Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 

Constructie ilegala pe domeniul public

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1 răspuns la acest subiect

#1
vdragos

vdragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 34
  • Înscris: 06.05.2008
Buna ziua.

Am un apartament intr-o cladire aflata in constructie.

In fata ei (cam la 3-5 m) jumate pe domeniul public (din cate stiu ar urma sa fie un trotuar pe acolo) si jumate pe terenul dezvoltatorului , diversi minoritari au construit in timp 3 mici cladiri (una din caramida, 2 din prefabricate). Nu au autorizatie de constructie, nu sunt proprietari pe teren...

Dezvoltatorul nu s-a prea agitat (a facut niste sesizari anemice) desi o parte din teren (cateva zeci de m2) sunt ai lui...si am motive sa cred ca o sa lase treaba asa cum este. contractual nu are obligatia sa ne vanda acel teren, dar ni se dadusera asigurari verbale ca situatia se va remedia.
Oricum, jumate din terenul ocupat de minoritari e terenul primariei (domeniu public al Primariei Bucuresti, aflat in administrarea Primariei de sector).
De la primarie s-au dat catre dezvoltator niste raspunsuri neoficiale cum ca sunt oameni amarati, iar raspunsurile oficiale au fost foarte evazive (de genul o sa studiem problema si o sa aplicam legile in vigoare)

Situatia treneaza de mai mult de 1 an.


Ce pot sa fac eu (si vecinii mei) din punct de vedere legal, ca aceasta situatie sa se rezolve cat mai repede si curat ?

Multumesc.

Si cu ce pot sa amenint :
- dezvoltatorul
- Primaria Buc (proprietar pe o parte de teren)
- Primaria sector (Administrator teren)
- Inspectoratul in constructii
Pot sa-i amenint ca-i dau in judecata pt ca nu-si fac treaba ?

#2
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.757
  • Înscris: 17.01.2009

View Postvdragos, on Feb 11 2009, 14:23, said:

Si cu ce pot sa amenint :
- dezvoltatorul
- Primaria Buc (proprietar pe o parte de teren)
- Primaria sector (Administrator teren)
- Inspectoratul in constructii
Pot sa-i amenint ca-i dau in judecata pt ca nu-si fac treaba ?
:OK: Presa. Amenintarea cu 0TV-u merge mereu...(da` cei de la primarie trebe amenintati)
ON: Cred ca pot fi chemati in instanta pentru incalcarea proprietatii. Si poti sa-i dai in judecata, dar tu ai un cutit si ei un AK-47. Cred ca stiu cine castiga...
OFF: Fa rost de-o fumigena, doua si arunca-le in cocioabe.
Da` cu biciu! :thumbup:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate