Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Camara pentru iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postsebulbus, on Oct 3 2008, 14:44, said:

Da, mi s-a parut normal ca nu se pun intregi, eu unul n-am desfacut borcan cu gogosari intregi pana acum. Am aflat treaba, nu se clocoteste zeama decat daca n-ai ce face, noi am avut anul trecut pana in mai (cand i-am terminat de mancat) preparati total la rece, au tinut fara probleme.
Mama ii pune fie jumatati fie fasii in functie de cat de mare e borcanul.

#56
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postsebulbus, on Oct 3 2008, 14:44, said:

Da, mi s-a parut normal ca nu se pun intregi, eu unul n-am desfacut borcan cu gogosari intregi pana acum. Am aflat treaba, nu se clocoteste zeama decat daca n-ai ce face, noi am avut anul trecut pana in mai (cand i-am terminat de mancat) preparati total la rece, au tinut fara probleme.
exista si variantele taiati in sferturi sau in jumatati ; eu ii prefer taiati fasii - sunt mai gustosi, incap mai multi in borcan, si tin mai bine

#57
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostMoaca, on Oct 3 2008, 15:07, said:

exista si variantele taiati in sferturi sau in jumatati ; eu ii prefer taiati fasii - sunt mai gustosi, incap mai multi in borcan, si tin mai bine
Mie imi plac mai mult jumatatile ca raman mai "carnoase", fasiile se inmoaie peste iarna :P

Edited by 654321, 03 October 2008 - 14:19.


#58
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Post654321, on Oct 3 2008, 15:18, said:

Mie imi plac mai mult jumatatile ca raman mai "carnoase", fasiile se inmoaie peste iarna :P
Eu am impresia ca e tocmai invers, de-aia imi plac mai mult fasiile :P
PS: suntem offtopic  -_-

#59
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
Sebulbus, promit pastrez reteta pt la anu'. Acu' i-am pus deja (altfel) :(
Eu ii pun jumatati/sferturi, si-i tai la salate (fasiile ar fi mai greu de taiat marunt :) )

Pt gospodine :D : eu mai pun, in perioada asta, muraturi asortate: castraveti, conopida, gogosari, gogonele, cate 2-3 bucati din fiecare (cat incape in borcan). Nu numa' ca-s bune, da' arata f bine :naughty:

Edited by s3ction31, 03 October 2008 - 16:32.


#60
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

View Postsebulbus, on Oct 3 2008, 03:55, said:

I-auzi neamule update:

10 kg gogosari, 1 kg zahar, 1l otet, sare cat sa fie acolo si diverse condimente (nota mea: boabe, ca sa ramana in zeama).
Se arunca toata lista peste gogosarii situati intr-un vas adanc si se lasa peste noapte (sau mai mult daca e frig) pana-si lasa zeama. Dup-aia se iau asa cum se gasesc gogosarii si se pun in borcane, iar zeama se pune peste ei (nu am intrebat, dar imi inchipui ca infierbantata, altfel ce-i sterilizeaza?) si cu asta distractia se incheie.

Tocmai ce-am deschis un borcan facut acum 2 zile. Deja sunt apti pt consum. Va salut.

Am pus asa (plus mult hrean) cateva borcane acum aprox. o luna,  si-au fermentat. :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate