Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Avantgarden 3

- - - - -
  • Please log in to reply
1116 replies to this topic

#1099
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
Ma poate ajuta cineva cu o copie a unui contract?
Vreau sa achizitionez un apart.cu 2 camere in Av3, dar nu inainte de a studia in deaproape contractul!!
Nefiind din bv.imi e greu sa ma deplasez 300 km doar ptr a citi contractul.
Multumesc anticipat!

Edited by dann778, 09 February 2017 - 19:00.


#1100
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 03.08.2010
Salut! As vrea in viitorul apropiat sa cumpăr o garsoniera sau un ap cu 2 camere in complex. Nu locuiesc in Bv, am citit thread-ul, si as mai vrea ceva feedback de la cei care locuiti deja acolo, păreri, nemultumiri mai ales, etc.. Multumesc anticipat!

#1101
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
știe cineva care este stadiul lucrărilor? am primit deja invitația de a alege gresia și faianța și de aceea presupun că sunt destul de avansați...

#1102
horitecu

horitecu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.01.2015

View Postpetpetruta, on 07 decembrie 2015 - 13:19, said:

Buna ziua tuturor! Am vazut ca a mai ridicat cineva problema asta, dar parca as vrea si eu ceva sfaturi: ma gandeam sa fac un antecontract pentru un apartament in noul ansamblu Maurer Residence din Tractorul. Mi-a placut amplasarea si cred ca m-as incadra cu banii pentru un apartament de trei camere de 66 mp. Insa a intervenit povestea cu DNA-ul despre care am citit si in presa online, si pe forumul Avantgarden de aici, de pe Softpedia. Zvonurile zic ca situatia e destul de incurcata (ca l-ar fi ridicat DNA-ul la sapte dimineata de acasa pe Simon Maurer si l-ar fi tinut peste 10 ore la audieri) si ca mai dureaza cateva luni pana o sa se hotarasca intr-un fel. In conditiile astea, parca nu m-as aventura sa dau banii de avans, pentru ca as vrea sa platesc mai mult de prima data si nu stiu sigur daca merita riscul. I-am intrebat si pe cei care au mai cumparat prin zona, la alti dezvoltatori, ce au mai auzit despre povestea asta, ca vestea merge, nu sta pe loc si de cele mai multe ori, auzi adevarul de la concurenta, nu de la sursa! Posted Image
Mi-am adus aminte de asta, ca tot se intreba cineva pe forumul de la Maurer Residence cum e treaba cu intarzierile la noul proiect si era cam neincrezator. Oricum, la noi nu au fost niciodata intarzierile care sunt acum in Tractorul :(

#1103
ioanraspopitul

ioanraspopitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.11.2015
Pe asta banuiesc ca o stiati, deja :

Quote

Foarte mulți locuitori din cartierul Avantgarden3 se plâng că au parte de un adevărat calvar în perioada iernii, din cauza calității îndoielnice, cel puțin, a modului în care au fost construite blocurile.
...
În acest context, locatarii se plâng că mult promisa calitate nemțească pentru blocurile din acest cartier este o reclama falsă, pentru că lucrurile stau cu totul şi cu totul altfel.
...
O altă problemă pe care au comentat-o oamenii pe reţelele de socializare este aceea că ei nu au contracte individuale cu Compania Apa sau cu Electrica, ci tot cu administraţia firmei care a construit cartierul Avantgarden3.
...
Oamenii se mai plâng că li se percepe o taxă pentru plata unor paznici, care sunt de decor, pentru că vin rromii şi le fură rufele de pe sârmă celor de la parter, iar uneori intră și în blocuri şi se trezesc cu ei la uşă…
Am semnalat această problemă încă din 2012!
Newsbv.ro a prezentat problema termopanelor din  cartierul Avantgarden în 2012. Se pare că situaţia nu s-a schimbat cu nimic.
de aici : http://newsbv.ro/201...in-avantgarden/

#1104
ioanraspopitul

ioanraspopitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.11.2015
Eu vreau doar sa trag un semnal de alarama, ca oamenii sa deschida bine ochii si sa stie cu cine au de-a face! Sa caste ochii si sa nu deschida buzunarul in fata unuia care se da cinstit si credincios si, in realitate, e doar un impostor care face parada de corectitudine, dar in realitate e dispus sa dea spagi ca sa isi vada linistiti de afaceri. Ma refer la Simon Maurer, care e acum cercetat de procurorii DNA pentru Avantgarden. Ancheta inca nu s-a finalizat, dar nu mai e mult.

#1105
petpetruta

petpetruta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.12.2015

View Postioanraspopitul, on 30 aprilie 2017 - 09:44, said:

Eu vreau doar sa trag un semnal de alarama, ca oamenii sa deschida bine ochii si sa stie cu cine au de-a face! Sa caste ochii si sa nu deschida buzunarul in fata unuia care se da cinstit si credincios si, in realitate, e doar un impostor care face parada de corectitudine, dar in realitate e dispus sa dea spagi ca sa isi vada linistiti de afaceri. Ma refer la Simon Maurer, care e acum cercetat de procurorii DNA pentru Avantgarden. Ancheta inca nu s-a finalizat, dar nu mai e mult.
Ma bucur ca mai e cineva sa le deschida ochii oamenilor. Da, la inceput ma interesa si pe mine un apartament in ansamblul nou Tractorul, insa nu am avut incredere la momentul respectiv sa fac pasul asta si se pare ca nu am facut o greseala foarte mare. Altfel, acuma ma numaram si eu printre cei care stateau cu sufletul la gura si asteapta finalizarea primului bloc de cateva luni bune.
Nu stiu daca intarzierea are legatura cu ancheta de la DNA dar acum m-am convins ca oamenii lui Maurer nu fac decat sa vanda vise si sperante frumos ambalate oamenilor de buna credinta, cu scopul de a-i stoarce de bani!

#1106
ioanraspopitul

ioanraspopitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.11.2015

View Postpetpetruta, on 03 mai 2017 - 19:14, said:

Ma bucur ca mai e cineva sa le deschida ochii oamenilor. Da, la inceput ma interesa si pe mine un apartament in ansamblul nou Tractorul, insa nu am avut incredere la momentul respectiv sa fac pasul asta si se pare ca nu am facut o greseala foarte mare. Altfel, acuma ma numaram si eu printre cei care stateau cu sufletul la gura si asteapta finalizarea primului bloc de cateva luni bune.
Nu stiu daca intarzierea are legatura cu ancheta de la DNA dar acum m-am convins ca oamenii lui Maurer nu fac decat sa vanda vise si sperante frumos ambalate oamenilor de buna credinta, cu scopul de a-i stoarce de bani!
Uite de asta scriu eu, ca poate daca vede cineva de la trust criticile astea, se simte si face ceva pentru oamenii care nu au nici o vina si care au investit bani si incredere!
Din pacate, au investit in cine nu merita! In Simon Maurer care isi bate joc de visele lor, le ofera asa zisa calitate germana cu materiale ieftine si finisaje la pret redus, dar la preturi de Germania! Iar daca oamenii vor ceva mai bun pentru casa lor, trebuie sa plateasca in plus si sa scoata din buzunar ultimul banut  si pentru materiale, si pentru manopera! De parca nu i-ar ajunge ca profita de faptul ca omul nu are sa dea banul jos, in avans, pe incredere, cu un an inainte sa se mute in casa, iar Maurer sa construiasca cu banii de la oameni. Iar cei care apeleaza la credite trebuie sa dea in plus la greu! Si asta ca sa se imbogateasca unul pe care il cerceteaza DNA pentru afaceri necurate!

#1107
cocoapineapple

cocoapineapple

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.07.2015

View PostRianaPana, on 04 august 2015 - 19:48, said:

Ridicarea masinilor a devenit interzisa. Politia vine la fata locului, ii pune o instiintare la parbriz sa se prezinte la sectie si-l amendeaza, Nu se mai ridica masini.
Asta daca vine politia. Ca sa aduci un politist, trebuie sa mergi tu la sectie si sa-l tragi dupa tine. Se pare ca politistii nu inteleg deloc cum este treaba cu proprietatea privata. Pe politistul care raspunsese la telefon, ca sa-l fac sa inteleaga despre ce este vorba, a trebuit sa-l intreb ce face el in cazul in care eu parchez masina in curtea lui? Saracul tot nu a inteles si a dat-o inainte cu administratia si cu primaria. Eu insistam ca cei de la primarie si administratie mi-au comunicat ca nu este treaba lor, ...si l-am mai intrebat o data, ce-o sa faca daca nu iau masina din gradina lui...  pana la urma am lasat-o balta, mi-am dat seama ca nu-l puteam face sa inteleaga. Pana la urma tot bidonul cu pietre sau apa am vazut ca este sfant. Blocatoarele in maxim un an sunt distruse de cei care le calca cu rotile. Poti sa vopsesti si iarba ca tot parcheaza.
Alt locatar se plangea ca a primit el amenda pentru ca blocase pe cineva care parcase pe locul lui, iar acea persoana a plecat bine mersi fara amenda.

#1108
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Nu știu cu ce polițist ai vorbit dar dacă ii spui despre tulburare de posesie ar trebui sa priceapă imediat. Comparația ta cu parcatul la el în curte e alta infracțiune.

Iar cel care a blocat și-a luat amenda exact pt tulburare de posesie.

Dacă îți faci blocator tip țeavă ala moarte nu are.

Edited by lord hades, 15 September 2017 - 09:11.


#1109
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
s-a început recepția apartamentelor din Avantgarden 3. cineva pe-aici care are locuință noile blocuri?

#1110
bondus

bondus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.06.2009
Salutare,

In B45 astept eu receptia. In ante-contract a fost data de finalizare 31 mai 2018, dar nu am fost anuntat inca..Ceilalti?

#1111
danilo200

danilo200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.10.2013
Stie cineva de ce s -au oprit lucrarile la B54 ( nu exista autorizatie de constructie) asa am auzit .Initial trebuia predat in Decembrie 2018 , apoi  amanare de 6 luni  in Iunie 2019 .
Dar cred ca nici in Octombrie 2019 nu va fii gata. Foarte incet se misca faza 4 . Deci mare atentie, se pare ca visul frumos Avantgarden faza 4 , incepe sa devina cosmar cel putin pt mine .


#1112
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
La cite probleme are maurer, nu cred ca-i chiar de mirare.

#1113
nanumihai84

nanumihai84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2012
Am creat un ONG de cartier, pentru cine este interesat poate vizita site-ul http://avantgarden-bartolomeu.ro/ sau pagina de facebook https://www.facebook...ardenbartolomeu

#1114
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
"Mă uitam la ce schemă mișto e Avantgarden: au făcut X blocuri, le-au vândut, după care au mai turnat unele lângă. Le-au vândut și pe alea, au mai stat un pic, au mai turnat altele lângă. Acum sunt la a treia fază și ăia care cumpără în ultimele blocuri, cu gândul la priveliște și alte glume din astea cred că lor nu li se va întâmpla. Adorabili."

https://zoso.ro/3-imobiliare/

Edited by leusteanul, 28 June 2021 - 15:32.


#1115
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012
Eu nu m-aș lua după nenea ăla...

#1116
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Ha ha! AVG3 e mult peste multe mizerii construite in ultimii ani. Toată lumea visează priveliști dar niciunul nu e dispus să plătească pentru asta.

Dr mamutii urbanului vad ca nu obiecteaza nimeni. Despre isaran numai de bine...

În schimb inițiativa ONG avantgarden bartolomeu e de apreciat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate