Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Salate

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Am inceput sa mananc mai multe salate, dar de la un timp am ramas fara variante si se repeta... Aveti niste retete de salate (cu orice)? sa fie ingredientele cat de cat naturale...

#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
eu am facut ieri varza+rosii... a iesit excelent, daca mai ai si cascaval prin razatoarea mica(dar nu prea mult) e si mai bine

#3
bulina

bulina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.06.2005
Pot sa-ti sugerez cateva variante care-mi plac mie.
1. O salata asemanatoare cu cea greceasca - rosii, ardei, castraveti, ceapa, masline, branza feta(telemea), taiat cubulete, sare, ulei (de masline), zeama de lamaie. Eu mai adaug si crutoane de paine prajita.

2. Varza rasa, telina rasa, gulie rasa. morcov ras, sare, piper si maioneza.

3. Salata orientala - cartofi fierti, ou fiert, ceapa, masline, maioneza

4. Salata cu de toate - rosii, ardei, castraveti, ceapa, salata verde, porumb, masline, branza, ou fiert

5 Tzatziki - iaurt, castravete decojit si ras (scurs de zeama), usturoi pisat, sare, piper. Eu adaug putin ulei, marar. Se poate manca cu paine prajita sau cu cartofi fierti, prajiti, copti, cu carne etc.

6 Ardei copti decojiti, taiati marunt si frecati cu crema de hrean

7 Salata de sfecla rosie cu hrean

8 Salata asemanatoare salatei boeuf, dar pui ciuperci in loc de carne.

9 Salata de ciuperci cu usturoi - ciuperci calite, usturoi, patrunjel, maioneza.

Astea sunt cateva din cele incercate si care-mi plac ff mult. Mai am si altele, dar fiindca nu le-am incercat inca nu le-am mai scris.  Sper ca te-am ajutat cat de cat.

Apropo de salate, daca stie cineva retete pt salate cum se mananca la Springtime, poate le scrie aici. M-ar interesa cele de fasole, orez, paste si altele daca-s mai deosebite.

#4
Angelique

Angelique

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.06.2005
Salata de paste: se fierb 150 gr paste fainoase (melcisori). Dupa ce se racesc se adauga masline fara samburi, ton, rosii taiate cubulete, sare, piper. Poti pune si un varf de cutit de coriandru, castravete (dupa preferinta).

Pofta buna

:o

#5
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

Angelique, on Jun 11 2005, 21:09, said:

Salata de paste: se fierb 150 gr paste fainoase (melcisori). Dupa ce se racesc se adauga masline fara samburi, ton, rosii taiate cubulete, sare, piper. Poti pune si un varf de cutit de coriandru, castravete (dupa preferinta).

Pofta buna

:o

<{POST_SNAPBACK}>

chiar ma gandeam la ceva cu paste  :coolspeak:

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
1. shunca taiata cubuletze, masline negre, varza rasa, swiss cheese taiata cubuletze sau rasa.
2. piept de pui fiert/fript taiat cubuletze, salata (de salata) roshii dinalea mici, cashcaval ras... merg shi masline.

sunt multe. eu (nevasta) in general "imi fac" salate d'astea seara daca ma trazneshte foamea pe acasa shi n'am timp de altele.

imaginatzia insa e necesara. dar ca regula generala, baga verdele + ceva carnitza + masline shi ceva branzica shi n'ai cum greshi. potzi sa incerci diverse feluri de masline, diverse carnuri, diverse branzeturi si combinatziile pot fi nesfarshite.

eu uneori mai arunc mandarine in salata, feliutze mici... merg extrem de bine... sau feliutze de mar...

potzi sa razi morcov + mar si sa'l amesteci cu branza rasa. nu e salata dar potzi sa pui asta langa o carne sarata de exemplu... + verde shi hop salata.

#7
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
@ arty,  ce le ai cu gatitul, stii mai multe  decit mine..

Edited by toyomi, 14 June 2005 - 11:40.


#8
Mina

Mina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 29.04.2005

bulina, on Jun 10 2005, 18:24, said:

8 Salata asemanatoare salatei boeuf, dar pui ciuperci in loc de carne.

<{POST_SNAPBACK}>


Sar'mana,uite la faza cu ciupercile nu m-am gandit.O sa incerc shi eu... :worthy:

#9
Mina

Mina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 29.04.2005
Am shi eu 1 propunere de salata:
Salata de icre fals
1 ceasca grish,1 galbenus,1ceasca ulei,2 cepe,sare,sare lamaie,boia de ardei(facultativ)

Se pune apa sa dea in clocot,se adauga ,in ploaie,grishul shi se amesteca pana se umfla.Se da la rece. Se adauga putin cate putin ulei,frecandu-se cu lingura de lemn.La sfarsit, se adauga ceapa taiata marunt,sarea shi sarea de lamaie.

Mentionez ca mie imi iese super buna  :rolleyes: ,am facut acu' 2 ani ,de ziua mea,shi a mancat lumea de-a rupt.  :peacefingers:

#10
Motz

Motz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 19.05.2005
Una care nu suna prea bine dar e buna rau:
- ceapa multa taiata solzisori, frecata bine cu sare, zahar si lamaie/otet. se lasa cateva ore, chiar peste noapre si se scurge zeama din ea.
- 2 conserve de peste in ulei, se scurge bine uleiul.
- maioneza
- sare, piper si lamaie daca mai e cazul.
Se amesteca ceapa cu pestele si se adauga maioneza, sarea si piperul dupa gust.
Maninci a prost si dupa-aia te vaiti de ficat. :D

Edited by Motz, 14 June 2005 - 20:31.


#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

toyomi, on Jun 14 2005, 02:31, said:

@ arty,  ce le ai cu gatitul, stii mai multe  decit mine..

<{POST_SNAPBACK}>

nevoia = cel mai bun profesor.

#12
datace

datace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 26.04.2005
1 cutie porumb fiert;
1 cutie ananas (taiati ananasul cat mai marunt si scurgeti sucul);
200g - 250 g sunca de Praga;
2 linguri maioneza;
Amestecati le!

#13
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

datace, on Jun 15 2005, 12:42, said:

1 cutie porumb fiert;
1 cutie ananas (taiati ananasul cat mai marunt si scurgeti sucul);
200g - 250 g sunca de Praga;
2 linguri maioneza;
Amestecati le!

<{POST_SNAPBACK}>

ananas cu sunca?  :confuzzled:

#14
datace

datace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 26.04.2005
Da ananas cu sunca e si la Spring Time de 100 de ani o fac aia...(arabi inputiti!) De aia avem bucatarie asa saraca ca nu facem combinatii.
Hai inca una da e cu usturoi:

1 cutie fasole pastai
+
mudei
+
ulei masline
+
patrunjel

#15
shpitzu

shpitzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.08.2005
una ieftina: ceapa solzisori, bulion cat sa cuprinda ceapa si inca putin,masline, ulei, sare....

#16
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
o conserva cu ton, o conserva cu porumb, 2-3 linguri cu maioneza, putin ulei de masline siiiiiii... pofta mare!!!!!!
e super bun!
:kisstogether:

#17
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Salata de ton

O punga porumb, 2 conserve de ton maruntit, un morcov mare ras, 3,4 oua fierte si rase pe razatoarea mica, ceapa. Se leaga totul cu un sos de maioneza si smantana. E super !!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate