Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Daca nu vezi cu un ochi, poti lua pensie de handicapat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010
Am o prietena care nu vede cu un ochi absolut deloc inca din nastere si aceasta problema nu se poate rezolva desi a fost la zeci de medici.
Precizez ca ea are 35 ani si lucreaza de la 17 ani.
Se gandea ca daca tot nu poate sa-si recapete vederea la ochiul drept, ar putea primi o pensie lunara de handicapat ?

Edited by Sunny_Days, 05 October 2010 - 12:37.


#2
Florio64

Florio64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 29.03.2010
Imi pare foarte rau de necazul prietenei tale.
Nu vreau sa te descurajez si e doar o opinie,,,, nu o sa obtina aceea pensie, la multe persoane in ultimii 5 ani carora aveau o jumatate de norma si invaliditate gradul-III le-au fost ridicat acest drept si indrumati sa munceasca in sectoare in care acuitatea vizuala nu este un impediment.
Persoana cu 4 degete amputate a fost considerata "boala oarecare".
Mai nou si premierul Boc continua cu "trierea",,, Cad cei fara pile.

#3
crystall

crystall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.02.2010
Hello, Sunny Days - ce nick dragut  :)

Adevarul e ca nu am lucrat deloc  pe aceasta chestiune, insa incerc sa iti dau niste indrumari - pe care le-as urma de  altfel si eu personal. ;)


In primul rand, nu stiu daca acest handicap chiar se incadreaza la cele pt care se primeste indemnizatie de handicap; se poate sa nu fie considerat chiar atat de "invalidant"; este insa totusi posibil.

Eu as incerca sa merg chiar la surse - un medic care stie mai multe (eventual de medicina muncii) sau la o autoritate in acest domeniu - ei stiu cel mai bine.

Pentru inceput, citeste cate ceva din legislatie - criteriile pt care se acorda grad de handicap, si ce anume:

-il gasesti si pe net:
Ordinul nr. 1992/2007 din 19/11/2007, pentru aprobarea criteriilor medico-psihosociale pe baza carora se stabileste incadrarea in grad de handicap


si gasesti si ceva documente pe site-ul Autoritatii Naționale pentru Persoanele cu Handicap:

http://www.anph.ro/

Edited by crystall, 07 October 2010 - 10:38.


#4
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010
Va multumesc frumos pentru raspunsuri, in concluzie nu cred ca are nici o sansa ca sa primeasca ceva.  :thumbdown:

Edited by adadoi, 08 October 2010 - 12:51.
offtopic


#5
crystall

crystall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.02.2010

 Sunny_Days, on 8th October 2010, 13:03, said:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri, in concluzie nu cred ca are nici o sansa ca sa primeasca ceva.  :thumbdown:

Eu zic sa citesti macar Ordinul de care am pomenit, poate totusi gasiti ceva la criterii :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate