Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Circumcizia si sectele solascripturiste!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#19
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMattachine, on 20th May 2011, 21:04, said:

minciuni sectaresti, acolo e vb. despre cu totul altceva, nu despre icoane :console:
Romani 1

23și au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare și tîrîtoare.

#20
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostMattachine, on 16th May 2011, 19:30, said:

FACEREA cap. 17

11. Să vă tăiați împrejur și acesta va fi semnul legământului dintre Mine și voi.

___________________________________________________

Dupa principiul Sola Scriptura, sectarii solascripturisti ar trebui sa se circumcida. O fac sau nu? Daca nu o fac, atunci Sola Scriptura e un mare bluf? De ce nu respecta solascripturistii Biblia?

Circumcizia este de dorit d.p.d.v. medical. Asta pt. ca higiena e mai facila si "membrul" ramine vesel si sanatos.

#21
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Postzexelica, on 18th May 2011, 17:15, said:

Sola Scriptura presupune citirea restului Scripturii si tragerea unei concluzii astfel incat ea sa nu contrazica NIMIC ALTCEVA din Scriptura.

    Faptele Apostolilor 21:21
    Dar ei au auzit despre tine că înveți pe toți Iudeii, cari trăiesc printre Neamuri, să se lepede de Moise, că le zici să nu-și taie copiii împrejur, și să nu trăiască potrivit cu obiceiurile.
  
    1 Corinteni 7:18
    Dacă cineva a fost chemat pe cînd era tăiat împrejur, să rămînă tăiat împrejur. Dacă cineva a fost chemat pe cînd era netăiat împrejur, să nu se taie împrejur.
    
    Galateni 2:3
    Nici chiar Tit, care era cu mine, măcar că era Grec, n'a fost silit să se taie împrejur,

Te-ai baga exact unde nu-ti place, stimabile: la Scriptura. Si te arzi imediat, pt ca este deosebit de usor sa gasesc versurile care te arata de idolatru murdar.
Deci daca Tit n-a fost silit sa se taie imprejur ,cum sa taiat?
De buna voie ca Timotei.
Orice concluzii ai trage,daca Dumnezeu spune sa te tai si tu nu te tai ,concluzia ta nu e corecta.
Isus a stiut ,nu degeaba a zis;Cine va desfiinta una din cele mai mici porunci.etc.
Ce-i drept voi dersfiintati poruncile mari asa ca nu sinteti asa de vinovati.

Saracul Isus cum  atrebuit sa moara ca neamurile sa poata calca Legea.
Ore daca Isus nu ar fi murit nemurile ar fi pazit Legea si asta era ceva rau in ochii lui Dumnezeu?
Altfel de ce se zice ca Isus v a scapat de jugul legii daca voi oricum nu aveati lege?
Si atunci ;De ce a murit?

View Postleoluke, on 18th May 2011, 22:26, said:

.....pt. ca scrie in NT ca circumcizia , jertfele de animale sau de mancare , sunt abrogate odata ce Jertfa lui
Hristos a fost adusa.....mai citeste si tu..... :coolspeak:
Si unde vasa zica sa abrogat circumciziunea?
Si cine si a asumat raspunderea pentru abrogare.
Ca Isus nu a avut curaj sa spuna asa ceva.
El a spus ca cine va desfiinta i se va abroga si lui dreptul de a intra acolo unde este el.
Mai ales ca el era circumcis.
Cum crezi tu ca va arata imparatia aia in care seful este circumcis si toti slujitorii lui nu.
Unde este respectul?
Nu stii ca in tara unde imparatul este cu un ochi toti slujitorii lui trebuie sa si scoata ochiul ca sa nu l faca de ris pe imparat?

#22
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostMattachine, on 20th May 2011, 21:04, said:

Deci recunosti ca nu faci dus si nici nu te speli pe dinti ca oricare solascripturist ce se respecta?  :roflmaofast:


Ia, nestiutorule :

http://www.bibliaort...hp?id=35&cap=13 :

10. Iisus i-a zis : Cel ce a făcut baie n-are nevoie să-i fie spălate decât picioarele, căci este curat tot. Și voi sunteți curați, însă nu toți.

#23
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

Quote

1 Corinteni 7:18
Dacă cineva a fost chemat pe cînd era tăiat împrejur, să rămînă tăiat împrejur. Dacă cineva a fost chemat pe cînd era netăiat împrejur, să nu se taie împrejur.

Galateni 2:3
Nici chiar Tit, care era cu mine, măcar că era Grec, n'a fost silit să se taie împrejur
Am o explicatie la cele de mai sus, insa poate ca pare cam rasista. Totusi este vorba de un fel de punte intre iudaism si crestinism.
Poate ca intentia Creatorului a fost ca natiunile sa devina ale lui, adica monoteiste, insa nu i-a vrut evrei. Sunt care sustin ca in decursul istoriei au fost evenimente in care evreii care s-au asimilat au fost ucisi. Poate ca prima manifestare a fost in 722 i.e.n. cind cele zece triburi ale neamului evreiesc au fost alungate din Tara Fagaduita. Ei pacatuisera [poate] prin aceea ca nu au vrut sa mai recunoasca Ierusalimul drept centrul religios si si-au facut un altul in regiunea Dan din nordul Israelului. Mai sunt care sustin ca uciderea evreilor in WW2 a fost pedeapsa pt. ca in Germania incepuse o asimilare masiva. Si la razboi ca la razboi. Au murit si aceia care ramasesera evrei religiosi. Poate pt. ca traditia spune ca suntem raspunzatori unul pentru faptele celuilalt.
O intimplare biblica de mai mici proportii, insa simbolica, este aceea in care ne-evreica Agar a fost alungata cu fiul ei, Ismail, in desert. Totusi Domnul i-a salvat de la moarte si iar vedem intentia LUI de pastrare in existenta a ne-evreilor.
In general spus, zisa care spune ca este greu sa fii evreu, poate ca se refera la aceea ca PEDEAPSA are doua fatzete: una crincena pentru evrei si o ata mai usoara pentru altii.
Evreilor li s-a spus sa fie "lumina". Ei au dat lumii monoteismul, insa din acel moment nu au mai intervenit si poate ca asta a si fost intentia Domnului. Ei, evreii, sunt singurii care nu practica misionarismul. Asta desi mai mult "public relations" le-ar putea fi de folos pentru a-i apara de aceia care se considera si ei monoteisti.
Cred ca un "adevarat crestin" ar trebui sa nu faca caz de acel verset din Matei: singele lui sa cada pe capul nostru si al copiilor nostri", macar pentru ca evreii nu au avut in NT un avocat al apararii. Sa fi fost aste vorbe scrise sub inspiratie divina? Nu cred si asta pentru ca acel "filtru" care ucide pe evreii asimilati, nu trebuie actionat la aceia care au decis sa nu creada ca Iisus a fost Mesia. Nostra Aetate a Papei Ioan si declaratiile Papei Benedict, absolva pe evrei de acea zisa deicidere.

#24
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postanticristul, on 3rd July 2011, 00:48, said:

Cum crezi tu ca va arata imparatia aia in care seful este circumcis si toti slujitorii lui nu.
Unde este respectul?




Caci, in Isus Hristos, nici taierea imprejur, nici netaierea imprejur n-au vreun pret, ci credinta care lucreaza prin dragoste. (Gal.5:6)

Ci iudeu este acela care este iudeu inauntru; si taiere imprejur este aceea a inimii, in duh, nu in slova; un astfel de iudeu isi scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu. (Rom.2:29)







View PostBen_Gal_1, on 6th July 2011, 07:56, said:

Nu cred si asta pentru ca acel "filtru" care ucide pe evreii asimilati, nu trebuie actionat la aceia care au decis sa nu creada ca Iisus a fost Mesia.



Pierzi vremea:


Necaz si stramtorare va veni peste orice suflet omenesc care face raul: intai peste iudeu, apoi peste grec. (Rom.2:9)

Slava, cinste si pace va veni insa peste oricine face binele: intai peste iudeu, apoi peste grec. (Rom.2:10)


11. Caci inaintea lui Dumnezeu nu se are in vedere fata omului.


Iar ca sa faci binele trebuie sa fie ca aici:


Voi pune Duhul Meu in voi si va voi face sa urmati poruncile Mele, si sa paziti, si sa impliniti legile

Mele. (Ezec.36:27)


Iar Duhul Sfant se obtine prin credinta in Hristos.



De aceea v-am spus ca veti muri in pacatele voastre; caci, daca nu credeti ca Eu sunt, veti muri in pacatele voastre." (Ioan.8:24)


Exodul 3:14  Dumnezeu a zis lui Moise: „Eu sunt Cel ce sunt.” Și a adăugat: „Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: „Cel ce Se numește „Eu sunt”, m-a trimis la voi.”

Edited by husand, 06 July 2011 - 09:19.


#25
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 6th July 2011, 09:36, said:

Iar Duhul Sfant se obtine prin credinta in Hristos.

De aceea v-am spus ca veti muri in pacatele voastre; caci, daca nu credeti ca Eu sunt, veti muri in pacatele voastre." (Ioan.8:24)


Exodul 3:14  Dumnezeu a zis lui Moise: „Eu sunt Cel ce sunt.” Și a adăugat: „Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: „Cel ce Se numește „Eu sunt”, m-a trimis la voi.”

Dacă tu folosești versetele de mai sus aplicându-le la o singură persoană .... asta spune multe despre cât de bine înțelegi Scriptura .....

Ioan vorbește despre Isus, fiul lui Dumnezeu, iar Moise scria despre Iehova (YHWH)!

Analogia aceasta nu este nici pe departe corectă, ... îmi pare rău ....

Ar fi fost suficient să citești și versetul 15 din Exodul 3, și ai fi înțeles că este o mare diferență între cel despre care vorbește Ioan și cel despre care scria Moise.

(EXODUL 3:15) . . .Apoi Dumnezeu i-a zis din nou lui Moise: „Iată ce să le spui fiilor lui Israel: «Iehova (în original YHWH), Dumnezeul strămoșilor voștri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacob, m-a trimis la voi». Acesta este numele meu pe veșnicie și prin el își vor aduce aminte de mine din generație în generație.

#26
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostMattachine, on 16th May 2011, 18:30, said:

FACEREA cap. 17

11. Să vă tăiați împrejur și acesta va fi semnul legământului dintre Mine și voi.
Ce idioțenie !!!

#27
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postgenius, on 5th February 2012, 14:15, said:

Ce idioțenie !!!
Nu a fost o idiotenie, era un semn intre evrei si Dumnezeu. Crestinii nu sunt obligati sa il practice, conform Noului Testament.

OFF: Se pare ca acest topic a fost deschis de un copil de 1 an, ori de cineva care nu a citit decat 1 cuvant din Scriptura, si anume titlul.

#28
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Postktulu22, on 5th February 2012, 13:48, said:

Nu a fost o idiotenie, era un semn intre evrei si Dumnezeu. Crestinii nu sunt obligati sa il practice, conform Noului Testament.

OFF: Se pare ca acest topic a fost deschis de un copil de 1 an, ori de cineva care nu a citit decat 1 cuvant din Scriptura, si anume titlul.
Conform N Testament crestinii nu sint obligati sa faca nimic.
Nu au un dumnezeu care sa le fi cerut ceva.
-ar pe Isus il au doar rastignt asa ca nu poarta nici o frica.
e le mai poate face daca e atirnat sus?

#29
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postktulu22, on 5th February 2012, 13:48, said:

Nu a fost o idiotenie, era un semn intre evrei si Dumnezeu. Crestinii nu sunt obligati sa il practice, conform Noului Testament.
Chiar și așa , tot o idioțenie e .

#30
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Nu va ofticati, putza taiata nu garanteaza intrarea in rai.

#31
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postgenius, on 5th February 2012, 12:15, said:

Ce idioțenie !!!
Idioțenie sau nu Iisus a fost tăiat împrejur la 8 zile.
Ulterior a fost răstignit. A murit. A înviat, iar apoi sa înălțat la cer.
"Bucățica" din penis a rămas neechivoc pe pămînt.
De aici și versetul:
Romani 3
19. Știm însă că tot ce spune Legea, spune celor ce sunt sub Lege, pentru ca orice GURĂ să fie astupată, și toată lumea să fie găsită vinovată înaintea lui Dumnezeu.

Cred că pricepi suficient!!!!

#32
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postdulgherul, on 6th February 2012, 08:40, said:

Idioțenie sau nu Iisus a fost tăiat împrejur la 8 zile.
Ulterior a fost răstignit. A murit. A înviat, iar apoi sa înălțat la cer.
"Bucățica" din penis a rămas neechivoc pe pămînt.
De aici și versetul:
Romani 3
19. Știm însă că tot ce spune Legea, spune celor ce sunt sub Lege, pentru ca orice GURĂ să fie astupată, și toată lumea să fie găsită vinovată înaintea lui Dumnezeu.

Cred că pricepi suficient!!!!
Era vorba de circumcizie in special nu de faptul ca evreul analfabet a fost taiat si i-a ramas bucatica pe pamant .
Nu am ce sa pricep . E o idiotenie !

#33
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Dupa venirea lui Y'shua nu mai exista diferente intre evrei si neamuri. Cu toate astea circumcizia e exclusa explicit, deci nu mai e obligatorie, chiar daca restul legii ramane, si chiar daca Y'shua a fost evreu si circumcis.

Edited by derbedea, 08 February 2012 - 12:34.


#34
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

circumcizia e exclusa explicit, deci nu mai e obligatorie,

Da?

Legea nu cumva are valabilitate vesnica,  ?


Este mai lesne sa treaca cerul si pamantul decat sa cada o singura frantura de slova din Lege. (Luc.16:17)


Si  era:


FACEREA cap. 17

11. Să vă tăiați împrejur și acesta va fi semnul legământului dintre Mine și voi.


Iar enuntul legi este valabil in continuare;

In El ati fost taiati imprejur, nu cu o taiere imprejur facuta de mana, ci cu taierea imprejur a lui Hristos, in

dezbracarea de trupul poftelor firii noastre pamantesti, (Col.2:11)


  In noua forma pe care o prezinta Dumnezeu.

Nu inteleg de unde invatati voi ca legea a cazut ?

Edited by husand, 09 February 2012 - 10:38.


#35
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011

View Posthusand, on 9th February 2012, 10:31, said:

Da?

Legea nu cumva are valabilitate vesnica,  ?


Este mai lesne sa treaca cerul si pamantul decat sa cada o singura frantura de slova din Lege. (Luc.16:17)


Si  era:


FACEREA cap. 17

11. Să vă tăiați împrejur și acesta va fi semnul legământului dintre Mine și voi.


Iar enuntul legi este valabil in continuare;

In El ati fost taiati imprejur, nu cu o taiere imprejur facuta de mana, ci cu taierea imprejur a lui Hristos, in

dezbracarea de trupul poftelor firii noastre pamantesti, (Col.2:11)


  In noua forma pe care o prezinta Dumnezeu.

Nu inteleg de unde invatati voi ca legea a cazut ?

Nu am zis niciodata ca legea a cazut, dimpotriva, am spus doar ca taierea preputului la barbati nu mai este obligatorie. Cine a venit taiat imprejur sa fie taiat si cine nu, sa ramana netaiat. Tu ai taiat numai ce ai vrut din ce am zis, la fel cum faceti multi cu citatele din biblie, luati doar ce va convine sau de care sa va puteti lega.

Edited by derbedea, 09 February 2012 - 12:53.


#36
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Postgenius, on 6th February 2012, 22:02, said:

Era vorba de circumcizie in special nu de faptul ca evreul analfabet a fost taiat si i-a ramas bucatica pe pamant .
Nu am ce sa pricep . E o idiotenie !
Deci ar rezulta ca Dumnezeu a fost idiot ca a cerut si Isus la fel ca sa lasat circumcis,prosteste.Ce bine ca crestinii nu respecta ce a facut Isus.
De aici rezulta ca crestinii sint mai destepti decit capul lor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate