechi topicul dar totusi mai merge un reply.

Nu toate camioanele au perne de aer pentru ca exista si pe arcuri, spre exemplu capetele 4x4 sau 6x4 etc. Stiu ca nu asta era esenta topicului dar m-am gandit ca sunt oameni care nu stiu aceste lucruri si mai bine sa nu-i inducem in eroare. Bafta ! :)

#9
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 porcius, on 16th November 2011, 21:08, said:

Stiu ca nu asta era esenta topicului dar m-am gandit ca sunt oameni care nu stiu aceste lucruri

Cand cuplati semiremorca lasati dracului tractorul jos la maxim si nu mai stergeti vaselina de pe cupla pe partea din fata a semiremorcii ca se murdaresc furtunurile si cablurile de vaselina care vaselina va pata toate hainele celor care mai umbla pe acolo!!!
Cand ridicati sau coborati picioarele semiremorcii vedeti ca manivela poate fi cuplata in doua viteze ca sa zic asa!Nu mai fortati pe viteza mare sa ridicati semiremorca pe picioare ca se strica angrenajele si nu le schimba nici dracu pana ce semiremorca va fi casata.Caz in care pentru a cupla sau decupla semiremorca va dura o vesnicie.

#10
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Iata instructiuni de cuplare si decuplare cap tractor/remora:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CfEdLsJtW_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kortana, 22 May 2012 - 18:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate