Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Daca nu vezi cu un ochi, poti lua pensie de handicapat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010
Am o prietena care nu vede cu un ochi absolut deloc inca din nastere si aceasta problema nu se poate rezolva desi a fost la zeci de medici.
Precizez ca ea are 35 ani si lucreaza de la 17 ani.
Se gandea ca daca tot nu poate sa-si recapete vederea la ochiul drept, ar putea primi o pensie lunara de handicapat ?

Edited by Sunny_Days, 05 October 2010 - 12:37.


#2
Florio64

Florio64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 29.03.2010
Imi pare foarte rau de necazul prietenei tale.
Nu vreau sa te descurajez si e doar o opinie,,,, nu o sa obtina aceea pensie, la multe persoane in ultimii 5 ani carora aveau o jumatate de norma si invaliditate gradul-III le-au fost ridicat acest drept si indrumati sa munceasca in sectoare in care acuitatea vizuala nu este un impediment.
Persoana cu 4 degete amputate a fost considerata "boala oarecare".
Mai nou si premierul Boc continua cu "trierea",,, Cad cei fara pile.

#3
crystall

crystall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.02.2010
Hello, Sunny Days - ce nick dragut  :)

Adevarul e ca nu am lucrat deloc  pe aceasta chestiune, insa incerc sa iti dau niste indrumari - pe care le-as urma de  altfel si eu personal. ;)


In primul rand, nu stiu daca acest handicap chiar se incadreaza la cele pt care se primeste indemnizatie de handicap; se poate sa nu fie considerat chiar atat de "invalidant"; este insa totusi posibil.

Eu as incerca sa merg chiar la surse - un medic care stie mai multe (eventual de medicina muncii) sau la o autoritate in acest domeniu - ei stiu cel mai bine.

Pentru inceput, citeste cate ceva din legislatie - criteriile pt care se acorda grad de handicap, si ce anume:

-il gasesti si pe net:
Ordinul nr. 1992/2007 din 19/11/2007, pentru aprobarea criteriilor medico-psihosociale pe baza carora se stabileste incadrarea in grad de handicap


si gasesti si ceva documente pe site-ul Autoritatii Naționale pentru Persoanele cu Handicap:

http://www.anph.ro/

Edited by crystall, 07 October 2010 - 10:38.


#4
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010
Va multumesc frumos pentru raspunsuri, in concluzie nu cred ca are nici o sansa ca sa primeasca ceva.  :thumbdown:

Edited by adadoi, 08 October 2010 - 12:51.
offtopic


#5
crystall

crystall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.02.2010

 Sunny_Days, on 8th October 2010, 13:03, said:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri, in concluzie nu cred ca are nici o sansa ca sa primeasca ceva.  :thumbdown:

Eu zic sa citesti macar Ordinul de care am pomenit, poate totusi gasiti ceva la criterii :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate