Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Conexiunea prin cable link merge greu...

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006
Buna ziua,
Am contract cable link cu RDS si conexiunea la internet se face greu in ultimele doua luni.
Locuiesc in Bucuresti, zona soseaua Berceni.

De obicei, in trecut, cand faceam "click" pe conectare RDS wan miniport (PPOOE) calculatorul se conecta imediat la net si puteam sa "navighez".

In ultimele doua luni conexiunea prin PPPOE se face greu - (redial)  si, in plus, in timp ce navighez se "rupe" conexiunea si trebuie sa ma reconectez.
De asemenea, cand sunt cuplat la rds si vreau sa-mi vad mailurile aferente contului de la RDS, primesc un mesaj de tipul - traducere libera " serverul de mail de la rds v-a deconectat"...Dupa cateva deconectari si reconectari la rds serverul de la RDS imi arata mailurile.

Aveti si voi asemenea probleme?
Am trimis un mail asemanator la rds dar nu am primit nici un raspuns...

Acum sunt conectat...am facut click pe preview acest post dar conexiunea la net iarasi nu merge...Firefox zice: "conexiunea cu serverul a fost reinitializata"....De asemenea nu merge nici Google chrome.
O sa ma deconectez...si o sa revin cu aceasta tema...cand o merge RDS ul.

----
Dupa vreo 30 de min de incercari de conectare la RDS se pare ca am o conexiune stabila si o sa pot trimite acest new topic...
-----


De fapt nu stiu daca problemele de conectare la net provin din PC-ul meu sau din reteaua RDS...

#2
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Ce sa-ti zicem. Sa vina unul cu laptopul la tine si sa testeze.. nu e greu.

#3
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Oricum, tu ai Fiber Link nu Cable Link, din cate am inteles din post.

#4
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005
Si eu am avut in ultimile 2 saptamani probleme cu net-ul. se pare ca au schimbat nu stiu ce servere...

Bine, in nota de nesmitire crasa care caracterizeaza RDS. Nu anuntam pe nimeni nimic, decat post-mortem. Asta ca nu cumva sa fie obligati sa scada din abonament perioada in care nu au fost capabili sa asigure serviciul.

#5
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

View PostBlackhawk, on Dec 10 2008, 01:18, said:

Ce sa-ti zicem. Sa vina unul cu laptopul la tine si sa testeze.. nu e greu.


Nu este cazul, aici am un laptop si un desktop si amandoua se comporta la fel cand cade netul de la rds.
Nu am router ci conectez pe rand laptopul sau desktopul la priza de net rds.
Setarile conexiunilor la net sunt ok - navighez pe net vreo 8-9 ani de pe vremea lui "dial-up".

Practic in taskbar, langa ceas, apare iconul cu cele doua monitoare care "clipesc" cand merge conexiunea ok.
Cand se rupe conexiunea de la rds, iconul nu mai clipeste si nici nu pot sa m-ai navighez pe net sau sa am acces la serverul rds de mail.
Atunci ma disconect-ez de la rds si incerc sa ma reconectez...uneori conexinea se stabileste imediat alte ori nu.
---------
IN PLUS ...tot in ultimul timp...am probleme si cu primirea e-mail-urilor la cele doua conturi de mail care le am la rds.

Email-urile trimise catre conturile mele de mail de la rds de corespondentii care folosesc alte servere de mail (din tara sau din strainatate) ajung uneori cu o intarziere mare - maxim a fost dupa vreo 10 ore!. Primesc telefoane de la corespondenti care imi zic ca mi-au trimis mail cu ore in urma iar eu nu l-am primit. Nu stiu pe unde se "pitesc" mailurile in serverele de la rds de ajung la mine - destinatie dupa 10 ore.
Am observat ca mailurile trimise catre mine de corespondentii care utilizeaza tot rds ajung imediat...
------
Probabil ca cei de la rds au serverele supraincarcate de clienti...ar trebui sa faca "ceva" in zona asta si sa-si ceara scuze pentru inconvenientele create.
--------

P.S.: Iarasi s-a rupt conexiunea la net...!!! Nu glumesc!
In timp ce redactam acest reply pentru forum cand am dat click pe "preview post" am constatat ca iarasi sunt deconectat de la net de catre rds. Drept urmare am re - redactat reply-ul cu notepad si o sa fac copy@paste pe reply forum...

#6
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Eu stau si ma intreb de ce nu se ofera aceeleasi viteze si pe cable link si pe fiber link ? Ca tehnologiile suporta.

#7
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostLunaCrystal, on Dec 15 2008, 22:03, said:

Eu stau si ma intreb de ce nu se ofera aceeleasi viteze si pe cable link si pe fiber link ? Ca tehnologiile suporta.
Hai, unde suporta ca se face albastru saracu modem ca l-am avut si eu, pe vremea aia acum 3ani 512kbs, 1Mbs, 2Mbs erau viteze standard si nimic nu s-a schimbat.
Trebuie investitii, si cica s-ar face ;)

#8
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Nu vă mai plângeți, că tot degeaba, sunt abonamente pe firmă pe Cablelink mărite în acte dar în realitate ba. "Nu suportă rețeaua mai mult în zona Dvs." e răspunsul. Asta e situația, atâta timp cât alte firme mari nu oferă fibră la preturi mici, probabil nici RDS nu va avea interes să tragă tare. Nașpa!

#9
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
eu asta o numesc discriminare. utilizatorii cablelink ar trebui sa plateasca ma putin atunci

#10
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006

View PostBlackhawk, on Dec 16 2008, 01:03, said:

Hai, unde suporta ca se face albastru saracu modem ca l-am avut si eu, pe vremea aia acum 3ani 512kbs, 1Mbs, 2Mbs erau viteze standard si nimic nu s-a schimbat.
Trebuie investitii, si cica s-ar face ;)
La Astral cum suporta 20 mbps ? Si din cate stiu eu limita tehnologica pe cablu tv e pe la 380 sau 480 mbps, mult mai mult decat necesitatile actuale.

#11
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostLunaCrystal, on Dec 16 2008, 15:39, said:

La Astral cum suporta 20 mbps ? Si din cate stiu eu limita tehnologica pe cablu tv e pe la 380 sau 480 mbps, mult mai mult decat necesitatile actuale.
LunaCrystal, eu credeam ca vrei doar banda oficiala pentru extern sa fie aceeasi pentru Fiber.Link si Cable.Link, dar vad ca te tii de glume :D
Nu o sa pupi viteze de 8-9MB/s (~80Mbs) ca la Fiberlink (FTTB cu fibra la 10m de tine) pe cablu sau linie telefonica.. ever! 480Mbs e chiar amuzant in practica :D
S-au chinuit oamenii sa dubleze infrastructura cu FTTB si tu zici ca se putea chiar mai bine pe acelasi cablu, poate si cu costuri mai mici  :rolleyes:
De Astral/UPC nu zic nimic, isi fac ei singuri prea mult rau.

#12
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Aladin66, nu e nici o discriminare, la abonamente mai mari (busines) se trege fibră.

#13
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005

View PostAladin66, on Dec 16 2008, 09:05, said:

eu asta o numesc discriminare. utilizatorii cablelink ar trebui sa plateasca ma putin atunci

Asa as putea spune si eu ca am fost discriminat, cu ani in urma tu aveai Cablelink iar eu plateam cartele dial-up la RDS + Romtelecom
Apropo, cam asa arata. Presupun ca nu stii. :mellow:
http://www.rdslink.r...lup_carduri.htm

#14
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Ai iesit din perioada promotionala, ca si mine... :))))

#15
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

View Postjeekxoo, on Dec 16 2008, 16:34, said:

Asa as putea spune si eu ca am fost discriminat, cu ani in urma tu aveai Cablelink iar eu plateam cartele dial-up la RDS + Romtelecom
Apropo, cam asa arata. Presupun ca nu stii. :mellow:
http://www.rdslink.r...lup_carduri.htm
stiam de acele cartele. dar  macar sa puna aceiasi viteza . adica 1 mega in plus nu cred ca ar lua modemul foc. la upc cum merge ? la romtelecom la fel. numai la rds cablu ai viteza de acum 4 ani

#16
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006

View PostBlackhawk, on Dec 16 2008, 15:57, said:

LunaCrystal, eu credeam ca vrei doar banda oficiala pentru extern sa fie aceeasi pentru Fiber.Link si Cable.Link, dar vad ca te tii de glume :D
Nu o sa pupi viteze de 8-9MB/s (~80Mbs) ca la Fiberlink (FTTB cu fibra la 10m de tine) pe cablu sau linie telefonica.. ever! 480Mbs e chiar amuzant in practica :D
S-au chinuit oamenii sa dubleze infrastructura cu FTTB si tu zici ca se putea chiar mai bine pe acelasi cablu, poate si cu costuri mai mici  :rolleyes:
De Astral/UPC nu zic nimic, isi fac ei singuri prea mult rau.
Acum o vreme am citit un articol cum ca pe cablu coaxial limita ar fii pe la 100 mbps, altcineva de pe forum zicea ca limita e de 480 mbps. Asteptam pe cineva sa ne zica exact cat e limita tehnologica la cablu coaxial, eu momentan nu am acces la documentatie.

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006

View PostBlackhawk, on Dec 16 2008, 15:57, said:

LunaCrystal, eu credeam ca vrei doar banda oficiala pentru extern sa fie aceeasi pentru Fiber.Link si Cable.Link, dar vad ca te tii de glume :D
Nu o sa pupi viteze de 8-9MB/s (~80Mbs) ca la Fiberlink (FTTB cu fibra la 10m de tine) pe cablu sau linie telefonica.. ever! 480Mbs e chiar amuzant in practica :D
S-au chinuit oamenii sa dubleze infrastructura cu FTTB si tu zici ca se putea chiar mai bine pe acelasi cablu, poate si cu costuri mai mici  :rolleyes:
De Astral/UPC nu zic nimic, isi fac ei singuri prea mult rau.
Mai degraba tu esti cel care te tii de glume, uite ca am gasit limitarile de viteze.

http://en.wikipedia.org/wiki/Docsis

42.88 (38) Mbit/s 55.62 (50) Mbit/s 30.72 (27) Mbit/s

Ce zici de asta ? Nu ti se pare ca depaseste 30 Mbit/s  cat e viteza maxima la cel mai ieftin abonament de fiberlink ? Si nu crezi ca pe download viteza poate fi aproximativ egala cu cea de pe fiberlink si la abonamentele mai scumpe ?

#18
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Degeaba ai 30 mbit dacă îi împarți la 1000 de utilizatori.

Edited by domnulMembruAnonimescu, 05 March 2009 - 00:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate