Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Retete din PUI

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
102 răspunsuri în acest subiect

#1
sersoft

sersoft

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 259
  • Înscris: 13.07.2004
In week-end-ul asta, m-am hotarat sa pun in aplicare niste retete date de un prieten din Guam. Rezultatul fiind la fel cu ceea ce a gatit asta vara, m-am hotarat sa va dau si voua reteta pentru a va delecta  :naughty:

Adobo Chicken - o reteta originala din insule

1 pui dezosat, taiat in bucati de cca 3-4 cm
2-3 capatani de usturoi curatat, tocat marunt sau zdrobit
1/3 ceasca otet
1/4 lingura piper negru macinat
1 foaie de dafin
1/3 ceasca sos de soia
o lingura de ulei vegetal
apa pana se acopera compozitia

Combinati toate ingredientele enumerate mai sus intr-un vas adanc de metal sau din sticla rezistenta termic. Aduceti la fierbere la flacara medie, dupa care reduceti flacara la minim si acoperiti cu un capac. Se fierbe cca 30 de min. sau pana carnea devine foarte frageda, amestecand usor din cand in cand. Dupa fierbere, se toarna intr-un castron. Se poate servi cu garnitura de orez fiert in baie de abur.

Eu nu ma dau in vant dupa orez, asa ca am folosit ca garnitura cartofi natur. Suuuuuper !

Cartofi Natur

3-4 cartofi curatati si taiati in cubulete
se fierb cca. 20 min. in apa cu o lingurita rasa de sare (atentie, sa nu se farame) , dupa care se scurg, se scot intr-un castron, se amesteca cu o lingura de unt si frunze de patrunjel tocat

Pofta Buna  :coolspeak:

#2
d@nyb

d@nyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 02.05.2005
Am mancat in diverse locuri aceasta specialitate: pui viena (sau pui vienez).
Mie mi se pare super bun. :w00t:
As vrea tare mult sa stiu cum l-as putea prepara acasa.
10x cui imi dezvaluie reteta! :)

#3
d@nyb

d@nyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 02.05.2005
Oare e chiar asha un mare secret reteta asta de nu o stie nimeni? <_<

#4
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.741
  • Înscris: 20.09.2003
Io l-am mancat in Pitesti. Super adevarat! Vreau si eu reteta. PLS.

#5
eStatic

eStatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 191
  • Înscris: 02.12.2003
Am fost la un restaurant chinezesc, sa zicem cel mai bun din Cluj-Napoca :) , unde am servit reteta casei - puiul Shanghai. Erau ceva bucati de piept de pui cu orez si cu Sos Chili Dulce. Puiul e problema :) ... restul sunt simple. Aveti careva idee cum se prepara puiul, carnea e marinata? iar in ou ce mai vine adaugat?

Mersi.

#6
koralya

koralya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 189
  • Înscris: 09.06.2004

eStatic, on Jun 25 2005, 18:31, said:

Am fost la un restaurant chinezesc, sa zicem cel mai bun din Cluj-Napoca :) , unde am servit reteta casei - puiul Shanghai. Erau ceva bucati de piept de pui cu orez si cu Sos Chili Dulce. Puiul e problema :) ... restul sunt simple. Aveti careva idee cum se prepara puiul, carnea e marinata? iar in ou ce mai vine adaugat?

Mersi.

<{POST_SNAPBACK}>


Uite aici..dragutule..ca observ ca pe aici nimeni nu a auzit de asa ceva.. :worthy:

PUI SHANGHAI cu cartofi natur.
DECI...
2 piepti mari de pui, fara pielite, dezosati, taiati mai intai felii subtiri si apoi suvite sau dreptunghiuri.
Se prepara un sos Bechamel din 3 oua, doua polonice de lapte, delikat de legume dupa gust, piper la fel, delikat de friptura de pui, doua linguri zdravene de mustar de masa dulce cu boabe in el, maghiran uscat cam o lingura, puse intr-un vas in care se bat bine de tot cu telul, pana se amesteca. Se ingroasa cu faina pana arata ca o compozitie de chec sau o smantana mai groasa. Se tavalesc bucatelele de pui prin el si se pun in tigaia cu mult ulei incins. Vor iesi ca niste gogosele pufoase, pe care le puneti intr-un vas pe care ati asezat in prealabil, servetele sau prosoape de hartie(ca sa se scurga bine de ulei).
Cartofii se curata si se taie in 4 pe lung, se pun intr-un vas la fiert cu putina sare, un pic de delikat si o lingura de ulei(daca se poate sa fie de masline). Dupa ce se fierb, se scurg si se aseaza pe un platou, deasupra presarand KNOR DELIKAT - VERDETURI DIN GRADINA. Daca mai aveti si o salata de ardei copti capia sau o salata de morcov dat prin razatoare, doua cepe tocate marunt, un ardei capia, si un ardei verde tocate marunt cubulete, sare si putin piper, o lamaie stoarsa, o lingurita de ulei de masline.... Si sa aveti pofta !!!
O sticla de vin alb si rece ar incheia o cina extrem de reusita.
DECI POFTA BUNA !!! :coolspeak:

#7
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.841
  • Înscris: 01.04.2005
:arigato: am incercat si eu.. nu a ieist cum ma asteptam, dar in orice caz a fost bun d tot. multumiri multiple de la papilele mele gustative :)

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.154
  • Înscris: 05.12.2002
problema e puiul... din cate stiu nu e pui obisnuit.

#9
shpitzu

shpitzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 04.08.2005
e pui foarte obisnuit...daca vrei  ceva neobisnuit incearca tu cu pui de balta  :bigwhitegrin:

#10
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 23.04.2005
eu nu am mancat niciodata, m-ati facut super curios...
e chiar asa bun?
:huh:

#11
martzafoi_

martzafoi_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 17.06.2005
e bun, mie imi place...totusi am observat ca sunt unele persoane carora nu le place :peacefingers:
anyway, ar trebui sa incerci

Editat de martzafoi_, 09 august 2005 - 07:28.


#12
martzafoi_

martzafoi_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 17.06.2005
pui vienez? eu stiam de snitel vienez. daca va refereati la snitel, pot sa va dau reteta :peacefingers:

#13
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 873
  • Înscris: 21.05.2003
puiu vienez e un pui taiat in jumatate, facut la cuptor cu cascaval si sunca servit la tava cu cartofi natur?

#14
martzafoi_

martzafoi_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 17.06.2005
hm...sounds tasty  :bigwhitegrin:

#15
Zarazaa

Zarazaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 23.07.2005
Daca e vorba de puiul vienez la cuptor ( cu ciuperci ardei morcovi si etc) iti pot explica cum se face.
Daca e altceva atunci habar n-am.

#16
martzafoi_

martzafoi_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 17.06.2005
din cate stiu eu asta e, dar n-am gasit reteta...poti sa ne-o dai tu  :bigwhitegrin:

#17
Zarazaa

Zarazaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 23.07.2005
Iei un pui si-l portionezi, il speli, il cureti bine, etc. Cureti niste usturoi (cativa catelusi acolo), ii tai si-i rumenesti in unt si adaugi bucatile de pui si le rumenesti si pe alea acolo impreuna cu usturoiul.
Cand e rumen il tragi deoparte, adaugi bucati de morcovi taiati, ciuperci taiate ( de obicei champignon ca din alea se gasesc mai repede ) rosii taiate in bucati, sare, piper, un fir de marar eventual ( depinde de gusturi faza cu mararul) si niste paprika (boia sau bucati de ardei, si aici depinde tot de gusturi). Acoperi bine puiul cu toate bucatile astea si adaugi apa ( un pahar de 250 ml ) , acoperi tigaia sau cratita in care le-ai pus si le dai la cuptor la foc potrivit pana se gateste puiul.
Se serveste ori asa cum este, ori asezonat cu smantana.
Cantitatile nu le-am dat fiindca eu le pun dupa ochi, dar la un pui iti trebuiesc macar 4 rosii, 2 morcovi mai mari, si vreo 3-400 gr de ciuperci ( macar!).

#18
martzafoi_

martzafoi_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 17.06.2005
o sa-l incerc (poate) candva... :) suna gustos :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate