Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Pica conectiunea PPPoE la 5 minute

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003
Buna seara. Seara mai ales, dupa ora 5, pica conectiunea PPPoE o data la 5 minute. Se intampla de vreo 5 zile treaba asta. Windows Vista e actualizat la zi, cu licenta, Avira e si el cu licenta, deci nu se pune problema de virusi. Ce ar putea fi ?

#2
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Problema de la ei. Si eu am avut problema asta cand m-au trecut pe fibra, se deconecta in nestire. Suna la rel. clenti si semnaleaza-le problema.

#3
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003
Multumesc de raspuns. Maine am sa sun la suport tehnic. Pana acum a mers perfect. Sunt curios daca problema se poate rezolva pe loc.

#4
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003
Si problema nu s-a rezolvat. Imi pica la 10 minute. Cica au schimbat switch si mai stiu eu ce. Ca placa mea de retea e de vina. E o placa Nvidia integrata pe placa de baza si are 1 Gb/s. Sa fie asta problema ?

#5
majordomo

majordomo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.01.2007

 OClaudiu, on May 2 2009, 18:38, said:

Si problema nu s-a rezolvat. Imi pica la 10 minute. Cica au schimbat switch si mai stiu eu ce. Ca placa mea de retea e de vina. E o placa Nvidia integrata pe placa de baza si are 1 Gb/s. Sa fie asta problema ?

placa mea nvidia integrata pe asus tot asa face... am pus una pe pci  :mellow:

#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 majordomo, on May 2 2009, 19:01, said:

placa mea nvidia integrata pe asus tot asa face... am pus una pe pci  :mellow:
lo...si eu am schimbat-o :) tot asus am + realtek pe PCI

Edited by easy90rider, 02 May 2009 - 18:51.


#7
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003
Am pus si laptop si tot la fel face. Mai pot rezolva ceva ?

#8
blu3lion

blu3lion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.07.2007
Eu am router si n-am nicio problema. Nici n-am observat ca si la mine se intampla chestia asta. Astazi m-am uitat la logul conectarilor si imi arata peste 100 de conectari pe zi. Am selectat o zi oarecare si am vazut ca se intrerupe la 5 minute si 6 secunde exact. Oricum nu ma deranjeaza, router-ul se conecteaza automat.  :)

#9
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003
Da, si daca esti intr-un joc online sau la o legatura pe server, ce faci :) ?

#10
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Setati manual viteza la placile de retea pe 10Mbs Half Duplex.
Verificati daca se mai deconecteaza.

La cei cu router-e sa fie trecut Idle Time =0 (zero) si Always Connect.

#11
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 OClaudiu, on May 2 2009, 18:38, said:

Si problema nu s-a rezolvat. Imi pica la 10 minute. Cica au schimbat switch si mai stiu eu ce. Ca placa mea de retea e de vina. E o placa Nvidia integrata pe placa de baza si are 1 Gb/s. Sa fie asta problema ?

 blu3lion, on May 2 2009, 22:47, said:

Eu am router si n-am nicio problema. Nici n-am observat ca si la mine se intampla chestia asta. Astazi m-am uitat la logul conectarilor si imi arata peste 100 de conectari pe zi. Am selectat o zi oarecare si am vazut ca se intrerupe la 5 minute si 6 secunde exact. Oricum nu ma deranjeaza, router-ul se conecteaza automat.  :)
Probabil 1-3 computere virusate in retea care fac flood si pun in cap switch-urile. Scria si pe computer games pe undeva despre asta. Depune plangere in continuare ca sa ajunga la tehnic "mai sus". Problema este in orice caz vizibila in log-uri.

p.s. parca erau programe de "dial-up" pppoe care stiau mai multe, inclusiv sa faca reconnect automat.

Edited by Blackhawk, 03 May 2009 - 07:39.


#12
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003
Nu mai pot intra nici pe Yahoo. Am dat disable la firewall si tot. La fel e si pe laptop. Nu am router. Viteza a scazut drastic la 300 K/s. Cred ca o fi firul cu probleme.
Daca incep sa fac trafic, pica conectiunea in 2 minute.

Edited by OClaudiu, 03 May 2009 - 09:58.


#13
halford

halford

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.09.2006
pppoe trimite niste pachete de control (verifica daca conexiunea este sau nu "in pricioare") daca nu o inchide si deschide una noua. S-ar putea sa fie un concentrator mai slab (care sa nu trimita la timp pachete de control ppp) dar totusi internetul sa functioneze bine bine odata deschis. Incearca totusi cu o noua placa de retea ca sa stai linistit. Am placa nvidia integrata pe asus si merge ok.

#14
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003
Problema este ca am testat si pe laptop conectiunea si exact aceeasi problema am. Ciudat este ca in intervalul orar 12 - 15, pica foarte rar sau deloc. Dupa ora 15 pica in draci. Ceilalti clienti din bloc nu au probleme. Cum de mi se intampla doar mie :) ? Si inca ceva : de aseara pana azi pe la 12, nu mergea messenger, nimic. Numai browsing. Deci ?

Edited by OClaudiu, 03 May 2009 - 12:25.


#15
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
in cazul in care nu-i va pasa nimanui sa-ti rezolve problema, ceea ce este f probabil, vezi ca poti cere adresele unde te poti duce in audienta la "cineva mai mare, cel putin in Bucuresti asa e. Din nou "placa ori PC-ul dvs sunt de vina", astea sunt chestii grave din parte operatorilor, punand oamenii sa-si piarda timpul cu reinstalari de windows ori mai stiu eu ce fara rost

Edited by bubu™, 06 May 2009 - 23:48.


#16
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 20.08.2004

 OClaudiu, on May 3 2009, 10:50, said:

...Daca incep sa fac trafic, pica conectiunea in 2 minute.
am patit mai demult asa. era o problema hardware de la ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate