Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Televizoare cu tuner DVB-T2

- - - - -
  • Please log in to reply
254 replies to this topic

#1
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
hai sa facem o lista cu televizoarele care se gasesc la noi pe piata si care stiu si standardul DVB-T2 !!!
acum majoritatea care sunt la vanzare au dvb-t printr-un update se poate face sa fie compatibile si cu dvb-t2?
eu am intrebat de model de tv la o reprezentanta sony si tipul de acolo habar nu avea si nici nu auzise de dvb-t2..:(.
asa ca daca stiti modele de tv cu DVB-T2 enumeratile..!!!  ps: sper ca si la noi viitoarea licitatie sa fie pe standardul DVB-T2 care e mai bun decat dvb-t

Edited by djmaxx, 14 January 2011 - 16:59.


#2
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
-In prezent, nu se comercializeaza in tara noastra  insa lucrurile se vor schimba probabil din vara/toamna care vor urma...

#3
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
daca au aparut modele de tv care stiu dvb-t2 si care se vand la noi in tara va rog postati !
cica seria es7000 si es8000 2012 de la samsung stiu si dvb-t2

#4
szjozsef

szjozsef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 22.11.2004
este putin probabil ca poti converti un TV cu tuner DVB-T intr-unul DVB-T2

#5
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Mai oamenii buni numai visati "Cai verzi pe pereti" , noi nu santem in stare sa avem un dvb-t optim ( conditii normale de emisie - receptie in Bucuresti, tara ) si voi vreti deja dvb-t2
Credeti ca asa peste noapte se poate face transferul de la un standard la altul ?
Hai sa fim realisti totusi

#6
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
- Pentru amatorii interesati de televizoare cu tuner siliconic T2/T - C recomand si linkul de mai jos :

http://geizhals.at/e...8_DVB-T2#xf_top

Edited by marluck, 02 April 2012 - 21:24.


#7
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Are cineva cumparat in Romania, TV cu DVB-T2 incorporat ? Ce model?

#8
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Philips-urile cu T sau S in coada au DVB-T2, dar nu stiu daca au aparut in Romania, si parca la Panasonic erau ceva modele de LED cu DVB-T2...

#9
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Oricum , cine cumpara un astfel de device cu tuner dvb-t2 , nu poate sa il foloseasca in prezent , cat despre viitor , acesta este in ceata
Deci nu cred ca deocamdata are rost achizitionarea unui astfel de device , poate din toamna daca...........
Pana atunci macar sa putem receptiona/vizualiza prg. tv sd/hd din actualul dvb-t , macar pe 50% din suprafata RO

#10
12341234

12341234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 20.01.2013
Daca un televizor are tuner DVB-T2, poate receptiona si DVB-T?

#11
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Daca respectivul model are doar unul dintre cele 2 standarde , NU
Daca insa le are pe amandoua ( DVB-T/T2 ) , atunci DA
Deja exista tv tunere externe pe usb DVB-C/T/T2 , insa deocamdata este valabila situatia scrisa anterior/mai sus de mine

#12
szjozsef

szjozsef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 22.11.2004
In mod normal orice tuner DVB-T2 trebuie sa fie compatibil cu precedentul stadard DVB-T

#13
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 lupull, on 14 aprilie 2013 - 07:54, said:

Oricum , cine cumpara un astfel de device cu tuner dvb-t2 , nu poate sa il foloseasca in prezent , cat despre viitor , acesta este in ceata
Deci nu cred ca deocamdata are rost achizitionarea unui astfel de device , poate din toamna daca...........
Pana atunci macar sa putem receptiona/vizualiza prg. tv sd/hd din actualul dvb-t , macar pe 50% din suprafata RO
Exceptie facand cei care sunt in apropiere de Serbia, Turcia(DX), Moldova, Ukraina.

#14
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Da , insa in acele exceptii cred ca mai indicat ar fii ca cumperi plasma/lcd/led cu tuner dvb-t2 si alte standarde de la vecinii nostri
Asa ai sanse mult mai mari sa poti receptiona/memora si respectivele prg. tv de la vecini in dvb-t2
Insa cum este vorba de ce astfel de plasme/lcd/led cu dvb-t2 s-ar gasi in comertul nostru mioritic , raman la parerea mea scisa in topicul 9
Stiu foarte bine ca romanul este obisnuit mai mult cu ''capra vecinului'' decat a lui , numai ca in aceste situatii ''caprele veciniilor'' sunt...........
Nu pot sa nu imi aduc aminte cand si pe vremea ''impuscatului'' tot cu vecinii faceam ''treaba'' , noroc ca in prezent exista dvb-c-ul/cablu analogic , fiindca cred ca in prezent daca mergem ca in trecut dvb-t-ul o sa ''moara'' sigur , la cum se misca in prezent lucrurile
Sa revin ontopic , intr-adevar astfel de tv-uri cu tunere dvb-t2 sunt valabile/folositoare doar pt. cei care locuiesc pe langa granitele tarii si stiu sigur ca pot receptiona de pe la vecini prg. tv in dvb-t2 , fiindca in restul tarii , actualul dvb-t lasa mult de dorit si nu stiu ce sanse sunt intr-un viitor apropiat sa se treaca la noul dvb-t2 si in tara

#15
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014
Poimaine e BF si mi s-a tras sarcina sa cumpar doua televizoare cu un buget de maxim 1500lei unul de 47-50 cm si unul de 80-81cm. Am cablu analogic de la RDS. Sunt nelamurit in legatura cu tunerul si cat de important este acest DVB-T2. Ma pot lipsi de el?

Edited by sirius208, 19 November 2014 - 23:41.


#16
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 sirius208, on 19 noiembrie 2014 - 23:41, said:

Poimaine e BF si mi s-a tras sarcina sa cumpar doua televizoare cu un buget de maxim 1500lei unul de 47-50 cm si unul de 80-81cm. Am cablu analogic de la RDS. Sunt nelamurit in legatura cu tunerul si cat de important este acest DVB-T2. Ma pot lipsi de el?
Ambele cu 1500lei?

#17
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014

 DIVX2006, on 20 noiembrie 2014 - 18:59, said:

Ambele cu 1500lei?
Da

#18
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

 djmaxx, on 14 ianuarie 2011 - 16:57, said:

hai sa facem o lista cu televizoarele care se gasesc la noi pe piata si care stiu si standardul DVB-T2 !!!
acum majoritatea care sunt la vanzare au dvb-t printr-un update se poate face sa fie compatibile si cu dvb-t2?
eu am intrebat de model de tv la o reprezentanta sony si tipul de acolo habar nu avea si nici nu auzise de dvb-t2..Posted Image.
asa ca daca stiti modele de tv cu DVB-T2 enumeratile..!!!  ps: sper ca si la noi viitoarea licitatie sa fie pe standardul DVB-T2 care e mai bun decat dvb-t


suntem in 2014 si noi inca nu avem dvb-t2 nici macar in teste. urat nu ma asteptam la asa ceva !!!cred ca se inventeaza dvb-t3 pana o sa avem noi dvb-t2....:(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate