Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Despre HAMSTERI

- - - - -
  • Please log in to reply
854 replies to this topic

#19
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
Endless, nu stiu cum este mai bine...

cand era mica (0-3 ani), sora mea facea baita numai in apa plata FIARTA... iar acum are sistemul imunitar varza... la prima chestie raceste... la piscina raceste, chiar daca apa este incalzita... nu spun ca eu sau altii mancam noroi si nu patim nimic, dar totusi...

#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
sistem imunitar sau nu, daca tii un animal care musca sau un ditamai ciinele de 3 ori mai mare decit copilul se pot intimpla accidente fara sa fie de vina animalul. si nu ma luati cu cit de destepti sint ciinii. daca erau asa destepti contruiau rachete si plecau pe marte sa faca agricultura, nu stateau sa le dau eu chiapi daca baga culcaturi.

#21
sersoft

sersoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.07.2004

Mosotti, on Oct 29 2004, 11:29, said:

.... daca erau asa destepti contruiau rachete si plecau pe marte sa faca agricultura, nu stateau sa le dau eu chiapi daca baga culcaturi.

<{POST_SNAPBACK}>



:surprise:

Mai spart .... la asemenea replica NO COMMENT !

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu, man, n-ai inteles. animalul e animal si citeodata nu e constient de puterile lui. el poate sa raneasca un copil jucindu-se cu el. daca spui ca esti tot timpul acolo cind se joaca copilul cu ciinele foarte bine. insa o clipa de neatentie poate duce la dezastru. asta in cazul ciinilor. soarecii aia sint pur si simplu prosti si musca orice. eu am fost muscat de un iepure cind ii dadeam morcovi, iar iepurii numai in categoria animale fioroase nu intra. cu urechiusele alea simpatice iti vine sa-i pupi tot timpul, minca-i-ar tata. ceea ce am si facut cu infractorul respectiv.

#23
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Cumpara-i o pasare. Chiar 2. Ca sa ai o grija in plus nu altceva.

#24
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
in loc sa ma lamuriti...am inteles cum e treaba cu  soarecii si alte rozatoare...da cu un canar ce ati avea impotriva?

#25
sersoft

sersoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.07.2004

Mosotti, on Oct 29 2004, 12:06, said:

nu, man, n-ai inteles. animalul e animal si citeodata nu e constient de puterile lui. el poate sa raneasca un copil jucindu-se cu el. daca spui ca esti tot timpul acolo cind se joaca copilul cu ciinele foarte bine. insa o clipa de neatentie poate duce la dezastru. asta in cazul ciinilor. soarecii aia sint pur si simplu prosti si musca orice. eu am fost muscat de un iepure cind ii dadeam morcovi, iar iepurii numai in categoria animale fioroase nu intra. cu urechiusele alea simpatice iti vine sa-i pupi tot timpul, minca-i-ar tata. ceea ce am si facut cu infractorul respectiv.

<{POST_SNAPBACK}>


Ref. la soareci: De acord. Nu-mi plac de nici o culoare si poate sunt subiectiv.

Ref. la iepuri: De acord, nu-mi plac nici astia decat cu sos de vin rosu  :naughty:  
Imi cer scuze fata celor carora le plac astfel de animale ca pet-uri.

Ref. la caini: Nu e chiar asa. Depinde de felul in care e educat cainele si de temperamentul acestuia. Intr-adevar, sunt anumiti factori care pot sa determine o reactie necontrolata a cainelui, dar un caine echilibrat si educat corespunzator nu prezinta un risc .

Animalele in care eu personal nu am incredere de nici o culoare sunt pisicile. Imi cer scuze si fata de iubitorii de pisici.

Dar ca o concluzie, indiferent ce animal o fi ala pe care i-l iei unui copil (impropriu zis ca i-l ei copilului, pentru ca el nu poate sa aiba singur grija de respectivul animal) trebuie supravegheat modul in care se joaca cu el.  Un animal nu e o jucarie. Nu trebuie sa "te joci" cu el ca si cu o papusa. Asta este cea mai frecventa gresala care se face de catre copii si chiar de adulti. De aceea copilul trebuie supravegheat si invatat cum trebuie sa se joace cu animalul respectiv, iar animalul invatat cum sa se joace cu copilul (vb la caini, nu stiu cum dreaq s-ar putea dresa si controla un soarec de-ala).

#26
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
eu nu am nimic cu pasarile... dar o sa se plictiseasca repede... pentru ca nu pote sa se joace cu ele...

eu imi dau seama ca nu vrei decat un animal mic si la "cutie" :)

#27
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002

cdan, on Oct 29 2004, 14:34, said:

in loc sa ma lamuriti...am inteles cum e treaba cu  soarecii si alte rozatoare...da cu un canar ce ati avea impotriva?

<{POST_SNAPBACK}>


Cum s-a spus si mai sus:

1. este purtator de microbi deci in 2 zile copilul este bolnav, necesitand tratamente lungi si costisitoare.
2. este periculos, daca scoate ochii copilului?
3. face mizerie, deci o grija in plus pentru parinti ....

Alte sfaturi: copilul se tine intr-o camera izolata, eliminadu-se posibilitatea de a intra in contact cu obiecte sau persoane straine.

Concluzia: NU luati animale la copii, sunt EXTREM de periculoase si nocive !!!!!!!!  :D

#28
sersoft

sersoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.07.2004
@cdan: Mai, poti sa ii iei si aligator, cum a spus cineva mai sus, atat timp cat il asiguri intr-un bazin si copilul e supravegheat si nu il lasi sa umble de nebun prin balta cu aligatorul nu e nici o problema.
Iar daca hamserii aia stau pe treaba lor intr-un loc bine definit si nu lasi copilul sa-i traga de coada, de urechi, sa-i confunde cu mingea de cauciuc sau papitoii lui de plus,  etc totul e ok.

Cu riscul de a ma repeta mai spun odata ca un animal nu e o jucarie, si a avea un animal implica anumite responsabilitati ! Iar copilul trebuie invatat treaba asta, ba chiar si unii adulti ! Atunci nu o sa -si mai bage degetele in gura hamsterilor.
Apropo. Sa sti ca si papagalii musca. Are un prieten un papagal care e mai rau decat un pitbull  :D

Edited by sersoft, 29 October 2004 - 14:10.


#29
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Sa nu-i iei pesti. Eu am facut alergie la puricii aceia uscati.  :samui:   :vampire:

#30
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Am 2 hamsteri( fetite ) acasa, cam salbatice dar....dragalase...De ceva vreme se cred in perioada de hibernare  :o si ma tot sperie ca au murit( pozitii ciudate, culcate pe spate-le trebuie un male?!? :w00t: , temperatura corpului f. scazuta, etc ). Daca le incalzesc, isi revin si totul e ok( sunt active, mananca ) pana la urmatoarea "criza"/sperietura.
  Asta ar fi prima ciudatenie din ultima vreme...Intr-o zi am vazut cum o pitilica tragea de cealalta...ca si cum ar fi confundat-o cu ceva de mancare....Tare weird!
  Acum, una dintre ele are botul umflat....arata ca un porcusor...si mai are o rana si o umflatura pe gat( pe care nu le pot examina cu atentie )...Habar n-am ce-a patit....
  Aveti idei?

#31
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
e rau ..initial am zis ca este ok ...dar de fiecare data cand era vorba de mancare se bateau .... nu rau ..dar intr-o zi, unul l-a omorat pe celalalt si a mancat si din el

#32
andria

andria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 31.05.2005
Din cate stiu eu (desi nu e o regula generala) nu e recomandat sa tii 2 hamsteri de acelasi sex in cusca. Ajung sa se bata si, da, am auzit de la un prieten ca o femela a mancat-o pe cealalta cu care era in cusca. Am avut si eu 2 hamsterite, din pacate una mi-a evadat dupa vreo 3 saptamani si nu a mai fost de gasit (probabil a coborat la explorat prin pivnita pe conductele de la baie). Am observat insa ca se harjoneau de zor si chitaiau foarte ciudat cand se bateau. Niciodata nu s-au batut pana la sange.

Oricum nici mascul+femela nu recomand, doar in caz ca ai ceva cunostinte la vreun pet shop, unde sa dai gramada de puiuti produsi :). Eu cand mi-am luat hamsteri, am intrebat-o pe vanzatoare daca imi ia puii in eventualitatea ca o sa cumpar mascul si femela. A zis ca nu, ca au distribuitorii lor.

Ideea e ca ar cam trebui separate...

#33
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005
Cam cât trăiește un hamster?

#34
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Hamsteritele mele sunt impreuna de mai mult de un an...cred ca au avut timp sa se imprieteneasca... se mai bat ele din cand in cand, dar cred ca e din  :inlove:
   Poze inca nu am cu ele, dar sunt animale de companie f. potrivite pt. cei care nu au timp sau spatiu pt. un animal mai mare...
   apropo....alte jucarii pt. hamsteri, inafara de rotita, nu sunt?

#35
O`Blonda

O`Blonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 23.08.2005
Un hamster nu ajunge la 5-6 ani:D

#36
andlpd

andlpd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 09.04.2005
Cazurie in care 2 hamsteri pot trai impreuna fara "scandaluri" sunt foarte rare. Probaibl botul umflat si ranile de pe gat sunt in urma unor batai. Oricum e recomandat sa cureti zona cu un tampon cu apa. Principalele motive pentru care se bat sunt mancarea si "teritoriul". Femelele sunt mult mai teritoriale decat baieteii si e nerecomandat sa le tii impreuna. Chiar daca sunt de un an impreuna as zice sa le separi pt ca s-ar putea ca acele batai "din dragoste" cum crezi tu  sa se sfarseasca tragic pt una din ele. Eu am incercat sa tin impreuna o femela si un mascul si nu am reusit. A trebuit sa separ acvariul in 2. Chiar si acum cand ii scot pt putin timp si ii pun impreuna incep sa se harjoneasca pt ca femela vrea "sex" iar masculul nu a ajuns inca la maturitate. (asa cred cel putin).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate