Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 

Portabilitate in doar o zi?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009
Reglementările prevăd posibilitatea schimbării într-o singură zi lucrătoare a operatorului de telecomunicații, fără renunțarea la numărul de telefon.

CE a colaborat cu statele membre pentru introducerea fără probleme a noilor prevederi și va analiza lansarea unor proceduri de infringement împotriva țărilor care nu le-au aplicat la timp.

Cele două instituții au decis ca noile prevederi să fie incluse în legislațiile naționale ale țărilor membre până pe 25 mai 2011.


http://www.mediafax....re-sunt-8280079

Edited by wii, 23 May 2011 - 19:09.


#2
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,698
  • Înscris: 10.04.2009
http://www.zf.ro/bus...romanii-8280757

Marți, 24 mai, cu doar o zi înainte de termenul limită impus de UE, proiectul de lege va intra în dezbatere la comisiile economică, juridică și de drepturile omului.

România va depăși astfel termenul limită impus de Comisia Europeană și riscă să fie subiectul unei proceduri de infringement mai ales în contextul în care Neelie Kroes, vicepreședinta Comisiei Europene responsabilă cu Agenda digitală, a amenințat că va urmări strict ce se întâmplă cu adoptarea legii: "Cetățenii și întreprinderile ar trebui să profite la maximum de oportunitățile oferite de aceste noi norme pentru a obține servicii mai competitive de telecomunicații. Voi face tot posibilul pentru a-i ajuta în acest sens. Dacă aceste drepturi nu pot fi exercitate în practică, voi lua împotriva statelor membre și a operatorilor de telecomunicații măsurile necesare pentru remedierea situației."


"ca la noi la nimenea" vorba unei replici celebre [ http://static.craiovaforum.ro/images/smilies/doh.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Lopez

Lopez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.05.2011
Great. Romania iar e coada.

#4
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Legea o baga la foc automat si se voteaza, nu-i problema.
Cu practica mai greu...

#5
Lopez

Lopez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.05.2011
Anyway e destul de important. SUnt curios in cat timp o sa se poata si la noi sa portezi un numar in 24h.

#6
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Vestea e buna, dar autoritățile naționale de reglementare sunt cele din cauza carora si acum dureaza 7-8zile. Ma indoiesc ca din 25 mai se vor misca brusc mai repede.
Vestea si mai buna este aceea ca astfel se pune presiune pe operatori sa contacteze imediat clientii ce solicita portarea, cu oferte pertinente. Dar nici aici nu vad reorganizari peste noapte a departamentelor de retention sau angajari de noi oameni doar in acest scop.

#7
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009

View Postmedley, on 23rd May 2011, 23:24, said:

Vestea e buna, dar autoritățile naționale de reglementare sunt cele din cauza carora si acum dureaza 7-8zile. Ma indoiesc ca din 25 mai se vor misca brusc mai repede.

Nu chiar din 25 pentru ca suntem romani doar insa dupa ce ne revenim din soc o sa cam fim obligati sa ne alaturam legislatiei europene.

#8
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
oricum exista niste premise clar stabilite legal la nivelul UE care specifica niste obligatii concrete ale furnizorului de servicii de voce si date

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,948
  • Înscris: 25.01.2007
7-8 zile e inca parfum, am portat zilele astea de la portocalii la rosii si a durat 13 zile.
ma gandeam ca mi-au dat termen pe foaie 13 zile maxim, si poate s-or misca mai repede, dar de unde.

#10
Lopez

Lopez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.05.2011

View Postslai, on 24th May 2011, 07:31, said:

7-8 zile e inca parfum, am portat zilele astea de la portocalii la rosii si a durat 13 zile.
ma gandeam ca mi-au dat termen pe foaie 13 zile maxim, si poate s-or misca mai repede, dar de unde.
Si 13 zile e parfum. Eu am asteptat peste o luna. Intai sunt nu stiu cate zile lucratoare in care nu se intampla nimic si dupa perioada asta incepe perioada de portare care poate avea si aia nu stiu cate zile lucratoare... Eu am fost programat fix in ultima. Am portat de la rosii la portocalii prepay.

Astept portarea in doar o zi  :thumbup:  Traiasca ue ca ii mai pune pe lenesii astia la treaba.

Edited by Lopez, 24 May 2011 - 12:18.


#11
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Mai important decat portarea in 24 ore mi se pare obligativitatea de a specifica in contract nivelul minim de servicii pe care ti le ofera.
Asta e o decizie excelelnta pentru ca, daca fac contract cu un operator si la domiciliul meu (nu e cazul meu dar e o situatie care se intalneste des) vad ca trebuie sa ma urc in pom ca sa am semnal contractul poate fi denuntat unilateral. Cu ocazia asta poate chiar vor mai incepe si ceva investitii in acoperire.

#12
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009
"Marți, 24 mai, cu doar o zi înainte de termenul limită impus de UE, proiectul de lege va intra în dezbatere la comisiile economică, juridică și de drepturile omului."


Cum aflam ce au vorbit si au hotarat astia?

Edited by wii, 24 May 2011 - 18:53.


#13
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
N-au ce "dezbate".
Sunt obligati sa adopte aceasta lege si o vor face.

Oricum, operatorii stiau ce li se pregateste. Cosmote chiar avea o reclama cu portarea "pe loc".

Edited by Mocebon, 24 May 2011 - 18:54.


#14
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009

View PostMocebon, on 24th May 2011, 19:53, said:

N-au ce "dezbate".
Sunt obligati sa adopte aceasta lege si o vor face.
De acord dar... dupa cat timp? Ca daca merg maine sa fac o portare sigur nu se rezolva tot maine.

#15
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Eu cred ca se va implementa aceasta cerinta destul de rapid.
Nu e vorba ca operatorii n-ar avea posibilitatea tehnica sa faca portarea intr-o zi, vor trebui doar sa consolideze departamentele care se ocupau cu acest lucru, sa aduca oameni.
E clar ca portarea reprezinta deja o "felie" importanta pe piata, vorbim de sute de mii de numere pe an. E nevoie de personal care sa se ocupe cum trebuie de aceste lucruri.

Edited by Mocebon, 24 May 2011 - 19:00.


#16
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
In sfarsit au dat si astia de la UE o lege buna, in folosul cetateanului, si nu doar sa-l impovareze cu taxe si impozite marite! Dar credeti ca va schimba cu ceva rata portarilor? Care vroia sa porteze, porta si pana acum, si a fost un numar destul de mare de portari la toti operatorii! Nu cred ca zicea cineva "vroiam sa portez dar nu o mai fac, ca dureaza 10 zile lucratoare", adica sa fi dat inapoi din cauza asta. Asa ca mari beneficii n-o sa aiba legea asta, IMHO.

#17
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Postbeavis03, on 23rd May 2011, 21:37, said:

Marți, 24 mai, cu doar o zi înainte de termenul limită impus de UE, proiectul de lege va intra în dezbatere la comisiile economică, juridică și de drepturile omului.

România va depăși astfel termenul limită impus de Comisia Europeană și riscă să fie subiectul unei proceduri de infringement mai ales în contextul în care Neelie Kroes, vicepreședinta Comisiei Europene responsabilă cu Agenda digitală, a amenințat că va urmări strict ce se întâmplă cu adoptarea legii: "Cetățenii și întreprinderile ar trebui să profite la maximum de oportunitățile oferite de aceste noi norme pentru a obține servicii mai competitive de telecomunicații. Voi face tot posibilul pentru a-i ajuta în acest sens.

Ce drăguț. Încă două și căutăm alți fraieri pe care să îi mințim că facem reformele secolului.

Edited by ParapantaFlavia, 24 May 2011 - 20:19.


#18
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,573
  • Înscris: 16.12.2006

View Postduculeana, on 24th May 2011, 21:08, said:

In sfarsit au dat si astia de la UE o lege buna, in folosul cetateanului, si nu doar sa-l impovareze cu taxe si impozite marite! Dar credeti ca va schimba cu ceva rata portarilor? Care vroia sa porteze, porta si pana acum, si a fost un numar destul de mare de portari la toti operatorii! Nu cred ca zicea cineva "vroiam sa portez dar nu o mai fac, ca dureaza 10 zile lucratoare", adica sa fi dat inapoi din cauza asta. Asa ca mari beneficii n-o sa aiba legea asta, IMHO.
au mai fost initiative bune, de exemplu scaderea tarifelor in roaming, atat la voce, cat si la sms si date :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate