Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

poza care arata binisor

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#1
djsave

djsave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 27.11.2004
mah uite o poza care a iesit destul de binisor si e facuta cu un samsung de 2 mp... nu e ca alea de acolo... da nici rea nu cred ca e.

Attached Files


Edited by mr.fred, 02 January 2005 - 18:58.


#2
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
no name acum sa te vad ca mai zici.  Djsave ti-a demonstrat ca se poate, dar iti trebuie totusi o camera de firma.  :rolleyes:

#3
djsave

djsave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 27.11.2004
Aparatul cu care a fost facuta poza este un Samsung Digimax de 2Mp care costa 5 milioane la BestComputers si eu zic ca isi merita toti banii... O sa mai postez poze "artistice" in curand!!!
Salut!   :naughty:

#4
djsave

djsave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 27.11.2004
P.S. - Poate face un concurs... ce ziceti?

#5
djsave

djsave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 27.11.2004
Pt mir_amd:
Ce importanta are daca data este pe ea... eu am facut poza aia la intamplare si vreau sa stiu cand sunt facute pozele si chiar cred ca poza este destul de reusita!!! chiar daca e un samsung de 5 mil si samsungul nu exceleaza in domeniul foto!!! de asta am avut bani asta mi-am luat!!!

#6
colinut

colinut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 23.05.2004
totusi data pe ea o nenoroceste... :P

#7
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004

djsave, on Jan 2 2005, 13:00, said:

Pt mir_amd:
Ce importanta are daca data este pe ea... eu am facut poza aia la intamplare si vreau sa stiu cand sunt facute pozele si chiar cred ca poza este destul de reusita!!! chiar daca e un samsung de 5 mil si samsungul nu exceleaza in domeniul foto!!! de asta am avut bani asta mi-am luat!!!

<{POST_SNAPBACK}>


Eu chiar am sperat ca ai simutl umorului. Cum iti poti imagina ca ceea ce ai postat tu este o poza reusita? Chiar nu ai nici un simt estetic? E penibila. O poza corecta dpdv tehnic si cam atat. Nimic interesant. Iar faptul ca o compari cu cele care constituie subiectul topicului este de-a dreptul hilar. Get a grip boy!
Data se poate sterge, dar nu asta e problema. Chiar e mai bine sa ramana pt. ca este in ton cu imaginea.
P.S. Mai vino cu poze d'astea artistice ca era mare plictiseala pe aici. :)

#8
colinut

colinut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 23.05.2004

Rigid Aurel, on Jan 2 2005, 17:05, said:

Eu chiar am sperat ca ai simutl umorului. Cum iti poti imagina ca ceea ce ai postat tu este o poza reusita? Chiar nu ai nici un simt estetic? E penibila. O poza corecta dpdv tehnic si cam atat. Nimic interesant. Iar faptul ca o compari cu cele care constituie subiectul topicului este de-a dreptul hilar. Get a grip boy!
Data se poate sterge, dar nu asta e problema. Chiar e mai bine sa ramana pt. ca este in ton cu imaginea.
P.S. Mai vino cu poze d'astea artistice ca era mare plictiseala pe aici. :)

<{POST_SNAPBACK}>



+1

lol

#9
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
Eu ti-am dat un pm si ti-am spus mai discret ca data aia nu are ce cauta acolo. Poza nu am comentat-o.  
Oricum, poti sa faci pozele cum vrei. Parerea mea, "proprie si personala" :  poza arata oribil cu data pe ea.

In legatura cu aparatul,   am spus eu ca e naspa, sau ceva? Ba din contra ti-am spus sa continui sa faci poze!  
  Doar ti-am atras atentia ca  replica ta :

  " Aparatul cu care a fost facuta poza este un Samsung Digimax de 2Mp care costa 5 milioane la BestComputers si eu zic ca isi merita toti banii... O sa mai postez poze "artistice" in curand!!! "    
      
      nu prea isi are rostul, pt ca samsung nu exceleaza in domeniu,  si vei fi luat la misto.  



Oricum, sorry daca te-am deranjat, si fa pozele cum vrei !

#10
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002

djsave, on Jan 1 2005, 23:59, said:

Aparatul cu care a fost facuta poza este un Samsung Digimax de 2Mp care costa 5 milioane la BestComputers si eu zic ca isi merita toti banii... O sa mai postez poze "artistice" in curand!!!
Salut!   :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>


La faza cu "isi merita toti banii" sunt 100% d'acord cu tine, iar la faza cu pozele "artistice" nu depinde atat de camera cat de autor(si implicit de talentul dau).
A se vedea poza aia facuta la tampa cu un medion ;)

#11
silviusm

silviusm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 14.04.2004

djsave, on Jan 1 2005, 20:35, said:

mah uite o poza care a iesit destul de binisor si e facuta cu un samsung de 2 mp... nu e ca alea de acolo... da nici rea nu cred ca e.

<{POST_SNAPBACK}>

E chiar foarte reusita, nu te lasa descurajat!
:P   :roflmaofast:

Edited by silviusm, 02 January 2005 - 23:02.


#12
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
f reusita.  

citat dintr-un pm :   " facuta la intamplare"

#13
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
tehnic 7. estetic 5. idee 2.

Zicea DL odata ca
[..]Ce e aia idee? Este pe scurt sentimentul de invidie... o poza care stirneste prin originalitate invidie maxima e de 10... si una facuta din acelasi punct la aceeasi ora de toata lumea e de sub 5...

#14
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
aha
deci asta era postul de care imi povestea stefan...
cu riscul de a fi patetic raspunzand f tarziu, o sa incerc abordarea mea.
so:
rigid & fred: de ce tehnic e o poza buna?
rigid poate a zis din politetze ca macar tehnica are ceva in ea, dar mr.fred sa dea nota de trecere la poza asta dupa ce face cateva luni de zile cursuri de tehnica fotografica mi se pare un pic exagerat. poate daca ar fi fost doar galben cu negru in poza ar fi avut o sansa ca aspectul cromatic sa o ridice un pic, dar avem abundenta de culori si aici.
parerea mea ar fi ca e buna pentru ca formele domninante sunt in perfecta armonie cu fontul de la data, font care se asorteaza f bine si cu paleta inchisa din fotografie (sau poza pentru stefan ;))

ps: djsave> care e treaba cu chestia aia de vata din stanga de tot? e rest de la un betzisor de ureche, or what?

#15
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
domnul noname, poate nu ati inteles ce e aia tehnica, sau mai exact expunere corecta. so, atasez aici histograma pentru a va lamuri ca exista puncte atat intunecate cat si luminoase de unde concluzionez ca nu s-a sub si nici supra expus.
Cum cu aparatele moderne cu exponomentru incorporat chiar si o declansare intamplatoare duce la rezultate tehnice de nota 10, cred ca acordarea notei 7 este o rusine pentru un aparat cu setari automate.


Attached File  levels.jpg   46.5K   228 downloads

#16
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
:eek: sa inteleg ca daca la ultimile mele poze histograma arata cam asa:
Attached File  Untitled_1.jpg   34.4K   97 downloads
sau
Attached File  Untitled_2.jpg   32.98K   70 downloads
tehnica mea este precara? daca ar fi fost sub forma umui clopot gaussian atunci ar fi fost cu totul altceva?


:bouncey:

#17
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
nu. pe langa fotograf ai devenit si sofist. histograma arata in conformiatate cu ce vrei sa sugerezi. nu se fac expozitii cu histograme si nici nu poti banuii ce e in poza vazand doar distributia pixelilor. dar... tu stii bine ce am vrut sa zic.

#18
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Tocmai mi-ati dat o idee. Fac fotografii cu histograme artistice si expun doar histogramele. Hai sa vedem care o scoate mai artistica. ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate