Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Configurări Slackware

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Sa pun si eu aici o intrebare. Cum fac ca in alta distributie sa am la deschiderea consolei acelasi mesaj de intampinare ca-n Slackware (ma refer la maxima gen "Don't be humble, you're not so great", etc.). Banuiesc ca trebuie modificat .bashrc, dar nu stiu cum anume, si n-as instala Slackware in Vbox sa ma inspir ... Macar pune cineva fisierul sau .bashrc din Slackware aici???

#38
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
fortune

#39
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostAlice, on 30th April 2010, 10:54, said:

fortune

Multumesc! Cum ajung acasa trec la treaba... :naughty:

#40
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Super fain fortune ăsta! Împreună cu ce mai aveam mă apropii de ce vreau de la consolă...  :worthy:

Attached Files


Edited by shogun1, 30 April 2010 - 18:34.


#41
fdc

fdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.01.2007

View Postsame75, on 18th April 2010, 23:38, said:

O sa ajute incepatorii sa nu isi faca iluzii ca daca folosesti Slackware devii vre-un mare "profesionist". Dimpotriva, in loc sa-ti faci treaba, rezolvi dependente, care ar trebui sa fie un task automat. Nu o sa inteleg niciodata placerea asta perversa de a rezolva dependente manual :)
Asa am zis si eu la inceput. Insa pe masura ce am dat peste tot felul de probleme, mai ales in legatura cu pachetele, am invatat, fara sa vreau, mult mai bine, structura Linux-ului si modul in care, unele pachete se bazeaza pe structura formata din alte pachete si libraries. Initial mi-a fost mai greu, insa acum stiu, ca, indiferent ce program as avea de instalat (chiar daca nu exista pachete pentru el si trebuie sa-l compilez din surse - lucru care, intr-adevar, nu e relevant pentru situatia Debian & Co, perntru care exista mii de pachete, insa util pentru combinatii proprii de pachete, customizare avansata, fork-uri, etc.), pana la urma tot reusesc sa ii dau de capat si sa-l fac sa functioneze. Configurarea se face exact cum au mentionat creatorii programelor respective si e, in mare parte, pe baza de fisiere text. Deci, daca am o problema de corupere de fisiere sau ceva similar, pot rescrie fisierele text din folderele /etc si ~ (avand cea mai recenta copie a lor, pastrata pentru backup). Plus ca daca am ceva dubii, in privinta configurarilor facute, pot sa caut solutii, pe internet, la problema pe care o am si sa iau in considerare solutiile prezentate pentru majoritatea distributiilor, nu doar cele pentru Slackware.
Alte distributii pot fi solutii mai rapide si mai usor de implementat. In fond, cea mai buna distributie e cea pe care o cunosti mai bine si cea care e potrivita scopului in cauza.

Slackware cred ca e cea mai buna solutie pentru situatii speciale si pentru cei care:
- vor sa inteleaga cum functioneaza Linux si sa lucreze la dezvoltarea lui
- vor un sistem in care sa ai incredere ca se poate configura si instala aproape orice pe el
- nu se  grabesc si au rabdare
- au nexoie de un sistem stabil si configurat la fix = mult mai usor de reparat, daca e cazul (de obicei, numai la update)

#42
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006

View Postx35t3, on 15th April 2010, 21:33, said:

Din ce stiu eu, cea mai mare parte a serverelor (cu Linux) de pe planeta asta ruleaza RHEL, apoi SUSE, apoi Ubuntu/Debian. Slackware nici nu stiu daca se zareste in imagine. Din ce observ eu, "expertii" de pe aici sunt mult mai destepti decat expertii de pe planeta asta...NOT.

Daca iei in calcul si serverele din retele de cartier, firmulite sau firme cu nevoi limitate, institutii scolare... atunci poate. Si asta doar cantitativ (aka - multe la numar), in nici un caz calitativ...

Quote

Slackware cred ca e cea mai buna solutie pentru situatii speciale si pentru cei care:
- vor sa inteleaga cum functioneaza Linux si sa lucreze la dezvoltarea lui
- vor un sistem in care sa ai incredere ca se poate configura si instala aproape orice pe el
- nu se grabesc si au rabdare
- au nexoie de un sistem stabil si configurat la fix = mult mai usor de reparat, daca e cazul (de obicei, numai la update)

Incearca si Gentoo - s-ar putea sa inveti mai multe. :)

Edited by AXS, 15 May 2010 - 18:19.


#43
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAXS, on 15th May 2010, 19:15, said:

Incearca si Gentoo - s-ar putea sa inveti mai multe. :)

Sau mai concret - încearcă ce vrei, atâta timp cât ai răbdare, o dată ce l-ai priceput pe unul (oricare-ar fi), te descurci fără mari impedimente și în alte distribuții.

#44
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Nu as fi asa convins. Daca vrei sa-ti setezi corect serverul s-ar putea sa ai destule batai de cap daca nu esti familiarizat filosofia distro-ului respectiv. Chiar zilele astea am migrat un server de pe gentoo pe CentOS si mi-a cam dat batai de cap pe partea de retea si ipsec (bataie de cap in sensul ca a trebuie sa ma consult destul de des cu documentatia rhel). Sigur, puteam sa fac totul in rc.local, dar in cazul asta puteam sa pun direct Slackware si dupa mine potopul :)

#45
letalangel

letalangel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.07.2008
Salutare "profesionistilor"

Eu am inceput cu zenwalk ( derivat din Slackware ) nu a durat foarte mult, imi facea ceva probleme pkg mangerul era la pamant (+ multe alte neplaceri, instabilitate totala) , dupa care m-am hotarat sa trec la slackware,  nu-mi pare rau pentru aceasta alegere, ba chiar sunt foarte fericit, desi eram foarte mult obisnuit cu "netpkg-ul" de la zenwalk, ne avand asa ceva pe slackware am inceput sa-mi fac lucrurile manual si asta ma bucura, desi uneori ma grabesc sau trebuie sa fac ceva repede, ( nu am avut probleme cu module pentru apache si ce spuneti voi mai sus, folosesc vers 13, ) Din punctu meu de vedere daca vrei sa incepi si ai foarte multa rabdare poti incerca slackware o sa intelegi lucrurile mai bine dupa cum spun si restu, din punctul meu de vedere slackware ramane "tata" linux-ului, fara dar si poate,
Acum am mai auzit si un alt nume pe acolo pe care nu am apucat sa il folosesc desi vreau sa fac asta, gentoo!

#46
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
O data cu trecerea anilor, pe masura ce numarul de servere pe care le am in custodie a inceput sa creasca, am inceput sa fiu din ce in ce mai convins ca CentOS e mai potrivit decat gentoo pentru servere (administrate remote). Gentoo e un distro foarte bun, cu un package manager foarte capabil, foarte customizabil si cu o baza de pachete impresionanta. Dar exista un mare dezavantaj, datorita sistemului rolling release pe care il foloseste, este destul de greu de intretinut. Trebuie sa nu ramai foarte in urma cu update-urile, altfel te poti trezi in situatia ca nu mai poti sa faci update fara sa-ti faci varza sistemul. Se schimba versiuni la pachete importante, se fac schimbari in portage, se fac schimbari in sistemul de init, apar conflicte intre pachete, dependente circulare si alte minuni care poti sa-ti faca viata de admin un calvar. In cateva cazuri a trebuit sa fac schimbari importante, cu riscul ca o cadere de tensiune chiar in momentul update-ului sa faca SO-ul inutilizabil.

In momentul de fata prefer gentoo doar ca desktop, dar nici asa nu e prea usor, pentru ca e nevoie uneori peste 10 ore sa instalezi un pachet mare. Daca pentru OpenOffice si Firefox exista pachete binare si nu mai pierzi timpul cu compilatul lor, pentru glibc/gcc/kernel/Xorg/KDE/Gnome nu exista o astfel de optiune.

#47
letalangel

letalangel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.07.2008

View Postsame75, on 23rd May 2010, 22:25, said:

O data cu trecerea anilor, pe masura ce numarul de servere pe care le am in custodie a inceput sa creasca, am inceput sa fiu din ce in ce mai convins ca CentOS e mai potrivit decat gentoo pentru servere (administrate remote). Gentoo e un distro foarte bun, cu un package manager foarte capabil, foarte customizabil si cu o baza de pachete impresionanta. Dar exista un mare dezavantaj, datorita sistemului rolling release pe care il foloseste, este destul de greu de intretinut. Trebuie sa nu ramai foarte in urma cu update-urile, altfel te poti trezi in situatia ca nu mai poti sa faci update fara sa-ti faci varza sistemul. Se schimba versiuni la pachete importante, se fac schimbari in portage, se fac schimbari in sistemul de init, apar conflicte intre pachete, dependente circulare si alte minuni care poti sa-ti faca viata de admin un calvar. In cateva cazuri a trebuit sa fac schimbari importante, cu riscul ca o cadere de tensiune chiar in momentul update-ului sa faca SO-ul inutilizabil.

In momentul de fata prefer gentoo doar ca desktop, dar nici asa nu e prea usor, pentru ca e nevoie uneori peste 10 ore sa instalezi un pachet mare. Daca pentru OpenOffice si Firefox exista pachete binare si nu mai pierzi timpul cu compilatul lor, pentru glibc/gcc/kernel/Xorg/KDE/Gnome nu exista o astfel de optiune.

Eu pentru remote folosesc desigur ssh, nu altceva, nu inteleg de ce gentoo nu ar fi bun la remote, :) ( depinde la ce fel de remote te referi tu acolo, eu m-am gandit la ssh) insa centos am incercat, chiar mi-a placut yum-ul ( care presupun ca e preluat de la Fedora )  insa nu am pus distributia in functioune pe vreun server care sa fie folosit zi de zi, zi zi , si tot asa, doar l-am testat putin acasa, ( pana acum Slackware e foarte foarte ok, ma minuneaza stabilitatea pe care o are, fata de zenwalk si asa mai departe, desi am ceva erori magice in cacti greu de depistat sau cel putin pentru mine,)

Btw ma faci sa ma razgandesc de la gentoo dat find faptu numa pentru updateurile alea, nu se poate seta ceva acolo sa-si ia singur ce apare si evident daca are nevoie de ceva!

#48
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Am zis "remote" in sens de "server aflat la distanta", care daca crapa e naspa, ca nu poti sa ajungi fizic la el.

La CentOS, dupa "yum update" esti foarte sigur ca OS-ul va functiona fara nici o problema si dupa reboot. La Gentoo, nu prea e cazul sa fii optimist dupa un "emerge world". Si in nici un caz nu as lasa "emerge world" sa se faca automat...

#49
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Mie pt. server imi place CentOS si Debian, pt. desktop prefer Sidux; tot un distro rolling release.

#50
letalangel

letalangel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.07.2008

View Postsame75, on 24th May 2010, 07:36, said:

Am zis "remote" in sens de "server aflat la distanta", care daca crapa e naspa, ca nu poti sa ajungi fizic la el.

La CentOS, dupa "yum update" esti foarte sigur ca OS-ul va functiona fara nici o problema si dupa reboot. La Gentoo, nu prea e cazul sa fii optimist dupa un "emerge world". Si in nici un caz nu as lasa "emerge world" sa se faca automat...

Am inteles ideea acum, o sa mai gandesc la urmatorul server la un centos 60% - 40% gentoo,
Erau niste cunoscatori de Slackware pe aici, am o problema la boot trebuie sa astept 1 minut jumate  sau sa apas enter, cum nimeni nu este langa server, nici macar nu are monitor and stuff, cum pot scapa de asteptarea acea de 1 min jumate are cineva idee? ( dupa ce a trecut 1 minut jumate in cateva secude e up, )

#51
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Cel mai probabil ai timeout mare in grub sau lilo, nu stiu ce foloseste Slackware. Pt grub, intri in /boot/grub/grub.conf si modifici valoarea timeout la 2-3 secunde. Pt lilo nu stiu cum e, banuiesc ca tot cam asa se numeste parametrul ala, te prinzi tu.

#52
letalangel

letalangel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.07.2008

View Postsame75, on 24th May 2010, 14:50, said:

Cel mai probabil ai timeout mare in grub sau lilo, nu stiu ce foloseste Slackware. Pt grub, intri in /boot/grub/grub.conf si modifici valoarea timeout la 2-3 secunde. Pt lilo nu stiu cum e, banuiesc ca tot cam asa se numeste parametrul ala, te prinzi tu.

Lilo stiu sigur ca nu am,
iar in /boot/ nu gasesc grub-ul, :)

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La lilo modifici timeout la X secunde ca si la grub doar ca apoi trebuie rulat lilo ca sa se instaleze iar sau sa citeasca configul, altfel degeaba mofici in config ca nu citeste de fiecare data din el. Parca slack folosea lilo, nu mai stiu. Cele 90 de secunde se pot datora si unei probleme, incompatibilitate in Bios cu kernelul de linux, asta daca placa de baza este cu chipset intel. Se verifica in log-uri mesaje legate de BIOS error sau ceva asemanator sau ACPI,nu mai stiu exact, daca apar astfel de mesaje problema este de nerezolvat pana nu rezolva intel toata treaba. Insa e posibil sa fie timeout-ul mare de pleaca asa greu sistemul.

#54
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
E posibil ca in /boot sa nu gasesti grub-ul daca /boot este pe partitie separata si nu se monteaza automat la boot.

Nu cred ca e o problema hardware, altfel boot-ul nu ar fi "accelerat" cand apasa enter. E adevarat, nici nu ne-a dat detalii suficiente.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate